Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli napětí na Ukrajině i čínským makrodatům
Evropské burzy v pondělí oslabovaly kvůli napětí na Ukrajině i čínským makrodatům.
Londýnská burza zůstala v pondělí zavřená kvůli státnímu svátku, francouzský CAC 40 posílil o 0,1 % a německý DAX ztratil 0,28 %. Dařilo se telekomunikacím a realitnímu sektoru, ztrácel naopak technologický a chemický sektor a automobilky.
"Rostoucí napětí na Ukrajině dál snižuje ochotu investorů riskovat," říká Kai Fachinger z RobecoSAM. "Evropské burzy také negativně ovlivnil čínský index nákupních manažerů, který naznačil další zpomalení růstu pro druhý kvartál," dodává.
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Číně v dubnu vzrostl méně, než se čekalo. Index sestavovaný agenturou Markit a bankou HSBC na základě dotazování mezi manažery menších firem v Číně klesl v dubnu na 48,1 bodu, předběžný odhad byl 48,3 bodu, v březnu dosáhl jen 48 bodů.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Evropská komise v jarní makroekonomické předpovědi snížila odhad hospodářského růstu regionu a uvedla, že nízká inflace může představovat riziko pro ekonomickou expanzi. V roce 2015 podle predikce eurozóna poroste tempem 1,7 % (předchozí predikce byla 1,8 %) a 1,2 % v letošním roce. Inflace by měla zpomalit na 0,8 % letos (předchozí predikce počítala s 1 %) a v příštím roce opět zrychlit na 1,2 %.
- Ruský provozovatel ropovodů Transněfť v dubnu zastavil dodávky nafty prostřednictvím potrubí vedoucího na Ukrajinu a do Maďarska. Důvodem je nejistota ohledně vlastnictví tohoto potrubí. Agentuře Reuters to v pondělí řekl mluvčí společnosti Transněfť.
- Eurozóna: Index cen výrobců v březnu meziměsíčně klesá o 0,2 % v souladu s odhady, meziročně -1,6 % (odhad: -1,7 %).
- José Viñals, ředitel oddělení pro monetární a kapitálové trhy Mezinárodního měnového fondu, v pondělí v rozhovoru pro Financial Times varoval před rally na evropských dluhopisových trzích, která by podle něj mohla skončit zklamáním.
- Eurozóna: Důvěra investorů dle Sentix v květnu klesá na 12,8 bodu z 14,1 bodu (odhad: 14,2 bodu).
- Německou Bundesbanku znepokojují výzvy předních francouzských politiků, kteří žádají, aby Evropská centrální banka (ECB) uvolnila svou měnovou politiku a zasáhla proti údajně silnému kurzu eura. Napsal to v pondělí nejčtenější německý list Bild Zeitung. Francouzský premiér Manuel Valls v sobotu prohlásil, že Paříž považuje nynější kurz eura za příliš vysoký a hodlá žádat změnu měnové politiky tak, aby více podporovala ekonomický růst a zaměstnanost.
- O konečném schválení připravované dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy musejí rozhodovat i národní parlamenty evropských států, nejen evropské instituce. V pondělí to v Berlíně při jednání s eurokomisařem pro obchod Karlem De Guchtem a nejvyšším americkým obchodním diplomatem Michaelem Fromanem prohlásil německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Pokud by se národní parlamenty na rozhodnutí nepodílely, podle Gabriela by mezi lidmi vůči dohodě výrazně vzrostl odpor.