Too big to fail jako nikdy dříve: Velké banky po celém světě těží ze slíbené pomoci od vlád, tvrdí MMF

Velké banky po celém světě stále těží z předpokladu, že je vlády při případných problémech zachrání. Uvedl to ve své zprávě Mezinárodní měnový fond. Výhody nezmírnila ani opatření vlád, která mají snížit budoucí případnou výpomoc pro banky.
"Jedním z nejvíce znepokojujících dědictví globální finanční krize je rozšířený názor, že jsou některé banky prostě příliš důležité na to, aby zkrachovaly," uvedl MMF. Od roku 2009 se však výhody částečně snížily díky přísnějším regulacím a účinnému dohledu, zvláště v USA.
Podle odhadů MMF v roce 2012 skryté dotace pro systémově důležité banky v USA dosáhly až 70 miliard dolarů. V eurozóně to bylo až 300 miliard USD.
Vládní podpory bankám v době krize měly různé formy, od garancí půjček po přímé finanční injekce bankám. V současnosti je velkou skrytou podporou pro tyto banky očekávání, že v případě problémů si budou moci půjčit za nižší sazby než v případě, že by podpora těchto bank od státu neexistovala.
Majetek bank v mnoha zemích od roku 2000 prudce vzrostl, počet bank se ale snížil. V mnoha zemích však majetek tří největších bank tvoří minimálně 40 % celkového majetku bank a v Kanadě, Francii a Španělsku nejméně 60 %, upozornil MMF. To znamená, že problémy nebo krach jedné z největších bank by mohly způsobit chaos celého finančního systému, podotýká agentura Reuters.
MMF upozornil, že není možné zcela zrušit podporu pro banky, které jsou příliš důležité na to, aby zkrachovaly. Záchrana bank je totiž pro ekonomiku lepší, než je nechat zkrachovat. Dobrá nemusí být ani snaha snížit velikost bank nebo přepracovat jejich strukturu, protože velké banky mohou využívat úspory z velkého rozsahu, a udržet tak nízké náklady pro spotřebitele. Regulační orgány by se tak měly více zaměřit na to, aby zajistily, že bude menší pravděpodobnost krachu těchto bank, například prostřednictvím kroků, jako jsou zvýšení kvality majetku bank nebo velikosti kapitálové rezervy.
Zdroj: ČTK