Americké akcie v pondělí zasáhla vlna výprodejů kvůli krizi na Ukrajině

Americké akcie v pondělí ztrácely kvůli stupňujícímu se napětí na Ukrajině. Indexy odepsaly necelé procento.
Dow odepsal v pondělí 0,94 %, index S&P 500 ztratil nejvíce za poslední měsíc a klesl o 0,74 % a technologický Nasdaq odevzdal 0,72 %. Akcie se začaly propadat hlouběji poté, co Rusko údajně dalo Ukrajině ultimátum a oznámilo, že pokud se její dvě lodě na Krymu do rána nevzdají, zaútočí. Rusko tuto zprávu však odmítlo potvrdit.
Celý index Dow se pohyboval v červených číslech. Nejlepší výkon předvedly akcie Home Depot, AT&T a Coca-Cola, které ztrácely jen 0,1 %, nejhůře, s více než dvouprocentní ztrátou, na tom naopak byly cenné papíry 3M a Visa.
"Na světových trzích typicky začínají výprodeje, když se objeví nějaký geopolitický eskalující konflikt, jaký vidíme na Ukrajině. Jak hluboce to trhy zasáhne, záleží na diplomacii," říká Frederic Dickson, hlavní investiční stratég D.A. Davidson & Co. "Patříme k těm, kteří si nemyslí, že tohle je černá labuť, která bude znamenat konec pětiletého býčího trhu. Naopak se domníváme, že přijde jen mírná korekce."
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v únoru vzrostl na 53,2 bodu z lednových 51,3 bodu. Očekával se růst na 52 bodů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru 57,1 bodu (leden: 53,7 bodu, odhad: 56,7 bodu).
- Výdaje na stavební projekty v lednu vzrostly o 0,1 %, čekal se 0,5% pokles.
- Osobní příjmy v lednu vzrostly o 0,3 %, osobní výdaje o 0,4 % (odhad: 0,2 % respektive 0,1 %).
- JPMorgan zvyšuje cílovou cenu akcií Tesla na 164 dolarů ze 137 dolarů, doporučení zůstává "neutral".
- Americký technologický gigant Apple v pondělí představil platformu CarPlay, která umožní uživatelům propojit chytré telefony iPhone s automobilovým systémem. Platforma zahrnující hlasové ovládání by se měla tento týden objevit v automobilech Ferrari, Mercedes-Benz a Volvo na autosalonu v Ženevě.
- Miliardář Warren Buffett je vzorem pro řadu investorů na celém světě. Co si Věštec z Omahy myslí o současné situaci na trzích, kam investuje a jak vidí světovou ekonomiku? To nejlepší z rozhovoru pro televizi CNBC, který jsme sledovali živě, najdete na Investičním webu.
- Prodeje velkých amerických automobilek na domácím trhu v únoru kvůli mrazivému počasí klesly. Díky štědrým nákupním pobídkám a zvýšené aktivitě na konci měsíce byl ale pokles odbytu společností General Motors a Ford výrazně mírnější, než se čekalo. Silný nárůst dále vykazují Chrysler a japonský Nissan, plyne z pondělních zpráv jednotlivých automobilek.
- Nový šéf americké softwarové společnosti Microsoft Satya Nadella jmenoval firemním ředitelem pro strategii Marka Penna. Ten byl od poloviny 90. let poradcem spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a zároveň spolupracovníkem tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona.
Krize na Ukrajině výrazně zvýšila ceny ropy
Světové ceny ropy v pondělí kvůli rostoucímu napětí na Ukrajině stouply o více než tři dolary na barel, a dostaly se tak na několikaměsíční maxima. Ukrajinská krize vyvolala obavy z narušení dodávek ruských energetických surovin do Evropy, popřípadě z uvalení sankcí na ruský vývoz.
Cena severomořské ropy Brent se vyšplhala během dne až o 3,30 dolaru na 112,39 USD za barel, což byla nejvyšší úroveň od konce loňského roku. Ke konci dne se pohybovala kolem 110,81 dolaru s přírůstkem více než 1,5 USD.
Cena americké lehké ropy WTI vystoupila na 105,22 dolaru, nejvýše od loňského září. Před koncem obchodování se pohybovala o zhruba dolar níže s denním ziskem asi 2,5 dolaru.
Ruská armáda o víkendu prakticky převzala kontrolu nad ukrajinským poloostrovem Krym, kde většinu obyvatel tvoří Rusové. Navzdory odmítavým reakcím ze zahraničí, které hovoří o agresi, ruský parlament v sobotu schválil záměr prezidenta Vladimira Putina nasadit na Ukrajině vojáky.
Rusko je vedle Saúdské Arábie největším producentem ropy na světě. Analytici sice narušení ruských dodávek kvůli ukrajinské krizi zatím nepředpokládají, investoři už ale vzhledem k vysoké nejistotě požadují k cenám ropy rizikovou přirážku.
"Na trhu s ropou se objevila riziková přirážka, která předjímá, že se situace zvrhne v něco horšího," řekl agentuře Reuters Dominick Chirichella z newyorského Energy Management Institute. "Rozhodně se domnívám, že ropa prudce zdraží, pokud skutečně dojde k válce. Americká ropa by mohla snadno překonat 110 dolarů. Není vyloučeno ani dosažení úrovně 120 dolarů," doplnil analytik Ben Le Brun ze společnosti OptionsXpress.
Americkou ropu odpoledne podpořily zejména údaje o výrazném oživení aktivity v americkém zpracovatelském sektoru a růstu spotřebitelských výdajů. Trh ale oslaboval pokles průmyslové aktivity v Číně na sedmiměsíční minimum.
Zdroj: ČTK, Bloomberg