Americké akcie v úterý zahájily nové čtvrtletí stylově, index S&P 500 přepsal historii

Americké akciové trhy v úterý zahájily nové čtvrtletí růstem a širší index S&P 500 ještě dopoledne vystoupil na nový historický rekord 1 884,60 bodu. Akcie podpořila nejnovější statistika institutu ISM, která naznačila, že ekonomický růst v USA po zimním útlumu nabírá na rychlosti. Společnost Markit sice uvedla, že růst aktivity ve zpracovatelském sektoru zpomalil, odvětví však pokračuje v najímání zaměstnanců. Výdaje ve stavebnictví v únoru mírně vzrostly, i když výdaje na soukromou bytovou výstavbu klesly nejvíce za sedm měsíců.
Dow posílil o 0,46 % na 16 532,61 bodu. Širší S&P 500 přidal 0,70 % a poté, co v samotném závěru obchodování své historické maximum posunul ještě výše na 1 885,84 bodu, nakonec skončil na novém zavíracím maximu 1 885,52 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,64 % na 4 268,04 bodu. Posílily všechny sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší zisky se připsaly technologické tituly, sektor cyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví.
"Čísla o březnové aktivitě v amerických továrnách dopadla v podstatě v souladu s očekáváním. To znovu dokazuje, že vystupujeme z neobvykle silného zimního ochlazení," řekl ekonom společnosti Rockwell Global Capital Peter Cardillo. "Hospodářský růst by měl v příštích měsících zrychlit, což potvrzuje, že zpomalení, jehož svědky jsme byli v prvním čtvrtletí, skutečně souviselo s počasím."
Hlavní úterní události na americkém trhu
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 55,5 bodu z únorového 45měsíčního maxima 57,1 bodu. Společnost tak úterní zprávou potvrdila předběžné údaje, které na trh poslala minulý týden.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru zpracovávaný agenturou ISM v březnu vzrostl druhým měsícem v řadě, tentokrát na 53,7 bodu z 53,2 bodu v únoru. Čekal se růst indexu na 54 bodů. Nejvíce ze všech dílčích složek kompozitního indexu vzrostl index výroby, a to na 55,9 bodu z 54,5 bodu v únoru. Předstihový index nových objednávek, který vystihuje očekávání podniků, vzrostl na 55,1 bodu z 54,5 bodu.
- Stavební výdaje v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,1 %, leden revidován na -0,2 % z +0,1 %).
- Americký automobilový trh v březnu postupně oživoval ze slabého začátku roku, kdy poptávku srazilo mrazivé počasí. Růst prodejů nových osobních a lehkých užitkových vozů ale zůstal celkově slabý a výrazné zotavení trhu se čeká až v dubnu. Plyne to z úterních zpráv jednotlivých automobilek působících na trhu v USA.
- Podle nejnovějšího průzkumu s politikou amerického prezidenta Baracka Obamy nesouhlasí 59 % Američanů, což představuje jeho nový rekord. Znepokojuje to celou demokratickou stranu. Přesto se však Obama nachází ještě hluboko pod svým předchůdcem Georgem W. Bushem, který v říjnu 2008 dosáhl míry nesouhlasu 72 %.
- Šéf internetové sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg měl loni o více než dvě třetiny nižší příjem než v předešlém roce. Stalo se to hlavně proto, že se podobně jako ředitelé jiných velkých firem spokojil se základním platem jeden dolar. Vyplývá to podle agentury AFP z dokumentů předložených americkým regulátorům. Přes tři miliardy dolarů ale devětadvacetiletý Zuckerberg vydělal díky akciím.
Z indexu Dow v úterý nejvíce posílily akcie technologické společnosti Cisco Systems (+3,94 %), výrobce letadel Boeing (+2,17 %) a zábavní společnosti Walt Disney (+1,87 %). Zlevnily naopak cenné papíry pojišťovny Travelers (-0,83 %), farmaceutického podniku Merck (-0,70 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,65 %).
Akcie společnosti Intuitive Surgical (+12,70 %) výrazně zdražily poté, co firma oznámila, že získala povolení pro používání robotického operačního zařízení da Vinci Xi, kterým hodlá nahradit předcházející verzi da Vinci Si. Cena přístroje se bude v závislosti na jeho funkcích pohybovat od 1,85 do 2,3 milionu USD.
Dařilo se také akciím automobilky Ford (+4,62 %), která uvedla, že její prodeje na americkém trhu v březnu vzrostly o 3 % na 244 167 vozů. Prodeje Fordu dopadly lépe, než se očekávalo, server edmunds.com hovořil o růstu na 239 423 vozů. Mírné naopak zlevnily akcie největší americké automobilky General Motors (-0,23 %), jejíž prodeje na území USA v březnu meziročně vzrostly o 4 % na 256 047 vozů.
O více než čtyři procenta zdražily cenné papíry výrobce grafických čipů NVIDIA (+4,13 %), které se od analytiků společnosti JMP Securities dočkaly zvýšení investičního doporučení na "outperform" z "market perform" s cílovou cenou 26 USD. "Společnost tvrdě pracuje na svém byznysovém modelu s cílem dosáhnout udržitelného růstu. Z našeho pohledu by se tyto snahy měly v následujících čtvrtletích pozitivně projevit v jejích hospodářských výsledcích," uvedli Alex Gauna a Michael Wu z JMP Securities.
Nedařilo se naopak cenným papírům transatlantické burzovní společnosti Nasdaq OMX Group (3,14 %), které oslabily o více než tři procenta, nebo akciím těžaře železné rudy a uhlí Cliffs Natural Resources (-2,05 %), které byly z benchmarkového indexu S&P 500 přeřazeny do indexu firem se střední kapitalizací S&P 400 MidCap.
Dolar navzdory příznivým americkým statistikám oslabil vůči euru
Dolar v úterý na devizových trzích oslabil k euru, posílil však k japonskému jenu. Nervozita investorů narůstá, jak se blíží důležitá páteční zpráva o březnovém vývoji americké nezaměstnanosti. Trhy tak příliš nereagovaly na příznivou statistiku, která ukázala, že růst aktivity v amerických továrnách zrychlil.
Eurodolar zahajoval na hladině 1,3775 a během dne své maximum stanovil nad 1,381. Poté ale dolar část zisků jednotné evropské měny smazal a krátce po uzavření amerických burz se obchodoval poblíž hladiny 1,3795 EUR/USD.
K japonskému jenu dolar vzrostl z 103,20 USD/JPY až na 103,70 USD/JPY. Přispěla k tomu zpráva "tankan" japonské centrální banky o náladě ve zpracovatelském sektoru. Důvěra japonských firem se podle průzkumu za první tři měsíce letošního roku zlepšila již páté čtvrtletí za sebou, tempo oživení však zpomalilo a nálada by měla v příštích čtvrtletích dále oslabit. Příčinou jsou podle agentury Reuters obavy z negativního dopadu růstu prodejní daně na ekonomický růst. Zpráva tak podpořila očekávání, že by japonská centrální banka mohla dále uvolnit měnovou politiku.
Světové ceny ropy v úterý kvůli neuspokojivým údajům o evropském a čínském zpracovatelském sektoru klesaly. Přispívalo k tomu ale i možné zvýšení dodávek z Libye, kde povstalci blokující ropné přístavy naznačili, že jsou blízko dohody s vládou.
Růst aktivity v čínském zpracovatelském sektoru v březnu podle vládních dat mírně zrychlil. Ekonomové ale upozorňují, že toto zlepšení nebylo dostatečné k rozptýlení obav z výrazného zpomalení růstu čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí.
Cena severomořské ropy Brent klesla o více než dva dolary na 105,76 USD za barel a severomořská lehká ropa WTI zlevnila takřka o dva dolary na 99,67 USD za barel.
Export ropy z Libye v důsledku vnitrostátních nepokojů sestoupil pod 100 tisíc barelů denně. Povstalci však v pondělí uvedli, že by v brzké době mohli umožnit znovuotevření tří přístavů, přes které Libye před jejich zablokováním vyvážela asi 600 tisíc barelů ropy denně. Agentura Reuters nicméně podotýká, že předchozí dohoda o znovuotevření přístavů v prosinci zkrachovala. "Ohledně Libye bych byl opatrný, protože podobné výroky jsme slyšeli i dříve, aniž by to vedlo k obnovení exportu," řekl analytik Carsten Fritsch z Commerzbank.
Cena zlata v úterý klesla o 0,3 % neboli téměř 4 dolary na 1 281 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, Bloomberg