US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Reuters: Sankce USA a EU tvrdě zasáhnou ruské plány na těžbu ropy

Americké a evropské sankce zavedené v pátek proti Rusku zablokují průzkum velkých ruských ropných nalezišť na severním pobřeží země a tvrdě dolehnou na financování existujících ruských těžařských projektů od Kaspického moře po Irák či Ghanu. Napsala to v neděli agentura Reuters s odvoláním na informace expertů.

Redakce IW
Redakce IW
14. 9. 2014 | 18:32
Zemní plyn

Spojené státy nově uvalily sankce na mohutné ruské státní firmy Gazprom, Gazprom Něfť, Surgutněftěgaz a Rosněfť a zakázaly západním společnostem podílet se na hlubinné těžbě či průzkumu ropných nalezišť v arktických vodách nebo pobřežním šelfu. Podle odborníků jde o podstatné a citelné rozšíření dřívějších sankcí, které se týkaly pouze zákazu vývozu vyspělé technologie a těžního zařízení.

Mezi ohroženými projekty jsou klíčové průzkumné programy americké firmy ExxonMobil v ruském sektoru Arktidy, které byly spuštěny v srpnu jako společný podnik s firmou Rosněfť. Tento a desítky dalších projektů, na nichž se Rosněfť a Gazprom Něfť dohodly s firmami Exxon, s britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell, norskou Statoil nebo italskou Eni, nyní budou zastaveny.

Jejich realizaci podle amerických vládních úředníků znemožňuje vyhlášené embargo na technologie a služby. "Bylo by přinejmenším mimořádně obtížné v nich pokračovat. Nikde jinde Rusko alternativní pomoc nesežene," řekl agentuře Reuters informovaný představitel americké vlády. Žádný z kontraktů přitom neobsahuje položku blokující odstoupení.

Rusko, které je druhým největším ropným vývozcem na světě, vnímá svá arktická a pobřežní naleziště jako záruku toho, že se i při klesajících ropných zásobách na západní Sibiři podaří udržet těžbu na hranici 10,5 milionu barelů denně. Ruské firmy ale neinvestovaly do technického rozvoje a na spolupráci se Západem jsou těžce závislé. "Na hledání náhrady je pozdě," řekl analytik z ruské Sberbank Valerij Něstěrov.

Klíčové postavení má mezi ruskými ropnými rezervami takzvaná Baženovova formace, která leží pod existujícími západosibiřskými ropnými nalezišti. V zemi je tam uloženo čtyřikrát více ropy, než kolik činí odhadované zásoby Saúdské Arábie. Na využití naleziště pracují Rosněfť a Gazprom Něfť s firmami Exxon a Shell. Rosněfť kromě toho disponuje 44 ropnými nalezišti v Arktidě a v Černém moři s kapacitou 300 miliard barelů. Využít je chtěla ve spolupráci s firmami Exxon, Eni a Statoil.

Pro firmu Lukoil, která se rovněž na sankčním seznamu ocitla, je vyhlášení sankcí šokem. V zahraničních nalezištích je z ruských společností nejaktivnější, zájmy má v Ghaně, Kaspickém moři či Iráku. Sibiřská naleziště chtěl Lukoil zkoumat s francouzskou firmou Total. Právě Lukoil jako poslední ruská firma využil možnost velké západní půjčky, šlo o kredit 1,5 miliardy dolarů. Od okamžiku předešlých sankcí vyhlášených v červenci je s půjčkami konec.

Zdroj: ČTK

GeopolitikaRopaRuskoUkrajinaZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie