Evropská komise radí zemím podpořit křehký růst a pomoci pracovním místům

Dosud křehký hospodářský růst EU s přetrvávající vysokou nezaměstnaností chce Evropská komise podpořit důrazem na potřebu veřejných i soukromých investic a podporu tvorby nových pracovních míst. Vyplývá to z doporučení, která v pondělí komise zveřejnila pro jednotlivé unijní země v rámci svého každoročního ekonomického cyklu. Není to překvapení, na téma "růst a pracovní místa" v posledních měsících představitelé komise hovoří opakovaně.
"Je jasné, co od nás chtějí evropští občané. Chtějí výsledky, konkrétní výsledky," prohlásil před novináři předseda komise José Manuel Barroso, když souhrn doporučujících materiálů uváděl. Pro jeho tým je to poslední podobné cvičení, po nedávných evropských volbách by se na podzim měla své práce ujmout nová komise.
Barroso ostatně ani tentokrát neopomněl zdůraznit, že po ekonomické krizi se nyní unijní hospodářství stabilizuje. "Ale obnova je křehká a stále nejsme tam, kde být chceme," upozornil. Otázka je to podle něj v první řadě politická - jak zajistit, že EU neztratí reformní "drive" ve chvíli, kdy zmizel bezprostřední pocit ohrožení krizí a z něj plynoucí zájem na provádění potřebných změn.
Alarmující je - a to už řadu měsíců - trvající vysoká míra nezaměstnanosti, připomněl Barroso. V unijním průměru loni dosahovala 10,8 %, v některých jižních zemích EU je však především mladých lidí bez práce i několikanásobně více. Třinácti unijním státům proto komise doporučila udělat více pro návrat či vstup lidí na pracovní trhy, osm zemí dostalo pobídku učinit konkrétní kroky na podporu zaměstnanosti mladých.
Eurokomisař pro zaměstnanost László Andor také připomněl, že nyní je v EU až čtvrtina populace ohrožena chudobou či sociálním vyloučením. Jedním z velkých problémů jsou podle něj rostoucí rozdíly v zaměstnanosti a míře sociálního vyloučení mezi zeměmi platícími společnou měnou.
Posílit růst evropské ekonomiky mají investice, míní komise. Veřejné rozpočty jsou ale napjaté, například v Belgii, Irsku, Řecku, Španělsku či Itálii je dluh přes 100 % HDP. Ani fiskální disciplína a snižování míry zadlužení by však podle Barrosa neměly ohrožovat investice do oblastí, jako jsou vzdělávání, výzkum či inovace. V 19 zemích také komise navrhuje zaměřit se na otázky penzijního systému či hospodárnosti zdravotnické péče.
Veřejné finance by mělo podpořit zlepšení výběru daní. Také v této oblasti komise prosazuje změnu důrazu směrem k daním, které neškrtí růst a tvorbu pracovních míst. Tedy od zdanění práce ke zdanění spotřeby a majetkovým daním.
Zdroj: ČTK