Americké akcie ve čtvrtek před klíčovou statistikou z amerického trhu práce stagnovaly

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly. Investoři byli před páteční klíčovou statistikou z amerického trhu práce opatrní a poté, co index Dow ve středu poprvé v letošním roce dosáhl nového zavíracího maxima, neviděli důvod tlačit akcie příliš dále nahoru. Čtvrteční makrodata byla smíšená, osobní výdaje sice v březnu rostly nejvíce od srpna 2009, týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ale vystoupil na devítitýdenní maximum. Investoři v průběhu dne přešli do defenzivy a dva ze tří hlavních indexů klesly pod nulu.
Dow oslabil o 0,13 % na 16 558,87 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,01 % na 1 883,68 bodu. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,31 % na 4 127,45 bodu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a nedařilo se ani odvětví necyklického spotřebního zboží. Naopak nejvíce vzrostly sektor zdravotnictví, finanční tituly a odvětví služeb. Po solidní statistice indexu ISM na trhu s dluhopisy vzrostly spekulace na možné dřívější zvyšování úrokových sazeb Fedu a výnos 10letých bondů klesl pod 2,6 %.
Investoři nyní pozorně sledují, zda index S&P 500 dokáže trvale prorazit hladinu 1 885 bodů, která je považována za nejbližší rezistenci. Během čtvrtečního obchodování se nad ni sice na chvíli dostal, odpoledne ale sestoupil zpět k 1 880 bodům. Analytici v souvislosti s pokračující výsledkovou sezónou a oživováním americké ekonomiky upozorňují, že by letos známé přísloví "Sell in May and go away" mohlo vyjít naprázdno. Současně ale varují, že to neznamená, že nás čeká přímá cesta vzhůru.
"Některé sektory jsou silně nadhodnocené, jiné ale stále mají kam růst," uvedl Steve Massocca, portfoliomanažer fondu Wedbush Hedged Dividend. "Očekávám, že v průběhu května budeme svědky nejednotného vývoje, který prověří schopnosti investorů vybírat jednotlivé tituly, které svou výkonností porazí trh."
Odmítavý postoj ke květnovým výprodejům vyjádřil také Tobias Levkovich, hlavní akciový stratég Citigroup. "Domníváme se, že by první polovina května mohla být mírně volatilní, ve druhé polovině měsíce však očekáváme návrat k růstu," řekl a dodal, že by pro trhy mohla být významnou podporou také pokračující vlna velkých akvizic, která ještě nemusí být u konce.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 26. dubna vzrostl o 14 tisíc na 344 tisíc. Čekal se pokles na 320 tisíc (předchozí týden revidován na 330 tisíc z 329 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 19. dubna vzrostl na 2,771 milionu z 2,680 milionu, očekával se růst na 2,7 milionu. Čtyřtýdenní průměr vzrostl na 320 tisíc z 317 tisíc (revidováno z 316 750).
- Osobní příjmy ve Spojených státech v březnu překonaly odhady - vzrostly o 0,5 % oproti konsenzu 0,4 %. Osobní výdaje vyskočily o 0,9 %, nejvíce od srpna 2009 a o 0,3 procentního bodu více, než se čekalo.
- Aktivita v americkém zpracovatelského sektoru v dubnu zrychlila růst třetí měsíc po sobě a její ukazatel se vyhoupl na nejvyšší úroveň od konce loňského roku. Aktivitu v sektoru podpořil zejména nárůst zaměstnanosti, sdělil ve čtvrtek institut ISM, který sleduje aktivitu v odvětví na základě anket mezi nákupními manažery amerických firem.
- Šéfka Fedu Janet Yellenová ve svém čtvrtečním projevu řekla, že malé americké banky začínají půjčovat spotřebitelům rychlejším tempem než v předchozích letech. "Po letech omezeného poskytování úvěrů po recesi vidíme známky pomalého a stabilního růstu půjček u komunálních bank," řekl Yellenová. "Ačkoliv expanze půjčování musí být obezřetná, považuji tento růst za povzbudivý znak oživující ekonomiky."
- Mobilní operátor Sprint jedná s bankami o financování nabídky převzetí T-Mobile US. Uvedly to zdroje obeznámené se situací. Mimo jiné prý jedná s Goldman Sachs, JPMorgan nebo Deutsche Bank.
- Americká telekomunikační společnost A&T podle zprávy Wall Street Journal oslovila firmu DirecTV s akviziční nabídkou. Mluvčí AT&T zprávu odmítl komentovat, mluvčího DirecTV se prozatím nepodařilo sehnat.
- Americká automobilka Ford Motor jmenovala novým generálním ředitelem dosavadního provozního šéfa Marka Fieldse. Nynější výkonný šéf společnosti Alan Mulally z funkce odejde k 1. červenci. Třiapadesátiletý Fields pracoval za posledních 25 let ve firmě na mnoha pozicích a zástupci automobilky poslední rok naznačovali, že Mulallyho nahradí právě on.
- Společnost Yum! Brands, která provozuje například řetězce KFC nebo Pizza Hut, také mění ředitele. Tím novým se stane na začátku příštího roku Greg Creed. Vystřídá ve funkci David Novaka, který firmě šéfoval od roku 1999.
- Do programu zdravotního pojištění, známého jako Obamacare, se k 19. dubnu přihlásilo 8,02 milionu lidí.
Výsledková sezóna
- Výsledky T-Mobile US v 1Q2014: EBITDA 1,1 miliardy USD (odhad: 1,19 miliardy USD).
- Výsledky ConocoPhillips v 1Q2014: Zisk na akcii 1,81 USD (odhad: 1,55 USD).
- Výsledky Viacom ve 2QFY2014: Zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,05 USD), tržby 3,174 miliardy USD.
- Výsledky CME Group v 1Q2014: Zisk na akcii 0,83 USD v souladu s odhady, tržby 777,4 milionu USD.
- Výsledky Teva Pharmaceutical v 1Q2014: Zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,20 USD), tržby: 5,001 miliardy USD.
- Výsledky Motorola Solutions v 1Q2014: Zisk na akcii 0,50 USD (odhad 0,52 USD), tržby 1,80 miliardy USD (odhad: 1,824 miliardy USD).
- Výsledky MasterCard v 1Q2014: Zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 2,18 miliardy USD (odhad: 2,14 miliardy USD).
- Výsledky Avon v 1Q2014: Čistá ztráta 168,4 milionu dolarů neboli 0,38 USD na akcii, čistý provozní zisk 0,12 USD na akcii. Tržby klesly meziročně o 11,1 % na 2,18 miliardy USD.
- Výsledky ExxonMobil v 1Q2014: Zisk na akcii 2,10 USD (odhad: 1,88 USD), tržby 106,8 miliardy USD (odhad: 108,8 miliardy USD).
- Výsledky LinkedIn v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 473,2 milionu USD (odhad: 467 milionů USD).
Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie farmaceutické firmy Merck (+1,81 %), provozovatele platebních karet Visa (+1,72 %) a konglomerátu 3M (+1,24 %). Nedařilo se naopak cenným papírům počítačového obra IBM (-1,50 %), technologické společnosti United Technologies (-1,29 %) nebo softwarové firmy Microsoft (-0,99 %).
Akcie recenzní sociální sítě Yelp (+9,77 %) posílily téměř o deset procent poté, co firma ve středu po závěru obchodování zveřejnila kvartální finanční výsledky, které překonaly odhady analytiků. Firma uvedla, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ztrátou 0,04 USD na akcii. Odhady počítaly s větší ztrátou 0,06 USD na akcii. Také tržby společnosti na úrovni 76,4 milionu USD byly nad odhady, které čekaly výnosy 75,06 milionu USD.
Cenné papíry mobilního operátora T-Mobile US (+8,06 %) posílily poté, co společnost ve čtvrtek v rámci svých kvartálních výsledků uvedla, že v období od ledna do března získala 1,3 milionu nových zákazníků. Nadšení investorů nedokázala překazit ani ztráta 0,19 USD na akcii, do níž společnost v prvním čtvrtletí spadla. Nepochybnou podporou pro titul byly i zprávy o jednáních o financování převzetí firmy ze strany společnosti Sprint.
Zdražily i akcie společnosti DirecTV (+4,07 %), kterou údajně firma AT&T oslovila s nabídkou na převzetí. Zprávu ve čtvrtek přinesl list Wall Street Journal. Mluvčí AT&T ji ale odmítl komentovat a mluvčího DirecTV se prozatím nepodařilo zastihnout.
Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+4,50 %) zdražily o více než čtyři procenta. Analytici ze společnosti Pacific Crest ve čtvrtek uvedli, že by cenné papíry společnosti při současné ceně mohly být zajímavou investiční příležitostí.
V červených číslech naopak skončily cenné papíry automobilky Ford (-1,49 %), která ve čtvrtek oznámila, že se jejím novým ředitelem stane její dosavadní provozní šéf Mark Fields. Výměna v nejvyšší výkonné funkci u Fordu je letos již druhou velkou personální změnou v americkém automobilovém průmyslu. V lednu převzala otěže v americké jedničce General Motors Mary Barraová jako první žena v takové funkci.
Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování +5,05 %). Společnost uvedla, že v prvním kvartálu letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 13,32 milionu USD neboli 0,11 USD na akcii (loni: zisk 0,20 USD na akcii) při tržbách 473,2 milionu USD (odhad: 467 milionů USD, loni: 324,7 milionu USD). Po očištění výsledků o jednorázové položky dosáhla zisku 0,38 USD na akcii (odhad: 0,34 USD na akcii). Pro druhé čtvrtletí firma očekává tržby 500 až 505 milionů dolarů (odhad trhu: 505 milionů USD). Akcie LinkedIn v after-marketu v reakci na výsledky zlevňovaly o necelá čtyři procenta.
Dolar k euru dopoledne oslaboval, nakonec ale mírně posílil
Dolar k euru ve čtvrtek dopoledne po středečním propadu znovu mírně oslaboval, kurz eurodolaru vzrostl z hladiny 1,387 až nad 1,390. Poté ale dolar oživil, všechny ztráty k jednotné evropské měně smazal a krátce po uzavření amerických burz dokonce mírně posiloval, když se obchodoval poblíž 1,3865 EUR/USD.
Vůči japonskému jenu se dolar ve čtvrtek obchodoval v úzkém pásmu 102,15 až 102,35 USD/JPY a mnoho příležitostí k aktivnímu obchodování nenabídl. Aktivita obchodníků byla stejně jako v případě měnového páru EUR/USD poznamenána volnem na většině evropských a části asijských trhů.
Světové ceny ropy ve čtvrtek dále klesaly a severoamerická ropa WTI sestoupila až pod sto dolarů za barel. Ropný trh podkopává slabá čínská ekonomika, rekordní zásoby suroviny v USA a vyhlídky na růst ropných dodávek z Libye. Průmyslová aktivita v Číně v dubnu mírně stoupla, vývozní zakázky ale klesly. To zvýšilo obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší ekonomiky světa.
Severomořská ropa Brent zlevnila o více než 40 centů na 107,84 USD za barel. K poklesu cen přispívají zprávy z Libye, jejíž státní ropná společnost uvedla, že v nejbližší době plánuje nakládat v ropném přístavu Az-Zúitína na východě země první tanker od jeho znovuotevření. Přístav více než osm měsíců blokovali povstalci a bude to druhý otevřený terminál z celkem čtyř, které loni povstalecké skupiny zablokovaly.
Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla na 99,58 USD za barel. Podle středečních oficiálních údajů se minulý týden zásoby ropy v USA zvýšily o 1,7 milionu barelů na rekordních 395 milionů barelů.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo téměř o sedm dolarů na 1 285,23 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, CNBC