Co je dobré pro Rusko, nemusí být dobré i pro Gazprom

Co je dobré pro Rusko, nemusí být nutně dobré i pro Gazprom, největší ruskou firmu. Prezident Vladimir Putin ve středu oslavoval podpis třicetileté dohody o dodávkách plynu do Číny v objemu 400 miliard dolarů a označil ji za epochální událost. Dohoda je zcela jistě dobrá pro Putina, protože ukazuje, že je schopen vytvořit spojení s největší ekonomikou Asie v době, kdy ukrajinská krize ochlazuje vztahy Ruska s USA a Evropou. Zda ale tato smlouva pomůže i plynárenskému Gazpromu, to už tak jisté není. Tvrdí to analytici, které oslovila agentura Bloomberg.
Dohoda o prodeji plynu pravděpodobně neospravedlňuje výdaje na výstavbu plynovodu do Číny a rozvoj polí na východě Sibiře, odkud bude plyn určený pro Čínu pocházet, říkají například analytici společnosti Renaissance Capital. Gazprom asi bude muset na úkor dalších investičních výdajů, které jsou už teď obrovské, snížit dividendy.
"Investiční výdaje za samotný plynovod budou mít destruktivní hodnotu," prohlásil analytik Renaissance Capital Ildar Davlečin. "Nové investiční výdaje zřejmě způsobí, že volné peněžní toky se ve střednědobém horizontu obrátí na negativní, což omezí schopnost Gazpromu zvýšit dividendy," dodal.
Dohoda byla podepsána po více než deseti letech jednání mezi Čínou a Gazpromem, který je největší ruskou firmou s tržní kapitalizací kolem 3,5 bilionu rublů. Prodej plynu do Číny zvýší daňové příjmy Ruska, z ropného a plynárenského průmyslu totiž pochází až 50 % příjmů země.
Přesné podmínky dohody, kterou Gazprom podepsal s čínskou společností China National Petroleum Corporation (CNPC), nebyly zveřejněny. Analytik finančního ústavu Sberbank Oleg Maximov uvedl, že podle zveřejněných informací by se cena měla pohybovat v rozmezí 350 až 380 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu. To je o něco méně, než firma získává z prodeje suroviny do Evropské unie, kde jsou však náklady na vývoz pro Gazprom nižší, a to díky plynovodu z doby Sovětského svazu a polím v západní Sibiři, ze kterých se těží již 40 let.
"Zda je to 350 nebo 380 dolarů, je zcela nedůležité," prohlásil Maximov. "Cena pro Gazprom v každém případě bude znamenat horší návratnost."
Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov se k ceně, kterou firma získá za plyn, odmítl vyjádřit. Nic neřekl ani k dopadům dohody na zisk. Rusko má v Gazpromu poloviční podíl.
Část analytiků je však optimistická a domnívá se, že dohoda z Čínou je pro Gazprom pozitivní, protože firmě získá další zákazníky a zvýší se její tržby. Ty loni činily 165 miliard dolarů.
Investiční výdaje Gazpromu loni dosáhly 43,9 miliardy dolarů. Firma tak podle údajů Bloombergu skončila mezi ropnými a plynárenskými společnostmi v investičních výdajích na třetím místě, za brazilskou firmou Petróleo Brasileiro (Petrobras) a čínskou CNPC.
Zdroj: ČTK