Americké akcie poprvé po třech dnech posílily navzdory nečekaně špatným makrodatům

Americké akcie ve středu zahájily obchodování v červených číslech kvůli nečekaně nepříznivé revizi HDP za první kvartál. Postupně však ztráty smazaly a poprvé po třech dnech uzavřely v plusu.
Dow zpevnil o 0,29 %, S&P 500 o 0,49 % a technologický Nasdaq o 0,68 %.
V indexu Dow si nejlépe vedly akcie společností Nike a Pfizer, dolů ho naopak táhly cenné papíry firmy Boeing.
Nejhůře si v indexu S&P 500 vedly akcie společnosti Valero Energy, které ztrácely přes osm procent v reakci na zprávu listu Wall Street Journal, podle níž administrativa prezidenta Obamy zmírní 40letý zákaz na vývoz lehké americké ropy a umožní vyvážet i dalším firmám. Zpráva se projevila negativně také na cenných papírech společností Marathon Petroleum, které oslabovaly o více než 6 %, Phillips 66 a Tesoro, jež ztrácely přes čtyři procenta. Profitovaly naopak akcie Pioneer Natural Resources ziskem o více než 5 %. Americká vláda však následně zprávu o plánovaném zrušení zákazu dementovala s tím, že se jednalo o nedorozumění.
Nejlépe si v indexu S&P 500 vedly cenné papíry CBS se ziskem téměř 7 % a Gannett s pěti procenty poté, co Nejvyšší soud rozhodl v neprospěch internetového televizního startupu Aereo. Soud rozhodl, že Aereo porušuje zákon a ohrožuje zisky celého sektoru tím, že vysílá programy on-line bez placení licenčních poplatků.
Akcie Monsanto reagovaly posílením o více než 5 % na lepší než očekávané hospodářské výsledky v minulém čtvrtletí a oznámení desetimiliardového zpětného odkupu.
Společnost Google na každoroční I/O konferenci v San Francisku ve středu představila tři nové modely chytrých hodinek, software pro chytrá auta a Android televizi. Dva modely hodinek, LG G a Samsung Gear Live, se začínají prodávat ihned, zatímco model Moto 360 bude k dostání až později. Zatím společnost nezveřejnila konkrétní ceny. Představeny byly také Android Auto, software pro vývoj aplikací specializovaných na auta, a Android TV.
Ropa Brent po ústupu obav o vývoz z Iráku výrazně zlevnila
Ceny ropy ve středu zastavily růst a severomořská ropa Brent výrazně zlevnila. Trh reagoval na ústup obav z narušení iráckého vývozu ropy spolu se slabšími údaji z americké ekonomiky. Americká ropa si ale držela mírné zisky.
Cena Brentu před 21.45 ztrácela 30 centů na 114,16 USD za barel. Ztrácí tak necelá dvě procenta na devítiměsíční maximum 115,71 USD z 19. června, kam se vyšplhala po týdenním růstu o šest procent. Výrazným vzestupem cen trh reagoval na postup sunnitských radikálů Irákem, který vyvolával obavy z narušení iráckých dodávek ropy.
Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu získávala půl dolaru na 106,62 USD za barel. Podpořilo ji rozhodnutí federálních úřadů umožnit dvěma firmám vyvézt poprvé za 40 let zákazu vývozu suroviny alespoň malé objemy ultralehké ropy.
Obavy z vlivu postupu islamistů v severním Iráku na vývoz ropy z této země se zmírnil po údajích, podle nichž z jihoiráckých terminálů proudí takřka rekordní objemy vývozu. "Riziko ztráty irácké ropy není nulové, je ale velmi nízké, myslím, že tak 5-10 %," řekl agentuře Reuters Carsten Fritsch, který analyzuje ropný trh v Commerzbank. Situace v Iráku by ale podle něj měla prozatím udržet Brent nad 110 dolary.
Ropu podkopaly údaje, podle nichž zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v USA v květnu nečekaně klesly. Naznačuje to, že předpokládané výrazné oživení ekonomiky ve druhém čtvrtletí nemusí být tak silné, jak se čekalo. Podle konečných údajů navíc americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,9 %, což je mnohem více, než se dosud odhadovalo. Vliv těchto údajů na ropu ale zmírnil pokles dolaru, který obvykle přináší cenám komodit včetně ropy podporu.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Podle finálního zpřesnění se americký HDP v prvním čtvrtletí propadl o 2,9 %. První rychlý odhad přitom počítal s 0,1% růstem, který byl následně revidován na 1% pokles. Analytici očekávali, že tento propad bude revidován na 1,8% pokles.
- Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ve středu prohlásil, že nevidí známky toho, že by Rusko dostálo svým mezinárodním závazkům ohledně Ukrajiny. "Mrzí mě, že to musím říct, ale nevidíme známky toho, že by Rusko dostálo svým mezinárodním závazkům," řekl Rasmussen na setkání ministrů zahraničních věcí NATO v Bruselu.
- Podle předběžných dat agentury Markit expanze v americkém sektoru služeb v červnu nečekaně zrychlila. Index nákupních manažerů ve službách vyskočil na 61,2 bodu z 58,1 bodu v květnu, ačkoliv se očekával pokles na 58 bodů. Kompozitní index díky tomu vzrostl na 61,1 bodu z květnových 58,4 bodu.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu ve Spojených státech klesly o procento, ačkoli se očekával mírnější pokles o 0,2 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků klesly objednávky o 0,1 %, čekal se 0,3% růst.
- Výsledky Monsanto ve 3Q: Zisk na akcii 1,62 USD (odhad: 1,68 USD), tržby 4,25 miliardy USD ) odhad: 4,248 miliardy USD).
- Výsledky General Mills ve 4Q: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 4,28 miliardy USD (odhad: 4,42 miliardy USD).
- Podle nejnovějších dat Američané dluží téměř 60 bilionů dolarů. Sečtením všech možných zadlužení, včetně vládního dluhu, podnikových dluhů, hypoték a dluhů spotřebitelů docházíme k částce 59,4 bilionu dolarů. Jak si takovou částku představit? Například kdybyste žili v dobách Ježíše Krista a od té chvíle denně utráceli 80 milionů dolarů, stále byste se k této sumě nedostali. A to přitom největší část tohoto dluhy vznikla v posledních desetiletích.
Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch