Evropské akcie v úterý pokračovaly v pondělní rally, index DAX znovu posunul své historické maximum

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na pozitivní pondělní vývoj a dále rostly. Investoři pokračovali v nákupech poté, co na Ukrajině v neděli hned v prvním kole prezidentských voleb vyhrál podnikatel Petro Porošenko. Pozitivní náladu na trzích podpořilo také vyjádření ekonomického poradce Kremlu Andreje Belousova, který rakouskému listu Die Presse řekl, že Rusko nechystá odvetné kroky, aby potrestalo zahraniční společnosti za západní sankce kvůli spornému ruskému angažmá na Ukrajině.
Britský FTSE 100 posílil o 0,43 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,06 %. Německý DAX krátce před koncem obchodování posunul svůj historický rekord na 9 951,90 bodu, aby nakonec skončil se ziskem 0,49 % na novém zavíracím rekordu 9 940,82 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 posílil o 0,12 % na 3 244,28 bodu. Nejvíce se dařilo technologickým titulům, sektoru dopravy a cestovního ruchu a akciím mediálních firem. Zaostaly naopak akcie ze sektoru základních materiálů, odvětví ropy a zemního plynu a tituly z potravinářského odvětví.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Spotřebitelská důvěra v Itálii proti očekávání vzrostla v květnu na 106,3 bodu (odhad: 104,9 bodu, duben: 105,4 bodu).
- Spotřebitelská důvěra ve Francii dle očekávání v květnu stagnuje na 85 bodech.
- Schválené žádosti o hypotéky ve Spojeném království v dubnu klesly na 42 tisíc.
- Nowotny (ECB): Inflace v Evropě v letech 2014 a 2015 zůstane výrazně pod 2% cílem ECB.
- Maďarská centrální banka v úterý podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum 2,4 %. Banka úrokovou sazbu snížila již dvacátým druhým měsícem v řadě s cílem podpořit ekonomický růst.
- Rusko nechystá odvetné kroky, aby potrestalo zahraniční společnosti za západní sankce kvůli spornému ruskému angažmá na Ukrajině. Rakouskému listu Die Presse to řekl ekonomický poradce Kremlu Andrej Belousov.
- Částečně zestátněná britská banka Lloyds hodlá příští měsíc prodat na burze čtvrtinový podíl ve své divizi TSB. Oznámila to v úterý firma. Lloyds musí do konce příštího roku prodat celou TSB, aby splnila podmínky evropských regulátorů pro schválení státní pomoci.
- Náklady na centrální bankovní dohled v eurozóně budou činit 260 milionů eur ročně. Vyplývá to podle agentury DPA z úterních odhadů Evropské centrální banky (ECB). Dohled je jedním ze tří pilířů plánované bankovní unie.
- Bankovní reformy, které mají odstranit nedostatky odhalené globální finanční krizí, jsou příliš pomalé. Brzdí je mimo jiné odpor ze strany bankovního sektoru. Uvedla to šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.
- Po evropských volbách je vhodná doba mluvit o cílech energetické politiky. Na konferenci Ambice, realita, vize: energetika a evropské desetiletí to v úterý řekl evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger. Podle něj je třeba pragmatická klimatická politika, která bude vzorem pro evropský průmysl. Oettinger zároveň upozornil, že Evropa celosvětové klima nezachrání.
- Provozovatel evropských burz Euronext očekává, že ho investoři v blížícím se primárním úpisu akcií (IPO) ocení minimálně na 2,1 miliardy dolarů. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací o tom v úterý informovala zpravodajská agentura Reuters.
- Největší evropská hotelová skupina Accor kupuje bezmála stovku hotelů v Evropě za zhruba 900 milionů eur. Oznámila to v úterý firma. Accor tato ubytovací zařízení původně vlastnil, pak je ale prodal a pronajal si je zpět, aby tak získal volný kapitál, napsal list Wall Street Journal.
- Velkým problémem, který brání silnějšímu oživování evropského hospodářství, je mimo jiné i špatná dostupnost půjček pro malé a střední podniky. Podle serveru FXStreet.com to ve svém úterním projevu na fóru o centrálním bankovnictví v portugalském městě Sintra řekl šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Řešením by podle něj mohlo být vytvoření jednotného evropského systému, který by se tomuto segmentu půjček věnoval.
Výsledková sezóna
- Rakouská pojišťovna VIG výsledky za první kvartál nezklamala. Zisk před zdaněním firmě sice klesl meziročně o 4,7 % na 152 milionů EUR, trh však očekával pokles na 146 milionů EUR. Hrubé předepsané pojistné vzrostlo o procento (po očištění o 2,9 %) na 2,73 miliardy EUR, což bylo v souladu s odhady.
- Druhé největší ruské bance VTB klesl zisk v prvním čtvrtletí o 98 %. Společnost po zhoršení ruské a ukrajinské ekonomiky zvýšila rezervy ke krytí případných ztrát, což ovlivnilo její čtvrtletní výsledky.
Zdroj: CNBC