Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti
|

Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti

Výraznější pokles byl jen otázkou času. Co jej spustilo právě teď? Na jakých úrovních by se mohly propady zastavit? Čeští tržní profíci si většinou nemyslí, že by výprodeje měly přejít ve vážnější problém, vyloučit to ale nelze.

Korekce na trzích Investiční a ekonomický výhled Evropské akcie Anketa Americké akcie

Dlouho očekávaná korekce je tady a nemusí být zrovna mělká

Korekce byla podle Pavla Rysky z J&T Banky na spadnutí. Poslední až 2 roky se vyznačovaly mimořádně nízkou volatilitou a plynulým růstem. Dalším faktorem mluvícím pro pokles trhu jsou podle Rysky vysoké akciové valuace, tedy fakt, že akcie obecně nejsou levné relativně k ziskům firem.

Makléř Tomáš Matuška z BH Securities připomíná, že trhy nezačaly padat dramaticky, pouze mírně korigují zisky z posledních 3 let. "O medvědím trhu je zatím velmi předčasné hovořit. Propad považuji spíše za krátkodobou korekci," souhlasí s ním David Brzek, makléř z Fio banky.

Zachovat chladnou hlavu a nepanikařit!

Makroekonomický analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny zatím nechce dělat ukvapené závěry a radí zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. Upozorňuje na to, že jde již o v pořadí desátou korekci podobného rozsahu od počátku růstového trendu na konci roku 2012, což dokládá grafem.

Poklesy indexu S&P 500

"Je zatím předčasné tvrdit, že jde o začátek podstatnějšího poklesu, vyloučit to však samozřejmě nelze," podotýká Mokráš. "Momentálně nevidím žádné zásadnější fundamentální důvody pro cokoli nad rámec běžné korekce. Vyloučit však nelze psychologicky podmíněný výprodej na základě stádního efektu, který si vždy najde nějakou racionalizaci."

Také makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS se domnívá, že výprodeje budou krátkodobější. "Stále jsou ve hře silnější stimuly od ECB a v USA se po zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC spíše oddálil začátek zvyšování sazeb," vysvětluje Jandejsek, podle kterého nyní bude záležet hlavně na výsledcích hospodaření firem, dalších komentářích centrálních bank a makrodatech.

Chmurné vyhlídky ekonomického růstu

Vybírání zisků podle Jandejska odstartovaly poslední zasedání ECB a neuspokojivý komentář Maria Draghiho, zveřejněný globální ekonomický výhled MMF (zvýšená pravděpodobnost recese a deflace) a zpráva, že Německo, dosavadní motor ekonomiky eurozóny, zpomaluje.

"Mario Draghi po říjnovém zasedání ECB zněl až nezvykle zasmušile, bezradně až rezignovaně," zmiňuje analytik ze společnosti CYRRUS Jiří Šimara. Upozorňuje na to, že dosud to byl právě Draghi, kdo představoval naději pro evropskou ekonomiku, potažmo finanční trhy. "Nyní prakticky natvrdo přiznal, že je jeho politika pouhým kupováním času, přičemž evropskou ekonomiku před recesí a deflací zachrání jen strukturální reformy a fiskální stimuly," dodává Šimara.

Dlouhodobější obrat sentimentu může podle něj nastat až ve chvíli, kdy bude na stole konkrétní plán evropských politiků, jak bojovat se současnými výzvami. Nástrojů přitom není málo, zejména Německo si může dovolit zvýšit veřejné výdaje. K tomu ho koneckonců často vyzývá nejen ECB, ale i MMF.

Znepokojující technický vývoj a černý říjen

Optimismus nepřináší podle Aleše Jandejska z brokerjetu ČS ani technická analýza, konkrétně propad trhu pod důležité úrovně podpory. Na indexu německých akcií DAX jde o hladiny 9 200, 9 000 a 8900 bodů, další silná podpora je na 8 700 bodech a ještě silnější na 8 500 bodech. František Kronus ze společnosti CYRRUS připouští pokles indexu DAX k 8 200 až 7 800 bodům, propady ale rovněž považuje za krátkodobější.

Hranice podpory amerického trhu (S&P 500) jsou podle analytika z České spořitelny Martina Krajhanzla na úrovních 1 900 a 1 860 bodů. V případě německého indexu DAX je optimističtější než Kronus a soudí, že by se propady mohly zastavit na 8 540 bodech.

"Hledání bodu obratu je u podobných poklesů vždy obtížné. Index S&P 500 je aktuálně na velmi důležitých úrovních v blízkosti 200denního klouzavého průměru. Pokud by hranice 1 900 bodů jako podpora nevydržela, pokles může pokračovat v následujících týdnech až na 1 800 bodů," míní David Brzek z Fio banky.

Jiří Deml, hlavní akciový makléř UniCredit, připomíná, že k souhře několika negativních faktorů přispívá i typická říjnová sezónnost. V říjnu mají podle něj trhy tendenci kolísat a ztrácet.

Velký vliv na vývoj cen akcií měla podle Demla situace na trhu v zamoří, kde akcie po silných nárůstech dospěly do bodu "únavy", kdy dobrá zpráva pro trh nevyvolávala pozitivní reakci. "Současný vývoj potvrzuje, že 'jednosměrná party' na akciovém trhu, zejména v zamoří, skončila a trhy snad přecházejí do normálu. Zvýšená volatilita je v takovémto období standardní." Sentiment na trhu zůstane podle makléře v nejbližším období velice nervózní, ceny mohou kolísat oběma směry na základě jakékoli, dříve možná přehlédnutelné zprávy.

Jak přizpůsobit strategii?

"Lze očekávat, že se strategie nákupu v poklesu - 'buy the dip' - otočila a jakýkoli nárůst na trhu začíná být krátkodobý. První sledovaná hladina podpory indexu S&P 500, kterou by měl otestovat, bude jeho 200denní klouzavý průměr (1 900 až 1 905 bodů). Do té doby budou jakékoli nárůsty v nebezpečí. Síla kupců na této úrovni napoví více o dalším vývoji. Krátkodobě by zde trh podporu najít měl, prolomení směrem dolů ale může odstartovat další prodeje a otevřít na trzích sestupný trend," míní Deml.

200denní klouzavý průměr zmiňuje jako technickou hladinu podpory také Pavel Ryska z J&T Banky. Varuje, že při jeho prolomení shora nelze vyloučit hlubší korekci. "Osobně se domnívám, že bez ohledu na technickou analýzu je hlubší korekce trhu pravděpodobná. Akcie jsou poměrně drahé a podpora ze strany Fedu končí, což už se v minulosti ukázalo jako spouštěč poklesu. Více faktorů nyní naznačuje, že propad nemusí být pouze krátkodobý."

Mluvit o medvědím trhu je však podle Demla z UniCredit velice předčasné. "Správně načasované nákupy se mohou změnit ve slušnou výnosovou odměnu za riziko v horizontu 3 až 6 měsíců. Pravdou ale je, že vstupujeme do období s mírou rizika, nejistotou vývoje globálních ekonomik, reakcemi centrálních bank a geopolitickou situací, jaké trh nezažil již dlouhou dobu. Obezřetnost a ošetření rizika jsou tedy namístě."

Nepříznivá souhra faktorů

Podle Martina Krajhanzla z České spořitelny se sečetlo několik faktorů. Vedle slábnoucího růstu světové ekonomiky v perspektivě končícího kvantitativního uvolňování v USA a rostoucího geopolitického napětí jde také o padající ceny komodit, obavy z dalšího šíření eboly a toho, že navzdory velmi uvolněným měnovým politikám centrálních bank hrozí v některých regionech deflace. Ta by byla podle Krajhanzla problematická především pro hodně zadlužené země.

"Není to tak, že by se tyto faktory objevily až teď," vysvětluje analytik. "Většina jich byla na trhu přítomna už dříve, ale býci jakékoli náznaky korekce okamžitě využívali k nákupům. Proto se po období stagnace z předchozích týdnů medvědi přihlásili o slovo."

Slibná výsledková sezóna v USA, nebo býčí trh už nic nezachrání?

Na trzích bude podle Krajhanzla potřeba více vybírat. "Poslední vývoj ukazuje, že se výkonnost hlavních světových akciových indexů odlišuje. Proto u délky, případně změny trendu bude záviset na regionu. V globálním měřítku nadále preferujeme americké akcie před evropskými. V USA předpokládáme zastavení propadů v očekávání firemních výsledků. Odhady jsou nastaveny relativně nízko, proto je prostor pro pozitivní bilanci výsledkové sezóny," dodává analytik.

Mnohem pesimističtější je makléř Tomáš Matuška z BH Securities. "Domnívám se, že skutečný propad nás teprve čeká, zejména koncem roku 2014 a začátkem roku 2015. Tehdy na trh dopadne souhrn negativních makrodat nejen z Evropy, ale také z Číny, Japonska a jihovýchodní Asie. Většina firem neudrží ziskovost ani dividendy z let 2010 až 2013."

Trhy podle něj nemají žádnou podpůrnou hranici k zastavení poklesů. "Můžeme se dívat na různé technické úrovně podpory, avšak pohled na pětiletý graf indexů DAX či NIKKEI 225 jasně dokládá, že je z čeho 'upouštět'. Korekci o 15-20 % lze očekávat na většině světových trhů."

Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a…
00:40

Rolls-Royce navrhl systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro létající taxi

Britská strojírenská firma Rolls-Royce navrhla systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro...
Doprava Technologie Evropské akcie
Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy
včera v 14:20

Pro polovinu Čechů jsou nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy

Nejstabilnější alternativní investicí jsou pro Čechy zlato nebo jiné drahé kovy. Drahé kovy jako nástroj pro uložení...
Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice
Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %
včera v 14:15

Objem veřejných stavebních zakázek v 1. pololetí vzrostl o 75 %

Veřejní investoři v Česku zadali v prvním pololetí stavebním firmám 2 373 nových zakázek za 99,5 miliardy korun....
Česká republika Česká ekonomika Stavebnictví
Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie
včera v 11:40

Do roku 2020 se má realizovat 22 opatření na snížení byrokracie

Stát se chce v příštích letech zaměřit na snižování administrativní zátěže podnikatelů. Konkrétně jde o elektronizaci...
Česká republika Česká ekonomika Politika
V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem
včera v 10:15

V červnu byl rekordní počet reorganizací krachujících firem

Letošní červen přinesl rekordně vysoký počet schválených reorganizací podniků v jednom měsíci, celkem šest. Za...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Bankrot
Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky
včera v 08:55

Voda v krajině se musí řešit jako celek, vyzvali vědci politiky

Vědci z České limnologické společnosti (ČLS) upozornili v otevřeném dopisu na nedostatečné řešení problémů s vodou a...
Voda Česká republika Česká ekonomika
Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR
včera v 03:05

Šéf OECD představí v Praze hodnocení ekonomiky ČR

Do Česka v neděli přicestuje generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría,...
Česká republika Česká ekonomika
V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce…
14. 7. 2018 14:21

V Libyi byli uneseni dva pracovníci ropné společnosti, produkce suroviny na místě klesne

Při útoku zatím neznámé skupiny na zařízení největšího ropného naleziště v Libyi, ropného pole Sharara, byli v sobotu...
Ropa Komodity Těžba
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?
14. 7. 2018 08:58

La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?

Lidské tělo si žádá zhruba dva litry vody denně. Dvacet procent naší potřeby pochází z potravin, které sníme, zejména...
Voda Potraviny Zajímavost dne
Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy
14. 7. 2018 06:20

Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy

Americká internetová společnost Facebook nehodlá na své sociální síti mazat falešné zprávy. Podle firmy by to bylo v...
Facebook Sociální sítě Média
Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500…
Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500…
13. 7. 2018 22:00

Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500 je nejvýše od února

Americké akcie uzavřely páteční obchodování především díky ziskům průmyslových a energetických firem růstem. Širší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE
13. 7. 2018 19:00

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE

Ministerstvo obchodu Spojených států v pátek zrušilo dubnové nařízení, podle kterého americké společnosti nesměly...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si…
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si…
13. 7. 2018 18:00

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si připsaly více než půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu ve...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent
Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent
13. 7. 2018 17:44

Zahraniční investice v EU loni klesly o téměř 90 procent

Přímé zahraniční investice v Evropské unii loni klesly o 89,2 procenta na 36,7 miliardy eur. Snížily se již druhý rok...
Evropská unie Investice
Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky
13. 7. 2018 17:27

Italská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky

Italská centrální banka v pátek zhoršila výhled domácí ekonomiky pro letošní i příští rok. Reagovala tak na...
Itálie Centrální banky HDP
Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci
Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci
13. 7. 2018 17:03

Přední těžaři ropy by podle Ruska mohli dál zvyšovat produkci

Rusko a další přední těžaři ropy by mohli pokračovat ve zvyšování produkce v případě, že se ropný trh bude potýkat s...
Rusko Těžba Ropa
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
13. 7. 2018 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX vzrostl o 0,15 % na 1 084,79...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trh s kryptoměnami v závěru pracovního týdne mírně roste
13. 7. 2018 16:20

Trh s kryptoměnami v závěru pracovního týdne mírně roste

Nejpopulárnější kryptoměny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 16.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
13. 7. 2018 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat klesl na 97,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 97,1 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra