Americké akcie ve středu zakončily na zelené nule, rekord S&P 500 je stále na dohled
|

Americké akcie ve středu zakončily na zelené nule, rekord S&P 500 je stále na dohled

Investoři na amerických burzách vyhnali index S&P 500 v úvodu středeční seance opět nad historické závěrečné maximum, když náladu podpořily překvapivě dobré prodeje nových domů. Trh ale stále nenašel odvahu stanovit nový rekord. Vyčkává se, co vlastně rychlý návrat k cenovým vrcholům bude znamenat.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

V pondělí i v úterý S&P 500 nahlédl nad závěrečné maximum z 15. ledna 1 848,38 bodu, ale nikdy vydobyté pozice neudržel. Nový historický rekord by přitom znamenal definitivní konec 5,8% poklesu z druhé poloviny ledna a první půlky února.

Dow nakonec ve středu posílil o 0,12 % na 16 198,41 bodu, S&P 500 zůstal na nule se ziskem 0,04 bodu (1 845,16 bodu) a Nasdaq přidal 0,1 % na 4 292,06 bodu. Nejvíce se dařilo odvětvím cyklického spotřebního zboží a technologií, největší ztráty naopak zaznamenaly energetika, telekomunikace a necyklické spotřební zboží.

Z index Dow se nejvíce dařilo akciím společností Walmart (+1,95 %), UnitedHealth (+0,98 %) a DuPont (+0,91 %), nejhůře dopadly McDonald's (-0,76 %), ExxonMobil (-0,54 %) a AT&T (-0,53 %).

Americké akcie (26. února 2014)

Investory před začátkem obchodní seance navnadily k nákupům překvapivě siné prodeje nových domů. Těch v lednu přibylo o 9,6 % na sezónně očištěnou roční míru 468 tisíc, což je 6,5leté maximum. "Předpokládáme, že zhoršení dat z realitního trhu z posledních týdnů bylo dočasné," uvedl k překvapivému růstu počtu prodaných nových domů Michael Gapen, ekonom z Barcalays. Týdenní počet žádostí o hypotéku přitom klesl na nejnižší úroveň za téměř dvacet let.

Sérii horších dat přičítá většina analytiků špatnému počasí, které zpomalilo výstavbu. Data z nemovitostního trhu pomohla i příslušnému akciovému sektoru, takže se dařilo například akciím firem Ryland, Beazer nebo Lennar.

Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren uvedl, že aktuální pokles míry nezaměstnanosti neodráží realitu na americkém trhu práce. Varoval proto před tlakem na urychlení ústupu Fedu od programu kvantitativního uvolňování (QE).

Janet Yellenová bude ve čtvrtek v Senátu hovořit o americké ekonomice i měnové politice banky, které předsedá. Před dvěma týdny ve Sněmovně reprezentantů uvedla, že pokud nedojde k významnému zhoršení situace v americké ekonomice, Fed bude pokračovat v exitu z programu odkupů dluhopisů a hypotéčních zástavních listů. Trh očekává, že na březnovém zasedání FOMC guvernéři přistoupí k dalšímu omezení QE o 10 miliard USD na 55 miliard měsíčně.

Po závěru obchodování oznámily své čtvrtletní hospodářské výsledky například společnosti Baidu, Autodesk nebo J.C. Penney.

Cena americké ropy díky překvapivě malému zvýšení zásob na americkém trhu a dalšímu poklesu zásob v klíčovém překladišti v Cushingu oživila z úterního poklesu. Severomořskému Brentu naopak bránily v růstu obavy z vývoje čínské ekonomiky. Ropa Brent skončila na 109,52 dolaru, jeden cent nad úterním závěrem.

Ropný trh s obavami sleduje vyhlídky ropné poptávky v Číně. Druhého největšího spotřebitele ropy na světě podle pozorovatelů čeká kvůli rekordní úrovni firemní zadluženosti vlna restrukturalizací domácích společností spojená s řadou bankrotů.

V závěru dne americká WTI posílila o tři čtvrtě dolaru na 102,59 USD za barel. Zásoby ropy v USA minulý týden stouply o mizivých 68 tisíc barelů, což bylo výrazně pod odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Uvedl to vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Zásoby ve středozápadním překladišti Cushing klesly o 1,1 milionu barelů. Cenu WTI podpořil i pokles zásob benzinu o 2,8 milionu barelů.

Unce zlata zlevnila asi o 10 USD na 1 330 USD, naopak mírně zdražilo stříbro. Pokračoval propad cen futures na zemní plyn, za uplynulé tři dny komodita zlevnila o 20 %.

Výbušná situace na Ukrajině i v jiných zemích svědčí americkému dolaru, tradičnímu útočišti investorů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Prodeje nových domů ve Spojených státech v lednu nečekaně vzrostly o 9,6 % na 468 tisíc jednotek anualizovaně. Očekával se přitom pokles o 3,4 % na 400 tisíc po prosincovém propadu o 7 % na 414 tisíc (revidováno na 427 tisíc). Mediánová cena domu vzrostla na 260 100 dolarů, o 3,4 % více než v lednu 2013.
 • Americké ministerstvo financí vydalo varování bankám, v němž je nabádá k tomu, aby si dávaly pozor na podezřelé převody financí ze strany uprchlého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nebo jeho pomocníků.
 • Tesla Motors nabídne investorům konvertibilní dluhopisy za 1,6 miliardy USD. Akcie firmy v řádném obchodování přidaly 2 %, po závěru obchodování mírně ztrácely.
 • Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse podle zprávy vyšetřovací komise amerického Senátu napomáhala zámožným klientům vyhýbat se placení daní. Zpráva obsahuje výsledky dva roky trvajícího senátního vyšetřování a byla zveřejněna v úterý, tedy den před vystoupením šéfa Credit Suisse Bradyho Dougana a dalších klíčových představitelů banky před senátní komisí. Ta vyzvala ministerstvo spravedlnosti USA k agresivnějšímu postupu proti této bance.
 • Japonské úřady začaly vyšetřovat přerušení provozu přední burzy pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox. Internetové stránky MtGox v úterý přestaly fungovat a později se na nich objevilo krátké sdělení, podle kterého burza "prozatím" ukončila všechny transakce. Případný kolaps této burzy by mohl klientům přinést rozsáhlé ztráty.
 • Paul Ryan, předseda rozpočtového výbory Sněmovny reprezentantů Spojených států, ve středu zveřejnil stanovisko Republikánské strany k reformě daňového zákoníku. Dle jeho názoru je potřeba snížit daně, což podpoří ekonomický růst a tvorbu pracovních míst.
 • Japonský výrobce elektroniky Sony zavře 20 z celkem 31 svých maloobchodních prodejen ve Spojených státech. O práci přijde 1 000 zaměstnanců. Zavření prodejen má pomoci firmě vymanit se ze ztrát.

Výsledková sezóna

 • Zisk amerických bank v loňském roce stoupl o 9,6 % na rekordních 154,7 miliardy USD. Růst způsobil pokles rezerv bank na ztrátové úvěry. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
 • Výsledky Target ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,79 USD), tržby: 21,51 miliardy USD (odhad: 21,44 miliardy USD). Akcie +7,04 %.
 • Čtvrtletní tržby největšího amerického řetězce knihkupectví Barnes & Noble klesly o 10,3 %. Společnost však zároveň oznámila nárůst zisku díky snížení nákladů na čtečky elektronických knih Nook.
 • First Solar, největší americký výrobce solárních panelů, oznámil výrazný pokles zisku za čtvrtý kvartál. Akcie firmy odepsaly 9,12 %.
 • Abercrombie & Fitch na burze posílila o 11,25 % po oznámení lepšího než očekávaného zisku a 150milionového zpětného odkupu akcií.
 • Výsledky Lowe's ve 4Q2013: Zisk na akcii 47 centů (odhad: 48 centů), tržby 12,96 miliardy USD (odhad: 12,72 milrardy USD). Akcie +5,43 %.
 • J.C.Penney oznámila menší než očekávanou ztrátu. Konkrétně šlo o 68 centů na akcii při tržbách 3,78 miliardy USD, analytici čekali 85centovou ztrátu a tržby 3,85 miliardy USD. Akcie v poobchodní fázi přidávaly přes 10 %, již v řádném obchodování přidaly přes 5 %.

Zdroj: USA Today, ČTK, CNBC, Bloomberg

Co musíte ráno vědět (1. června)
Co musíte ráno vědět (1. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak rychle se zadlužují americké firmy a jak Elon Musk oslavil...
Musíte vědět
Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur
včera v 16:28

Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur

Německo pracuje na novém balíku opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 75 až 80 miliard eur. Informoval o tom list...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Růst čínského zpracovatelského průmyslu brzdí slabá poptávka
včera v 15:56

Růst čínského zpracovatelského průmyslu brzdí slabá poptávka

Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v květnu mírně zpomalil, brzdí ho slabá globální poptávka. Vyplývá...
Čína Průmysl Asijská ekonomika
Microsoft chce nahradit novináře systémem umělé inteligence
včera v 14:49

Microsoft chce nahradit novináře systémem umělé inteligence

Americká technologická společnost Microsoft chce nahradit několik desítek novinářských pozic robotickým systémem...
Microsoft Média Zpravodajství
Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí podle odhadů zpomalil
včera v 14:16

Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Reálný růst průměrné mzdy, tedy po zohlednění inflace, v prvním čtvrtletí kvůli dopadům šíření koronaviru i poměrně...
Česká ekonomika Česká republika Platy a osobní ohodnocení
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
30. 5. 2020 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu
30. 5. 2020 15:34

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu

Několik tisíc lidí v sobotu před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge protestovalo proti...
Francie Pracovní trh Auta
EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu
30. 5. 2020 15:25

EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu

Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur pro leteckou společnost...
Německo Evropská unie Deutsche Lufthansa
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
30. 5. 2020 08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
29. 5. 2020 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
29. 5. 2020 18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale posílily

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
29. 5. 2020 17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, obchodovat se s nimi zatím ale nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
29. 5. 2020 17:46

Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům
29. 5. 2020 16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila, index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
29. 5. 2020 16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
29. 5. 2020 16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
29. 5. 2020 15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
29. 5. 2020 14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy v objemu dvojnásobně větším než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
29. 5. 2020 13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
29. 5. 2020 13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna