Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti
|

Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti

Výraznější pokles byl jen otázkou času. Co jej spustilo právě teď? Na jakých úrovních by se mohly propady zastavit? Čeští tržní profíci si většinou nemyslí, že by výprodeje měly přejít ve vážnější problém, vyloučit to ale nelze.

Korekce na trzích Investiční a ekonomický výhled Evropské akcie Anketa Americké akcie

Dlouho očekávaná korekce je tady a nemusí být zrovna mělká

Korekce byla podle Pavla Rysky z J&T Banky na spadnutí. Poslední až 2 roky se vyznačovaly mimořádně nízkou volatilitou a plynulým růstem. Dalším faktorem mluvícím pro pokles trhu jsou podle Rysky vysoké akciové valuace, tedy fakt, že akcie obecně nejsou levné relativně k ziskům firem.

Makléř Tomáš Matuška z BH Securities připomíná, že trhy nezačaly padat dramaticky, pouze mírně korigují zisky z posledních 3 let. "O medvědím trhu je zatím velmi předčasné hovořit. Propad považuji spíše za krátkodobou korekci," souhlasí s ním David Brzek, makléř z Fio banky.

Zachovat chladnou hlavu a nepanikařit!

Makroekonomický analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny zatím nechce dělat ukvapené závěry a radí zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. Upozorňuje na to, že jde již o v pořadí desátou korekci podobného rozsahu od počátku růstového trendu na konci roku 2012, což dokládá grafem.

Poklesy indexu S&P 500

"Je zatím předčasné tvrdit, že jde o začátek podstatnějšího poklesu, vyloučit to však samozřejmě nelze," podotýká Mokráš. "Momentálně nevidím žádné zásadnější fundamentální důvody pro cokoli nad rámec běžné korekce. Vyloučit však nelze psychologicky podmíněný výprodej na základě stádního efektu, který si vždy najde nějakou racionalizaci."

Také makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS se domnívá, že výprodeje budou krátkodobější. "Stále jsou ve hře silnější stimuly od ECB a v USA se po zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC spíše oddálil začátek zvyšování sazeb," vysvětluje Jandejsek, podle kterého nyní bude záležet hlavně na výsledcích hospodaření firem, dalších komentářích centrálních bank a makrodatech.

Chmurné vyhlídky ekonomického růstu

Vybírání zisků podle Jandejska odstartovaly poslední zasedání ECB a neuspokojivý komentář Maria Draghiho, zveřejněný globální ekonomický výhled MMF (zvýšená pravděpodobnost recese a deflace) a zpráva, že Německo, dosavadní motor ekonomiky eurozóny, zpomaluje.

"Mario Draghi po říjnovém zasedání ECB zněl až nezvykle zasmušile, bezradně až rezignovaně," zmiňuje analytik ze společnosti CYRRUS Jiří Šimara. Upozorňuje na to, že dosud to byl právě Draghi, kdo představoval naději pro evropskou ekonomiku, potažmo finanční trhy. "Nyní prakticky natvrdo přiznal, že je jeho politika pouhým kupováním času, přičemž evropskou ekonomiku před recesí a deflací zachrání jen strukturální reformy a fiskální stimuly," dodává Šimara.

Dlouhodobější obrat sentimentu může podle něj nastat až ve chvíli, kdy bude na stole konkrétní plán evropských politiků, jak bojovat se současnými výzvami. Nástrojů přitom není málo, zejména Německo si může dovolit zvýšit veřejné výdaje. K tomu ho koneckonců často vyzývá nejen ECB, ale i MMF.

Znepokojující technický vývoj a černý říjen

Optimismus nepřináší podle Aleše Jandejska z brokerjetu ČS ani technická analýza, konkrétně propad trhu pod důležité úrovně podpory. Na indexu německých akcií DAX jde o hladiny 9 200, 9 000 a 8900 bodů, další silná podpora je na 8 700 bodech a ještě silnější na 8 500 bodech. František Kronus ze společnosti CYRRUS připouští pokles indexu DAX k 8 200 až 7 800 bodům, propady ale rovněž považuje za krátkodobější.

Hranice podpory amerického trhu (S&P 500) jsou podle analytika z České spořitelny Martina Krajhanzla na úrovních 1 900 a 1 860 bodů. V případě německého indexu DAX je optimističtější než Kronus a soudí, že by se propady mohly zastavit na 8 540 bodech.

"Hledání bodu obratu je u podobných poklesů vždy obtížné. Index S&P 500 je aktuálně na velmi důležitých úrovních v blízkosti 200denního klouzavého průměru. Pokud by hranice 1 900 bodů jako podpora nevydržela, pokles může pokračovat v následujících týdnech až na 1 800 bodů," míní David Brzek z Fio banky.

Jiří Deml, hlavní akciový makléř UniCredit, připomíná, že k souhře několika negativních faktorů přispívá i typická říjnová sezónnost. V říjnu mají podle něj trhy tendenci kolísat a ztrácet.

Velký vliv na vývoj cen akcií měla podle Demla situace na trhu v zamoří, kde akcie po silných nárůstech dospěly do bodu "únavy", kdy dobrá zpráva pro trh nevyvolávala pozitivní reakci. "Současný vývoj potvrzuje, že 'jednosměrná party' na akciovém trhu, zejména v zamoří, skončila a trhy snad přecházejí do normálu. Zvýšená volatilita je v takovémto období standardní." Sentiment na trhu zůstane podle makléře v nejbližším období velice nervózní, ceny mohou kolísat oběma směry na základě jakékoli, dříve možná přehlédnutelné zprávy.

Jak přizpůsobit strategii?

"Lze očekávat, že se strategie nákupu v poklesu - 'buy the dip' - otočila a jakýkoli nárůst na trhu začíná být krátkodobý. První sledovaná hladina podpory indexu S&P 500, kterou by měl otestovat, bude jeho 200denní klouzavý průměr (1 900 až 1 905 bodů). Do té doby budou jakékoli nárůsty v nebezpečí. Síla kupců na této úrovni napoví více o dalším vývoji. Krátkodobě by zde trh podporu najít měl, prolomení směrem dolů ale může odstartovat další prodeje a otevřít na trzích sestupný trend," míní Deml.

200denní klouzavý průměr zmiňuje jako technickou hladinu podpory také Pavel Ryska z J&T Banky. Varuje, že při jeho prolomení shora nelze vyloučit hlubší korekci. "Osobně se domnívám, že bez ohledu na technickou analýzu je hlubší korekce trhu pravděpodobná. Akcie jsou poměrně drahé a podpora ze strany Fedu končí, což už se v minulosti ukázalo jako spouštěč poklesu. Více faktorů nyní naznačuje, že propad nemusí být pouze krátkodobý."

Mluvit o medvědím trhu je však podle Demla z UniCredit velice předčasné. "Správně načasované nákupy se mohou změnit ve slušnou výnosovou odměnu za riziko v horizontu 3 až 6 měsíců. Pravdou ale je, že vstupujeme do období s mírou rizika, nejistotou vývoje globálních ekonomik, reakcemi centrálních bank a geopolitickou situací, jaké trh nezažil již dlouhou dobu. Obezřetnost a ošetření rizika jsou tedy namístě."

Nepříznivá souhra faktorů

Podle Martina Krajhanzla z České spořitelny se sečetlo několik faktorů. Vedle slábnoucího růstu světové ekonomiky v perspektivě končícího kvantitativního uvolňování v USA a rostoucího geopolitického napětí jde také o padající ceny komodit, obavy z dalšího šíření eboly a toho, že navzdory velmi uvolněným měnovým politikám centrálních bank hrozí v některých regionech deflace. Ta by byla podle Krajhanzla problematická především pro hodně zadlužené země.

"Není to tak, že by se tyto faktory objevily až teď," vysvětluje analytik. "Většina jich byla na trhu přítomna už dříve, ale býci jakékoli náznaky korekce okamžitě využívali k nákupům. Proto se po období stagnace z předchozích týdnů medvědi přihlásili o slovo."

Slibná výsledková sezóna v USA, nebo býčí trh už nic nezachrání?

Na trzích bude podle Krajhanzla potřeba více vybírat. "Poslední vývoj ukazuje, že se výkonnost hlavních světových akciových indexů odlišuje. Proto u délky, případně změny trendu bude záviset na regionu. V globálním měřítku nadále preferujeme americké akcie před evropskými. V USA předpokládáme zastavení propadů v očekávání firemních výsledků. Odhady jsou nastaveny relativně nízko, proto je prostor pro pozitivní bilanci výsledkové sezóny," dodává analytik.

Mnohem pesimističtější je makléř Tomáš Matuška z BH Securities. "Domnívám se, že skutečný propad nás teprve čeká, zejména koncem roku 2014 a začátkem roku 2015. Tehdy na trh dopadne souhrn negativních makrodat nejen z Evropy, ale také z Číny, Japonska a jihovýchodní Asie. Většina firem neudrží ziskovost ani dividendy z let 2010 až 2013."

Trhy podle něj nemají žádnou podpůrnou hranici k zastavení poklesů. "Můžeme se dívat na různé technické úrovně podpory, avšak pohled na pětiletý graf indexů DAX či NIKKEI 225 jasně dokládá, že je z čeho 'upouštět'. Korekci o 15-20 % lze očekávat na většině světových trhů."

Interpol obnovil zatykač na šéfa MOL Hernádiho
14:02

Interpol obnovil zatykač na šéfa MOL Hernádiho

Mezinárodní policejní organizace Interpol se rozhodla obnovit zatykač na generálního ředitele maďarského ropného...
MOL Právo Maďarsko
ČEZ: Tržby z komplexních služeb stouply v prvních třech čtvrtletích…
ČEZ: Tržby z komplexních služeb stouply v prvních třech čtvrtletích…
12:41

ČEZ: Tržby z komplexních služeb stouply v prvních třech čtvrtletích roku ze 3 na 9,4 miliardy Kč

Tržby energetické skupiny ČEZ v segmentu komplexních energetických služeb (ESCO) stouply v prvních devíti měsících...
ČEZ Energetika Akcie ČR
NKÚ: Investice státu vázly i v letošním prvním pololetí
11:36

NKÚ: Investice státu vázly i v letošním prvním pololetí

Investice ze státního rozpočtu vázy i v letošním prvním pololetí. Ze schváleného státního rozpočtu se do pololetí...
Česká republika Rozpočet
USA a spojenci pomohou s rozvojem energetiky Papui-Nové Guineji
10:28

USA a spojenci pomohou s rozvojem energetiky Papui-Nové Guineji

Spojené státy, Austrálie, Nový Zéland a Japonsko budou spolupracovat s Papuou-Novou Guineou, aby do roku 2030...
Energetika Spojené státy americké (USA)
Šéf VW Diess: Ve vývoji samořízených vozů jsme dva roky za firmou…
09:12

Šéf VW Diess: Ve vývoji samořízených vozů jsme dva roky za firmou Waymo

Německý automobilový koncern Volkswagen zaostává v oblasti vývoje samořízených vozů za firmou Waymo ze skupiny...
Volkswagen Auta Technologie
BBC: Na Mayovou tlačí euroskeptici, aby změnila brexitovou dohodu
včera v 15:47

BBC: Na Mayovou tlačí euroskeptici, aby změnila brexitovou dohodu

Na britskou premiérku Theresu Mayovou tlačí euroskeptická pětice kabinetu, aby změnila návrh brexitové dohody....
Spojené království Evropská unie Politika
Čínský prezident chce podle Soulu příští rok navštívit KLDR
včera v 14:37

Čínský prezident chce podle Soulu příští rok navštívit KLDR

Čínský prezident Si Ťin-pching chce příští rok navštívit Severní Koreu. Pozval ho tam vůdce KLDR Kim Čong-un. V...
Čína Severní Korea (KLDR) Politika
Ruský Yandex nabídne v Izraeli internetovou taxislužbu Yango
včera v 11:11

Ruský Yandex nabídne v Izraeli internetovou taxislužbu Yango

Ruský Yandex nabídne v Izraeli on-line taxislužbu. Pod značkou Yango ji plánuje provozovat v Tel Avivu a blízkém...
Izrael Doprava Rusko
Na summitu APEC vystoupily do popředí čínsko-americké spory
včera v 09:17

Na summitu APEC vystoupily do popředí čínsko-americké spory

Na letošním summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) vystoupily do popředí čínsko...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Americké akcie v pátek kvůli obchodní nejistotě uzavřely smíšeně, v…
Americké akcie v pátek kvůli obchodní nejistotě uzavřely smíšeně, v…
16. 11. 2018 22:30

Americké akcie v pátek kvůli obchodní nejistotě uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu hlavní indexy klesly

Americké akcie uzavřely volatilní týden smíšeně, především kvůli pokračující nejistotě v mezinárodním obchodu. V...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
CNBC: Tržby Airbnb v třetím čtvrtletí přesáhly miliardu dolarů
16. 11. 2018 21:17

CNBC: Tržby Airbnb v třetím čtvrtletí přesáhly miliardu dolarů

Tržby zprostředkovatele ubytování Airbnb v třetím čtvrtletí letošního roku spolehlivě přesáhly jednu miliardu dolarů....
Turismus a cestovní ruch Výsledková sezóna
DPA: Německo a Francie se shodly na návrhu rozpočtu eurozóny
16. 11. 2018 20:38

DPA: Německo a Francie se shodly na návrhu rozpočtu eurozóny

Německo a Francie se po dlouhých jednáních shodly na návrhu společného rozpočtu eurozóny, který by byl součástí...
Německo Francie Eurozóna
Americká centrální banka by podle šéfa chicagského Fedu mohla v…
16. 11. 2018 19:51

Americká centrální banka by podle šéfa chicagského Fedu mohla v příštím roce zvýšit úrokové sazby až čtyřikrát

Šéf chicagské pobočky americké centrální banky Charles Evans během vystoupení v Chicagu řekl, že by byl ochotný...
Fed Úrokové sazby Centrální banky
Analytici: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou
Analytici: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou
16. 11. 2018 19:19

Analytici: Čtvrteční propad libry byl jen předehrou

Britští politici ve čtvrtek měli možnost zjistit, jaké turbulence se na trzích mohou spustit, pokud neschválí dohodu...
Britská libra Spojené království Forex (FX)
Šéf polské centrální banky odmítl spekulace, že chystá rezignaci
16. 11. 2018 19:05

Šéf polské centrální banky odmítl spekulace, že chystá rezignaci

Guvernér polské centrální banky Adam Glapiński v pátek uklidňoval klienty polských bank, že si nemusejí dělat...
Polsko Centrální banky
VW ohlásil velké investice do elektromobilů a dalších technologií
16. 11. 2018 18:47

VW ohlásil velké investice do elektromobilů a dalších technologií

Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá během příštích pěti let investovat téměř 44 miliard eur do vozidel s...
Volkswagen Auta Inovace
BBC: Vrací návrh brexitové dohody Britům kontrolu?
BBC: Vrací návrh brexitové dohody Britům kontrolu?
16. 11. 2018 18:29

BBC: Vrací návrh brexitové dohody Britům kontrolu?

Vzít si zpět kontrolu nad financemi, zákony či hranicemi. Takový byl hlavní argument, kterým britské voliče...
Spojené království Evropská unie Politika
Evropské akcie v pátek pod tíhou dění v Británii klesly, pod nulou…
Evropské akcie v pátek pod tíhou dění v Británii klesly, pod nulou…
16. 11. 2018 18:15

Evropské akcie v pátek pod tíhou dění v Británii klesly, pod nulou skončily i v týdenním horizontu

Obchodování na velkých evropských burzách v pátek skončilo v červených číslech. Investoři nadále zvažovali dění ve...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen přesune do Kvasin výrobu vozů rodiny Passat
16. 11. 2018 18:11

Volkswagen přesune do Kvasin výrobu vozů rodiny Passat

Volkswagen přesune do roku 2023 výrobu vozů rodiny Passat do závodu české automobilky Škoda Auto v Kvasinách, kde se...
Volkswagen Auta Česká republika
Irák po roce obnovil vývoz ropy z naleziště v Kirkúku
16. 11. 2018 17:52

Irák po roce obnovil vývoz ropy z naleziště v Kirkúku

Irák v pátek zahájil vývoz ropy z naleziště v Kirkúku, který zastavil před rokem kvůli sporu mezi iráckou centrální...
Irák Blízký a Střední východ Ropa