SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka začne nakupovat evropské dluhopisy v polovině října, program potrvá minimálně dva roky
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka začne nakupovat evropské dluhopisy v polovině října, program potrvá minimálně dva roky

ECB na říjnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Centrální banka představila program odkupu cenných papírů v eurozóně, jímž chce rozhýbat ekonomiku. Bude kupovat i řecké a kyperské dluhopisy a další aktiva. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Úrokové sazby ECB Centrální banky Evropská unie

Tisková konference Maria Draghiho

14.37 Draghi: ECB začne cenné papíry zajištěné aktivy (ABS) nakupovat ve čtvrtém čtvrtletí, konkrétně od poloviny října. Program bude trvat minimálně dva roky.

14.39 Draghi: Opatření centrální banky pomohou inflaci dostat blíže k 2% cíli. Nákupy cenných papírů více vyjasní naši politiku a výhled naší politiky.

14.41 Draghi: Výbor se shoduje na tom, že použijeme další nástroje, bude-li to potřeba.

14.41 Draghi: Makrodata ukazují na mírné zpomalení momenta, ale nadále ukazují na mírnou expanzi.

14.42 Draghi: Exporty těží z globálního ekonomického oživení.

14.44 Draghi: Budeme sledovat vývoj geopolitické situace i měnového kurzu.

14.45 Draghi: Meziroční růst úvěrů nefinančnímu sektoru zůstal v srpnu negativní na -2,0 % po 2,2% poklesu v červenci.

14.46 Draghi: Úvěry domácnostem v srpnu vzrostly o 0,5 %, od začátku roku 2013 jsou víceméně stejné.

14.47 Draghi: Ekonomické zpomalení může mít negativní vliv na investice.

14.48 Draghi: Země eurozóny nesmí upustit od reforem, které doteď přinesly velký pokrok. Je potřeba v reformách pokračovat.

14.49 Draghi: Všechny detaily programu odkupu ABS budou zveřejněny v tiskové zprávě v 15.30. Je obtížné stanovit přesnou částku, o kterou se bude jednat, ale rozvaha ECB naroste výrazně. Co se týče ratingů, nebudeme nakupovat strukturované ABS, pouze jednoduché, transparentní ABS. Tento program je určen k tomu, abychom dostali peníze k malým a středním podnikům. Chceme zahrnovat vše, jak jen to bude možné, zapojit všechny, ale s rozmyslem.

14.54 Draghi: ECB bude kupovat ABS v zemích hodnocených i pod BBB-, ale s podmínkami. Rizika v Řecku a na Kypru jsou stejná jako všude jinde.

14.54 Draghi: Měnový kurz není naším cílem, ale uvědomujeme si, že je podstatný pro cenovou stabilitu a růst.

14.55 Draghi: Nepoužíváme jeden jediný nástroj pro měření inflačních očekávání, máme jich hned několik. Náš střednědobý výhled na inflaci se zhoršil a viděli jsme nárůst rizika pro inflaci. Už jsme mnohokrát řekli, že příliš dlouhé období nízké inflace ekonomice škodí, a proto jsme zapojili nástroje, které mají inflaci pomoci směrem k 2% cíli.

14.58 Draghi: Od června jsme udělali mnoho bezprecedentních kroků. Snížili jsme sazby, depozitní jsme stáhli do mínusu, zavedli jsme TLTRO a program ABS. A navíc je postoj výboru jednotný v tom, že jsme ochotni použít další nekonvenční nástroje v rámci svého mandátu, pokud to bude potřeba. Vliv TLTRO a ABS se postupem času bezpochyby projeví.

14.59 Draghi: Rozumím tomu, že chcete mít na všechno přesná čísla, ono to tak nějak usnadňuje život, ale ono nezáleží na tom přesném čísle; záleží na tom, aby se inflace dostala k 2% cíli. Podle toho budeme posuzovat úspěšnost programu.

15.01 Draghi: Víme, že naše politika bude efektivnější, nebo vůbec bude efektivní, pouze pokud ji budou doplňovat i fiskální politiky států, především strukturální reformy, protože se jedná o strukturální problém. Nebudeme se státy vyjednávat ve smyslu "my uděláme tohle, když vy uděláte tohle". Je to společná práce, v níž má každý svoji roli.

15.06 Draghi: Státy, které mají fiskální prostor, by ho měly využít.

15.08 Draghi: Oživení evropské ekonomiky je fundamentálně stále slabé, křehké a nerovné.

15.11 Ignazio Visco (šéf italské centrální banky): Cílem TLTRO je podpořit půjčování malým a středním podnikům. Pokud se to podaří, nebudou proti němu námitky, ale není možné bankám úvěrování přikázat, ony s těmi penězi mohou dělat, co chtějí. Ale TLTRO jsou tady od toho, aby banky přiměly k poskytování úvěrů.

15.12 Draghi: Jak řekl guvernér Visco, TLTRO má banky přimět, aby půjčovaly. Pokud dané prostředky nepůjčí, budou muset zaplatit.

15.13 Draghi: Je logické, že jsou lidé v Evropě skeptičtí, především v Německu. Vidí nerovné oživení, mají pocit, že recese v některých částech Evropy nikdy neskončí, že neustále na někoho doplácejí. Nelze se divit tomu, že z toho ani jedna strana není nadšená.

Server Zero Hedge ironicky komentuje fakt, že ECB bude kupovat i nekvalitní dluhopisy, například Řecka.

15.15 Draghi: Zavedli jsme v krátkém čase obrovské množství opatření, jejich efekt zatím nevidíme. Časem se projeví, především v naší rozvaze, ale nemůžeme zapomínat na to, že jediné hodnocení jejich účinku bude střednědobé inflační očekávání. Podle toho uvidíme, zda fungují.

15.17 Draghi: Potenciálně můžeme v rámci programu ABS "utratit" až bilion eur. Neznamená to, že ho utratíme, je to jen potenciální rozsah. Navrch k tomu se ještě bude projevovat vliv TLTRO.

15.18 Draghi: Všechny instituce Evropy, Evropská komise, ECB, zkrátka všichni máme zájem na tom, aby Francie byla ekonomicky silná.

15.20 Draghi: Jádrová inflace je důležitá. Zaznamenali jsme pokles v cenách energií, ale také v dalších komponentech HICP inflace. To je znepokojivé a monitorujeme to. Dlouhou dobu byl pokles cen energií a potravin hlavním zdůvodněním toho, že je inflace nízko.

15.24 Draghi: Chápeme, proč lidé protestují proti úsporné politice. Ale je potřeba upravit vnímání lidí v tom, že mají pocit, že za tím vším stojí ECB. Že ECB je zdrojem těchto problémů. To není pravda. Před několika lety byly některé státy na pokraji krachu, úrokové sazby byly stovky bazických bodů nad těmi současnými. My jsme zasáhli. Úrokové sazby jsme snížili, podali jsme injekci likvidity, zavedli jsme další opatření. Takže vnímat ECB jako viníka současných problémů není správné.

15.26 Visco: Přesně tak. Protesty obyvatel nemohou být proti monetární politice. Ta je tak uvolněná, jak jen může být. Lidé jsou přesvědčení i o tom, že ECB rozhoduje za celou Trojku, ale Trojka nerozhoduje o ničem, zastává jen rozhodnutí jednotlivých vlád. Lidé by tedy měli apelovat na své vlády, ne na ECB.

15.29 Draghi: Monetární politika byla v posledních 5 letech velmi aktivní. Umožnila bankám půjčovat peníze a posílat je do reálné ekonomiky. Je nyní na bankách, aby tyto uvolněné podmínky, které jsme jim poskytli, předaly dále do reálné ekonomiky a poskytovaly úvěry podnikům a domácnostem a podpořily investice. Chce to více reforem, které zlepší podmínky v jednotlivých státech. Je potřeba odstranit nejistotu. Nejistota sice zmizela z finančních trhů, ale ne z reálné ekonomiky, a tam je potřeba ještě zasáhnout.

Komentář Ľuboše Mokráše, analytika z České spořitelny: "Draghi poprvé přiznává, že v poklesu inflace je cyklický komponent související s nezaměstnaností a poptávkou, což je hodně důležité z hlediska měnové politiky ECB. Znamená to vyšší pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky."

15.30 Detaily programů odkupů:

  • Programy budou dva (odkup ABS a odkup zajištěných dluhopisů) a budou trvat alespoň dva roky.
  • Mají za úkol zlepšit transmisi monetární politiky, podpořit úvěrování v eurozóně a uvolnit měnové podmínky.
  • Odkupy aktiv začnou ve 4Q2014 odkupem zajištěných dluhopisů v druhé polovině října.
  • Odkupy ABS začnou později, až budou vybráni poskytovatelé externích služeb.
  • Odkupovat se budou jednoduché a transparentní ABS a široké portfolio zajištěných dluhopisů denominovaných v eurech.
  • Pro výběr instrumentů bude použit rámec evropského přijímaného kolaterálu.
  • K tomu budou brány v potaz některé výjimky, některá aktiva nebudou přímo odkupována, ale budou sloužit jen jako kolaterál.
  • Aby se zajistilo, že ECB může odkupovat aktiva v celé eurozóně, bude rozsah odkupů rozšířen i na kyperské a řecké cenné papíry. Ty však budou podléhat zvláštnímu rizikovému schvalování.
  • Programy budou mít velký dopad na bilanci ECB a inflace se posune k 2% cíli.

Meziroční míra inflace v eurozóně v září klesla podle předběžných odhadů na 0,3 % ze srpnových 0,4 %. Inflace v měnové unii se tak opět se vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky, která ji stanovila těsně pod dvěma procenty.

Ke zpomalení inflace nejvíce přispěly ceny energií, které se snížily odhadem o 2,4 %. Ceny nezpracovaných potravin klesly odhadem o 0,9 %. Nejvíce naopak rostly ceny služeb, které se oproti loňskému září zvýšily odhadem o 1,1 %.

Nepříznivé zprávy přinesla i agentura Markit, podle jejichž dat klesl index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v září na 14měsíční minimum. V největší ekonomice eurozóny Německu se dokonce propadl pod padesátibodovou hranici dělící expanzi od kontrakce a spadl na 15měsíční dno.

Eurozóna se navíc stále potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti. V srpnu sice míra nezaměstnanosti stagnovala na 11,5 %, avšak například v Itálii vzrostl podíl mladých lidí do 25 let bez práce na rekordních 44,2 %.

Zdroj: Bloomberg
EK doporučila zemím EU omezit rizikové firmy v 5G sítích
EK doporučila zemím EU omezit rizikové firmy v 5G sítích
před 8 minutami

EK doporučila zemím EU omezit rizikové firmy v 5G sítích

Země Evropské unie by neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí komunikačních...
Evropská unie 5G sítě Telekomunikace
Ekonom: Růst čínské ekonomiky může zpomalit pod pět procent
Ekonom: Růst čínské ekonomiky může zpomalit pod pět procent
před 26 minutami

Ekonom: Růst čínské ekonomiky může zpomalit pod pět procent

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí kvůli dopadům nového koronaviru zpomalí a mohl by se dostat i pod pět...
Čína HDP Hospodářský růst
Handelsblatt: Huawei spolupracuje s čínskými rozvědkami
Handelsblatt: Huawei spolupracuje s čínskými rozvědkami
před hodinou

Handelsblatt: Huawei spolupracuje s čínskými rozvědkami

Německá vláda má důkazy, že čínská telekomunikační společnost Huawei spolupracuje s čínskými bezpečnostními orgány....
Čína Telekomunikace Německo
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 24. ledna stoupl o 7,2 % …
13:05

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 24. ledna stoupl o 7,2 % (předchozí týden: -1,2 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 24. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
McDonald's měl loni poprvé tržby přes 100 miliard dolarů
McDonald's měl loni poprvé tržby přes 100 miliard dolarů
13:01

McDonald's měl loni poprvé tržby přes 100 miliard dolarů

Celoroční tržby americké společnosti McDonald's loni poprvé přesáhly 100 miliard dolarů. V samotném čtvrtém čtvrtletí...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
MMF: Rozpočtový deficit Itálie letos převýší vládní cíl
MMF: Rozpočtový deficit Itálie letos převýší vládní cíl
12:46

MMF: Rozpočtový deficit Itálie letos převýší vládní cíl

Deficit italského rozpočtu letos převýší vládní cíl, zatímco veřejný dluh zůstane rekordní a v dalších letech dál...
Itálie Rozpočet Mezinárodní měnový fond
Reuters: Nissan zruší 4 300 pracovních míst, zavře dvě továrny
Reuters: Nissan zruší 4 300 pracovních míst, zavře dvě továrny
11:26

Reuters: Nissan zruší 4 300 pracovních míst, zavře dvě továrny

Japonská automobilka Nissan Motor zruší nejméně 4 300 z celkového počtu zhruba 139 000 pracovních míst, převážně v...
Japonsko Auta Asijské akcie
Digitální měny v polovině týdne rostou, bitcoin se dostal nad 9 300…
11:08

Digitální měny v polovině týdne rostou, bitcoin se dostal nad 9 300 USD

Trh s kryptoměnami se ve středu pohybuje v zelených číslech. Bitcoin kolem 11.00 SEČ rostl o 3,2 % na 9 300,2 USD,...
Bitcoin Kryptoměny
CETIN loni investoval čtyři miliardy, letos to bude stejně
10:49

CETIN loni investoval čtyři miliardy, letos to bude stejně

Společnost CETIN ze skupiny PPF loni investovala čtyři miliardy korun zejména do budování a posílení pevných a...
PPF Investice
Asijské trhy se v polovině týdne na směru neshodly, akcie v Hongkongu…
Asijské trhy se v polovině týdne na směru neshodly, akcie v Hongkongu…
10:30

Asijské trhy se v polovině týdne na směru neshodly, akcie v Hongkongu zlevnily bezmála o 3 %

Asijské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně, když investoři nadále monitorovali zprávy týkající se...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
S akciemi Stock Spirits se ve středu obchoduje naposledy s nárokem na…
10:11

S akciemi Stock Spirits se ve středu obchoduje naposledy s nárokem na finální dividendu

S akciemi výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group se ve středu obchoduje naposledy s nárokem na finální...
Stock Spirits Akcie ČR Dividendy