ČEZ ve třetím čtvrtletí hospodařil s upraveným čistým ziskem 3,2 miliardy Kč, firma snižuje výhled celoročního zisku EBITDA na 64 miliard Kč
|

ČEZ ve třetím čtvrtletí hospodařil s upraveným čistým ziskem 3,2 miliardy Kč, firma snižuje výhled celoročního zisku EBITDA na 64 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ dosáhla v letošním třetím čtvrtletí upraveného čistého zisku 3,2 miliardy Kč a provozního zisku EBITDA 12,9 miliardy Kč. Za první tři čtvrtletí roku firma dosáhla zisku EBITDA 48,4 miliardy Kč a upraveného čistého zisku 18,6 miliardy Kč. Firma současně oznámila, že snižuje výhled celoročního zisku EBITDA na 64 miliard Kč z dosavadních 68 miliard Kč. Analytici čekali, že ČEZ výhled sníží na 65 miliard Kč.

ČEZ Elektřina Energetika Akcie ČR Jaderná energetika Výsledková sezóna

S ohledem na neplánované odstávky výrobních bloků v Jaderné elektrárně Dukovany, prodloužení odstávek v Jaderné elektrárně Temelín a posun dokončení výstavby nového uhelného zdroje v elektrárně Ledvice ČEZ snížil výhled celoročního objemu výroby elektřiny ve svých zdrojích o 5,7 TWh. Navzdory snížení očekávané výroby v letošním roce nicméně skupina potvrdila výhled čistého zisku za celý rok 2015 na úrovni 27 miliard Kč.

"Výhled celoročního výsledku na rovině upraveného čistého zisku, který je klíčový coby základna pro dividendu, podporuje vrácení části darovací daně z emisních povolenek za roky 2011 a 2012 (zhruba 3,8 miliardy Kč)," vysvětluje Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

Vybrané negativní vlivy oproti výhledu firmy z 11. srpna

  • neplánované odstávky JE Dukovany (2,8 TWh) v souvislosti s komplexní revizí svarů
  • prodloužení odstávek a neplánované odstávky JE Temelín (0,9 TWh)
  • posun dokončení modernizace uhelných zdrojů v ČR a provoz stávajících uhelných zdrojů

Vybrané pozitivní vlivy oproti výhledu firmy z 11. srpna

  • mimořádný výnos z vrácení části darovací daně z emisních povolenek za roky 2011 a 2012 (výnos mimo EBITDA)
  • vyšší úspory stálých provozních nákladů
ČEZ má dostat zpět 3,8 miliardy Kč z daně za emisní povolenky, mohl by díky tomu vyplatit 40korunovou dividendu
Stát má vrátit firmám ČEZ a Energotrans část darovací daně z emisních povolenek zaplacené v letech 2011 a 2012. Jde celkem o 3,8 miliardy Kč. O rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství v úterý ČTK informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle dřívějšího vyjádření evropského soudu Česku hrozí, že bude muset z daně na bezplatné emisní povolenky celkem vracet zhruba 7,5 miliardy korun.

"Díky úspěšnému programu úspor zahájenému v loňském roce se nám podařilo meziročně snížit stálé provozní náklady o 1,6 miliardy korun. Daří se nám tak částečně kompenzovat negativní dopad snížení objemu výroby elektřiny na celoroční výhled hospodaření," uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

"Za celý (letošní) rok očekáváme EBITDA na úrovni 64 miliard Kč a očištěný čistý zisk na úrovni 27 miliard Kč," uvedl Martin Novák, místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ.

Navzdory poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny i výpadkům výroby v jaderných elektrárnách společnosti meziročně vzrostly tržby za první tři čtvrtletí na 150,6 miliardy Kč, a to hlavně díky růstu objemu prodeje elektřiny (+9 %), tepla (+8 %) a zemního plynu (+29 %). ČEZ je nadále úspěšný v získávání nových zákazníků odebírajících plyn, navíc se mu podařilo téměř zastavit odchod zákazníků odebírajících elektřinu.

ČEZ - hospodářské výsledky za 9M2015

V samotném třetím čtvrtletí tržby dosáhly 47,71 miliardy Kč, loni to ve stejném období bylo 45,31 miliardy Kč. Zisk EBITDA firmě ve srovnání s loňským třetím kvartálem klesl o 13 % na 12,9 miliardy Kč, čistý zisk se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o 49 % na 1,2 miliardy Kč a očištěný čistý zisk spadl meziročně o 35 % na 3,2 miliardy Kč.

ČEZ - hospodářské výsledky za 3Q2015

"Na provozu se (ve třetím čtvrtletí) negativně projevily zejména dlouhé neplánované odstávky jaderných bloků. Negativní je také pozdější náběh modernizovaných uhelných elektráren. To jsou hlavní důvody meziročního poklesu zisku EBITDA na 12,9 miliardy Kč. Ten nenaplnil očekávání analytiků ve výši 13,5 miliardy Kč (-5 %). Čistý zisk pak dosáhl pouhých 1,2 miliardy Kč, byl ale ovlivněn jednorázovým odpisem aktiv ve výši 2,4 miliardy Kč, což je nepeněžní položka. Negativně se na finanční úrovni projevilo posilování amerického dolaru proti turecké liře u tureckých operací (nepeněžní položka -1,2 miliardy Kč). Po očištění zisk dosáhl 3,2 miliardy Kč, což ale také zaostalo za konsensem (3,9 miliardy Kč). Cíl na celoroční výrobu byl snížen o 5,7 TWh. To znamená, že neplánované odstávky, hlavně v jaderných elektrárnách, budou pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí," uvedl Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky. "Celoroční cíl pro zisk EBITDA byl snížen na 64 miliard Kč. To sice bylo trhem očekáváno, ale v našich projekcích jsme čekali 65 miliard Kč. Zisk EBITDA za prvních devět měsíců roku tvoří 75,7 % celoročního cíle. Výhled čistého zisku za celý letošní rok zůstal beze změny, na této úrovni jsme možná trochu optimisticky čekali vzhledem k vratce darovací daně mírné zvýšení. Celkově jsou pro nás výsledky zklamáním. Samotná čísla zaostala kvůli slabé výrobě elektřiny za odhady trhu a i snížení celoročního cíle je hlubší než naše projekce," dodal Trampota.

Bártek očekával, že skupina za třetí čtvrtletí vykáže tržby 45,78 miliardy Kč, zisk EBITDA 12,86 miliardy Kč a upravený čistý zisk 3,06 miliardy Kč.

ČEZ - hospodářské výsledky za 3Q2015 vs. odhady Erste Group

"Výsledek ČEZ na úrovni čistého zisku ovlivnily mimo jiné větší nákupy elektřiny související s odstávkami v jaderných zdrojích (+4 miliardy Kč za první tři čtvrtletí). Celoroční výhled výroby elektřiny ČEZ snížil o 5,7 TWh, my čekáme pokles výroby o 5,3 TWh. Výhled zisku EBITDA byl snížen na 64 miliard Kč, my jsme čekali snížení jen na 65 až 66 miliard Kč. Výsledky jsou tak celkově slabší, díky jednorázové vratce části daně z emisních povolenek byl ale ČEZ schopen ponechat výhled na úrovni čistého zisku nezměněný na úrovni 27 miliard Kč," napsali analytici z České spořitelny.

Ještě před zveřejněním výsledků ČEZ Trampota uvedl, že očekává, že firma i v příštím roce vyplatí dividendu 40 korun na akcii, tedy stejnou jako letos a v předešlých dvou letech. Ve výsledkové zprávě se firma k dividendě nevyjádřila.

ČEZ - vyplacené dividendy

"Během konferenčního hovoru nebylo oznámeno nic překvapivého. ČEZ věří, že odstávky dukovanských bloků jedna a tři budou ukončeny do konce roku a odstávka bloku dva do 6. ledna 2016. K dividendě žádné konkrétní komentáře nepadly," doplnila později analytička České spořitelny Renáta Ďurčová.

Změna struktury vedení

Společnost ve výsledkové zprávě také uvedla, že mění strukturu vedení. Založila dva nové týmy, Provoz a Rozvoj, přičemž tým Provoz bude zahrnovat divize financí, výroby a správy a tým Rozvoj divize vnějších vztahů, regulace, obchodu a nové energetiky. ČEZ uvedl, že změna pomůže posílení rozvoje a segmentového řízení. Personální změny úprava neznamená.

Tým Provoz bude mít na starosti výrobu společnosti v jednotlivých zemích, tým Rozvoj se má zaměřovat na distribuci, obnovitelné zdroje, prodej a decentralizovanou energetiku. Dosavadní struktura společnosti byla taková, že pod generálním ředitelem Danielem Benešem působilo šest divizí bez rozdělení na týmy.

Analytici akcie ČEZ cílují na 568 Kč

Průměrná cílová cena akcií ČEZ aktuálně dosahuje zhruba 568 Kč. Podle agentury Bloomberg deset analytiků akcie firmy doporučuje kupovat, jedenáct držet a pět prodávat. Trampota má na akcie ČEZ doporučení "kupovat" s cílovou cenou 661 Kč a Bártek doporučuje akcie "akumulovat" s cílovou cenou 580 Kč.

Přehled investičních doporučení na akcie ČEZ (k 6. listopadu 2015)

Zdroj: ČEZ, ČTK

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...