Americké akcie ve středu zakončily na zelené nule, rekord S&P 500 je stále na dohled
|

Americké akcie ve středu zakončily na zelené nule, rekord S&P 500 je stále na dohled

Investoři na amerických burzách vyhnali index S&P 500 v úvodu středeční seance opět nad historické závěrečné maximum, když náladu podpořily překvapivě dobré prodeje nových domů. Trh ale stále nenašel odvahu stanovit nový rekord. Vyčkává se, co vlastně rychlý návrat k cenovým vrcholům bude znamenat.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

V pondělí i v úterý S&P 500 nahlédl nad závěrečné maximum z 15. ledna 1 848,38 bodu, ale nikdy vydobyté pozice neudržel. Nový historický rekord by přitom znamenal definitivní konec 5,8% poklesu z druhé poloviny ledna a první půlky února.

Dow nakonec ve středu posílil o 0,12 % na 16 198,41 bodu, S&P 500 zůstal na nule se ziskem 0,04 bodu (1 845,16 bodu) a Nasdaq přidal 0,1 % na 4 292,06 bodu. Nejvíce se dařilo odvětvím cyklického spotřebního zboží a technologií, největší ztráty naopak zaznamenaly energetika, telekomunikace a necyklické spotřební zboží.

Z index Dow se nejvíce dařilo akciím společností Walmart (+1,95 %), UnitedHealth (+0,98 %) a DuPont (+0,91 %), nejhůře dopadly McDonald's (-0,76 %), ExxonMobil (-0,54 %) a AT&T (-0,53 %).

Americké akcie (26. února 2014)

Investory před začátkem obchodní seance navnadily k nákupům překvapivě siné prodeje nových domů. Těch v lednu přibylo o 9,6 % na sezónně očištěnou roční míru 468 tisíc, což je 6,5leté maximum. "Předpokládáme, že zhoršení dat z realitního trhu z posledních týdnů bylo dočasné," uvedl k překvapivému růstu počtu prodaných nových domů Michael Gapen, ekonom z Barcalays. Týdenní počet žádostí o hypotéku přitom klesl na nejnižší úroveň za téměř dvacet let.

Sérii horších dat přičítá většina analytiků špatnému počasí, které zpomalilo výstavbu. Data z nemovitostního trhu pomohla i příslušnému akciovému sektoru, takže se dařilo například akciím firem Ryland, Beazer nebo Lennar.

Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren uvedl, že aktuální pokles míry nezaměstnanosti neodráží realitu na americkém trhu práce. Varoval proto před tlakem na urychlení ústupu Fedu od programu kvantitativního uvolňování (QE).

Janet Yellenová bude ve čtvrtek v Senátu hovořit o americké ekonomice i měnové politice banky, které předsedá. Před dvěma týdny ve Sněmovně reprezentantů uvedla, že pokud nedojde k významnému zhoršení situace v americké ekonomice, Fed bude pokračovat v exitu z programu odkupů dluhopisů a hypotéčních zástavních listů. Trh očekává, že na březnovém zasedání FOMC guvernéři přistoupí k dalšímu omezení QE o 10 miliard USD na 55 miliard měsíčně.

Po závěru obchodování oznámily své čtvrtletní hospodářské výsledky například společnosti Baidu, Autodesk nebo J.C. Penney.

Cena americké ropy díky překvapivě malému zvýšení zásob na americkém trhu a dalšímu poklesu zásob v klíčovém překladišti v Cushingu oživila z úterního poklesu. Severomořskému Brentu naopak bránily v růstu obavy z vývoje čínské ekonomiky. Ropa Brent skončila na 109,52 dolaru, jeden cent nad úterním závěrem.

Ropný trh s obavami sleduje vyhlídky ropné poptávky v Číně. Druhého největšího spotřebitele ropy na světě podle pozorovatelů čeká kvůli rekordní úrovni firemní zadluženosti vlna restrukturalizací domácích společností spojená s řadou bankrotů.

V závěru dne americká WTI posílila o tři čtvrtě dolaru na 102,59 USD za barel. Zásoby ropy v USA minulý týden stouply o mizivých 68 tisíc barelů, což bylo výrazně pod odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Uvedl to vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Zásoby ve středozápadním překladišti Cushing klesly o 1,1 milionu barelů. Cenu WTI podpořil i pokles zásob benzinu o 2,8 milionu barelů.

Unce zlata zlevnila asi o 10 USD na 1 330 USD, naopak mírně zdražilo stříbro. Pokračoval propad cen futures na zemní plyn, za uplynulé tři dny komodita zlevnila o 20 %.

Výbušná situace na Ukrajině i v jiných zemích svědčí americkému dolaru, tradičnímu útočišti investorů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Prodeje nových domů ve Spojených státech v lednu nečekaně vzrostly o 9,6 % na 468 tisíc jednotek anualizovaně. Očekával se přitom pokles o 3,4 % na 400 tisíc po prosincovém propadu o 7 % na 414 tisíc (revidováno na 427 tisíc). Mediánová cena domu vzrostla na 260 100 dolarů, o 3,4 % více než v lednu 2013.
 • Americké ministerstvo financí vydalo varování bankám, v němž je nabádá k tomu, aby si dávaly pozor na podezřelé převody financí ze strany uprchlého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nebo jeho pomocníků.
 • Tesla Motors nabídne investorům konvertibilní dluhopisy za 1,6 miliardy USD. Akcie firmy v řádném obchodování přidaly 2 %, po závěru obchodování mírně ztrácely.
 • Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse podle zprávy vyšetřovací komise amerického Senátu napomáhala zámožným klientům vyhýbat se placení daní. Zpráva obsahuje výsledky dva roky trvajícího senátního vyšetřování a byla zveřejněna v úterý, tedy den před vystoupením šéfa Credit Suisse Bradyho Dougana a dalších klíčových představitelů banky před senátní komisí. Ta vyzvala ministerstvo spravedlnosti USA k agresivnějšímu postupu proti této bance.
 • Japonské úřady začaly vyšetřovat přerušení provozu přední burzy pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox. Internetové stránky MtGox v úterý přestaly fungovat a později se na nich objevilo krátké sdělení, podle kterého burza "prozatím" ukončila všechny transakce. Případný kolaps této burzy by mohl klientům přinést rozsáhlé ztráty.
 • Paul Ryan, předseda rozpočtového výbory Sněmovny reprezentantů Spojených států, ve středu zveřejnil stanovisko Republikánské strany k reformě daňového zákoníku. Dle jeho názoru je potřeba snížit daně, což podpoří ekonomický růst a tvorbu pracovních míst.
 • Japonský výrobce elektroniky Sony zavře 20 z celkem 31 svých maloobchodních prodejen ve Spojených státech. O práci přijde 1 000 zaměstnanců. Zavření prodejen má pomoci firmě vymanit se ze ztrát.

Výsledková sezóna

 • Zisk amerických bank v loňském roce stoupl o 9,6 % na rekordních 154,7 miliardy USD. Růst způsobil pokles rezerv bank na ztrátové úvěry. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
 • Výsledky Target ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,79 USD), tržby: 21,51 miliardy USD (odhad: 21,44 miliardy USD). Akcie +7,04 %.
 • Čtvrtletní tržby největšího amerického řetězce knihkupectví Barnes & Noble klesly o 10,3 %. Společnost však zároveň oznámila nárůst zisku díky snížení nákladů na čtečky elektronických knih Nook.
 • First Solar, největší americký výrobce solárních panelů, oznámil výrazný pokles zisku za čtvrtý kvartál. Akcie firmy odepsaly 9,12 %.
 • Abercrombie & Fitch na burze posílila o 11,25 % po oznámení lepšího než očekávaného zisku a 150milionového zpětného odkupu akcií.
 • Výsledky Lowe's ve 4Q2013: Zisk na akcii 47 centů (odhad: 48 centů), tržby 12,96 miliardy USD (odhad: 12,72 milrardy USD). Akcie +5,43 %.
 • J.C.Penney oznámila menší než očekávanou ztrátu. Konkrétně šlo o 68 centů na akcii při tržbách 3,78 miliardy USD, analytici čekali 85centovou ztrátu a tržby 3,85 miliardy USD. Akcie v poobchodní fázi přidávaly přes 10 %, již v řádném obchodování přidaly přes 5 %.

Zdroj: USA Today, ČTK, CNBC, Bloomberg

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat
včera v 19:57

USA se s Čínou dohodly, ZTE bude moci opět podnikat

Vláda USA uzavřela s Čínou dohodu, která umožní čínské telekomunikační firmě ZTE opět podnikat. Podle listu The New...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy
včera v 18:15

Kvůli růstu cen ropy rejdař Maersk Line zvyšuje ceny přepravy

Dánská společnost Maersk Line, největší kontejnerový přepravce na světě, reaguje na růst cen ropy na nejvyšší úroveň...
Dánsko Ropa Doprava
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mírném plusu, když je dolů tlačila politická nejistota v Itálii...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě
včera v 17:46

Siemens podpoří výstavbu největší továrny na baterie v Evropě

Německý průmyslový koncern Siemens je další společností, která se rozhodla přispět k projektu firmy Northvolt na...
Siemens Investice Lithium
Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
včera v 17:33

Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Více než 13 miliard dolarů se vypralo v letech 2012 až 2016 v estonských bankách, z nichž nejméně 7,3 miliard eur...
Estonsko Střední a východní Evropa Rusko
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat
včera v 17:18

Írán: Jednání ostatních signatářů jaderné dohody budou pokračovat

Jednání s mocnostmi o ekonomickém balíčku, jehož cílem je zachování jaderné dohody z roku 2015, budou po pátečních...
Írán Politika Blízký a Střední východ
Ze světa investičních doporučení (25. května)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (25. května)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o 1,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,44 % na 1 087,5 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou
včera v 16:30

Podle polského regulátora má stát přílišnou moc nad energetikou

Polská vládní strana Právo a spravedlnost rozšířila kontrolu státu nad energetickými podniky na dosud nebývalou...
Polsko Politika Energetika
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává…
včera v 16:15

Porušování pravidel se ve světové ekonomice podle Putina stává pravidlem

Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na mezinárodním investičním fóru v...
Světová ekonomika Rusko Politika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle finálních dat klesl na 98 bodů (odhad: 98,8 bodu)

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu klesl na 98 bodů z 98,8 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut
včera v 15:51

Fiat Chrysler kvůli tempomatu svolá ke kontrole 4,8 milionu aut

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává ke kontrole ve Spojených státech kvůli tempomatu 4,8 milionu aut....
Auta Itálie Spojené státy americké (USA)
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat
včera v 15:20

Rusnok předpokládá, že koruna začne znovu zpevňovat

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích týdnech začne zpevňovat. Rusnok to v pátek...
ČNB Centrální banky Česká koruna
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika
včera v 14:44

Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika

Ministři financí zemí EU se v pátek po měsících vyjednávání shodli na kompromisní podobě opatření, která mají přispět...
Evropská unie Rizika Evropské banky
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se…
včera v 14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly více, než se čekalo

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v dubnu více, než se očekávalo. Meziměsíční...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR
včera v 14:16

Francie opět zablokovala systém reverse charge, který chce ČR

Francie a Česká republika si na jednání ministrů financí zemí Evropské unie opět vzájemně zablokovaly návrhy týkající...
Francie Česká republika Daně
Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě
včera v 14:00

Ambasador USA kvůli Vekselbergovi sabotoval jednání v Petrohradě

Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman se v pátek kvůli přítomnosti jednoho z ruských oligarchů zdržel účasti v...
Spojené státy americké (USA) Rusko Politika
J&T dostala od CITIC Group 11,5 miliardy Kč, jež jí dlužila CEFC
včera v 13:42

J&T dostala od CITIC Group 11,5 miliardy Kč, jež jí dlužila CEFC

Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC. ČTK to řekl zdroj z J&T....
J&T Banky Čína
Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut
Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut
včera v 13:28

Daimleru hrozí, že kvůli emisím svolá více než 600 000 aut

Německé úřady by kvůli podezření na manipulaci s emisemi mohly automobilovému koncernu Daimler nařídit, aby svolal...
Daimler Auta Německo