Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily. S&P 500 pokořil hladinu 1 800 bodů, Dow se ale nad hranicí 16 000 neudržel
|

Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily. S&P 500 pokořil hladinu 1 800 bodů, Dow se ale nad hranicí 16 000 neudržel

Americké akcie v úterý zamířily prudce vzhůru. Reagovaly tak na slova nové šéfky tamní centrální banky Janet Yellenové. Ta při svém vystoupení v americkém Kongresu nesignalizovala žádné výrazné změny v dosavadní měnové politice a upozornila, že pokud se bude stav ekonomiky nadále zlepšovat, bude Fed pokračovat v omezování podpůrných opatření. Po závěru obchodování schválila Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států zvýšit dluhový strop.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 1,22 % na 15 994,77 bodu, když v samotném závěru klesl pod 16 tisíc bodů, širší S&P 500 přidal 1,11 % a poprvé od 23. ledna uzavřel nad 1 800 na 1 819,75 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 191,04 bodu. Posílilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce sektor základních materiálů, energetické odvětví a tituly ze sektoru zdravotnictví.

Americké akcie (11. února 2014)

"Janet Yellenová v úterý v Kongresu řekla přesně to, co investoři chtěli slyšet," uvedl Dan Greenhaus z BTIG. "Potvrdila, že se trhy nadále mohou na americkou centrální banku spolehnout a že ta je ochotna učinit cokoli, aby se ekonomická situace dále zlepšovala. Jedinou novou informací, kterou Yellenová přinesla, tak bylo oznámení, že se Fed více zaměří na některé projevy cyklického vývoje hospodářství."

Hlavní úterní události na americkém trhu

  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 3,990 milionu (odhad: 3,980 milionu, listopadové údaje revidovány na 4,033 milionu z 4,001 milionu).
  • Velkoobchodní zásoby v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,7 %, listopad: +1,0 %).
  • Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho. Její vystoupení v Kongresu jsme sledovali živě.
  • Charles Plosser (Fed, Filadelfie): Podporuji brzké ukončení kvantitativního uvolňování.
  • Richard Branson chce na burzu uvést své aerolinky Virgin America. Nízkonákladové aerolinky podle zdrojů obeznámených se situací jednaly v průběhu posledního měsíce se šesti bankami. Očekává se, že by emisi mohly vést Barclays a Deutsche Bank a že by se vstup na burzu mohl uskutečnit v druhé polovině letošního roku.
  • Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v úterý snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Portorika do spekulativního pásma. Zdůvodnila to obavami z omezeného přístupu země na kapitálové trhy. Portoriko je volně přidruženo k USA a do spekulativního pásma už mu rating srazily i další dvě velké agentury Standard & Poor's a Moody's.
  • Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů schválila v poměru 221 ku 201 návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států bez dalších podmínek a limitujících opatření zvýšit dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew již dříve upozornil, že Spojené státy na dluhový strop v případě neshody demokratů a republikánů narazí 27. února. Pokud by se tak skutečně stalo, hrozilo by, že se země dostane do platební neschopnosti. V úterý pro přijetí "čistého" zákona o zvýšení limitu pro státní zadlužení zvedlo ruku 28 republikánů včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který v předstihu uvedl, že pro návrh bude hlasovat pouze nejmenší potřebný počet republikánů.

Výsledková sezóna

  • Výsledky CVS Caremark ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,11 USD), tržby: 32,83 miliardy USD. Akcie +2,73 %.
  • Výsledky Dean Foods ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,18 USD, tržby 2,3 miliardy USD. Akcie -7,34 %.
  • Výsledky Sprint ve 4Q2013: Čistá ztráta na akcii 0,26 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD). Akcie +2,73 %.

Nová šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v úterý v rámci svého prvního veřejného vystoupení v této funkci uvedla, že centrální banka bude vzhledem ke zlepšujícím se hospodářským podmínkám pravděpodobně pokračovat v postupném omezování opatření na podporu ekonomiky. Naznačila také, že úrokové sazby zatím zůstanou na mimořádně nízké úrovni. Její vystoupení jsme sledovali živě. Podle ekonoma Warda McCarthyho z Jefferies nepřinesl projev Yellenové před sněmovním výborem pro finanční služby žádné překvapení. "Yellenová je mírně optimistická ohledně stavu ekonomiky, zároveň si však uvědomuje, že ekonomika i trh práce mají ještě daleko k normálnímu stavu," řekl.

Z indexu Dow nejvíce zdražily cenné papíry výrobce letadel Boeing (+2,36 %), banky Goldman Sachs (+2,11 %) a společnosti Johnson & Johnson (+2,09 %). V červených číslech uzavřely pouze akcie technologické firmy Cisco Systems (-0,53 %). Jen mírné zisky si připsaly cenné papíry nápojového gigantu Coca-Cola (+0,18 %) a provozovatele platebních karet American Express (+0,27 %).

Akcie společnosti Sprint (+2,73 %) posílily poté, co firma v rámci svých kvartálních finančních výsledků oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku snížila čistou ztrátu na 1,04 miliardy USD neboli 0,26 USD na akcii (odhad: ztráta 0,35 USD na akcii). Tržby dosáhly 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD, 4Q2012: 9,01 miliardy USD). Provozní ztráta společnosti činila 576 milionů USD (4Q2012: 738 milionů USD).

Dařilo se také cenným papírům společnosti Teradata (+5,43 %), která již minulý týden vykázala čtvrtletní zisk na akcii 0,88 USD nad odhady analytiků 0,85 USD, nebo akciím firmy CVS Caremark (+2,73 %), která v úterý v rámci svých čtvrtletních finančních výsledků vykázala zisk na akcii 1,12 USD mírně nad odhadem 1,11 USD.

Ztrácely naopak akcie firmy ConAgra Foods (-6,34 %), která v úterý snížila svůj výhled na fiskální rok 2014. Nově očekává upravený zisk na akcii 2,22 až 2,25 USD (původní odhad: 2,34 až 2,38 USD).

Téměř deset procent odepsaly akcie firmy WPX Energy (-9,99 %), která v pondělí po závěru obchodování oznámila, že její finanční výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku budou stejně jako výsledky za celý rok 2013 negativně ovlivněny poklesem ceny forwardových kontraktů na zemní plyn.

Dolar po slovech Yellenové posílil vůči euru i jenu

Americký dolar v úterý na devizových trzích zpevňoval, když mu k růstu pomáhala zejména odpolední slova nové šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Ta řekla, že pokud se bude stav ekonomiky dále zlepšovat, bude Fed pravděpodobně pokračovat v postupném omezování hospodářských stimulů.

Eurodolar zahajoval poblíž 1,365, krátce poté ale oslabil k 1,367 a celé dopoledne osciloval kolem této úrovně. Po zveřejnění písemného prohlášení Janet Yellenové a jejím následném vystoupení dolar nejdříve výrazně posílil, hned poté znovu oslabil. Kolem desáté hodiny ale opět posiloval a obchodoval se za 1,364 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar posiloval relativně stabilně, když se z ranní hladiny 102,10 USD/JPY vyšplhal nad 102,60 USD/JPY.

Světové ceny ropy mírně klesly. Cena severomořské ropy Brent sice během dne zamířila vzhůru a vzrostla až nad 109 USD za barel, nakonec ale všechny zisky odevzdala a nepatrně oslabila na 108,57 USD za barel.

Růst ceny ropy během dne podporovaly ceny benzínu a topného oleje, které vzhůru tlačí přetrvávající chladné počasí ve Spojených státech, ale také očekávaný pokles zásob ropných produktů v USA.

Cena severoamerické lehké ropy WTI se většinu dne pohybovala nad hladinou 100 dolarů, v závěru úterní obchodní seance však zamířila pod nulu a krátce po uzavření amerických burz se obchodovala prakticky beze změny za 99,90 USD za barel. Ropa WTI se přesto nadále pohybuje v blízkosti svých šestitýdenních maxim, a to mimo jiné i kvůli očekávání, že zásoby ropných destilátů v USA kvůli mrazivým teplotám minulý týden klesly.

Cena zlata v úterý vzrostla přibližně o 1,2 %, tedy o více než 15 dolarů na 1 290 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...