Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti
|

Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti

Výraznější pokles byl jen otázkou času. Co jej spustilo právě teď? Na jakých úrovních by se mohly propady zastavit? Čeští tržní profíci si většinou nemyslí, že by výprodeje měly přejít ve vážnější problém, vyloučit to ale nelze.

Korekce na trzích Investiční a ekonomický výhled Evropské akcie Anketa Americké akcie

Dlouho očekávaná korekce je tady a nemusí být zrovna mělká

Korekce byla podle Pavla Rysky z J&T Banky na spadnutí. Poslední až 2 roky se vyznačovaly mimořádně nízkou volatilitou a plynulým růstem. Dalším faktorem mluvícím pro pokles trhu jsou podle Rysky vysoké akciové valuace, tedy fakt, že akcie obecně nejsou levné relativně k ziskům firem.

Makléř Tomáš Matuška z BH Securities připomíná, že trhy nezačaly padat dramaticky, pouze mírně korigují zisky z posledních 3 let. "O medvědím trhu je zatím velmi předčasné hovořit. Propad považuji spíše za krátkodobou korekci," souhlasí s ním David Brzek, makléř z Fio banky.

Zachovat chladnou hlavu a nepanikařit!

Makroekonomický analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny zatím nechce dělat ukvapené závěry a radí zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. Upozorňuje na to, že jde již o v pořadí desátou korekci podobného rozsahu od počátku růstového trendu na konci roku 2012, což dokládá grafem.

Poklesy indexu S&P 500

"Je zatím předčasné tvrdit, že jde o začátek podstatnějšího poklesu, vyloučit to však samozřejmě nelze," podotýká Mokráš. "Momentálně nevidím žádné zásadnější fundamentální důvody pro cokoli nad rámec běžné korekce. Vyloučit však nelze psychologicky podmíněný výprodej na základě stádního efektu, který si vždy najde nějakou racionalizaci."

Také makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS se domnívá, že výprodeje budou krátkodobější. "Stále jsou ve hře silnější stimuly od ECB a v USA se po zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC spíše oddálil začátek zvyšování sazeb," vysvětluje Jandejsek, podle kterého nyní bude záležet hlavně na výsledcích hospodaření firem, dalších komentářích centrálních bank a makrodatech.

Chmurné vyhlídky ekonomického růstu

Vybírání zisků podle Jandejska odstartovaly poslední zasedání ECB a neuspokojivý komentář Maria Draghiho, zveřejněný globální ekonomický výhled MMF (zvýšená pravděpodobnost recese a deflace) a zpráva, že Německo, dosavadní motor ekonomiky eurozóny, zpomaluje.

"Mario Draghi po říjnovém zasedání ECB zněl až nezvykle zasmušile, bezradně až rezignovaně," zmiňuje analytik ze společnosti CYRRUS Jiří Šimara. Upozorňuje na to, že dosud to byl právě Draghi, kdo představoval naději pro evropskou ekonomiku, potažmo finanční trhy. "Nyní prakticky natvrdo přiznal, že je jeho politika pouhým kupováním času, přičemž evropskou ekonomiku před recesí a deflací zachrání jen strukturální reformy a fiskální stimuly," dodává Šimara.

Dlouhodobější obrat sentimentu může podle něj nastat až ve chvíli, kdy bude na stole konkrétní plán evropských politiků, jak bojovat se současnými výzvami. Nástrojů přitom není málo, zejména Německo si může dovolit zvýšit veřejné výdaje. K tomu ho koneckonců často vyzývá nejen ECB, ale i MMF.

Znepokojující technický vývoj a černý říjen

Optimismus nepřináší podle Aleše Jandejska z brokerjetu ČS ani technická analýza, konkrétně propad trhu pod důležité úrovně podpory. Na indexu německých akcií DAX jde o hladiny 9 200, 9 000 a 8900 bodů, další silná podpora je na 8 700 bodech a ještě silnější na 8 500 bodech. František Kronus ze společnosti CYRRUS připouští pokles indexu DAX k 8 200 až 7 800 bodům, propady ale rovněž považuje za krátkodobější.

Hranice podpory amerického trhu (S&P 500) jsou podle analytika z České spořitelny Martina Krajhanzla na úrovních 1 900 a 1 860 bodů. V případě německého indexu DAX je optimističtější než Kronus a soudí, že by se propady mohly zastavit na 8 540 bodech.

"Hledání bodu obratu je u podobných poklesů vždy obtížné. Index S&P 500 je aktuálně na velmi důležitých úrovních v blízkosti 200denního klouzavého průměru. Pokud by hranice 1 900 bodů jako podpora nevydržela, pokles může pokračovat v následujících týdnech až na 1 800 bodů," míní David Brzek z Fio banky.

Jiří Deml, hlavní akciový makléř UniCredit, připomíná, že k souhře několika negativních faktorů přispívá i typická říjnová sezónnost. V říjnu mají podle něj trhy tendenci kolísat a ztrácet.

Velký vliv na vývoj cen akcií měla podle Demla situace na trhu v zamoří, kde akcie po silných nárůstech dospěly do bodu "únavy", kdy dobrá zpráva pro trh nevyvolávala pozitivní reakci. "Současný vývoj potvrzuje, že 'jednosměrná party' na akciovém trhu, zejména v zamoří, skončila a trhy snad přecházejí do normálu. Zvýšená volatilita je v takovémto období standardní." Sentiment na trhu zůstane podle makléře v nejbližším období velice nervózní, ceny mohou kolísat oběma směry na základě jakékoli, dříve možná přehlédnutelné zprávy.

Jak přizpůsobit strategii?

"Lze očekávat, že se strategie nákupu v poklesu - 'buy the dip' - otočila a jakýkoli nárůst na trhu začíná být krátkodobý. První sledovaná hladina podpory indexu S&P 500, kterou by měl otestovat, bude jeho 200denní klouzavý průměr (1 900 až 1 905 bodů). Do té doby budou jakékoli nárůsty v nebezpečí. Síla kupců na této úrovni napoví více o dalším vývoji. Krátkodobě by zde trh podporu najít měl, prolomení směrem dolů ale může odstartovat další prodeje a otevřít na trzích sestupný trend," míní Deml.

200denní klouzavý průměr zmiňuje jako technickou hladinu podpory také Pavel Ryska z J&T Banky. Varuje, že při jeho prolomení shora nelze vyloučit hlubší korekci. "Osobně se domnívám, že bez ohledu na technickou analýzu je hlubší korekce trhu pravděpodobná. Akcie jsou poměrně drahé a podpora ze strany Fedu končí, což už se v minulosti ukázalo jako spouštěč poklesu. Více faktorů nyní naznačuje, že propad nemusí být pouze krátkodobý."

Mluvit o medvědím trhu je však podle Demla z UniCredit velice předčasné. "Správně načasované nákupy se mohou změnit ve slušnou výnosovou odměnu za riziko v horizontu 3 až 6 měsíců. Pravdou ale je, že vstupujeme do období s mírou rizika, nejistotou vývoje globálních ekonomik, reakcemi centrálních bank a geopolitickou situací, jaké trh nezažil již dlouhou dobu. Obezřetnost a ošetření rizika jsou tedy namístě."

Nepříznivá souhra faktorů

Podle Martina Krajhanzla z České spořitelny se sečetlo několik faktorů. Vedle slábnoucího růstu světové ekonomiky v perspektivě končícího kvantitativního uvolňování v USA a rostoucího geopolitického napětí jde také o padající ceny komodit, obavy z dalšího šíření eboly a toho, že navzdory velmi uvolněným měnovým politikám centrálních bank hrozí v některých regionech deflace. Ta by byla podle Krajhanzla problematická především pro hodně zadlužené země.

"Není to tak, že by se tyto faktory objevily až teď," vysvětluje analytik. "Většina jich byla na trhu přítomna už dříve, ale býci jakékoli náznaky korekce okamžitě využívali k nákupům. Proto se po období stagnace z předchozích týdnů medvědi přihlásili o slovo."

Slibná výsledková sezóna v USA, nebo býčí trh už nic nezachrání?

Na trzích bude podle Krajhanzla potřeba více vybírat. "Poslední vývoj ukazuje, že se výkonnost hlavních světových akciových indexů odlišuje. Proto u délky, případně změny trendu bude záviset na regionu. V globálním měřítku nadále preferujeme americké akcie před evropskými. V USA předpokládáme zastavení propadů v očekávání firemních výsledků. Odhady jsou nastaveny relativně nízko, proto je prostor pro pozitivní bilanci výsledkové sezóny," dodává analytik.

Mnohem pesimističtější je makléř Tomáš Matuška z BH Securities. "Domnívám se, že skutečný propad nás teprve čeká, zejména koncem roku 2014 a začátkem roku 2015. Tehdy na trh dopadne souhrn negativních makrodat nejen z Evropy, ale také z Číny, Japonska a jihovýchodní Asie. Většina firem neudrží ziskovost ani dividendy z let 2010 až 2013."

Trhy podle něj nemají žádnou podpůrnou hranici k zastavení poklesů. "Můžeme se dívat na různé technické úrovně podpory, avšak pohled na pětiletý graf indexů DAX či NIKKEI 225 jasně dokládá, že je z čeho 'upouštět'. Korekci o 15-20 % lze očekávat na většině světových trhů."

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
před 40 minutami

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 mld.
před hodinou

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 mld.

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová
14:44

Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna
Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD),…
12:19

Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD), tržby 24,45 miliardy USD (odhad: 25,84 miliardy USD)

Přední americká ropná firma Chevron se v letošním třetím čtvrtletí propadla do ztráty. Přispěla k tomu zejména...
Americké akcie Chevron Výsledková sezóna
Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun
11:28

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v září stouply meziměsíčně o 11,3 miliardy korun na 1,831 bilionu korun. Dluhy...
Zadlužení Úvěry Česká republika
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
11:19

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu v meziročním srovnání znovu klesly o 0,3 %. Zůstávají tak stejně jako v září...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace