Břidličná ropa v Severní Dakotě zlevnila pod 50 dolarů za barel
|

Břidličná ropa v Severní Dakotě zlevnila pod 50 dolarů za barel

Cena surové ropy z břidličných ložisek v Severní Dakotě klesla pod 50 dolarů za barel. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Břidličná ropa z ložiska Bakken na konci listopadu zlevnila na 49,69 USD za barel, a prodávala se tak o zhruba 30 % levněji než severomořská ropa Brent, která ve stejnou dobu stála zhruba 70 dolarů za barel.

Komodity Ropa Spojené státy americké (USA)

Dan Murtaugh z agentury Bloomberg nicméně upozorňuje, že za poklesem cen ropy z amerických břidličných ložisek stojí mimo jiné vysoké slevy, které její těžaři poskytují rafinériím jako kompenzace za vysoké náklady na přepravu suroviny.

Na začátku prosince se břidličná ropa z ložiska Bakken prodávala za 50,44 USD za barel. Surovina z ložiska Niobrara v Coloradu stála 54,55 USD za barel a surovina z pánve Eagle Ford stála 63,25 USD za barel.

Bakken v Severní Dakotě je nejplodnější oblastí těžby z břidlic v Severní Americe. V dubnu denní těžba v Severní Dakotě poprvé překonala jeden milion barelů ropy, a stát se tak stal větším těžařem ropy než Ekvádor nebo Katar, tedy země, které jsou členy ropného kartelu OPEC.

Ceny ropy klesají již téměř půl roku. Severomořská ropa Brent od poloviny června zlevnila již o 40 % a cena severoamerické lehké ropy WTI klesla o více než 37 %. Za propadem cen stojí vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou přímým důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech, a obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a Asii.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) navíc na svém posledním zasedání minulý týden rozhodla, že těžbu ani přes pokračující prudký pokles cen omezovat nebude.

Podle analytiků je cílem Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zastavit prudký růst těžby ropy v USA tím, že ceny ropy nechají spadnout pod úroveň, kde se už těžba z břidlic nevyplatí. To by ukončilo současný přebytek nabídky na trhu a začalo táhnout ceny opět vzhůru.

Experti podle agentury AP odhadují, že těžba z břidlic přestává být ekonomická kolem 60 dolarů za barel. To by znamenalo, že někteří těžaři v USA ropu již nyní prodávají za cenu, která jim nepokryje ani náklady na těžbu.

Zdroj: Bloomberg
Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o…
před hodinou

Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o dvě třetiny

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více...
Evropské akcie Pivo Výsledková sezóna
Zisk společnosti Royal Dutch Shell za třetí kvartál předčil očekávání…
před hodinou

Zisk společnosti Royal Dutch Shell za třetí kvartál předčil očekávání, firma zvýšila dividendu

Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell ve třetím čtvrtletí meziročně klesl upravený zisk o 80 % na...
Evropské akcie Výsledková sezóna Dividendy
LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji
11:27

LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji

Francouzská skupina LVMH se po roztržce dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co., které zhruba za 15,8...
Americké akcie Evropské akcie Luxus