Rusko a Ukrajina budou v Bruselu o plynu dál jednat večer

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou za účasti Evropské komise o situaci kolem dodávek zemního plynu budou pokračovat v úterý večer v Bruselu. Oznámila to odpoledne Evropská komise poté, co poslední trojstranné rozhovory skončily bez výsledku po asi osmi hodinách v úterý nad ránem. Neúspěch novinářům oznámil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.
Dohodu se tak v noci na úterý ještě uzavřít nepodařilo. Jak na pravidelné tiskové konferenci v Bruselu uvedla Oettingerova mluvčí Sabine Bergerová, "jsou stále otevřené některé otázky a přetrvávají rozdíly v názorech". Ruská a ukrajinská delegace dnes podle ní dosavadní výsledky jednání konzultují se svými hlavními městy.
Podle ranního vyjádření ruského ministra energetiky Alexandra Novaka Rusko připravilo "konstruktivní návrhy", které by měly ostatní strany rozhovorů zaujmout. V jejich rámci ale dál žádá splátku dluhu za listopad a prosinec loňského roku ve výši 1,45 miliardy dolarů do dnešního dne. Moskva chce také 500 milionů dolarů za duben a květen. Novakův ukrajinský kolega Jurij Prodan po nočních jednáních poznamenal, že se zatím "krok kupředu" nepodařilo učinit. Podle něj dál platí dohoda, že otázka ceny za plyn se bude řešit společně s diskusí o splacení ukrajinského dluhu. "Bohužel se ale změnila ruská pozice ohledně tvorby ceny," poznamenal nad ránem zástupce Kyjeva.
Moskva ale nyní navrhuje cenu spojovat s výší slev na příslušná cla, o nichž ovšem rozhoduje vláda. "A rozhodnutí vlády může být kdykoliv změněno. S takovým řešením ukrajinská strana nesouhlasí, chceme dosáhnout dohodu na jasné a tržně definované ceně," vysvětlil Prodan.
Moskva se chce domoci toho, aby Ukrajina splatila svůj dluh za plyn, zatímco Kyjev usiluje o slevu na tuto klíčovou surovinu. Podle víkendového prohlášení mluvčího ruského ministerstva energetiky Moskva očekává, že ukrajinská strana "do úterý 10. června vyřeší všechny otázky spojené s nahromaděným dluhem". Země se ale o výši tohoto dluhu přou, stejně jako o cenu plynu. Rusko pohrozilo zastavením dodávek na Ukrajinu, což by mohlo mít negativní dopad na vývoz ruského plynu do Evropské unie.
Ukrajinská společnost Naftogaz tvrdí, že k 1. dubnu činil dluh za loňský rok a za první tři měsíce letošního roku 2,2 miliardy dolarů. Ruský energetický gigant Gazprom ale udává částku vyšší.
Zdroj: ČTK