Daimler jako první zahraniční firma vydal čínské dluhopisy

Německá automobilka Daimler vydala jako první zahraniční firma mimo finanční sektor dluhopisy v čínské měně určené k prodeji na čínském trhu. Chce si tak zajistit přístup k dalšímu financování svého rychle rostoucího podnikání v Číně. Daimler uvedl, že v Číně vydal dluhopisy v objemu 500 milionů jüanů se splatností jeden rok.
"Touto emisí jsme průkopníky a přispíváme k otevření čínského kapitálového trhu pro zahraniční emitenty," sdělil finanční ředitel Daimleru Bodo Uebber. Podle automobilky byla poptávka po dluhopisech vysoká. Roční výnos dluhopisů je 5,2 %.
Daimler v současnosti investuje do modernizace svých podniků v Číně, aby tam mohl začít vyrábět nový sedan Mercedes třídy C pro čínské zákazníky. Čína je druhou největší ekonomikou světa a největším automobilovým trhem na světě.
Prodej dluhopisů Daimleru přichází týden poté, co čínský výrobce solárního vybavení Chaori Solar promeškal splátku úroků a stal se první čínskou firmou, která přestala splácet dluhopisy v domácí měně.
Daimler zřejmě použije zisk z prodeje na rozvoj svých čínských aktivit. Další zahraniční emitenti by však mohli získat i povolení k přesunu financí získaných v Číně do dalších lokací. Peking slíbil, že v rámci širší reformy zmírní restrikce pro tok investic do Číny, ale také opačným směrem.
Dluhopisům, které slouží k financování čínských soukromých podniků, se říká panda dluhopisy. Jedinými zahraničními podniky, které mohly tyto dluhopisy dosud vydávat, byly státem podporované finanční instituce, včetně Asijské rozvojové banky, Japonské banky pro mezinárodní spolupráci a IFC, což je divize Světové banky pro investice do soukromého sektoru.
Čínské a zahraniční firmy v posledních letech vydávaly dluhopisy v jüanech v Hongkongu, kterým se říká dim sum. Na rozdíl od domácích dluhopisů nemusí emisi dim sum schvalovat čínské regulační úřady, upozornila agentura Reuters.
Zdroj: ČTK