US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Putin se chystá "zachránit" Krym, parlament mu uvolnil ruce. Mezinárodní společenství varuje před vojenskou intervencí

Ruská Státní duma, dolní komora parlamentu, v sobotu vyzvala prezidenta Vladimira Putina, aby podnikl opatření ke stabilizaci situace na ukrajinském Krymu. Informovala o tom agentura Reuters. O pomoc Putina již dříve požádal proruský premiér krymské autonomie Sergej Aksjonov.

Redakce IW
Redakce IW
1. 3. 2014 | 15:24
Rusko

"Výbor dumy přijal výzvu adresovanou ruskému prezidentovi, ve které ho zákonodárci žádají, aby přijal opatření ke stabilizaci situace na Krymu a aby využil veškeré možnosti k ochraně obyvatel Krymu před tyranií a násilím," prohlásil předseda dolní sněmovny Sergej Naryškin.

Napětí na Krymu dále roste. Kyjev sice oznámil, že nebude na provokace Rusů na tomto autonomním poloostrově vojensky reagovat, ministerstvo obrany ale uvedlo armádu v oblasti do pohotovosti.

V pátek večer přiletělo na Krym přes deset ruských vojenských vrtulníků. Do oblasti se přesunulo také na 6 000 ruských vojáků. Na akci okamžitě zareagovaly Spojené státy, které vyzvaly Rusko, aby se stáhlo z ukrajinského Krymu. Americký prezident Barack Obama vydal během noci na sobotu prohlášení, že je hluboce znepokojen informacemi o rozmísťování ruských vojsk na Ukrajině.

Aktualizace 19.00:

Ukrajina během soboty uvedla do pohotovosti své vojenské jednotky na Krymu. Premiér Arsenij Jaceňuk večer Moskvu varoval, že by její vojenský zásah vedl k válce.

Vyslání intervenčních sil na Krym, které na žádost prezidenta Vladimira Putina schválili ruští zákonodárci, možná nějaký čas potrvá. Agentuře Interfax to řekl nejmenovaný zástupce ruské diplomacie. Kvůli eskalujícímu napětí mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN. Na pondělí byla svolána schůzka ministrů zahraničí zemí EU.

Před ruským zásahem varoval v pátek americký prezident Barack Obama. Řekl, že by narušení ukrajinské suverenity znamenalo velkou destabilizaci a mělo by následky.

Hrozící ruská intervence připomíná události z let 1938 a zábor československého pohraniční Německem. V sobotu to v reakci na připravenost Ruska vyslat na Krym svou armádu uvedl šéf zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Karel Schwarzenberg. Obavy vyjádřil i prezident Miloš Zeman a představitelé dalších evropských zemí, například Německa nebo Polska.

Aktuální dění na Krymu sledujte na serveru Aktuálně.cz.

Zdroj: Aktuálně.cz

GeopolitikaRuskoUkrajina
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie