SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka začne nakupovat evropské dluhopisy v polovině října, program potrvá minimálně dva roky
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka začne nakupovat evropské dluhopisy v polovině října, program potrvá minimálně dva roky

ECB na říjnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Centrální banka představila program odkupu cenných papírů v eurozóně, jímž chce rozhýbat ekonomiku. Bude kupovat i řecké a kyperské dluhopisy a další aktiva. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Úrokové sazby ECB Centrální banky Evropská unie

Tisková konference Maria Draghiho

14.37 Draghi: ECB začne cenné papíry zajištěné aktivy (ABS) nakupovat ve čtvrtém čtvrtletí, konkrétně od poloviny října. Program bude trvat minimálně dva roky.

14.39 Draghi: Opatření centrální banky pomohou inflaci dostat blíže k 2% cíli. Nákupy cenných papírů více vyjasní naši politiku a výhled naší politiky.

14.41 Draghi: Výbor se shoduje na tom, že použijeme další nástroje, bude-li to potřeba.

14.41 Draghi: Makrodata ukazují na mírné zpomalení momenta, ale nadále ukazují na mírnou expanzi.

14.42 Draghi: Exporty těží z globálního ekonomického oživení.

14.44 Draghi: Budeme sledovat vývoj geopolitické situace i měnového kurzu.

14.45 Draghi: Meziroční růst úvěrů nefinančnímu sektoru zůstal v srpnu negativní na -2,0 % po 2,2% poklesu v červenci.

14.46 Draghi: Úvěry domácnostem v srpnu vzrostly o 0,5 %, od začátku roku 2013 jsou víceméně stejné.

14.47 Draghi: Ekonomické zpomalení může mít negativní vliv na investice.

14.48 Draghi: Země eurozóny nesmí upustit od reforem, které doteď přinesly velký pokrok. Je potřeba v reformách pokračovat.

14.49 Draghi: Všechny detaily programu odkupu ABS budou zveřejněny v tiskové zprávě v 15.30. Je obtížné stanovit přesnou částku, o kterou se bude jednat, ale rozvaha ECB naroste výrazně. Co se týče ratingů, nebudeme nakupovat strukturované ABS, pouze jednoduché, transparentní ABS. Tento program je určen k tomu, abychom dostali peníze k malým a středním podnikům. Chceme zahrnovat vše, jak jen to bude možné, zapojit všechny, ale s rozmyslem.

14.54 Draghi: ECB bude kupovat ABS v zemích hodnocených i pod BBB-, ale s podmínkami. Rizika v Řecku a na Kypru jsou stejná jako všude jinde.

14.54 Draghi: Měnový kurz není naším cílem, ale uvědomujeme si, že je podstatný pro cenovou stabilitu a růst.

14.55 Draghi: Nepoužíváme jeden jediný nástroj pro měření inflačních očekávání, máme jich hned několik. Náš střednědobý výhled na inflaci se zhoršil a viděli jsme nárůst rizika pro inflaci. Už jsme mnohokrát řekli, že příliš dlouhé období nízké inflace ekonomice škodí, a proto jsme zapojili nástroje, které mají inflaci pomoci směrem k 2% cíli.

14.58 Draghi: Od června jsme udělali mnoho bezprecedentních kroků. Snížili jsme sazby, depozitní jsme stáhli do mínusu, zavedli jsme TLTRO a program ABS. A navíc je postoj výboru jednotný v tom, že jsme ochotni použít další nekonvenční nástroje v rámci svého mandátu, pokud to bude potřeba. Vliv TLTRO a ABS se postupem času bezpochyby projeví.

14.59 Draghi: Rozumím tomu, že chcete mít na všechno přesná čísla, ono to tak nějak usnadňuje život, ale ono nezáleží na tom přesném čísle; záleží na tom, aby se inflace dostala k 2% cíli. Podle toho budeme posuzovat úspěšnost programu.

15.01 Draghi: Víme, že naše politika bude efektivnější, nebo vůbec bude efektivní, pouze pokud ji budou doplňovat i fiskální politiky států, především strukturální reformy, protože se jedná o strukturální problém. Nebudeme se státy vyjednávat ve smyslu "my uděláme tohle, když vy uděláte tohle". Je to společná práce, v níž má každý svoji roli.

15.06 Draghi: Státy, které mají fiskální prostor, by ho měly využít.

15.08 Draghi: Oživení evropské ekonomiky je fundamentálně stále slabé, křehké a nerovné.

15.11 Ignazio Visco (šéf italské centrální banky): Cílem TLTRO je podpořit půjčování malým a středním podnikům. Pokud se to podaří, nebudou proti němu námitky, ale není možné bankám úvěrování přikázat, ony s těmi penězi mohou dělat, co chtějí. Ale TLTRO jsou tady od toho, aby banky přiměly k poskytování úvěrů.

15.12 Draghi: Jak řekl guvernér Visco, TLTRO má banky přimět, aby půjčovaly. Pokud dané prostředky nepůjčí, budou muset zaplatit.

15.13 Draghi: Je logické, že jsou lidé v Evropě skeptičtí, především v Německu. Vidí nerovné oživení, mají pocit, že recese v některých částech Evropy nikdy neskončí, že neustále na někoho doplácejí. Nelze se divit tomu, že z toho ani jedna strana není nadšená.

Server Zero Hedge ironicky komentuje fakt, že ECB bude kupovat i nekvalitní dluhopisy, například Řecka.

15.15 Draghi: Zavedli jsme v krátkém čase obrovské množství opatření, jejich efekt zatím nevidíme. Časem se projeví, především v naší rozvaze, ale nemůžeme zapomínat na to, že jediné hodnocení jejich účinku bude střednědobé inflační očekávání. Podle toho uvidíme, zda fungují.

15.17 Draghi: Potenciálně můžeme v rámci programu ABS "utratit" až bilion eur. Neznamená to, že ho utratíme, je to jen potenciální rozsah. Navrch k tomu se ještě bude projevovat vliv TLTRO.

15.18 Draghi: Všechny instituce Evropy, Evropská komise, ECB, zkrátka všichni máme zájem na tom, aby Francie byla ekonomicky silná.

15.20 Draghi: Jádrová inflace je důležitá. Zaznamenali jsme pokles v cenách energií, ale také v dalších komponentech HICP inflace. To je znepokojivé a monitorujeme to. Dlouhou dobu byl pokles cen energií a potravin hlavním zdůvodněním toho, že je inflace nízko.

15.24 Draghi: Chápeme, proč lidé protestují proti úsporné politice. Ale je potřeba upravit vnímání lidí v tom, že mají pocit, že za tím vším stojí ECB. Že ECB je zdrojem těchto problémů. To není pravda. Před několika lety byly některé státy na pokraji krachu, úrokové sazby byly stovky bazických bodů nad těmi současnými. My jsme zasáhli. Úrokové sazby jsme snížili, podali jsme injekci likvidity, zavedli jsme další opatření. Takže vnímat ECB jako viníka současných problémů není správné.

15.26 Visco: Přesně tak. Protesty obyvatel nemohou být proti monetární politice. Ta je tak uvolněná, jak jen může být. Lidé jsou přesvědčení i o tom, že ECB rozhoduje za celou Trojku, ale Trojka nerozhoduje o ničem, zastává jen rozhodnutí jednotlivých vlád. Lidé by tedy měli apelovat na své vlády, ne na ECB.

15.29 Draghi: Monetární politika byla v posledních 5 letech velmi aktivní. Umožnila bankám půjčovat peníze a posílat je do reálné ekonomiky. Je nyní na bankách, aby tyto uvolněné podmínky, které jsme jim poskytli, předaly dále do reálné ekonomiky a poskytovaly úvěry podnikům a domácnostem a podpořily investice. Chce to více reforem, které zlepší podmínky v jednotlivých státech. Je potřeba odstranit nejistotu. Nejistota sice zmizela z finančních trhů, ale ne z reálné ekonomiky, a tam je potřeba ještě zasáhnout.

Komentář Ľuboše Mokráše, analytika z České spořitelny: "Draghi poprvé přiznává, že v poklesu inflace je cyklický komponent související s nezaměstnaností a poptávkou, což je hodně důležité z hlediska měnové politiky ECB. Znamená to vyšší pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky."

15.30 Detaily programů odkupů:

  • Programy budou dva (odkup ABS a odkup zajištěných dluhopisů) a budou trvat alespoň dva roky.
  • Mají za úkol zlepšit transmisi monetární politiky, podpořit úvěrování v eurozóně a uvolnit měnové podmínky.
  • Odkupy aktiv začnou ve 4Q2014 odkupem zajištěných dluhopisů v druhé polovině října.
  • Odkupy ABS začnou později, až budou vybráni poskytovatelé externích služeb.
  • Odkupovat se budou jednoduché a transparentní ABS a široké portfolio zajištěných dluhopisů denominovaných v eurech.
  • Pro výběr instrumentů bude použit rámec evropského přijímaného kolaterálu.
  • K tomu budou brány v potaz některé výjimky, některá aktiva nebudou přímo odkupována, ale budou sloužit jen jako kolaterál.
  • Aby se zajistilo, že ECB může odkupovat aktiva v celé eurozóně, bude rozsah odkupů rozšířen i na kyperské a řecké cenné papíry. Ty však budou podléhat zvláštnímu rizikovému schvalování.
  • Programy budou mít velký dopad na bilanci ECB a inflace se posune k 2% cíli.

Meziroční míra inflace v eurozóně v září klesla podle předběžných odhadů na 0,3 % ze srpnových 0,4 %. Inflace v měnové unii se tak opět se vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky, která ji stanovila těsně pod dvěma procenty.

Ke zpomalení inflace nejvíce přispěly ceny energií, které se snížily odhadem o 2,4 %. Ceny nezpracovaných potravin klesly odhadem o 0,9 %. Nejvíce naopak rostly ceny služeb, které se oproti loňskému září zvýšily odhadem o 1,1 %.

Nepříznivé zprávy přinesla i agentura Markit, podle jejichž dat klesl index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v září na 14měsíční minimum. V největší ekonomice eurozóny Německu se dokonce propadl pod padesátibodovou hranici dělící expanzi od kontrakce a spadl na 15měsíční dno.

Eurozóna se navíc stále potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti. V srpnu sice míra nezaměstnanosti stagnovala na 11,5 %, avšak například v Itálii vzrostl podíl mladých lidí do 25 let bez práce na rekordních 44,2 %.

Zdroj: Bloomberg
Apple spolupracuje s filmovým studiem A24
před 28 minutami

Apple spolupracuje s filmovým studiem A24

Americká technologická společnost Apple podepsala několikaletou smlouvu se studiem A24, které stojí za oskarovými...
Apple Zábava a zábavní průmysl Filmy
Facebook chce vytvořit nezávislý orgán kvůli mazání obsahu
před hodinou

Facebook chce vytvořit nezávislý orgán kvůli mazání obsahu

Americká společnost Facebook chce vytvořit nezávislý orgán, který by posuzoval odvolání uživatelů kvůli obsahu...
Facebook Komunikace Média
Draghi (ECB): Inflace v eurozóně se může zvyšovat pomaleji, plány…
Draghi (ECB): Inflace v eurozóně se může zvyšovat pomaleji, plány…
11:57

Draghi (ECB): Inflace v eurozóně se může zvyšovat pomaleji, plány centrální banky se ale nemění

Pokud bude dále narůstat nejistota podniků ohledně dalšího vývoje ekonomiky, může se inflace v eurozóně zvyšovat...
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Britský exministr pro brexit Davis kritizuje brexitovou dohodu
11:32

Britský exministr pro brexit Davis kritizuje brexitovou dohodu

Jako příšerný označil návrh rozlukové dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím někdejší britský ministr pro...
Spojené království Evropská unie Politika
Inflace v eurozóně v říjnu i podle finálních dat stoupla na 2,2 %
Inflace v eurozóně v říjnu i podle finálních dat stoupla na 2,2 %
11:02

Inflace v eurozóně v říjnu i podle finálních dat stoupla na 2,2 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v říjnu podle očekávání stouplo na 2,2 % z 2,1 % v září. Meziroční jádrová...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Spojené království: Konzervativci prý mají dost hlasů pro vyvolání…
Spojené království: Konzervativci prý mají dost hlasů pro vyvolání…
10:31

Spojené království: Konzervativci prý mají dost hlasů pro vyvolání hlasování o vládě

(AKTUALIZOVÁNO) Konzervativci v britském parlamentu již shromáždili dostatek podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o...
Spojené království Evropská unie Politika
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, ztráceli výrobci…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, ztráceli výrobci…
10:15

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, ztráceli výrobci polovodičů

Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v pátek smíšeně. Investoři věnovali pozornost dění ve Spojeném...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Média: Mayová čelí občanské válce ve straně, je odhodlána bojovat
09:57

Média: Mayová čelí občanské válce ve straně, je odhodlána bojovat

Předložení návrhu brexitové dohody by mohlo v Konzervativní straně britské premiérky Theresy Mayové vyvolat občanskou...
Spojené království Politika Evropská unie
ČR: Ceny průmyslových výrobců v říjnu vzrostly nejvíce od ledna 2012
09:38

ČR: Ceny průmyslových výrobců v říjnu vzrostly nejvíce od ledna 2012

Ceny průmyslových výrobců v ČR v říjnu zrychlily meziroční růst na 3,9 % ze zářijových 3,2 %. Je to nejvyšší růst od...
Česká ekonomika Průmysl Inflace
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika