Evropské akcie sklouzly z šestiletých maxim kvůli napětí na Ukrajině

Burzy v Evropě v pondělí krvácely kvůli narůstajícímu napětí na Ukrajině. Ruský akciový index MICEX ztratil dokonce 10 %, nejvíce od roku 2008.
Evropské akcie v pondělí ztrácely nejvíce za poslední měsíc a sklouzly z šestiletého maxima, na němž se pohybovaly minulý týden. Britský FTSE 100 odepsal 1,49 %, francouzský CAC 40 2,66 % a německý DAX dokonce 3,44 %.
Všechny sektory regionálního indexu Stoxx Europe 600 odepisovaly více než jedno procento - nejlépe na tom byly ropné společnosti a realitní sektor, přes tři procenta naopak odevzdaly automobilky a sektor finančních služeb. Stoxx Europe 600 se v průběhu obchodování ocitl i na nejnižší hladině od června loňského roku.
"Situace na Ukrajině bude mít velký vliv na výsledky firem," varuje Robert Halver z Baader Bank. "Nevidím žádné rychlé řešení tohoto problému. V tuto chvíli je v nebezpečí i dodávka energie pro západní Evropu a finanční trhy budou na napětí reagovat zvýšenou volatilitou," dodává.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Ruská centrální banka překvapivě zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu na 7 % z dosavadních 5,5 %. Učinila tak poté, co rubl klesl na nová rekordní minima vůči dolaru i euru kvůli krizi na Ukrajině.
- Největší ruská ropná společnost Rosněfť by mohla koupit rafinerii v ukrajinském přístavním městě Oděsa. Uvedl to v pondělí ruský list Kommersant. Rosněfť již ovládá druhou největší ukrajinskou rafinerii ve východoukrajinském Lysyčansku.
- Prodej nových osobních automobilů ve Francii se v únoru meziročně snížil o 1,4 % na 141 300 vozů poté, co pět měsíců za sebou rostl. Španělský automobilový trh nicméně pokračoval v růstu, za kterým stojí vládní opatření na podporu poptávky. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Ukrajinská hřivna se v pondělí k americkému dolaru propadla na nové rekordní minimum. Podle obchodníků, na které se odvolala agentura Reuters, obchodování ovlivnilo napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. Ruské jednotky o víkendu převzaly kontrolu prakticky nad celým ukrajinským Krymem, kde většinu obyvatel tvoří Rusové.
- Christine Lagardeová, ředitelka Mezinárodního měnového fondu, v pondělí prohlásila, že eurozóna potřebuje uvolněnější měnovou politiku. Dlouhé období nízké inflace by totiž mohlo ohrozit ekonomické oživení. "Riziko dlouhodobě nízké inflace - výrazně pod 2% cílem ECB - by mohlo ekonomické oživení zpomalit," řekla Lagardeová na konferenci v Bilbau.
- Italské hlavní město by mohl potkat osud amerického Detroitu. V rozpočtu mu chybí 1,7 miliardy dolarů a italská vláda, která se potýká s problémy celé země, tuto mezeru ve financování asi nezaplní. "Přišel čas přestat kouzlit s účty a vyhlásit bankrot Říma," řekl Guido Guidesi, politik z Ligy Severu, deníku Wall Street Journal. Podobné problémy totiž řeší i další města a podle politiků je nepravděpodobné, že by se v parlamentu podařilo prosadit dekret na záchranu pouze Říma.
- Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru 53,2 bodu (flash: 53 bodů, leden: 54 bodů).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru 56,9 bodu (leden: 56,7 bodu).
- Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru 54,8 bodu (flash: 54,7 bodu, leden: 56,5 bodu).
- Francie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru 49,7 bodu (flash: 48,5 bodu, leden: 49,3 bodu).
- Itálie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru 52,3 bodu (leden: 53,1 bodu).
- Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru dál roste na 52,5 bodu (leden: 52,2 bodu, odhad: 52 bodů).
- Ukrajinská státní společnost Naftogaz v minulých dnech velkou měrou zvýšila dovoz plynu z ruského plynárenského gigantu Gazprom. Podle agentury Reuters to v pondělí sdělily dva ruské zdroje z odvětví. Společnost Ukrtransgaz, která má monopol na tranzit plynu na Ukrajině, mezitím po víkendovém vyostření ukrajinské krize podle Reuters uvedla, že Ukrajina přepravuje ruský plyn do evropských zemí jako normálně.
Zdroj: Bloomberg