Americké akcie ve čtvrtek před klíčovou statistikou z amerického trhu práce stagnovaly
|

Americké akcie ve čtvrtek před klíčovou statistikou z amerického trhu práce stagnovaly

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly. Investoři byli před páteční klíčovou statistikou z amerického trhu práce opatrní a poté, co index Dow ve středu poprvé v letošním roce dosáhl nového zavíracího maxima, neviděli důvod tlačit akcie příliš dále nahoru. Čtvrteční makrodata byla smíšená, osobní výdaje sice v březnu rostly nejvíce od srpna 2009, týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ale vystoupil na devítitýdenní maximum. Investoři v průběhu dne přešli do defenzivy a dva ze tří hlavních indexů klesly pod nulu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,13 % na 16 558,87 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,01 % na 1 883,68 bodu. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,31 % na 4 127,45 bodu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a nedařilo se ani odvětví necyklického spotřebního zboží. Naopak nejvíce vzrostly sektor zdravotnictví, finanční tituly a odvětví služeb. Po solidní statistice indexu ISM na trhu s dluhopisy vzrostly spekulace na možné dřívější zvyšování úrokových sazeb Fedu a výnos 10letých bondů klesl pod 2,6 %.

Americké akcie (1. května 2014)

Investoři nyní pozorně sledují, zda index S&P 500 dokáže trvale prorazit hladinu 1 885 bodů, která je považována za nejbližší rezistenci. Během čtvrtečního obchodování se nad ni sice na chvíli dostal, odpoledne ale sestoupil zpět k 1 880 bodům. Analytici v souvislosti s pokračující výsledkovou sezónou a oživováním americké ekonomiky upozorňují, že by letos známé přísloví "Sell in May and go away" mohlo vyjít naprázdno. Současně ale varují, že to neznamená, že nás čeká přímá cesta vzhůru.

Index S&P 500 (1. května 2014)

"Některé sektory jsou silně nadhodnocené, jiné ale stále mají kam růst," uvedl Steve Massocca, portfoliomanažer fondu Wedbush Hedged Dividend. "Očekávám, že v průběhu května budeme svědky nejednotného vývoje, který prověří schopnosti investorů vybírat jednotlivé tituly, které svou výkonností porazí trh."

Odmítavý postoj ke květnovým výprodejům vyjádřil také Tobias Levkovich, hlavní akciový stratég Citigroup. "Domníváme se, že by první polovina května mohla být mírně volatilní, ve druhé polovině měsíce však očekáváme návrat k růstu," řekl a dodal, že by pro trhy mohla být významnou podporou také pokračující vlna velkých akvizic, která ještě nemusí být u konce.

Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky T-Mobile US v 1Q2014: EBITDA 1,1 miliardy USD (odhad: 1,19 miliardy USD).
  • Výsledky ConocoPhillips v 1Q2014: Zisk na akcii 1,81 USD (odhad: 1,55 USD).
  • Výsledky Viacom ve 2QFY2014: Zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,05 USD), tržby 3,174 miliardy USD.
  • Výsledky CME Group v 1Q2014: Zisk na akcii 0,83 USD v souladu s odhady, tržby 777,4 milionu USD.
  • Výsledky Teva Pharmaceutical v 1Q2014: Zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,20 USD), tržby: 5,001 miliardy USD.
  • Výsledky Motorola Solutions v 1Q2014: Zisk na akcii 0,50 USD (odhad 0,52 USD), tržby 1,80 miliardy USD (odhad: 1,824 miliardy USD).
  • Výsledky MasterCard v 1Q2014: Zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 2,18 miliardy USD (odhad: 2,14 miliardy USD).
  • Výsledky Avon v 1Q2014: Čistá ztráta 168,4 milionu dolarů neboli 0,38 USD na akcii, čistý provozní zisk 0,12 USD na akcii. Tržby klesly meziročně o 11,1 % na 2,18 miliardy USD.
  • Výsledky ExxonMobil v 1Q2014: Zisk na akcii 2,10 USD (odhad: 1,88 USD), tržby 106,8 miliardy USD (odhad: 108,8 miliardy USD).
  • Výsledky LinkedIn v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 473,2 milionu USD (odhad: 467 milionů USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie farmaceutické firmy Merck (+1,81 %), provozovatele platebních karet Visa (+1,72 %) a konglomerátu 3M (+1,24 %). Nedařilo se naopak cenným papírům počítačového obra IBM (-1,50 %), technologické společnosti United Technologies (-1,29 %) nebo softwarové firmy Microsoft (-0,99 %).

Akcie recenzní sociální sítě Yelp (+9,77 %) posílily téměř o deset procent poté, co firma ve středu po závěru obchodování zveřejnila kvartální finanční výsledky, které překonaly odhady analytiků. Firma uvedla, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ztrátou 0,04 USD na akcii. Odhady počítaly s větší ztrátou 0,06 USD na akcii. Také tržby společnosti na úrovni 76,4 milionu USD byly nad odhady, které čekaly výnosy 75,06 milionu USD.

Cenné papíry mobilního operátora T-Mobile US (+8,06 %) posílily poté, co společnost ve čtvrtek v rámci svých kvartálních výsledků uvedla, že v období od ledna do března získala 1,3 milionu nových zákazníků. Nadšení investorů nedokázala překazit ani ztráta 0,19 USD na akcii, do níž společnost v prvním čtvrtletí spadla. Nepochybnou podporou pro titul byly i zprávy o jednáních o financování převzetí firmy ze strany společnosti Sprint.

Zdražily i akcie společnosti DirecTV (+4,07 %), kterou údajně firma AT&T oslovila s nabídkou na převzetí. Zprávu ve čtvrtek přinesl list Wall Street Journal. Mluvčí AT&T ji ale odmítl komentovat a mluvčího DirecTV se prozatím nepodařilo zastihnout.

Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+4,50 %) zdražily o více než čtyři procenta. Analytici ze společnosti Pacific Crest ve čtvrtek uvedli, že by cenné papíry společnosti při současné ceně mohly být zajímavou investiční příležitostí.

V červených číslech naopak skončily cenné papíry automobilky Ford (-1,49 %), která ve čtvrtek oznámila, že se jejím novým ředitelem stane její dosavadní provozní šéf Mark Fields. Výměna v nejvyšší výkonné funkci u Fordu je letos již druhou velkou personální změnou v americkém automobilovém průmyslu. V lednu převzala otěže v americké jedničce General Motors Mary Barraová jako první žena v takové funkci.

Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování +5,05 %). Společnost uvedla, že v prvním kvartálu letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 13,32 milionu USD neboli 0,11 USD na akcii (loni: zisk 0,20 USD na akcii) při tržbách 473,2 milionu USD (odhad: 467 milionů USD, loni: 324,7 milionu USD). Po očištění výsledků o jednorázové položky dosáhla zisku 0,38 USD na akcii (odhad: 0,34 USD na akcii). Pro druhé čtvrtletí firma očekává tržby 500 až 505 milionů dolarů (odhad trhu: 505 milionů USD). Akcie LinkedIn v after-marketu v reakci na výsledky zlevňovaly o necelá čtyři procenta.

LinkedIn - hospodářské výsledky (1Q2014)

Dolar k euru dopoledne oslaboval, nakonec ale mírně posílil

Dolar k euru ve čtvrtek dopoledne po středečním propadu znovu mírně oslaboval, kurz eurodolaru vzrostl z hladiny 1,387 až nad 1,390. Poté ale dolar oživil, všechny ztráty k jednotné evropské měně smazal a krátce po uzavření amerických burz dokonce mírně posiloval, když se obchodoval poblíž 1,3865 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu se dolar ve čtvrtek obchodoval v úzkém pásmu 102,15 až 102,35 USD/JPY a mnoho příležitostí k aktivnímu obchodování nenabídl. Aktivita obchodníků byla stejně jako v případě měnového páru EUR/USD poznamenána volnem na většině evropských a části asijských trhů.

Světové ceny ropy ve čtvrtek dále klesaly a severoamerická ropa WTI sestoupila až pod sto dolarů za barel. Ropný trh podkopává slabá čínská ekonomika, rekordní zásoby suroviny v USA a vyhlídky na růst ropných dodávek z Libye. Průmyslová aktivita v Číně v dubnu mírně stoupla, vývozní zakázky ale klesly. To zvýšilo obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší ekonomiky světa.

Severomořská ropa Brent zlevnila o více než 40 centů na 107,84 USD za barel. K poklesu cen přispívají zprávy z Libye, jejíž státní ropná společnost uvedla, že v nejbližší době plánuje nakládat v ropném přístavu Az-Zúitína na východě země první tanker od jeho znovuotevření. Přístav více než osm měsíců blokovali povstalci a bude to druhý otevřený terminál z celkem čtyř, které loni povstalecké skupiny zablokovaly.

Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla na 99,58 USD za barel. Podle středečních oficiálních údajů se minulý týden zásoby ropy v USA zvýšily o 1,7 milionu barelů na rekordních 395 milionů barelů.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo téměř o sedm dolarů na 1 285,23 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo
včera v 18:21

Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Oživení americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled do budoucna zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note
včera v 18:04

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj prémiový telefon Galaxy...
Mobilní telefony Koronavirus Samsung
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
včera v 18:00

Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
včera v 17:12

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na...
Facebook Kryptoměny
Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
včera v 16:59

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč

Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
včera v 16:50

Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dál mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun
včera v 16:27

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
včera v 16:02

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
včera v 15:41

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
včera v 15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur
včera v 14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
včera v 14:30

HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst
Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst
včera v 14:15

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12...
Maloobchod Koronavirus Bankrot
Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč
včera v 14:01

Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč z říjnových 274 miliard Kč. Loni...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika