Americké akciové trhy v úterý kolísaly. Nakonec ale hlavní indexy díky solidním výsledkům velkých firem uzavřely v plusu
|

Americké akciové trhy v úterý kolísaly. Nakonec ale hlavní indexy díky solidním výsledkům velkých firem uzavřely v plusu

Americké akcie v úvodu úterního obchodování slibně zdražovaly, když investory potěšily čtvrtletní finanční výsledky velkých amerických podniků Coca-Cola a Johnson & Johnson a zpráva, podle které tempo růstu spotřebitelských cen v USA v březnu překonalo očekávání trhu. Zklamáním ale naopak byly údaje newyorského Fedu o podnikatelské náladě, po kterých všechny tři hlavní akciové indexy zamířily pod nulu. V polovině obchodování se nicméně trend znovu obrátil a trhy se i díky informacím o možném dalším uvolňování japonské měnové politiky vrátily k růstu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,55 % na 16 262,56 bodu, širší S&P 500 přidal 0,68 % na 1 842,98 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,29 % na 4 034,16 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, titulům ze sektoru zdravotnictví a průmyslovému odvětví. Oslabily naopak tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (15. dubna 2014)

"Trh je z mého pohledu na současných úrovních přeprodaný," řekl hlavní investiční stratég společnosti RW Baird Bruce Bittles. "Investoři netrpělivě čekají na jasné signály, které by určily další směr," dodal Mark Luschini, hlavní investiční stratég ve společnosti Janney Montgomery Scott. "Před fundamentálními ukazateli má sice aktuálně navrch technické obchodování, lze nicméně očekávat, že nakonec fundament znovu převáží a čistě technické ukazatele ustoupí do pozadí," upřesnil Luschini.

Index S&P 500 je zhruba 3 % pod svým vrcholem okolo 1 890 bodů. Pod povrchem to ale pěkně "bublá" - každý titul před úterním obchodováním ztrácel oproti úrovni z doby, kdy byl index na maximu, v průměru přes 10 %. Více než 200 akcií bylo v korekci přes 10 % a jen 72 firem překonávalo svým výkonem index. Sečteno a podtrženo, větším ztrátám (které byly a jsou stále patrné na Nasdaqu nebo indexu Russell 2000) brání jen pár desítek nejsilnějších akcií.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Coca-Cola v 1Q2014: Zisk na akcii 0,44 USD v souladu s odhady, tržby klesly o čtyři procenta. Akcie +3,74 %.
  • Výsledky Johnson & Johnson v 1Q2014: Zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,47 USD), tržby 18,115 miliardy USD (odhad: 17,996 miliardy USD). Akcie +2,12 %.
  • Výsledky Charles Schwab v 1Q2014: Zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,47 miliardy USD). Akcie +3,20 %.
  • Výsledky Yahoo! v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 1,14 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +2,29 %, v after-marketu zdražovaly o více než devět procent.
  • Výsledky Intel v 1Q2014: Čistý zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 12,76 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování +0,79 %, v after-marketu zdražovaly zhruba o tři procenta.
  • Výsledky CSX v 1Q2014: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 3,01 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování -0,32 %, v after-marketu po prvotním výrazném skoku zdražovaly zhruba o procento.

Z indexu Dow se v úterý nejvíce dařilo akciím výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+3,74 %), farmaceutického gigantu Johnson & Johnson (+2,12 %) a provozovatele platebních karet Visa (+1,51 %). Zlevnily naopak cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (-0,74 %), maloobchodního prodejce Wal-Mart (-0,65 %) a počítačového obra IBM (-0,38 %).

Akcie cestovatelského serveru TripAdvisor (+4,43 %) posílily poté, co na ně analytici ze společnosti Piper Jaffray potvrdili své investiční doporučení "overweight" a poznamenali, že lze nedávný pokles jejich ceny považovat za vhodnou příležitost k nákupu.

Dařilo se také cenným papírům společnosti Coca-Cola (+3,74 %), která zveřejnila své hospodářské výsledky, podle nichž v prvním čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,44 USD na akcii při tržbách 10,576 miliardy USD. Upravený zisk na akcii meziročně klesl stejně jako tržby o čtyři procenta. Společnost dále oznámila, že letos v rámci zpětného odkupu akcií plánuje z trhu stáhnout své cenné papíry za 2,5 až 3 miliardy dolarů.

Po zveřejnění čtvrtletních finančních výsledků zdražily i akcie farmaceutického gigantu Johnson & Johnson (+2,12 %). Společnost v úterý oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla zisku na akcii 1,54 USD při tržbách 18,115 miliardy USD, čímž překonala odhady trhu.

Více než dvě procenta přidaly cenné papíry výrobce potravinových doplňků Herbalife (+2,01 %) poté, co newyorský státní žalobce Eric Schneiderman inicioval zahájení vyšetřování, které má prokázat, zda podnikání firmy je, nebo není založeno na Ponziho schématu. Nové vyšetřování bude probíhat souběžně s vyšetřováním Federální obchodní komise (Federal Trade Commision), která se na firmu ve stejné záležitosti zaměřila v polovině března.

Z dlouhodobého sestupného trendu se v úterý vymanily akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+11,38 %), která na svém webu uvedla, že koupila poskytovatele sociálních dat Gnip. Cenné papíry konkurenční sociální sítě Facebook (+0,34 %) zdražily jen nepatrně a cena akcií profesní sociální sítě LinkedIn (+3,09 %) vzrostla o více než tři procenta.

Zlevnily naopak akcie maloobchodního řetězce Best Buy (-2,72 %), který oznámil, že jeho dosavadní šéf Shawn Score odchází do důchodu. Dále oslabily například cenné papíry výrobce solárních panelů First Solar (-2,80 %), které analytici ze společnosti Raymond James označili za vysoce rizikové, jelikož podle nich nelze s jistotou předpovědět, jaké bude firma nadále vykazovat finanční výsledky.

Po závěru trhů své kvartální finanční výsledky zveřejnily společnosti Yahoo!, Intel nebo CSX Transportation.

Internetová společnost Yahoo! (v řádném obchodování +2,29 %) v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ziskem 311,6 milionu USD neboli 0,29 USD na akcii (loni: 0,35 USD na akcii) při tržbách 1,14 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD). Upravený zisk dosáhl 0,38 USD na akcii (odhad: 0,37 USD na akcii). Akcie Yahoo! v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než devět procent.

Výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +0,79 %) vykázal za první tři měsíce letošního roku čistý zisk 1,95 miliardy USD neboli 0,38 USD na akcii (odhad: 0,37 USD na akcii, loni: 0,40 USD na akcii) a tržby 12,76 miliardy USD. Pro druhé čtvrtletí firma očekává tržby 13 miliard dolarů (odhad trhu: 12,96 miliardy USD). Akcie Intel v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o tři procenta.

Americký železniční dopravce CSX (v řádném obchodování -0,32 %) dosáhl v prvním čtvrtletí zisku 398 milionů USD neboli 0,40 USD na akcii (odhad: 0,37 USD na akcii, loni: 0,45 USD na akcii) při tržbách 3,01 miliardy USD (loni: 2,96 miliardy USD). Firma zároveň oznámila zvýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 7 % na 0,16 USD. Akcie CSX v after-marketu v reakci na výsledky po prvotním výrazném skoku zdražovaly zhruba o procento.

Dolar vůči euru i jenu stagnoval

Dolar se v úterý dopoledne vůči euru pohyboval kolem hladiny 1,382 EUR/USD, a zastavil tak své pondělní posilování, za kterým stály výroky představitelů Evropské centrální banky signalizující možnost dalšího uvolňování měnové politiky v eurozóně. Odpoledne sice dolar vůči jednotné evropské měně krátce posílil k 1,380 EUR/USD, brzy ale většinu zisků odevzdal a kolem desáté hodiny se kurz eurodolaru pohyboval poblíž 1,381.

Vůči japonskému jenu se americká měna dopoledne obchodovala za 101,85 USD/JPY a stejně jako v páru k euru mnoho příležitostí k aktivnímu obchodování nenabídla. Odpoledne dolar vůči jenu nejdříve oslabil až pod 101,50 USD/JPY, následně ale posílil zpět k 101,80 USD/JPY.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednotně. Severomořská ropa Brent kvůli zprávám o vojenských operacích na východě Ukrajiny zdražila, cena severoamerické lehké ropy WTI ale kvůli očekávané středeční zprávě o vývoji zásob v USA a výhledu oživení vývozu suroviny z Libye naopak mírně klesla.

Cena severomořské ropy Brent vzrostla přibližně o 50 centů na 109,52 USD za barel. Již v pondělí cena Brentu stoupla nejvýše za šest týdnů, čímž reagovala na oznámení západních zemí, že se dohodly na rozšíření sankcí vůči Rusku kvůli anexi Krymu. Další událostí, která měla na vývoj ceny severomořské ropy vliv, bylo zahájení ukrajinské protiteroristické operace na východě země, která má zastavit násilný postup separatistů. Rusko v reakci na tento krok varovalo, že se Ukrajina dostala na pokraj občanské války.

Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla přibližně o 10 centů na 103,06 USD za barel. Cenu komodity v tomto případě tlačilo dolů postupné otevírání několika ropných přístavů v Libyi, které od loňského července blokovaly skupiny rebelů. Severoamerickou ropu ovlivňuje rovněž očekávání, že zásoby ropy na území USA v uplynulém týdnu stouply o 1,8 milionu barelů.

Cena zlata klesla o téměř dvě procenta na 1 303 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg, MarketWatch, Zero Hedge

Bloomberg: Čína plánuje zrušení cel na některé spotřební zboží
před 22 minutami

Bloomberg: Čína plánuje zrušení cel na některé spotřební zboží

Čína plánuje snížit dovozní cla na některé druhy spotřebního zboží, od potravin až po kosmetiku. Opatření má podle...
Čína Mezinárodní obchod
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 234…
před hodinou

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 234 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 12. května 234 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Za výměnu rozvaděčů v dukovanské elektrárně zaplatí ČEZ 420 milionů
před hodinou

Za výměnu rozvaděčů v dukovanské elektrárně zaplatí ČEZ 420 milionů

V Jaderné elektrárně Dukovany zaplatí firma ČEZ za výměnu původních elektrických rozvaděčů za modernější 420 milionů...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Brusel: Menší podniky by měly mít snadnější vstup na burzu
13:46

Brusel: Menší podniky by měly mít snadnější vstup na burzu

Pro malé a střední podniky v Evropské unii by mělo být snazší získat přístup na burzu, aby díky financování z...
Byznys a podnikání Evropská unie
V4 je připravena jednat o spojení peněz EU s právním státem
13:14

V4 je připravena jednat o spojení peněz EU s právním státem

Země visegrádské skupiny jsou připravené k debatě o návrhu Evropské komise spojit v příštím víceletém rozpočtu unie...
Evropská unie Právo
Brusel si plácl s Gazpromem, pokuta nebude
12:37

Brusel si plácl s Gazpromem, pokuta nebude

Evropská komise se dohodla na vyřešení sporu s ruskou plynárenskou společností Gazprom. Komise ve čtvrtek oznámila,...
Rusko Evropská unie Zemní plyn
UNIQA díky prodeji podílu v Casinos Austria zvýšila zisk
12:16

UNIQA díky prodeji podílu v Casinos Austria zvýšila zisk

Rakouská pojišťovna UNIQA v prvním čtvrtletí zvýšila zisk před zdaněním o 122,9 procenta na 73,9 milionu eur. Těžila...
Evropské akcie Výsledková sezóna Pojišťovny
Studie: Česko se může obejít bez uhelných elektráren
12:01

Studie: Česko se může obejít bez uhelných elektráren

Zahraniční studie spojená s modelováním možného budoucího vývoje ukázala, že Česko se v roce 2030 může zcela obejít...
Česká republika Energetika Solární energie
Spotřeba elektřiny v ČR loni vzrostla na rekordních 73,8 TWh
11:40

Spotřeba elektřiny v ČR loni vzrostla na rekordních 73,8 TWh

Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně vzrostla o 1,9 procenta na 73,8 terawatthodiny (TWh). Je to nejvyšší...
Elektřina Česká republika
Facebook se nechystá odškodnit Evropany za zneužití jejich dat
11:29

Facebook se nechystá odškodnit Evropany za zneužití jejich dat

Americká internetová společnost Facebook pravděpodobně neodškodní zhruba 2,7 milionu svých evropských uživatelů,...
Facebook Evropa
Výrobce počítačů Lenovo vykázal nejvyšší ztrátu za devět let
11:06

Výrobce počítačů Lenovo vykázal nejvyšší ztrátu za devět let

Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo se v uplynulém finančním roce propadl do ztráty 189 milionů dolarů. To je...
Čína Asijské akcie Výsledková sezóna
Británie: Maloobchodní tržby překonaly očekávání
10:30

Británie: Maloobchodní tržby překonaly očekávání

Tržby britských maloobchodníků byly v dubnu o 1,6 procenta vyšší než v březnu, kdy meziměsíčně o 1,1 procenta...
Spojené království Maloobchod