Zápis z jednání Fedu byl ve středu katalyzátorem tržního obratu. Americké akcie díky němu výrazně posílily
|

Zápis z jednání Fedu byl ve středu katalyzátorem tržního obratu. Americké akcie díky němu výrazně posílily

Americké akcie již před zveřejněním zápisu ze zářijového zasedání FOMC mírně zpevňovaly a zastavily prudký úterní pokles. Na trhu ale přetrvávaly obavy z negativních dopadů slabého růstu světové ekonomiky a silného dolaru na zisky amerických firem. Po 20. hodině SELČ se ale hlavní akciové indexy vydaly prudce vzhůru, dolar naopak zažil výprodej.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow ve středu nakonec posílil o 1,64 % na 16 993,96 bodu, S&P 500 přidal 1,75 % na 1 968,89 bodu a Nasdaq zpevnil o 1,90 % na 4 468,59 bodu. Rostly ceny akcií ve všech hlavních odvětvích, nejvíce v sektorech technologií, zdravotní péče a základních materiálů, o necelé procento zpevnily energetické tituly. Index volatility VIX spadl o 12,44 % na 15,06 bodu. Dále ovšem posilovaly dluhopisy, výnosy 10letých vládních bondů spadly o 3 bazické body na 2,31 %.

Americké akcie (8. října 2014)

Členové měnového výboru americké centrální banky (FOMC) v září debatovali o tom, zda jejich výroky nevyvolaly mylné představy o načasování zahájení zvyšování sazeb. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání FOMC, který byl zveřejněn ve středu.

Představitelé Fedu se podle zápisu na zářijovém zasedání shodli, že začnou zvyšovat úrokové sazby teprve v případě, že pro tento krok budou hovořit ukazatele sledující zdraví ekonomiky a inflaci. Fed ve svém zářijovém prohlášení zopakoval, že hodlá držet krátkodobé úrokové sazby na nízké úrovni ještě "po značnou dobu" po ukončení programu nákupů dluhopisů, které se očekává tento měsíc.

Akcie v reakci na zápis z jednání FOMC začaly prudce posilovat. "Bance její v zápisu vyjádřená pozice dává mnohem více prostoru pro holubičí rétoriku a politiku. Trh to tak vnímá," uvedl Douglas Cote, stratég z Voya Investment Management.

Dolar začal naopak výrazně ztrácet vůči euru. Vůči koši hlavních měn ztratil 1,6 %, nejvíce za 15 měsíců. FOMC na zářijovém zasedání snížil výhled růstu americké ekonomiky kvůli silné americké měně a obecně slabosti růstu globální ekonomiky.

Mezinárodní měnový fond v úterý snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,3 % z dříve předpokládaných 3,4 %. Růstovou prognózu na příští rok zhoršil o 0,2 procentního bodu na 3,8 %. Hospodářské vyhlídky samotných Spojených států se nicméně podle MMF zlepšily.

Většina hlasujících členů měnového výboru trvá na tom, aby načasování změny sazeb vycházelo z dat z americké ekonomiky. Dosavadní rétoriku někteří hodnotili jako zavádějící, protože mohla vyvolávat dojem závazku zvýšení sazeb k určitému datu.

Americká ekonomika přitom, navzdory silnému růstu ve druhém čtvrtletí (+4,6 %), není pro některé členy FOMC dostatečně silná. Navíc její růst může narazit na překážku v podobě silného dolaru a globálního slábnutí ekonomiky. "Řada účastníků zasedání revidovala níže své odhady vývoje amerického HDP," uvádí zápis ze zářijového zasedání FOMC. Horší výhledy jsou především na růst v roce 2015.

Po závěru obchodování neoficiálně začala výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. Výrobce hliníku Alcoa zveřejnil lepší zisk na akcii (31 centů vs. 23 centů, +71 % meziročně) i tržby (6,24 miliardy USD vs. 5,85 miliardy USD), než se čekalo. "Transformace firmy se stala skutečností, poslední kvartál je toho důkazem," uvedl ředitel Alcoy Klaus Kleinfeld. Akcie na oznámení reagovaly 2% zpevněním.

Výhled na výsledkovou sezónu v USA v podání analytika Martina Krajhanzla z České spořitelny:

Apple oznámil na 16. října konání akce, na které by měly být představeny nové iPady a iMacy. Ve čtvrtek se ředitel firmy Tim Cook může těšit na "zajímavý dopis" od aktivistického investora Carla Icahna.

Světové ceny ropy ve středu pokračovaly v poklesu a severomořský Brent sestoupil na nové minimum za 27 měsíců. Trhy reagují na pesimistické odhady ekonomického růstu, které posílily obavy ohledně světové poptávky po ropě. Srážejí je však i nejnovější data o vývoji zásob v USA, která potvrdila velkou nabídku suroviny na trhu.

Cena Brentu se během obchodování propadla až na 90,57 dolaru za barel, nejníže od června 2012. Ztráty ale později částečně smazala.

Mezinárodní měnový fond v úterý už potřetí od začátku letošního roku snížil odhad růstu světové ekonomiky a varoval před pomalejším růstem ekonomik velkých zemích eurozóny, v Japonsku a na předních rozvíjejících se trzích, jako je Brazílie.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu informoval, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o pět milionů barelů, což je mnohem více, než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters. Zásoby ropy v důležitém překladišti Cushing v Oklahomě ale klesly. Úřad EIA přitom již v úterý snížil odhad světové poptávky po ropě v tomto roce o 1,24 milionu barelů.

Experti upozorňují, že na trhu nyní převládá nálada ve smyslu dalšího zlevňování. Podle analytika Carstena Fritsche z Commerzbank je možné, že cena Brentu klesne pod 90 dolarů za barel. Oživení cen musí podle něj vzejít ze strany nabídky, což znamená snížení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ministři členských států OPEC se mají sejít 27. listopadu.

Cena ropy WTI se dále propadala a klesla o zhruba 1,5 %. Nižší ceny ropy signalizují globální ekonomické zpomalení, důsledek v podobě levnějšího benzínu ale pomůže spotřebitelům.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Zápis z jednání FOMC: Sazby se budou zvyšovat podle dat z ekonomiky, ne podle kalendáře. Akcie po zveřejnění zprávy posilovaly o více než procento. Členové měnového výboru americké centrální banky (FOMC) v září debatovali o tom, zda jejich výroky nevyvolaly mylné představy o načasování zahájení zvyšování sazeb. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání FOMC, který byl zveřejněn ve středu. Představitelé Fedu se podle zápisu na zářijovém zasedání shodli, že začnou zvyšovat úrokové sazby teprve v případě, že pro tento krok budou hovořit ukazatele sledující zdraví ekonomiky a inflaci. Fed ve svém zářijovém prohlášení zopakoval, že hodlá držet krátkodobé úrokové sazby na nízké úrovni ještě "po značnou dobu" po ukončení programu nákupů dluhopisů, které se očekává tento měsíc. Akcie v reakci na zápis z jednání FOMC začaly prudce posilovat. "Bance její v zápisu vyjádřená pozice dává mnohem více prostoru pro holubičí rétoriku a politiku. Trh to tak vnímá," uvedl Douglas Cote, stratég z Voya Investment Management.
 • Rozpočtový deficit Spojených států v uplynulém fiskálním roce výrazně klesl a dostal se na zhruba 486 miliard dolarů. O rok dříve činil 680 miliard dolarů. Nyní se tak dostal na nejnižší úroveň od nástupu prezidenta Baracka Obamy do funkce. Vyplývá to z předběžných odhadů, které ve středu zveřejnil Rozpočtový úřad Kongresu (CBO).
 • Pacient nakažený virem ebola v americkém Dallasu zemřel.
 • Evans (Fed): Zpomalení globálního růstu by mohlo mít negativní vliv na americkou ekonomiku, ohledně zvyšování sazeb musíme být trpěliví.
 • Výsledky Alcoa ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 31 centů, čekalo se 23 centů. Akcie v poobchodní fázi posilovaly o zhruba 2 %.
 • Výsledky Monsanto ve fiskálním 4Q: Ztráta na akcii 0,27 USD (odhad: ztráta 0,24 USD), výnosy 2,63 miliardy dolarů, odhad: 2,42 miliardy dolarů.
 • Apple zveřejnil pozvánku na akci 16. října 2014, která se bude konat v kalifornském Cupertinu. Má se za to, že firma představí nové iPady a iMacy. Zatím nejnovější tablety od Applu jsou iPad Air a iPad Mini, které firma poprvé ukázala před rokem.
 • Ředitel společnosti Gap Glenn Murphy v únoru 2015 odstoupí z funkce a nahradí ho Art Peck. Akcie maloobchodního řetězce na to v after-marketu reagovaly 8% poklesem.
 • Průměrně se Američané dožívají 78,8 roku, což je rekordně vysoký věk. Jedná se o růst 0,1 roku meziročně, loni se průměrně Američané dožívali 78,7 roku. O něco lépe jsou na tom ženy, které se v průměru dožívají 81,2 roku, zatímco muži 76,4 roku. Tento rozdíl (4,8 roku) je stejný jako v roce 2011.
 • Čína porazila Spojené státy a stala se největší ekonomikou světa. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního měnového fondu, na kterou upozornil deník Financial Times. Změna pořadí vychází z metodiky propočtu kupní síly. Košile v Šanghaji stojí méně než ve Spojených státech, takže je nerozumné země porovnávat, aniž by se toto vzalo do úvahy. Ačkoli typický Číňan vydělává o mnoho méně než typický Američan, obyčejným převedením průměrného čínského platu do dolarů měnovým kurzem podceňujeme kupní sílu, kterou daný jedinec i celá ekonomika může mít. Tyto nerovnosti dobře ilustruje například Big Mac index.
 • Oživení světové ekonomiky zůstává silně závislé na uvolněné měnové politice ve vyspělých zemích. Ve středeční zprávě o globální finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond. Centrální banky podle MMF uvolněnou měnovou politikou, například nízkými úrokovými sazbami, podporují poptávku spotřebitelů a povzbuzují podniky k investicím. Fond ale upozorňuje, že dlouhodobě uvolněná měnová politika může vést k nadměrným rizikům ve finančním sektoru.
 • Ruští poslanci ve středu v prvém čtení schválili zákon o odškodnění ruských občanů, které postihly západní sankce v snaze přimět Moskvu ke změně politiky vůči Ukrajině. Předloha je v Rusku přijímána značně kontroverzně. Kritici ji přezdívají "zákon o Rotenbergových vilách", protože návrh se v sněmovně objevil právě 23. září, kdy italské úřady zabavily tři vily na Sardinii a římský hotel miliardáři Arkadiji Rotenbergovi. Ten se na "černou listinu" Evropské unie dostal jako důvěrník ruského prezidenta Vladimira Putina.
 • Bývalý ministr financí a šéf newyorského Fedu Timothy Geithner před soudem obhajoval záchranu AIG penězi americké vlády v roce 2008.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, InvestmentNews, MarketWatch

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč
včera v 15:03

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 procenta více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 procenta vyšší...
Americká ekonomika Maloobchod
ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15…
včera v 14:13

ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15 % na 11,5 miliardy Kč

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí klesl meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Důvodem byly mimořádné...
Evropské banky ČSOB Výsledková sezóna
Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda
včera v 14:06

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad,...
Německo HDP
Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu
včera v 13:39

Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu

Saúdská letecká společnost SaudiGulf bude mít deset nových letadel A320neo evropského konsorcia Airbus. Dohodu s ním...
Airbus (EADS) Doprava Saúdská Arábie
IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii
včera v 13:03

IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii

Švédský nábytkářský řetězec IKEA hodlá využít rýžovou slámu při výrobě předmětů pro domácnosti. Kupovat ji chce od...
Evropské akcie Ekologie