US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Japonská vláda poprvé za rok a půl zhoršila hodnocení ekonomiky

Japonská vláda ve čtvrtek poprvé za rok a půl zhoršila hodnocení celkového stavu domácí ekonomiky. Nevidí však potřebu dodatečných opatření na podporu hospodářského růstu, píše agentura Reuters. Japonsko je třetí největší ekonomikou světa po Spojených státech a Číně.

Redakce IW
Redakce IW
17. 4. 2014 | 11:48
Japonsko

Vláda ve své pravidelné měsíční zprávě uvedla, že japonská ekonomika zůstává na cestě k mírnému oživení. Upozornila však na určitou slabost na straně poptávky poté, co začátkem dubna vstoupilo v platnost zvýšení daně z obratu na osm procent z předchozích pěti procent.

Vláda v důsledku slabší poptávky zhoršila hodnocení domácí spotřeby, dovozu, produkce zpracovatelského sektoru i investic do bydlení. Podle nejmenovaného představitele úřadu vlády však útlum poptávky odpovídá očekávání a měl by být pouze dočasný. "Již dříve jsme připravili balík ekonomických opatření, abychom se s tím vypořádali. Nemyslím si, že jsou zapotřebí dodatečné kroky," řekl tento představitel agentuře Reuters.

Japonská vláda v prosinci schválila mimořádný rozpočet v objemu 5,5 bilionu jenů určený k financování kroků na podporu hospodářského růstu. Stimulační opatření zahrnují kroky ke zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu, podporu domácností, urychlení rekonstrukce po zemětřesení a vlně tsunami z března 2011 a také budování infrastruktury pro tokijskou letní olympiádu v roce 2020.

Politici i analytici počítají ve druhém čtvrtletí v důsledku vyšší daně z obratu s dočasným útlumem hospodářské aktivity v Japonsku. V dalších čtvrtletích však očekávají návrat ekonomiky k mírnému růstu.

Zdroj: ČTK

Japonsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie