Americké akcie ve čtvrtek před klíčovou statistikou z amerického trhu práce stagnovaly
|

Americké akcie ve čtvrtek před klíčovou statistikou z amerického trhu práce stagnovaly

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly. Investoři byli před páteční klíčovou statistikou z amerického trhu práce opatrní a poté, co index Dow ve středu poprvé v letošním roce dosáhl nového zavíracího maxima, neviděli důvod tlačit akcie příliš dále nahoru. Čtvrteční makrodata byla smíšená, osobní výdaje sice v březnu rostly nejvíce od srpna 2009, týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ale vystoupil na devítitýdenní maximum. Investoři v průběhu dne přešli do defenzivy a dva ze tří hlavních indexů klesly pod nulu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,13 % na 16 558,87 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,01 % na 1 883,68 bodu. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,31 % na 4 127,45 bodu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a nedařilo se ani odvětví necyklického spotřebního zboží. Naopak nejvíce vzrostly sektor zdravotnictví, finanční tituly a odvětví služeb. Po solidní statistice indexu ISM na trhu s dluhopisy vzrostly spekulace na možné dřívější zvyšování úrokových sazeb Fedu a výnos 10letých bondů klesl pod 2,6 %.

Americké akcie (1. května 2014)

Investoři nyní pozorně sledují, zda index S&P 500 dokáže trvale prorazit hladinu 1 885 bodů, která je považována za nejbližší rezistenci. Během čtvrtečního obchodování se nad ni sice na chvíli dostal, odpoledne ale sestoupil zpět k 1 880 bodům. Analytici v souvislosti s pokračující výsledkovou sezónou a oživováním americké ekonomiky upozorňují, že by letos známé přísloví "Sell in May and go away" mohlo vyjít naprázdno. Současně ale varují, že to neznamená, že nás čeká přímá cesta vzhůru.

Index S&P 500 (1. května 2014)

"Některé sektory jsou silně nadhodnocené, jiné ale stále mají kam růst," uvedl Steve Massocca, portfoliomanažer fondu Wedbush Hedged Dividend. "Očekávám, že v průběhu května budeme svědky nejednotného vývoje, který prověří schopnosti investorů vybírat jednotlivé tituly, které svou výkonností porazí trh."

Odmítavý postoj ke květnovým výprodejům vyjádřil také Tobias Levkovich, hlavní akciový stratég Citigroup. "Domníváme se, že by první polovina května mohla být mírně volatilní, ve druhé polovině měsíce však očekáváme návrat k růstu," řekl a dodal, že by pro trhy mohla být významnou podporou také pokračující vlna velkých akvizic, která ještě nemusí být u konce.

Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky T-Mobile US v 1Q2014: EBITDA 1,1 miliardy USD (odhad: 1,19 miliardy USD).
  • Výsledky ConocoPhillips v 1Q2014: Zisk na akcii 1,81 USD (odhad: 1,55 USD).
  • Výsledky Viacom ve 2QFY2014: Zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,05 USD), tržby 3,174 miliardy USD.
  • Výsledky CME Group v 1Q2014: Zisk na akcii 0,83 USD v souladu s odhady, tržby 777,4 milionu USD.
  • Výsledky Teva Pharmaceutical v 1Q2014: Zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,20 USD), tržby: 5,001 miliardy USD.
  • Výsledky Motorola Solutions v 1Q2014: Zisk na akcii 0,50 USD (odhad 0,52 USD), tržby 1,80 miliardy USD (odhad: 1,824 miliardy USD).
  • Výsledky MasterCard v 1Q2014: Zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 2,18 miliardy USD (odhad: 2,14 miliardy USD).
  • Výsledky Avon v 1Q2014: Čistá ztráta 168,4 milionu dolarů neboli 0,38 USD na akcii, čistý provozní zisk 0,12 USD na akcii. Tržby klesly meziročně o 11,1 % na 2,18 miliardy USD.
  • Výsledky ExxonMobil v 1Q2014: Zisk na akcii 2,10 USD (odhad: 1,88 USD), tržby 106,8 miliardy USD (odhad: 108,8 miliardy USD).
  • Výsledky LinkedIn v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 473,2 milionu USD (odhad: 467 milionů USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie farmaceutické firmy Merck (+1,81 %), provozovatele platebních karet Visa (+1,72 %) a konglomerátu 3M (+1,24 %). Nedařilo se naopak cenným papírům počítačového obra IBM (-1,50 %), technologické společnosti United Technologies (-1,29 %) nebo softwarové firmy Microsoft (-0,99 %).

Akcie recenzní sociální sítě Yelp (+9,77 %) posílily téměř o deset procent poté, co firma ve středu po závěru obchodování zveřejnila kvartální finanční výsledky, které překonaly odhady analytiků. Firma uvedla, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ztrátou 0,04 USD na akcii. Odhady počítaly s větší ztrátou 0,06 USD na akcii. Také tržby společnosti na úrovni 76,4 milionu USD byly nad odhady, které čekaly výnosy 75,06 milionu USD.

Cenné papíry mobilního operátora T-Mobile US (+8,06 %) posílily poté, co společnost ve čtvrtek v rámci svých kvartálních výsledků uvedla, že v období od ledna do března získala 1,3 milionu nových zákazníků. Nadšení investorů nedokázala překazit ani ztráta 0,19 USD na akcii, do níž společnost v prvním čtvrtletí spadla. Nepochybnou podporou pro titul byly i zprávy o jednáních o financování převzetí firmy ze strany společnosti Sprint.

Zdražily i akcie společnosti DirecTV (+4,07 %), kterou údajně firma AT&T oslovila s nabídkou na převzetí. Zprávu ve čtvrtek přinesl list Wall Street Journal. Mluvčí AT&T ji ale odmítl komentovat a mluvčího DirecTV se prozatím nepodařilo zastihnout.

Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+4,50 %) zdražily o více než čtyři procenta. Analytici ze společnosti Pacific Crest ve čtvrtek uvedli, že by cenné papíry společnosti při současné ceně mohly být zajímavou investiční příležitostí.

V červených číslech naopak skončily cenné papíry automobilky Ford (-1,49 %), která ve čtvrtek oznámila, že se jejím novým ředitelem stane její dosavadní provozní šéf Mark Fields. Výměna v nejvyšší výkonné funkci u Fordu je letos již druhou velkou personální změnou v americkém automobilovém průmyslu. V lednu převzala otěže v americké jedničce General Motors Mary Barraová jako první žena v takové funkci.

Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování +5,05 %). Společnost uvedla, že v prvním kvartálu letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 13,32 milionu USD neboli 0,11 USD na akcii (loni: zisk 0,20 USD na akcii) při tržbách 473,2 milionu USD (odhad: 467 milionů USD, loni: 324,7 milionu USD). Po očištění výsledků o jednorázové položky dosáhla zisku 0,38 USD na akcii (odhad: 0,34 USD na akcii). Pro druhé čtvrtletí firma očekává tržby 500 až 505 milionů dolarů (odhad trhu: 505 milionů USD). Akcie LinkedIn v after-marketu v reakci na výsledky zlevňovaly o necelá čtyři procenta.

LinkedIn - hospodářské výsledky (1Q2014)

Dolar k euru dopoledne oslaboval, nakonec ale mírně posílil

Dolar k euru ve čtvrtek dopoledne po středečním propadu znovu mírně oslaboval, kurz eurodolaru vzrostl z hladiny 1,387 až nad 1,390. Poté ale dolar oživil, všechny ztráty k jednotné evropské měně smazal a krátce po uzavření amerických burz dokonce mírně posiloval, když se obchodoval poblíž 1,3865 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu se dolar ve čtvrtek obchodoval v úzkém pásmu 102,15 až 102,35 USD/JPY a mnoho příležitostí k aktivnímu obchodování nenabídl. Aktivita obchodníků byla stejně jako v případě měnového páru EUR/USD poznamenána volnem na většině evropských a části asijských trhů.

Světové ceny ropy ve čtvrtek dále klesaly a severoamerická ropa WTI sestoupila až pod sto dolarů za barel. Ropný trh podkopává slabá čínská ekonomika, rekordní zásoby suroviny v USA a vyhlídky na růst ropných dodávek z Libye. Průmyslová aktivita v Číně v dubnu mírně stoupla, vývozní zakázky ale klesly. To zvýšilo obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší ekonomiky světa.

Severomořská ropa Brent zlevnila o více než 40 centů na 107,84 USD za barel. K poklesu cen přispívají zprávy z Libye, jejíž státní ropná společnost uvedla, že v nejbližší době plánuje nakládat v ropném přístavu Az-Zúitína na východě země první tanker od jeho znovuotevření. Přístav více než osm měsíců blokovali povstalci a bude to druhý otevřený terminál z celkem čtyř, které loni povstalecké skupiny zablokovaly.

Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla na 99,58 USD za barel. Podle středečních oficiálních údajů se minulý týden zásoby ropy v USA zvýšily o 1,7 milionu barelů na rekordních 395 milionů barelů.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo téměř o sedm dolarů na 1 285,23 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Akcie Saudi Aramco zahájily obchodování růstem o deset procent
Akcie Saudi Aramco zahájily obchodování růstem o deset procent
před 20 minutami

Akcie Saudi Aramco zahájily obchodování růstem o deset procent

Akcie ropné společnosti Saudi Aramco zahájily obchodování růstem zhruba o deset procent. Firma se tak s hodnotou asi...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Blízký a Střední východ
Co musíte ráno vědět (11. prosince)
Co musíte ráno vědět (11. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (11. prosince)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v listopadu inflace v Česku a za co se musel omluvit...
Musíte vědět
Nový argentinský prezident Alberto Fernández složil přísahu
včera v 23:25

Nový argentinský prezident Alberto Fernández složil přísahu

Nový argentinský prezident Alberto Fernández v úterý složil slavnostní přísahu. Levicový politik v projevu v...
Argentina Politika
Americké akcie v úterý nepatrně oslabily, čeká se na vývoj kolem cel
Americké akcie v úterý nepatrně oslabily, čeká se na vývoj kolem cel
včera v 22:30

Americké akcie v úterý nepatrně oslabily, čeká se na vývoj kolem cel

Akcie ve Spojených státech v úterý nepatrně oslabily. Investoři nyní čekají na nové informace o tom, zda koncem...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Francie pokutovala Morgan Stanley kvůli manipulacím s dluhopisy
včera v 18:47

Francie pokutovala Morgan Stanley kvůli manipulacím s dluhopisy

Francouzský úřad pro regulaci finančních trhů AMF vyměřil americké bance Morgan Stanley pokutu 20 milionů eur kvůli...
Morgan Stanley Francie Americké banky
Dodávky Boeingu v prvních 11 měsících roku klesly na polovinu
Dodávky Boeingu v prvních 11 měsících roku klesly na polovinu
včera v 18:10

Dodávky Boeingu v prvních 11 měsících roku klesly na polovinu

Dodávky Boeingu se v prvních 11 měsících roku snížily na polovinu. Zatímco loni do konce listopadu dodal americký...
Boeing Americké akcie
Evropské akcie v úterý převážně zlevnily po zprávě o možném odkladu…
Evropské akcie v úterý převážně zlevnily po zprávě o možném odkladu…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý převážně zlevnily po zprávě o možném odkladu amerických cel na dovoz čínského zboží

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování převážně v červených číslech, když investoři vyhodnocovali zprávu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu
Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu
včera v 17:04

Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu

Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu. Automobilka podle ní dovezla v letech 2008 až 2015 na kanadský trh...
Volkswagen Auta Kanada
Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie Avastu zlevnily o 1,5 %
Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie Avastu zlevnily o 1,5 %
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie Avastu zlevnily o 1,5 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v červených číslech, index PX přišel o 0,18 % na 1 085,32 bodu. Nedařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Svaz průmyslu chce euro, současná vláda datum nestanoví
včera v 16:02

Svaz průmyslu chce euro, současná vláda datum nestanoví

Svaz průmyslu a dopravy ČR podporuje přijetí eura v ČR. Na úterním Setkání lídrů průmyslu a exportu na Pražském hradě...
Česká republika Euro Česká koruna
Průzkum: Strojírenským firmám vzrostou tržby z exportu o 0,7 %
včera v 15:21

Průzkum: Strojírenským firmám vzrostou tržby z exportu o 0,7 %

Strojírenským firmám v Česku příští rok stoupnou tržby z exportu meziročně v průměru o 0,7 procenta, v roce 2021...
Česká republika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (10. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (10. prosince)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Analytici: Za překvapivým růstem inflace jsou ceny potravin
včera v 14:31

Analytici: Za překvapivým růstem inflace jsou ceny potravin

Překvapivý nárůst inflace nad tři procenta je podle analytiků oslovených ČTK především důsledkem rozkolísaných cen...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Volkswagen na Slovensku zvýší podíl vyráběných elektrických aut
Volkswagen na Slovensku zvýší podíl vyráběných elektrických aut
včera v 14:05

Volkswagen na Slovensku zvýší podíl vyráběných elektrických aut

Slovenská továrna německé automobilky Volkswagen zvýší podíl čistě elektrických vozidel v segmentu výroby malých...
Volkswagen Auta Slovensko
Listopadová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB
včera v 13:40

Listopadová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB

Listopadová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze....
ČNB Centrální banky Inflace
Italská banka Popolare di Bari potřebuje injekci až miliardu eur
včera v 13:21

Italská banka Popolare di Bari potřebuje injekci až miliardu eur

Italská družstevní banka Popolare di Bari potřebuje okamžitou finanční injekci až jednu miliardu eur. Největšímu...
Itálie Banky
Sazka ovládne Casinos Austria, koupí podíl od firmy Novomatic
včera v 12:49

Sazka ovládne Casinos Austria, koupí podíl od firmy Novomatic

Rakouská společnost Novomatic se dohodla s českou sázkovou společností Sazka Group, že jí prodá svých 17,19 procenta...
Rakousko Sázky a hazard