Analytici: Intervence ČNB zabránily deflaci a pomohly exportu
|

Analytici: Intervence ČNB zabránily deflaci a pomohly exportu

Bankovní rada České národní banky nechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny a nezmění ani přístup k devizovým intervencím. Vyplývá to z odhadů analytiků. S koncem intervenčního režimu ekonomové většinou počítají nejdříve s koncem roku 2015. Samotná bankovní rada deklarovala, že neukončí intervenční režim dříve než v roce 2016.

Česká ekonomika ČNB Česká koruna Podpora ekonomiky EUR/CZK

"Tento kurz měnové politiky by měl podle mého názoru vydržet poměrně dlouho, pokud ne celý příští rok, tak minimálně do posledního čtvrtletí 2015. Inflace se totiž nejen u nás, ale i v celé Evropě stále drží na minimálních úrovních a zatím nevidíme žádný rychlý konec tohoto trendu," uvedl analytik z GE Money Bank Petr Gapko.

I podle analytika z Home Credit Michala Kozuba bude ekonomika připravená opustit intervenční režim ke konci roku 2015. Podmínkou ovšem je, že nedojde k eskalaci ekonomických problémů ve světě.

"Od listopadového zasedání bankovní rady ČNB žádné změny v nastavení měnové politiky neočekávám. Na rozdíl od zářijového zasedání budou mít centrální bankéři k dispozici novou makroekonomickou prognózu, avšak oproti té předchozí by měly být změny jen marginální," uvedl analytik ze společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Zároveň doplnil, že udržitelnému návratu inflace k 2% cíli v nadcházejícím roce nevěří. "Vzhledem k dezinflačnímu prostředí v Evropě se bude růst spotřebitelských cen nacházet pod dvěma procenty a případný vyšší růst inflace bude jen krátkodobým výstřelkem, ne trvalým jevem. Z toho důvodu bude ČNB nucena držet intervenční hladinu v platnosti minimálně do konce roku 2016," uvedl.

Intervence zabránily deflaci a podpořily export

Hlavní přínos devizových intervencí, tedy oslabení kurzu koruny Českou národní bankou, vidí analytici především v zamezení deflaci, která ohrožovala ekonomiku. Intervence pomohly vývozcům, naopak poškodily nezajištěné dovozce zboží, nebo cestovní kanceláře. Celkový pozitivní přínos intervencí podle ekonomů převažuje. Zároveň dodávají, že trend současného ekonomického oživení byl v tuzemské ekonomice postřehnutelný již před zahájením devizových intervencí. Ty Česká národní banka zahájila před rokem 7. listopadu.

Hrozba deflace spočívá podle odborníků především v tom, že lidé přestávají nakupovat, i když ceny klesají. Spotřebitelé čekají totiž ještě větší pokles cen. Následně tak firmy neprodávají své zboží, jsou nuceny propouštět a přestanou investovat. Poté začne růst nezaměstnanost, klesá poptávka po zboží a ekonomika začne klesat.

Vývoj v posledních 12 měsících podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka dal za pravdu spíše ČNB než jejím kritikům. "Zásadním přínosem intervence ČNB je především snížení rizika deflace. Bez zásahu centrální banky by nejspíše nyní česká ekonomika byla v deflaci se všemi jejími negativními dopady," uvedl. Dodal, že na zlepšení celkové ekonomické situace mělo vliv více faktorů. Šlo zejména o příznivý vývoj v eurozóně, zmírnění skepse domácností, investiční aktivitu firem a obrat v rozpočtové politice.

"Intervence ČNB z loňského listopadu byly z mnoha hledisek důležitým makroekonomickým počinem. Česká koruna vůči euru oslabila proti začátku listopadu 2013 asi o 7,5 %. Slabší měna se promítla do vyšší inflace v Česku, která se vzdálila kupříkladu slovenské o zhruba půl procentního bodu, zatímco před listopadem 2013 byla inflace v obou zemích srovnatelná," uvedl analytik z UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Vyšší vývoz z ČR podpořený slabší korunou i solidní zahraniční poptávkou je asi zatím nejviditelnější přínos slabší koruny, upozornila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. "Letos se i přes rusko-ukrajinský konflikt a vyšší ceny dovozu kvůli slabší koruně můžeme těšit na další historicky rekordní přebytek v zahraničním obchodu," uvedla. Dodala, že nebýt intervencí, byla by na jaře inflace záporná, a to pod -0,5 %.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy nelze ale intervenci vnímat jako spouštěč současného oživení tuzemské ekonomiky. Trendy oživení v maloobchodu nebo u investic byly podle něj patrné již v polovině roku 2013. "Pokud intervence někomu pomohly, pak českým exportérům," uvedl.

Horská upozornila, že problémem může být způsob ukončení devizových intervencí. "Bude se jednat o jedinečný experiment. Například Švýcarsko se k tomuto kroku také ještě nedopracovalo," uvedla s tím, že čím později k tomu ČNB přistoupí, tím to bude lehčí. "Paměť trhu je krátká - možná, že za rok či dva si málokdo vzpomene, že se koruna před intervencí obchodovala za 25,60 za euro," dodala.

Samotná ČNB ve své studii z konce září k intervencím uvedla, že bez jejich zahájení by byla inflace v prvních dvou čtvrtletích výrazně záporná, a to hlouběji a dlouhodoběji, než naznačovaly analýzy ČNB v listopadu 2013. "V době psaní tohoto textu tak bylo riziko deflace v ČR prakticky uzavřené téma a docházelo k oživení zahraničního obchodu i domácí poptávky tempy dokonce rychlejšími, než ČNB očekávala," uvádí studie.

Zdroj: ČTK
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi
před 7 minutami

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie
11:32

Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie

Stávající státní pobídky k udržení zaměstnanosti na Slovensku a podpora určená drobným podnikatelům zaměřené na...
Slovensko Koronavirus Podpora ekonomiky
Mercedes postupně navýší podíl v Aston Martinu až na pětinu
11:01

Mercedes postupně navýší podíl v Aston Martinu až na pětinu

Automobilka Mercedes-Benz ze skupiny Daimler zvýší postupně svůj podíl v britském výrobci luxusních aut Aston Martin...
Daimler Auta
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Investoři nadále sledovali hlavně šíření covidu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku
09:37

Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku

Největší německá banka Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku a v černých číslech se ocitla...
Deutsche Bank Evropské akcie Evropské banky
Ekonomická nálada na Slovensku stoupla, opět ji ovlivňuje pandemie
09:36

Ekonomická nálada na Slovensku stoupla, opět ji ovlivňuje pandemie

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku v říjnu stoupla čtvrtý měsíc po sobě. Tříměsíční...
Slovensko Byznys a podnikání Spotřebitelé