US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Zapomeňte na americkou míru nezaměstnanosti, toto je klíčový ekonomický indikátor

Nejlepším indikátorem ekonomického oživení - mnohem lepším než celková míra nezaměstnanosti - je růst mezd. Zapomeňte tedy na to, že americká míra nezaměstnanosti v dubnu spadla na hodnotu před krachem Lehman Brothers. I na to, že ekonomika vytvořila 288 tisíc pracovních míst. Podstatné je to, že mzdy stagnují.

Průměrná hodinová mzda amerických pracovníků v dubnu stagnovala na 24,31 dolaru. Za posledních dvanáct měsíců se zvýšila o 1,9 %, avšak po očištění o inflaci reálná mzda meziročně vzrostla jen o 0,5 %.

David G. Blanchflower, profesor ekonomie na univerzitě v Dartmouthu, a Adam S. Posen, prezident Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii, ve své nové studii argumentují, že je růst mezd nejlepším indikátorem ekonomického oživení. Dokud mzdy neporostou rychleji, ekonomika bude na hony vzdálená tomu, co by se dalo označit za "zdravý stav".

O problémech na americkém trhu práce jsme psali i na Facebooku.

Oba vědci také nabádají Fed, aby při plánování omezování stimulativní politiky bral růst mezd na zřetel, protože ovlivňuje další statistiky, jako právě nezaměstnanost a míru participace.

Podle Blanchflowera by pokles míry nezaměstnanosti tradičně měl znamenat, že je trh práce v dobrém stavu, a měl by vyvíjet tlak na růst mezd. Páteční zpráva o celkové zaměstnanosti v USA však nabídla jiná data - míra nezaměstnanosti prudce klesla, ale téměř celý tento pokles způsobil fakt, že lidé přestávají hledat práci, ne to, že by práci nalezli. A mzdy v dubnu nevzrostly ani o cent.

"To, co se dnes stalo, zcela koresponduje s tím, co jsme předvídali," řekl v pátek po zveřejnění zprávy Blanchflower. "Hodinová mzda v předchozím měsíci vzrostla o 2 centy, v dubnu dokonce vůbec, a to jasně ukazuje, že trh práce nejede na plný výkon. To ostatní kolem je jen hromada povyku," dodal.

Pouze 48 % Američanů bylo v dubnu zaměstnaných na plný úvazek a je otázkou, jak velké procento těch zbývajících by rádo pracovalo více, ale slabá ekonomika to nedovolí. Jinými slovy, jak velkou část škod napáchaných recesí může spravit Fed nebo fiskální politika?

Pomalý růst mezd je také odpovědí na otázku, proč ceny dluhopisů i po zprávách o nižší nezaměstnanosti klesly. Investoři se neobávají inflace, která je největším nepřítelem dluhopisů. A nebojí se právě z toho důvodu, že mzdy nerostou.

Zdroj: CNBC

Americká ekonomikaNezaměstnanost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie