Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily. S&P 500 pokořil hladinu 1 800 bodů, Dow se ale nad hranicí 16 000 neudržel
|

Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily. S&P 500 pokořil hladinu 1 800 bodů, Dow se ale nad hranicí 16 000 neudržel

Americké akcie v úterý zamířily prudce vzhůru. Reagovaly tak na slova nové šéfky tamní centrální banky Janet Yellenové. Ta při svém vystoupení v americkém Kongresu nesignalizovala žádné výrazné změny v dosavadní měnové politice a upozornila, že pokud se bude stav ekonomiky nadále zlepšovat, bude Fed pokračovat v omezování podpůrných opatření. Po závěru obchodování schválila Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států zvýšit dluhový strop.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,22 % na 15 994,77 bodu, když v samotném závěru klesl pod 16 tisíc bodů, širší S&P 500 přidal 1,11 % a poprvé od 23. ledna uzavřel nad 1 800 na 1 819,75 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 191,04 bodu. Posílilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce sektor základních materiálů, energetické odvětví a tituly ze sektoru zdravotnictví.

Americké akcie (11. února 2014)

"Janet Yellenová v úterý v Kongresu řekla přesně to, co investoři chtěli slyšet," uvedl Dan Greenhaus z BTIG. "Potvrdila, že se trhy nadále mohou na americkou centrální banku spolehnout a že ta je ochotna učinit cokoli, aby se ekonomická situace dále zlepšovala. Jedinou novou informací, kterou Yellenová přinesla, tak bylo oznámení, že se Fed více zaměří na některé projevy cyklického vývoje hospodářství."

Hlavní úterní události na americkém trhu

  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 3,990 milionu (odhad: 3,980 milionu, listopadové údaje revidovány na 4,033 milionu z 4,001 milionu).
  • Velkoobchodní zásoby v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,7 %, listopad: +1,0 %).
  • Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho. Její vystoupení v Kongresu jsme sledovali živě.
  • Charles Plosser (Fed, Filadelfie): Podporuji brzké ukončení kvantitativního uvolňování.
  • Richard Branson chce na burzu uvést své aerolinky Virgin America. Nízkonákladové aerolinky podle zdrojů obeznámených se situací jednaly v průběhu posledního měsíce se šesti bankami. Očekává se, že by emisi mohly vést Barclays a Deutsche Bank a že by se vstup na burzu mohl uskutečnit v druhé polovině letošního roku.
  • Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v úterý snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Portorika do spekulativního pásma. Zdůvodnila to obavami z omezeného přístupu země na kapitálové trhy. Portoriko je volně přidruženo k USA a do spekulativního pásma už mu rating srazily i další dvě velké agentury Standard & Poor's a Moody's.
  • Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů schválila v poměru 221 ku 201 návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států bez dalších podmínek a limitujících opatření zvýšit dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew již dříve upozornil, že Spojené státy na dluhový strop v případě neshody demokratů a republikánů narazí 27. února. Pokud by se tak skutečně stalo, hrozilo by, že se země dostane do platební neschopnosti. V úterý pro přijetí "čistého" zákona o zvýšení limitu pro státní zadlužení zvedlo ruku 28 republikánů včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který v předstihu uvedl, že pro návrh bude hlasovat pouze nejmenší potřebný počet republikánů.

Výsledková sezóna

  • Výsledky CVS Caremark ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,11 USD), tržby: 32,83 miliardy USD. Akcie +2,73 %.
  • Výsledky Dean Foods ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,18 USD, tržby 2,3 miliardy USD. Akcie -7,34 %.
  • Výsledky Sprint ve 4Q2013: Čistá ztráta na akcii 0,26 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD). Akcie +2,73 %.

Nová šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v úterý v rámci svého prvního veřejného vystoupení v této funkci uvedla, že centrální banka bude vzhledem ke zlepšujícím se hospodářským podmínkám pravděpodobně pokračovat v postupném omezování opatření na podporu ekonomiky. Naznačila také, že úrokové sazby zatím zůstanou na mimořádně nízké úrovni. Její vystoupení jsme sledovali živě. Podle ekonoma Warda McCarthyho z Jefferies nepřinesl projev Yellenové před sněmovním výborem pro finanční služby žádné překvapení. "Yellenová je mírně optimistická ohledně stavu ekonomiky, zároveň si však uvědomuje, že ekonomika i trh práce mají ještě daleko k normálnímu stavu," řekl.

Z indexu Dow nejvíce zdražily cenné papíry výrobce letadel Boeing (+2,36 %), banky Goldman Sachs (+2,11 %) a společnosti Johnson & Johnson (+2,09 %). V červených číslech uzavřely pouze akcie technologické firmy Cisco Systems (-0,53 %). Jen mírné zisky si připsaly cenné papíry nápojového gigantu Coca-Cola (+0,18 %) a provozovatele platebních karet American Express (+0,27 %).

Akcie společnosti Sprint (+2,73 %) posílily poté, co firma v rámci svých kvartálních finančních výsledků oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku snížila čistou ztrátu na 1,04 miliardy USD neboli 0,26 USD na akcii (odhad: ztráta 0,35 USD na akcii). Tržby dosáhly 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD, 4Q2012: 9,01 miliardy USD). Provozní ztráta společnosti činila 576 milionů USD (4Q2012: 738 milionů USD).

Dařilo se také cenným papírům společnosti Teradata (+5,43 %), která již minulý týden vykázala čtvrtletní zisk na akcii 0,88 USD nad odhady analytiků 0,85 USD, nebo akciím firmy CVS Caremark (+2,73 %), která v úterý v rámci svých čtvrtletních finančních výsledků vykázala zisk na akcii 1,12 USD mírně nad odhadem 1,11 USD.

Ztrácely naopak akcie firmy ConAgra Foods (-6,34 %), která v úterý snížila svůj výhled na fiskální rok 2014. Nově očekává upravený zisk na akcii 2,22 až 2,25 USD (původní odhad: 2,34 až 2,38 USD).

Téměř deset procent odepsaly akcie firmy WPX Energy (-9,99 %), která v pondělí po závěru obchodování oznámila, že její finanční výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku budou stejně jako výsledky za celý rok 2013 negativně ovlivněny poklesem ceny forwardových kontraktů na zemní plyn.

Dolar po slovech Yellenové posílil vůči euru i jenu

Americký dolar v úterý na devizových trzích zpevňoval, když mu k růstu pomáhala zejména odpolední slova nové šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Ta řekla, že pokud se bude stav ekonomiky dále zlepšovat, bude Fed pravděpodobně pokračovat v postupném omezování hospodářských stimulů.

Eurodolar zahajoval poblíž 1,365, krátce poté ale oslabil k 1,367 a celé dopoledne osciloval kolem této úrovně. Po zveřejnění písemného prohlášení Janet Yellenové a jejím následném vystoupení dolar nejdříve výrazně posílil, hned poté znovu oslabil. Kolem desáté hodiny ale opět posiloval a obchodoval se za 1,364 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar posiloval relativně stabilně, když se z ranní hladiny 102,10 USD/JPY vyšplhal nad 102,60 USD/JPY.

Světové ceny ropy mírně klesly. Cena severomořské ropy Brent sice během dne zamířila vzhůru a vzrostla až nad 109 USD za barel, nakonec ale všechny zisky odevzdala a nepatrně oslabila na 108,57 USD za barel.

Růst ceny ropy během dne podporovaly ceny benzínu a topného oleje, které vzhůru tlačí přetrvávající chladné počasí ve Spojených státech, ale také očekávaný pokles zásob ropných produktů v USA.

Cena severoamerické lehké ropy WTI se většinu dne pohybovala nad hladinou 100 dolarů, v závěru úterní obchodní seance však zamířila pod nulu a krátce po uzavření amerických burz se obchodovala prakticky beze změny za 99,90 USD za barel. Ropa WTI se přesto nadále pohybuje v blízkosti svých šestitýdenních maxim, a to mimo jiné i kvůli očekávání, že zásoby ropných destilátů v USA kvůli mrazivým teplotám minulý týden klesly.

Cena zlata v úterý vzrostla přibližně o 1,2 %, tedy o více než 15 dolarů na 1 290 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
včera v 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
včera v 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
včera v 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
včera v 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
včera v 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
6. 12. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat stoupl na 99,2 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci stoupl na 99,2 bodu z 96,8 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (6. prosince)
6. 12. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (6. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %
6. 12. 2019 14:30

Míra nezaměstnanosti v Kanadě v listopadu stoupla na 5,9 %

Nezaměstnanost v Kanadě v listopadu vzrostla na 5,9 % z 5,5 % v předchozím měsíci. Oznámil to tamní statistický úřad....
Kanada Nezaměstnanost
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst,…
6. 12. 2019 14:30

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 266 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo asi 266 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)