US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie ve čtvrtek nepotvrdily zlepšení nálady ze středy a propadly se o více než dvě procenta. Faber varuje před 30% propadem během následujícícho roku

Americké akcie ve čtvrtek krvácely. Výrazný pokles zaznamenaly biotechnologické a technologické tituly, včetně internetového gigantu Google. Poklesu nezabránily ani příznivé údaje o trhu práce, podle kterých počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl o 32 tisíc na 300 tisíc. Dostal se tak na nejnižší úroveň od května 2007.

Redakce IW
Redakce IW
10. 4. 2014 | 22:00
Americké akcie

Index Dow ztratil 1,62 % na 16 169,90 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,09 % na 1 833,11 bodu a Nasdaq se propadl o 3,10 % na 4 054,11 bodu. Pro poslední jmenovaný index to byl nejhorší den od roku 2011. Index volatility VIX narostl o 14 % na 15,77 bodu.

"Trh se začíná probouzet ze sna, pokud jde o některé hvězdy uplynulých měsíců, především v technologickém sektoru. Doteď se platily obrovské peníze za mlhavý příslib budoucích zisků. Kdo si pamatuje internetovou bublinu, cítí mrazení v zádech, když sleduje valuace některých technologických titulů," komentoval čtvrteční dění Jerry Webman, hlavní ekonom Oppenheimer Funds.

Výprodeje se týkaly například akcií firem Tesla Motors, Facebook, Google, Priceline nebo Amazon. Poraženým dne a posledních týdnů byly biotechnologické tituly jako Pacific Biosciences of California, Zogenix a ChemoCentryx. Dolů zamířily také akcie Twitteru či biotechnologických společnosti Biogen a Gilead Sciences.

"Investoři začali být z těchto firem nervózní. Panují pochybnosti, zda případné solidní zisky a dobrá makrodata dokáží obnovit hlad po těchto rychle rostoucích titulech," míní Kate Warneová z Edward Jones. "Valuace jsou opět v centru pozornosti trhu. Investoři chtějí něco hmatatelného, jako jsou zisky a tržby," doplňuje Jack Ablin, investiční ředitel BMO Private Bank.

Marc Faber, který nenechává nit suchou na akciové rally a na Fedu, který ji svými levnými penězi již léta přiživuje, varuje před propadem cen amerických akcií o 30 % během následujících 12 měsíců. "Může to být horší než v roce 1987," varuje. Pokolikáté už, chtělo by se namítnout, ale ono to jednou nejspíše vyjde. "Některé skupiny akcií jsou extrémně drahé. Investoři je sledují na základě poměru ceny a tržeb, ale to není dlouhodobě ideální indikátor. A tyto firmy prakticky nevydělávají," pokračuje známý pesimista.

Další legendární investor Bill Miller s ním ale nesouhlasí. "Podmínky pro velký propad trhu nyní v USA prakticky neexistují," upozornil v týdnu. "Letos se akciový trh propadne minimálně o 20 %, možná o 30 %, kdo ví. V každém případě teď opravdu není vhodný čas na nákupy akcií," trvá na svém Faber.

Špatná nálada na akciovém trhu prospěla zlatu, které zdražovalo o více než procento na 1 320 USD za trojskou unci.

Americký dolar během čtvrtka klesal k euru a k japonskému jenu se dostal na nejnižší úroveň za tři týdny. Zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky podle agentury Reuters zklamal dolarové investory, připravené na pozvolné zpřísňování měnové politiky. Euro k dolaru kolem 20.45 SELČ vykazovalo nárůst o 0,3 % na 1,3893 USD.

Dolar k jenu se během dne propadl až na 101,39 JPY, nejníže od 19. března. Později posílil a k japonské měně ztrácel 0,6 % na 101,41 JPY.

Ceny ropy reagovaly v úvodu čtvrtečního obchodování především na nečekaně špatná čísla o čínském exportu. Vývoz z Číny podle březnových dat nečekaně klesl a snížil se již druhý měsíc za sebou. Prudce klesl i dovoz, což mezi investory prohlubuje obavy z oslabování tamního průmyslu a růstu této druhé největší světové ekonomiky.

OPEC snížil odhad letošní poptávky po své ropě. Zároveň ponechal beze změn svou prognózu letošního růstu světové poptávky, na rozdíl od předešlých měsíců, kdy prognózu tohoto růstu zlepšoval.

Trhy zároveň čekají na důkaz, že se zpátky na trhy dostane libyjská ropa poté, co tamní vláda s povstalci o víkendu dosáhla dohody o odblokování dvou přístavů. Libyjská státní ropná společnost ve čtvrtek z nejvýchodněji položeného přístavu Marsá al-Haríka odvolala povolané jednotky. Ty ale zůstávají v nedávno otevřeném přístavu Az-Zúitína. Poté, co se nesplnily dřívější sliby o okamžitém obnovení libyjského vývozu, reaguje trh na zprávy ze země opatrněji, napsala agentura Reuters. Ropa Brent tak v závěru dne zlevňovala o zhruba 0,3 %.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 5. dubna klesl o 32 tisíc na 300 tisíc, což je nejméně od května 2007. Čekal se pokles na 320 tisíc. Údaj za předchozí týden byl revidován na 332 tisíc z 326 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 29. března klesl na 2,776 milionu, čekal se pokles na 2,835 milionu po předchozích 2,838 milionu (revidováno z 2,836 milionu). Čtyřtýdenní průměr klesl na 316 250 z 321 tisíc (revidováno z 319 500).
  • Americká federální vláda hospodařila minulý měsíc se schodkem 37 miliard dolarů. Bylo to méně než schodek 107 miliard dolarů, kterým rozpočet skončil ve stejném období před rokem. Zároveň jde o nejmenší březnový schodek za posledních 14 let. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva financí. Data jsou podle agentury AP dalším náznakem zlepšení amerických financí. Analytici čekali schodek 78 milird dolarů. Za nečekaně lepším výsledkem stojí solidní příjmy státu. Menší rozpočet ale ovlivnil časový posun u některých plateb, které se letos přesunuly na únor z loňského března. Bez vlivu tohoto posunu v načasování by březnový schodek dosahoval 77 miliard dolarů.
  • Carl Icahn po dlouhotrvající válce s managementem společnosti eBay ustoupil od svého požadavku na odtržení divize PayPal. Stále si sice myslí, že by z tohoto rozdělení firma profitovala, ale nebude již na vedení eBay naléhat. Generální ředitel eBay prohlásil, že s Icahnem našli společnou řeč a že snad Icahn konečně vidí potenciál společnosti eBay. Akcie firmy ale za den ztratily 3,24 %.
  • Ztrátová kanadská společnost BlackBerry by uvažovala o prodeji své divize mobilních telefonů, pokud by se nepodařilo obnovit její ziskovost. V rozhovoru pro agenturu Reuters to uvedl generální ředitel podniku John Chen.
  • Poprvé se obchodovalo s obnovenou emisí společnosti Ally Financial, v níž část svého podílu prodala americká vláda. Akcie Ally Financial ve čtvrtek odepsaly 4,72 %.
  • Povědomí o zdravé stravě se rozšiřuje. Bioprodukty jsou však mnohdy dražší než "nebio" varianta a mnoho lidí, kteří by chtěli jíst biopotraviny, se jim stále vyhýbá. Maloobchodní řetězec Wal-Mart v tom spatřuje obchodní příležitost. Do prodeje zavádí řadu biopotravin nazvanou Wild Oats, která bude o 25 % levnější než bioprodukty ostatních značek.
  • Německý výrobce luxusních vozů BMW dobrovolně svolá ke kontrole více než 156 tisíc vozů ve Spojených státech. BMW chce zkontrolovat, zda nehrozí uvolnění nebo zlomení šroubů, které drží některé součásti aut s šestiválcovými motory. Akce se má týkat vozů z let 2010 až 2012. Mimo jiné jsou mezi nimi sedany řady 3, vozy řady 5 a sportovní vozy Z4. Ze stejných důvodů automobilka již dříve tento měsíc ke kontrole svolala 232 tisíc aut v Číně.
  • Macquarie zvyšuje doporučení na akcie Nike na "outperform" z "neutral".
  • Deutsche Bank doporučuje kupovat akcie Apple, cílová cena 650 dolarů.
  • Deutsche Bank změnila doporučení na akcie IBM na "držet" s cílovou cenou 200 dolarů.
  • Pivotal Research zvyšuje doporučení na akcie společnosti Facebook na "kupovat" z "držet" s cílovou cenou 72 dolarů.
  • Belus Capital zvyšuje doporučení na akcie řetězce J.C. Penney na "držet" z "prodat".

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie