Evropské akcie ve středu kolísaly a pohybovaly se kolem nuly

Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně a pohybovaly se kolem nuly. Regionální Stoxx Europe 600 spadl z šestiletého maxima, na které dosáhl v úterý kvůli pokračující výsledkové sezóně.
Britský FTSE 100 ve středu posílil o 0,08 %, francouzský CAC 40 naopak 0,09 % ztratil a německý DAX zakončil na nule se ztrátou 0,04 bodu. Regionální Stoxx Europe odevzdal 0,1 % a spadl tak ze šestiletého maxima, kterého dosáhl v úterní seanci. Dařilo se sektoru základních materiálů, zdravotní péče a telekomunikacím, ztrácely naopak mediální společnosti, sektor stavebnictví a technologií.
Akcie italské mediální společnosti MediaSet vlastněné bývalým premiérem Silviem Berlusconim, odevzdaly 6,6 % poté, co firma vykázala za první čtvrtletí ztrátu.
"Po včerejší výborné rally investoři čekají, co se stane dál," říká Robert Halver z Baader Bank. "Výsledky firem v současné chvíli vyvolávají spíše smíšené pocity a výhled je proto poněkud opatrný," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka připravuje balíček možných opatření, o nichž by mohla rozhodnout na červnovém zasedání, včetně snížení všech sazeb nebo nástrojů cílených k podpoře poskytování úvěrů malým a středním firmám. Informaci přinesla agentura Reuters, podle jejichž zdrojů ECB vážně uvažuje o snížení sazeb, včetně stažení depozitní sazby do mínusu poprvé v historii.
- První zvýšení sazeb by mohlo podle Bank of England přijít v prvním kvartále roku 2015 nebo na začátku kvartálu druhého. Podle guvernéra centrální banky Marka Carneyho se zvýšení sazeb přiblížilo.
- Průmyslová výroba v eurozóně v březnu klesla o 0,3 % meziměsíčně a o 0,1 % meziročně. Meziměsíční pokles se očekával, meziročně však analytici vyhlíželi 0,9% růst. V celé evropské osmadvacítce v březnu průmyslová produkce klesla o 0,2 % oproti únoru a vůči březnu 2013 se o 0,5 % zvýšila.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v dubnu zrychlilo na 1,3 %. Je to první mírné zvýšení míry inflace od začátku roku. Oznámil to ve středu spolkový statistický úřad, který tak potvrdil rychlý odhad z konce minulého měsíce. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,2 %.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve středu varovala před negativními dopady ukrajinské krize na světovou ekonomiku. Přikročila rovněž k výraznému zhoršení souhrnných vyhlídek 34 rozvíjejících se zemí, ve který působí, včetně Ruska a Ukrajiny.
- Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v březnu klesla v souladu s odhady na 6,8 % z předchozích 6,9 %. Stále se tak nachází od 7% cílem centrální banky a je nejníže za posledních pět let. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v dubnu o 25 100, očekával se větší pokles o 30 tisíc po předchozích 30 400.
- Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg prohlásil, že případný vstup Ukrajiny do NATO by se Ruska bezprostředně týkal. Zároveň odmítl garantovat, že další území nebudou anektovaná Ruskem, odvolal se na to, že Západ taky negarantuje, že práva Rusů a dalších na Ukrajině budou chráněna proti vládě s účastí "neonacistů".
- Rusko by v případě problémů mohlo přesměrovat ropu, která teče ukrajinskou částí ropovodu Družba, do ruských terminálů v Pobaltí. Uvedl to podle agentury Reuters představitel ruského provozovatele ropovodů Transněfť. Rusko loni přepravilo 50,3 milionu tun ropy tímto ropovodem, který se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Ty pak zásobují evropské rafinerie. Jižní větev končí v České republice.
Výsledková sezóna
- Německé energetické skupině RWE klesl zisk za první čtvrtletí letošního roku skoro o 36 % na 838 milionů eur. Oznámila to ve středu firma. Pokles zisku i nižší provozní výsledky zdůvodňuje mimořádně mírnou zimou a pokračující krizí v oblasti konvenční výroby elektrické energie. RWE je druhým největším poskytovatelem veřejných služeb v Německu. Působí také v České republice, kde je největším hráčem na trhu s plynem.
Zdroj: Bloomberg