Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily. S&P 500 pokořil hladinu 1 800 bodů, Dow se ale nad hranicí 16 000 neudržel
|

Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily. S&P 500 pokořil hladinu 1 800 bodů, Dow se ale nad hranicí 16 000 neudržel

Americké akcie v úterý zamířily prudce vzhůru. Reagovaly tak na slova nové šéfky tamní centrální banky Janet Yellenové. Ta při svém vystoupení v americkém Kongresu nesignalizovala žádné výrazné změny v dosavadní měnové politice a upozornila, že pokud se bude stav ekonomiky nadále zlepšovat, bude Fed pokračovat v omezování podpůrných opatření. Po závěru obchodování schválila Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států zvýšit dluhový strop.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,22 % na 15 994,77 bodu, když v samotném závěru klesl pod 16 tisíc bodů, širší S&P 500 přidal 1,11 % a poprvé od 23. ledna uzavřel nad 1 800 na 1 819,75 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 191,04 bodu. Posílilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce sektor základních materiálů, energetické odvětví a tituly ze sektoru zdravotnictví.

Americké akcie (11. února 2014)

"Janet Yellenová v úterý v Kongresu řekla přesně to, co investoři chtěli slyšet," uvedl Dan Greenhaus z BTIG. "Potvrdila, že se trhy nadále mohou na americkou centrální banku spolehnout a že ta je ochotna učinit cokoli, aby se ekonomická situace dále zlepšovala. Jedinou novou informací, kterou Yellenová přinesla, tak bylo oznámení, že se Fed více zaměří na některé projevy cyklického vývoje hospodářství."

Hlavní úterní události na americkém trhu

  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 3,990 milionu (odhad: 3,980 milionu, listopadové údaje revidovány na 4,033 milionu z 4,001 milionu).
  • Velkoobchodní zásoby v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,7 %, listopad: +1,0 %).
  • Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho. Její vystoupení v Kongresu jsme sledovali živě.
  • Charles Plosser (Fed, Filadelfie): Podporuji brzké ukončení kvantitativního uvolňování.
  • Richard Branson chce na burzu uvést své aerolinky Virgin America. Nízkonákladové aerolinky podle zdrojů obeznámených se situací jednaly v průběhu posledního měsíce se šesti bankami. Očekává se, že by emisi mohly vést Barclays a Deutsche Bank a že by se vstup na burzu mohl uskutečnit v druhé polovině letošního roku.
  • Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v úterý snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Portorika do spekulativního pásma. Zdůvodnila to obavami z omezeného přístupu země na kapitálové trhy. Portoriko je volně přidruženo k USA a do spekulativního pásma už mu rating srazily i další dvě velké agentury Standard & Poor's a Moody's.
  • Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů schválila v poměru 221 ku 201 návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států bez dalších podmínek a limitujících opatření zvýšit dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew již dříve upozornil, že Spojené státy na dluhový strop v případě neshody demokratů a republikánů narazí 27. února. Pokud by se tak skutečně stalo, hrozilo by, že se země dostane do platební neschopnosti. V úterý pro přijetí "čistého" zákona o zvýšení limitu pro státní zadlužení zvedlo ruku 28 republikánů včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který v předstihu uvedl, že pro návrh bude hlasovat pouze nejmenší potřebný počet republikánů.

Výsledková sezóna

  • Výsledky CVS Caremark ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,11 USD), tržby: 32,83 miliardy USD. Akcie +2,73 %.
  • Výsledky Dean Foods ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,18 USD, tržby 2,3 miliardy USD. Akcie -7,34 %.
  • Výsledky Sprint ve 4Q2013: Čistá ztráta na akcii 0,26 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD). Akcie +2,73 %.

Nová šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v úterý v rámci svého prvního veřejného vystoupení v této funkci uvedla, že centrální banka bude vzhledem ke zlepšujícím se hospodářským podmínkám pravděpodobně pokračovat v postupném omezování opatření na podporu ekonomiky. Naznačila také, že úrokové sazby zatím zůstanou na mimořádně nízké úrovni. Její vystoupení jsme sledovali živě. Podle ekonoma Warda McCarthyho z Jefferies nepřinesl projev Yellenové před sněmovním výborem pro finanční služby žádné překvapení. "Yellenová je mírně optimistická ohledně stavu ekonomiky, zároveň si však uvědomuje, že ekonomika i trh práce mají ještě daleko k normálnímu stavu," řekl.

Z indexu Dow nejvíce zdražily cenné papíry výrobce letadel Boeing (+2,36 %), banky Goldman Sachs (+2,11 %) a společnosti Johnson & Johnson (+2,09 %). V červených číslech uzavřely pouze akcie technologické firmy Cisco Systems (-0,53 %). Jen mírné zisky si připsaly cenné papíry nápojového gigantu Coca-Cola (+0,18 %) a provozovatele platebních karet American Express (+0,27 %).

Akcie společnosti Sprint (+2,73 %) posílily poté, co firma v rámci svých kvartálních finančních výsledků oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku snížila čistou ztrátu na 1,04 miliardy USD neboli 0,26 USD na akcii (odhad: ztráta 0,35 USD na akcii). Tržby dosáhly 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD, 4Q2012: 9,01 miliardy USD). Provozní ztráta společnosti činila 576 milionů USD (4Q2012: 738 milionů USD).

Dařilo se také cenným papírům společnosti Teradata (+5,43 %), která již minulý týden vykázala čtvrtletní zisk na akcii 0,88 USD nad odhady analytiků 0,85 USD, nebo akciím firmy CVS Caremark (+2,73 %), která v úterý v rámci svých čtvrtletních finančních výsledků vykázala zisk na akcii 1,12 USD mírně nad odhadem 1,11 USD.

Ztrácely naopak akcie firmy ConAgra Foods (-6,34 %), která v úterý snížila svůj výhled na fiskální rok 2014. Nově očekává upravený zisk na akcii 2,22 až 2,25 USD (původní odhad: 2,34 až 2,38 USD).

Téměř deset procent odepsaly akcie firmy WPX Energy (-9,99 %), která v pondělí po závěru obchodování oznámila, že její finanční výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku budou stejně jako výsledky za celý rok 2013 negativně ovlivněny poklesem ceny forwardových kontraktů na zemní plyn.

Dolar po slovech Yellenové posílil vůči euru i jenu

Americký dolar v úterý na devizových trzích zpevňoval, když mu k růstu pomáhala zejména odpolední slova nové šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Ta řekla, že pokud se bude stav ekonomiky dále zlepšovat, bude Fed pravděpodobně pokračovat v postupném omezování hospodářských stimulů.

Eurodolar zahajoval poblíž 1,365, krátce poté ale oslabil k 1,367 a celé dopoledne osciloval kolem této úrovně. Po zveřejnění písemného prohlášení Janet Yellenové a jejím následném vystoupení dolar nejdříve výrazně posílil, hned poté znovu oslabil. Kolem desáté hodiny ale opět posiloval a obchodoval se za 1,364 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar posiloval relativně stabilně, když se z ranní hladiny 102,10 USD/JPY vyšplhal nad 102,60 USD/JPY.

Světové ceny ropy mírně klesly. Cena severomořské ropy Brent sice během dne zamířila vzhůru a vzrostla až nad 109 USD za barel, nakonec ale všechny zisky odevzdala a nepatrně oslabila na 108,57 USD za barel.

Růst ceny ropy během dne podporovaly ceny benzínu a topného oleje, které vzhůru tlačí přetrvávající chladné počasí ve Spojených státech, ale také očekávaný pokles zásob ropných produktů v USA.

Cena severoamerické lehké ropy WTI se většinu dne pohybovala nad hladinou 100 dolarů, v závěru úterní obchodní seance však zamířila pod nulu a krátce po uzavření amerických burz se obchodovala prakticky beze změny za 99,90 USD za barel. Ropa WTI se přesto nadále pohybuje v blízkosti svých šestitýdenních maxim, a to mimo jiné i kvůli očekávání, že zásoby ropných destilátů v USA kvůli mrazivým teplotám minulý týden klesly.

Cena zlata v úterý vzrostla přibližně o 1,2 %, tedy o více než 15 dolarů na 1 290 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Americké akcie ve čtvrtek po zrušení summitu mezi USA a KLDR klesly
Americké akcie ve čtvrtek po zrušení summitu mezi USA a KLDR klesly
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek po zrušení summitu mezi USA a KLDR klesly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. Reagovaly tak na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Automatický vůz Uberu podle vyšetřovatelů při tragické nehodě…
včera v 21:15

Automatický vůz Uberu podle vyšetřovatelů při tragické nehodě chodkyni nerozeznal

Samořízený vůz společnosti Uber, který v březnu v Arizoně srazil a zabil chodkyni, nedokázal ženu správně rozeznat a...
Uber Doprava Technologie
Netflix se podle tržní kapitalizace stal největší zábavní firmou
včera v 21:04

Netflix se podle tržní kapitalizace stal největší zábavní firmou

Tržní hodnota Netflixu ve čtvrtek stoupla na rekordních 153 miliard dolarů. Netflix tak poprvé překonal mediální...
Netflix Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Rusal postižený sankcemi USA požádal Kreml o podporu
včera v 21:02

Rusal postižený sankcemi USA požádal Kreml o podporu

Ruský hliníkárenský gigant Rusal, který zasáhla poslední várka sankcí Spojených států, požádal ruskou vládu, aby...
Rusko Hliník Průmyslové kovy
Centeno čeká, že v červnu euroskupina rozhodne o řeckém programu
včera v 20:44

Centeno čeká, že v červnu euroskupina rozhodne o řeckém programu

Ministři financí eurozóny by měli na svém příštím jednání v červnu odsouhlasit vše potřebné k dokončení řeckého...
Řecko PIIGS Eurozóna
Trump zmírnil dozor nad bankami zavedený kvůli finanční krizi
včera v 20:11

Trump zmírnil dozor nad bankami zavedený kvůli finanční krizi

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek podepsal zákon, který poprvé od finanční krize z let 2007 až 2009...
Americké banky Spojené státy americké (USA) Finanční sektor
Daimler musí kvůli emisím svolat ke kontrole dodávky Vito
včera v 19:58

Daimler musí kvůli emisím svolat ke kontrole dodávky Vito

Německý úřad pro motorová vozidla KBA nařídil automobilce Daimler svolat dodávky Mercedes Vito s naftovým motorem o...
Daimler Auta
Polsko a Litva propojí své plynovodní sítě
včera v 19:32

Polsko a Litva propojí své plynovodní sítě

Provozovatelé plynárenských sítí Polska a Litvy ve čtvrtek podepsali dohodu o vybudování přeshraničního propojení...
Polsko Litva Zemní plyn
Merkelová naléhala na Čínu: chceme rovné zacházení a otevřený trh
včera v 19:26

Merkelová naléhala na Čínu: chceme rovné zacházení a otevřený trh

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek naléhala na Čínu, aby skoncovala s nerovným přístupem vůči německým...
Čína Německo Mezinárodní obchod
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli zrušení summitu USA-KLDR
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli zrušení summitu USA-KLDR
včera v 18:10

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli zrušení summitu USA-KLDR

Evropské akciové trhy ve čtvrtek odpoledne prudce poklesly poté, co americký prezident Donald Trump řekl, že zrušil...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zástupci amerických firem jednali s prezidentem Zemanem
včera v 17:49

Zástupci amerických firem jednali s prezidentem Zemanem

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek setkal se manažery amerických firem sdružených v organizaci ACEBA (America...
Česká republika Spojené státy americké (USA) Byznys a podnikání
Cena kobaltu stoupla na nové desetileté maximum nad 44 USD
včera v 17:43

Cena kobaltu stoupla na nové desetileté maximum nad 44 USD

Cena kobaltu ve čtvrtek stoupla na nové desetileté maximum nad 44 dolary za libru (0,45 kg). Kobalt se v posledních...
Průmyslové kovy
Majetek Čechů v podílových fondech klesl v prvním čtvrtletí o 3,6…
včera v 17:39

Majetek Čechů v podílových fondech klesl v prvním čtvrtletí o 3,6 miliardy Kč na 480 miliard Kč

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí o 3,6 miliardy korun a 480 miliard...
Podílové fondy Investice
Hospodářská komora: Zavedení GDPR vyjde české firmy na 25 miliard…
včera v 17:15

Hospodářská komora: Zavedení GDPR vyjde české firmy na 25 miliard korun

Zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které začne platit od pátku, vyjde české firmy na 25...
Česká ekonomika Regulace
Sberbank Europe povede po Randovi Sarköziová
včera v 17:10

Sberbank Europe povede po Randovi Sarköziová

Dozorčí rada Sberbank Europe jmenovala ředitelku retailového bankovnictví Sonju Sarköziovou novou generální...
Evropské banky
Bloomberg: USA vyšetřují manipulace s cenami kryptoměn
včera v 16:56

Bloomberg: USA vyšetřují manipulace s cenami kryptoměn

Ministerstvo spravedlnosti USA zahájilo vyšetřování, zda obchodníci manipulují s cenou bitcoinů a dalších digitálních...
Kryptoměny Spojené státy americké (USA)
Pražská burza ve čtvrtek přidala 0,35 %, dařilo se hlavně akciím…
Pražská burza ve čtvrtek přidala 0,35 %, dařilo se hlavně akciím…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala 0,35 %, dařilo se hlavně akciím Komerční banky

Pražská burza se ve čtvrtek zotavovala ze středečních ztrát, index PX posílil o 0,35 % na 1 103,42 bodu. Vzhůru ho...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Zásob plynu přibylo o 91 miliard krychlových stop
včera v 16:44

USA: Zásob plynu přibylo o 91 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 18. května zvětšil o 91 miliard kubických stop,...
Americká ekonomika Zemní plyn