Evropské akcie se v úterý vyvíjely nejednotně, německý DAX vystoupil na nové historické maximum

Obchodování na evropských burzách v úterý skončilo nejednotně, když na trhy dorazila série smíšených makrodat. V souladu s odhady dopadly statistiky z britského a francouzského průmyslu a mírně lepší než očekávaná čísla přišla z Itálie. Naopak spíše negativně vyzněly údaje o vývoji italské ekonomiky, které potvrdily, že italský HDP v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 0,5 %. Index DAX během dne vystoupil na historické maximum 10 033,74 bodu.
Britský FTSE 100 nakonec oslabil o 0,02 %. Německý DAX ale zpevnil o 0,20 % a skončil na novém zavíracím maximu 10 028,80 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,13 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 0,26 % na 3 313,80 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotnictví, potravinářskému odvětví a akciím maloobchodních prodejců. Zaostaly naopak akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a bankovní tituly.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,4 % (odhad: +0,4 %, březen revidován na +0,1 %) a meziročně o 3,0 % (odhad: +2,8 %, březen revidován na +2,5 %), což je nejrychlejší tempo za více než tři roky. Úterní oficiální údaje tak podle agentury Reuters ukazují, že růst britské ekonomiky je stále stabilnější.
- Italská ekonomika se na začátku letošního roku vrátila k poklesu. Hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí snížil o 0,5 % meziročně a o 0,1 % mezikvartálně. Potvrdil to v úterý italský statistický úřad ISTAT. Itálie, která má třetí největší ekonomiku v eurozóně, se teprve na konci minulého roku dostala z dvouleté recese. Většina analytiků očekávala, že v letošních první třech měsících bude oživování ekonomiky zesilovat. V posledním čtvrtletí minulého roku italský HDP meziročně klesl o 0,9 %, mezičtvrtletně ale o 0,1 % vzrostl.
- Itálie: Průmyslová výroba v dubnu rostla o 0,7 % meziměsíčně (odhad: +0,4 %), meziročně o 5 %.
- Francie: Průmyslová výroba v dubnu meziměsíčně rostla o 0,3 % (odhad: +0,3 %), meziročně klesla o 2 % (odhad: -2 %).
- Řecko v květnu zaznamenalo výrazně zrychlení deflace, to znamená cenového poklesu. Spotřebitelské ceny klesly meziročně o 2 % po dubnovém poklesu o 1,3 %. Oznámil to v úterý řecký statistický úřad.
- Základní úroková sazba pro vnitroevropský peněžní trh (EONIA), která vyjadřuje, za jaký úrok si mezi sebou evropské banky půjčují, v úterý klesla na rekordní minimum 0,053 %. To by podle očekávání ECB mělo podpořit další snížení úroků půjček pro evropské domácnosti a podniky, a přispět tak k pokračujícímu oživování evropského hospodářství.
- Evropská centrální banka byla na svém posledním zasedání připravena představit další opatření v boji proti nízké inflaci, která by mohla mít negativní vliv na cenovou stabilitu v eurozóně. V úterý to prohlásil šéf finské centrální banky a člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Erkki Liikanen.
- Evropská centrální banka (ECB) má prostor pro další snížení své základní úrokové sazby, a to až těsně k nulové hodnotě. Novinářům to v úterý řekl člen Rady guvernérů ECB a šéf slovenské centrální banky Jozef Makúch.
- Slovenská centrální banka (NBS) v nejnovější prognóze ponechala výhled tempa letošního růstu domácí ekonomiky na 2,4 %. Zároveň snížila odhad inflace na tento rok, a to na 0,1 % z předchozích 0,2 %. Novináře o tom v úterý informoval guvernér NBS Jozef Makúch.
- Provozovatel evropských burz Euronext plánuje získat v rámci nadcházející primární emise akcií 880 milionů až 1,158 miliardy eur. Tržní hodnota společnosti by na základě předpokládané ceny akcií v rozmezí 19-25 eur měla dosáhnout až 1,75 miliardy eur, sdělil Euronext.
- Na politické kroky oznámené ECB v minulém týdnu se v úterý snesla vlna kritiky ze strany německého think tanku - institutu ZEW. Clemens Fuest z mannheimské instituce známé především díky indexu ekonomického sentimentu projevil obavy ohledně růstu cen aktiv a v rozhovoru pro deník Handelsblatt nařkl centrální banku z vytváření nebezpečných bublin.
- Prodej osobních vozů německé značky Volkswagen v květnu v meziročním srovnání vzrostl o 3,8 % na 531 tisíc automobilů. Pomohla tomu silná poptávka v Číně a v západní Evropě, sdělila v úterý vlajková firma automobilové skupiny Volkswagen Group, do níž patří i česká Škoda Auto.
- Největší britský maloobchodní řetězec Tesco začal nabízet svůj první běžný účet zákazníkům na domácím trhu. Společnost, která v poslední době ztrácela na úkor konkurenčních prodejen, tak chce nalákat zákazníky zpět do obchodů. Zároveň chce získat podíl na bankovním trhu, který ovládá takzvaná "velká pětka" bank včetně Royal Bank of Scotland nebo HSBC. Ty dohromady zajišťují tři čtvrtiny všech bankovních účtů, napsala agentura Reuters.
Zdroj: CNBC