Inflace ve Spojených státech v červnu stagnovala na květnových 2,1 % meziročně

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu stagnovalo na 2,1 % meziročně stejně jako v květnu. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,3 % v souladu s odhady po květnových 0,4 %. Jádrová inflace naopak zpomalila na 1,9 % meziročně ze 2 % v květnu, očekávala se rovněž stagnace. Jádrové ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, čekalo se +0,2 %.
"Americký index spotřebitelských cen nijak zvlášť nepřekvapil - celková inflace dopadla přesně v souladu s očekáváním, podstatný podíl na tom má růst cen benzínu (kombinace sezónního růstu a vyšších cen ropy v daném období). Celková inflace je tak s 2,1 % meziročně velmi blízko cíle Fedu, je však třeba připomenout, že ten sleduje hlavně jádrový PCE index a jeho růst je podstatně slabší. S 1,4 % meziročně je hodně blízko k indexu spotřebitelských cen očištěnému o potraviny, energii a náklady na bydlení, které rostou o o 1,3 %. Z hlediska politiky Fedu tedy nic, co by jakkoliv měnilo vyhlídky měnové politiky. Nadále počítáme s ukončením kvantitativního uvolňování v říjnu a začátkem zvyšování úrokových sazeb v prvním pololetí příštího roku - přesný termín hodně ovlivní další vývoj na trhu práce i inflace," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Ceny energií se v červnu zvýšily o 1,6 %, téměř dvojnásobným tempem ve srovnání s květnovým růstem. Ceny benzinu vzrostly o 3,3 % a na celkovém růstu spotřebitelských cen v minulém měsíci měly až dvoutřetinový podíl. Ceny potravin vzrostly o 0,1 %, nejpomaleji od ledna. Snížily se ceny nových automobilů i ojetých nákladních aut.
Zdroj: Bloomberg