Evropská komise o konci projektu South Stream oficiálně neví

Evropská komise zatím nemá oficiální informaci o zrušení projektu plynovodu South Stream, uvedl v úterý místopředseda komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič. Náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc po úterním jednání ministrů dopravy, spojů a energetiky zemí EU novinářům řekl, že projekt by diverzifikoval dopravní trasy, a proto by mohl mít smysl. Jeho případná realizace by však musela splňovat evropská pravidla.
Moskva, se kterou je nyní EU v ostrém sporu kvůli ukrajinské krizi, oznámila zrušení projektu v hodnotě 40 miliard dolarů na počátku měsíce. Rozhodnutí zveřejnil ruský prezident Vladimir Putin při návštěvě Turecka.
Místopředseda komise Šefčovič v úterý před novináři poznamenal, že unijní administrativa nemá o konci projektu oficiální informace a výroky prezidenta Putina i představitelů ruské plynárenské společnosti Gazprom zná jen z médií. Také proto, aby získal další informace, se v úterý v Bruselu sešel s odpovědnými ministry ze zemí, kterých se měl plynovod týkat. Eurokomisař připomněl, že úterní jednání sezval ještě před Putinovým oznámením.
Po schůzce Šefčovič společně s ministry z Bulharska, Chorvatska, Itálie, Rakouska, Rumunska, Řecka a Slovinska v tiskovém prohlášení zdůraznili, že je potřeba si s ruskou stranou situaci vyjasnit. Integrace trhu s plynem bude podle prohlášení znamenat jak dobudování potřebné infrastruktury v regionu, tak také sladění pravidel jeho fungování.
South Stream měl ruský plyn dovést do střední Evropy přes Černé moře a Balkán, aniž by procházel přes ukrajinské území. Státy na zamýšlené trase věc vnímaly jako způsob, jak zajistit dodávky plynu v případě narušení stávajících tranzitních tras.
Evropská komise plán ostře kritizovala, porušoval totiž unijní pravidla, podle nichž dodavatelé surovin nesmějí ovládat i přepravní trasy. Rusové, kteří pro změnu ostře kritizují ona evropská pravidla, navíc Brusel obešli a o stavbě vyjednávali přímo s unijními zeměmi. Těm za to hrozily postihy.
"Velmi důležité pro EU je, aby projekt podobné velikosti respektoval evropskou legislativu," zdůraznil v úterý Šefčovič. Platilo by to podle něj pro plány z kterékoliv země. "Chcete-li budovat na evropské půdě projekt podobné velikosti, musíte evropská pravidla respektovat," uvedl. Navrhl také vznik skupiny, která by navrhla, jak vyřešit energetickou situaci na jihovýchodě evropského kontinentu a její propojení s dalšími částmi EU.
Přes jasné ruské oznámení o konci plánů na plynovod dal nedávno předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker najevo, že by se projekt mohl uskutečnit. "Komise vnímá, že stále ještě existuje jakýsi prostor na jednání, že to byl jen velmi silný výrok. Nicméně stále existuje prostor bavit se o podmínkách. Definitivní to ještě není," podotkl po dnešním ministerském jednání náměstek Šolc.
Zdroj: ČTK