Evropské akcie v úvodu týdne oslabily kvůli Ukrajině a Iráku

Evropské akcie v pondělí ztrácely kvůli pokračujícím neshodám mezi Ruskem a Ukrajinou a eskalujícímu napětí v Iráku.
Britský FTSE 100 ztratil 0,34 %, francouzský CAC 40 0,73 % a německý DAX 0,29 %. Dařilo se sektorům základních materiálů a zdravotní péče, zbývající sektory indexu Stoxx Europe 600 se pohybovaly v červených číslech.
"Je nemožné, aby si trhy udržely momentum, když vidíme napětí hned ze dvou stran - z Iráku i Ukrajiny," říká Lorne Baring z B Capital. "Investoři se snaží strávit možnost eskalace konfliktu v obou zemích. Irák byl překvapením a nedokážeme určit, jak se to bude vyvíjet dál, takže tohle bude období obchodování ze dne na den na základě aktuálních informací," dodává.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Spotřebitelské ceny v eurozóně rostly v květnu pomaleji než v dubnu. Podle finálních dat Eurostatu inflace zpomalila na 0,5 % meziročně z dubnových 0,7 %. Jádrová inflace byla potvrzena na 0,7 % a meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 %. Údaje tak potvrdily předběžná data zveřejněná na začátku června před zasedáním Evropské centrální banky.
- Polský magazín Wprost v sobotu zveřejnil přepis nahrávky rozhovoru mezi šéfem polské centrální banky Markem Belkou a ministrem vnitra Bartlomiejem Sienkiewiczem z července 2013, v němž Belka ministrovi slibuje, že vládě "pomůže s finančními problémy", pokud bude odvolán ministr financí.
- Německá ekonomika poroste ve druhém čtvrtletí pomaleji než v silném období na začátku roku, v dalším kvartále by ale měl její růst opět zrychlit a podpoří jej stavebnictví a optimistická nálada spotřebitelů. Předpověděla to v pondělí německá centrální banka Deutsche Bundesbank.
- Kypr by případně mohl dodávat zemní plyn do Bulharska a dalších středoevropských zemí. Po setkání se svým kyperským protějškem to v pondělí prohlásil bulharský ministr zahraničí Kristian Vigenin. Ostrovní stát by prý mohl být klíčovou zemí pro zamýšlený koridor "sever-jih" pro přepravu plynu do střední Evropy, která je výrazně závislá na ruských dodávkách.
- Členské země EU by měly nižším zdaněním práce podpořit tvorbu pracovních míst. Poznamenal to v pondělí eurokomisař pro daně a cla Algirdas Šemeta. Evropský statistický úřad Eurostat v pondělí uvedl, že zdanění práce je největším daňovým příjmem ve 24 z osmadvaceti zemí EU, ve 13 z něj pochází přes polovinu daňových příjmů.
- Když Rusko na počátku letošního roku zabralo černomořský poloostrov Krym, nezískalo jen přístav pro své námořnictvo a opuštěnou ukrajinskou vojenskou základu, ale také dlouhé řady oblázkových pláží, které bývaly oblíbeným turistickým místem pro miliony občanů Sovětského svazu. Letos v létě však bude potřeba najít nové způsoby, jak do oblasti přilákat turisty, píše agentura AP.
- Rusko v pondělí přestalo posílat plyn na Ukrajinu. Informoval o tom ukrajinský ministr energetiky poté, co se obě země nedokázaly dohodnout na splátce dluhu za plyn. Ruský Gazprom dříve oznámil, že Ukrajině dodávky plynu omezil kvůli nesplacenému dluhu, podle ukrajinského ministra i ředitele Naftogazu však byly zcela přerušeny.
Zdroj: Bloomberg