Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti
|

Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti

Výraznější pokles byl jen otázkou času. Co jej spustilo právě teď? Na jakých úrovních by se mohly propady zastavit? Čeští tržní profíci si většinou nemyslí, že by výprodeje měly přejít ve vážnější problém, vyloučit to ale nelze.

Korekce na trzích Investiční a ekonomický výhled Evropské akcie Anketa Americké akcie

Dlouho očekávaná korekce je tady a nemusí být zrovna mělká

Korekce byla podle Pavla Rysky z J&T Banky na spadnutí. Poslední až 2 roky se vyznačovaly mimořádně nízkou volatilitou a plynulým růstem. Dalším faktorem mluvícím pro pokles trhu jsou podle Rysky vysoké akciové valuace, tedy fakt, že akcie obecně nejsou levné relativně k ziskům firem.

Makléř Tomáš Matuška z BH Securities připomíná, že trhy nezačaly padat dramaticky, pouze mírně korigují zisky z posledních 3 let. "O medvědím trhu je zatím velmi předčasné hovořit. Propad považuji spíše za krátkodobou korekci," souhlasí s ním David Brzek, makléř z Fio banky.

Zachovat chladnou hlavu a nepanikařit!

Makroekonomický analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny zatím nechce dělat ukvapené závěry a radí zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. Upozorňuje na to, že jde již o v pořadí desátou korekci podobného rozsahu od počátku růstového trendu na konci roku 2012, což dokládá grafem.

Poklesy indexu S&P 500

"Je zatím předčasné tvrdit, že jde o začátek podstatnějšího poklesu, vyloučit to však samozřejmě nelze," podotýká Mokráš. "Momentálně nevidím žádné zásadnější fundamentální důvody pro cokoli nad rámec běžné korekce. Vyloučit však nelze psychologicky podmíněný výprodej na základě stádního efektu, který si vždy najde nějakou racionalizaci."

Také makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS se domnívá, že výprodeje budou krátkodobější. "Stále jsou ve hře silnější stimuly od ECB a v USA se po zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC spíše oddálil začátek zvyšování sazeb," vysvětluje Jandejsek, podle kterého nyní bude záležet hlavně na výsledcích hospodaření firem, dalších komentářích centrálních bank a makrodatech.

Chmurné vyhlídky ekonomického růstu

Vybírání zisků podle Jandejska odstartovaly poslední zasedání ECB a neuspokojivý komentář Maria Draghiho, zveřejněný globální ekonomický výhled MMF (zvýšená pravděpodobnost recese a deflace) a zpráva, že Německo, dosavadní motor ekonomiky eurozóny, zpomaluje.

"Mario Draghi po říjnovém zasedání ECB zněl až nezvykle zasmušile, bezradně až rezignovaně," zmiňuje analytik ze společnosti CYRRUS Jiří Šimara. Upozorňuje na to, že dosud to byl právě Draghi, kdo představoval naději pro evropskou ekonomiku, potažmo finanční trhy. "Nyní prakticky natvrdo přiznal, že je jeho politika pouhým kupováním času, přičemž evropskou ekonomiku před recesí a deflací zachrání jen strukturální reformy a fiskální stimuly," dodává Šimara.

Dlouhodobější obrat sentimentu může podle něj nastat až ve chvíli, kdy bude na stole konkrétní plán evropských politiků, jak bojovat se současnými výzvami. Nástrojů přitom není málo, zejména Německo si může dovolit zvýšit veřejné výdaje. K tomu ho koneckonců často vyzývá nejen ECB, ale i MMF.

Znepokojující technický vývoj a černý říjen

Optimismus nepřináší podle Aleše Jandejska z brokerjetu ČS ani technická analýza, konkrétně propad trhu pod důležité úrovně podpory. Na indexu německých akcií DAX jde o hladiny 9 200, 9 000 a 8900 bodů, další silná podpora je na 8 700 bodech a ještě silnější na 8 500 bodech. František Kronus ze společnosti CYRRUS připouští pokles indexu DAX k 8 200 až 7 800 bodům, propady ale rovněž považuje za krátkodobější.

Hranice podpory amerického trhu (S&P 500) jsou podle analytika z České spořitelny Martina Krajhanzla na úrovních 1 900 a 1 860 bodů. V případě německého indexu DAX je optimističtější než Kronus a soudí, že by se propady mohly zastavit na 8 540 bodech.

"Hledání bodu obratu je u podobných poklesů vždy obtížné. Index S&P 500 je aktuálně na velmi důležitých úrovních v blízkosti 200denního klouzavého průměru. Pokud by hranice 1 900 bodů jako podpora nevydržela, pokles může pokračovat v následujících týdnech až na 1 800 bodů," míní David Brzek z Fio banky.

Jiří Deml, hlavní akciový makléř UniCredit, připomíná, že k souhře několika negativních faktorů přispívá i typická říjnová sezónnost. V říjnu mají podle něj trhy tendenci kolísat a ztrácet.

Velký vliv na vývoj cen akcií měla podle Demla situace na trhu v zamoří, kde akcie po silných nárůstech dospěly do bodu "únavy", kdy dobrá zpráva pro trh nevyvolávala pozitivní reakci. "Současný vývoj potvrzuje, že 'jednosměrná party' na akciovém trhu, zejména v zamoří, skončila a trhy snad přecházejí do normálu. Zvýšená volatilita je v takovémto období standardní." Sentiment na trhu zůstane podle makléře v nejbližším období velice nervózní, ceny mohou kolísat oběma směry na základě jakékoli, dříve možná přehlédnutelné zprávy.

Jak přizpůsobit strategii?

"Lze očekávat, že se strategie nákupu v poklesu - 'buy the dip' - otočila a jakýkoli nárůst na trhu začíná být krátkodobý. První sledovaná hladina podpory indexu S&P 500, kterou by měl otestovat, bude jeho 200denní klouzavý průměr (1 900 až 1 905 bodů). Do té doby budou jakékoli nárůsty v nebezpečí. Síla kupců na této úrovni napoví více o dalším vývoji. Krátkodobě by zde trh podporu najít měl, prolomení směrem dolů ale může odstartovat další prodeje a otevřít na trzích sestupný trend," míní Deml.

200denní klouzavý průměr zmiňuje jako technickou hladinu podpory také Pavel Ryska z J&T Banky. Varuje, že při jeho prolomení shora nelze vyloučit hlubší korekci. "Osobně se domnívám, že bez ohledu na technickou analýzu je hlubší korekce trhu pravděpodobná. Akcie jsou poměrně drahé a podpora ze strany Fedu končí, což už se v minulosti ukázalo jako spouštěč poklesu. Více faktorů nyní naznačuje, že propad nemusí být pouze krátkodobý."

Mluvit o medvědím trhu je však podle Demla z UniCredit velice předčasné. "Správně načasované nákupy se mohou změnit ve slušnou výnosovou odměnu za riziko v horizontu 3 až 6 měsíců. Pravdou ale je, že vstupujeme do období s mírou rizika, nejistotou vývoje globálních ekonomik, reakcemi centrálních bank a geopolitickou situací, jaké trh nezažil již dlouhou dobu. Obezřetnost a ošetření rizika jsou tedy namístě."

Nepříznivá souhra faktorů

Podle Martina Krajhanzla z České spořitelny se sečetlo několik faktorů. Vedle slábnoucího růstu světové ekonomiky v perspektivě končícího kvantitativního uvolňování v USA a rostoucího geopolitického napětí jde také o padající ceny komodit, obavy z dalšího šíření eboly a toho, že navzdory velmi uvolněným měnovým politikám centrálních bank hrozí v některých regionech deflace. Ta by byla podle Krajhanzla problematická především pro hodně zadlužené země.

"Není to tak, že by se tyto faktory objevily až teď," vysvětluje analytik. "Většina jich byla na trhu přítomna už dříve, ale býci jakékoli náznaky korekce okamžitě využívali k nákupům. Proto se po období stagnace z předchozích týdnů medvědi přihlásili o slovo."

Slibná výsledková sezóna v USA, nebo býčí trh už nic nezachrání?

Na trzích bude podle Krajhanzla potřeba více vybírat. "Poslední vývoj ukazuje, že se výkonnost hlavních světových akciových indexů odlišuje. Proto u délky, případně změny trendu bude záviset na regionu. V globálním měřítku nadále preferujeme americké akcie před evropskými. V USA předpokládáme zastavení propadů v očekávání firemních výsledků. Odhady jsou nastaveny relativně nízko, proto je prostor pro pozitivní bilanci výsledkové sezóny," dodává analytik.

Mnohem pesimističtější je makléř Tomáš Matuška z BH Securities. "Domnívám se, že skutečný propad nás teprve čeká, zejména koncem roku 2014 a začátkem roku 2015. Tehdy na trh dopadne souhrn negativních makrodat nejen z Evropy, ale také z Číny, Japonska a jihovýchodní Asie. Většina firem neudrží ziskovost ani dividendy z let 2010 až 2013."

Trhy podle něj nemají žádnou podpůrnou hranici k zastavení poklesů. "Můžeme se dívat na různé technické úrovně podpory, avšak pohled na pětiletý graf indexů DAX či NIKKEI 225 jasně dokládá, že je z čeho 'upouštět'. Korekci o 15-20 % lze očekávat na většině světových trhů."

Ze světa investičních doporučení (21. října)
před 32 minutami

Ze světa investičních doporučení (21. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla
Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla
před hodinou

Bundesbank: Německá ekonomika možná opět klesla

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí možná opět mírně klesla, uvedla ve své pravidelné měsíční zprávě německá...
Německo Hospodářský růst HDP
EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu
EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu
13:53

EY: Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu

Objem start-upových investic v Evropě je na rekordu. V první polovině letošního roku se ve srovnání s předchozím...
Evropa Investice Byznys a podnikání
V ČR bylo letos založeno 22 250 firem, nejméně za tři roky
13:31

V ČR bylo letos založeno 22 250 firem, nejméně za tři roky

V ČR bylo letos založeno 22 250 nových společností, což je nejméně za poslední tři roky. Aktuálně je v obchodním...
Česká republika Byznys a podnikání
Rusnok: Představy o státním penzijním fondu jsou nezodpovědné
13:02

Rusnok: Představy o státním penzijním fondu jsou nezodpovědné

Představy o vytvoření státního penzijního fondu, který bude absolutně bezpečný a bude vydělávat více než soukromé...
ČNB Centrální banky Důchody
Avast se stal terčem kybernetické špionáže, cílila na CCleaner
Avast se stal terčem kybernetické špionáže, cílila na CCleaner
12:20

Avast se stal terčem kybernetické špionáže, cílila na CCleaner

Výrobce antivirových programů Avast se stal terčem kybernetické špionáže. Sofistikovaný pokus o špionáž zaměřenou na...
Avast Akcie ČR
Ceny ropy klesají kvůli obavám ze zpomalení globální poptávky
11:32

Ceny ropy klesají kvůli obavám ze zpomalení globální poptávky

Ceny ropy v pondělí zlevňují kvůli obavám z uvadající globální poptávky, které převážily pozitivní zprávy z Evropy,...
Ropa Komodity
Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v zelených číslech
11:10

Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v zelených číslech

Digitální měny v pondělí převážné posilují. Bitcoin kolem 22.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com zdražoval 3,2 %...
Kryptoměny Bitcoin
Export z Japonska už deset měsíců za sebou klesá
Export z Japonska už deset měsíců za sebou klesá
10:50

Export z Japonska už deset měsíců za sebou klesá

Export z Japonska se v září už desátý měsíc za sebou snížil. Jeho pokles byl navíc výraznější, než předpovídali...
Japonsko Mezinárodní obchod
Asijské akcie v úvodu týdne mírně stouply i přes nejistotu ohledně…
Asijské akcie v úvodu týdne mírně stouply i přes nejistotu ohledně…
10:30

Asijské akcie v úvodu týdne mírně stouply i přes nejistotu ohledně brexitu

Asijské akciové trhy zakončily úvodní seanci nového týdne převážně v plusu, když se investoři nenechali vystrašit...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Sledujte živě podzimní START Day: Karo Invest vstupuje na pražskou…
Sledujte živě podzimní START Day: Karo Invest vstupuje na pražskou…
10:15

Sledujte živě podzimní START Day: Karo Invest vstupuje na pražskou burzu

Na trhu START pražské burzy pro malé a střední podniky probíhá na začátku týdne další START Day. Vstoupit se na něj...
Pražská burza Primární úpis akcií (IPO) Karo Invest
Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
10:01

Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu

Bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko do budoucna kde brát elektřinu. Na...
Česká republika Energetika Jaderná energetika
Německo: Index výrobních cen v září meziročně klesl o 0,1 %
09:40

Německo: Index výrobních cen v září meziročně klesl o 0,1 %

Německý index výrobních cen se v září v meziročním srovnání snížil o 0,1 % po růstu o 0,3 % v srpnu (odhad: -0,3 %)....
Německo Inflace
NKÚ: Z podpory pro malé podniky čerpaly nadnárodní korporace
09:00

NKÚ: Z podpory pro malé podniky čerpaly nadnárodní korporace

Z miliard korun určených hlavně pro malé a střední firmy ze sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT)...
Česká republika Byznys a podnikání
Co musíte ráno vědět (21. října)
Co musíte ráno vědět (21. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo sobotní hlasování o brexitové dohodě...
Musíte vědět
Matthieu Pigasse odejde z investiční banky Lazard
včera v 21:48

Matthieu Pigasse odejde z investiční banky Lazard

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse na konci roku odejde z investiční banky Lazard, aby se mohl věnovat novému...
Banky Francie
FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
včera v 21:01

FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce

Čínská společnost Huawei má problémy s nahrazením aplikací firmy Google ve svých mobilních telefonech. V rozhovoru s...
Čína Telekomunikace Spojené státy americké (USA)