ČEZ ve třetím čtvrtletí hospodařil s upraveným čistým ziskem 3,2 miliardy Kč, firma snižuje výhled celoročního zisku EBITDA na 64 miliard Kč
|

ČEZ ve třetím čtvrtletí hospodařil s upraveným čistým ziskem 3,2 miliardy Kč, firma snižuje výhled celoročního zisku EBITDA na 64 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ dosáhla v letošním třetím čtvrtletí upraveného čistého zisku 3,2 miliardy Kč a provozního zisku EBITDA 12,9 miliardy Kč. Za první tři čtvrtletí roku firma dosáhla zisku EBITDA 48,4 miliardy Kč a upraveného čistého zisku 18,6 miliardy Kč. Firma současně oznámila, že snižuje výhled celoročního zisku EBITDA na 64 miliard Kč z dosavadních 68 miliard Kč. Analytici čekali, že ČEZ výhled sníží na 65 miliard Kč.

ČEZ Elektřina Energetika Akcie ČR Jaderná energetika Výsledková sezóna

S ohledem na neplánované odstávky výrobních bloků v Jaderné elektrárně Dukovany, prodloužení odstávek v Jaderné elektrárně Temelín a posun dokončení výstavby nového uhelného zdroje v elektrárně Ledvice ČEZ snížil výhled celoročního objemu výroby elektřiny ve svých zdrojích o 5,7 TWh. Navzdory snížení očekávané výroby v letošním roce nicméně skupina potvrdila výhled čistého zisku za celý rok 2015 na úrovni 27 miliard Kč.

"Výhled celoročního výsledku na rovině upraveného čistého zisku, který je klíčový coby základna pro dividendu, podporuje vrácení části darovací daně z emisních povolenek za roky 2011 a 2012 (zhruba 3,8 miliardy Kč)," vysvětluje Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

Vybrané negativní vlivy oproti výhledu firmy z 11. srpna

  • neplánované odstávky JE Dukovany (2,8 TWh) v souvislosti s komplexní revizí svarů
  • prodloužení odstávek a neplánované odstávky JE Temelín (0,9 TWh)
  • posun dokončení modernizace uhelných zdrojů v ČR a provoz stávajících uhelných zdrojů

Vybrané pozitivní vlivy oproti výhledu firmy z 11. srpna

  • mimořádný výnos z vrácení části darovací daně z emisních povolenek za roky 2011 a 2012 (výnos mimo EBITDA)
  • vyšší úspory stálých provozních nákladů
ČEZ má dostat zpět 3,8 miliardy Kč z daně za emisní povolenky, mohl by díky tomu vyplatit 40korunovou dividendu
Stát má vrátit firmám ČEZ a Energotrans část darovací daně z emisních povolenek zaplacené v letech 2011 a 2012. Jde celkem o 3,8 miliardy Kč. O rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství v úterý ČTK informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle dřívějšího vyjádření evropského soudu Česku hrozí, že bude muset z daně na bezplatné emisní povolenky celkem vracet zhruba 7,5 miliardy korun.

"Díky úspěšnému programu úspor zahájenému v loňském roce se nám podařilo meziročně snížit stálé provozní náklady o 1,6 miliardy korun. Daří se nám tak částečně kompenzovat negativní dopad snížení objemu výroby elektřiny na celoroční výhled hospodaření," uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

"Za celý (letošní) rok očekáváme EBITDA na úrovni 64 miliard Kč a očištěný čistý zisk na úrovni 27 miliard Kč," uvedl Martin Novák, místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ.

Navzdory poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny i výpadkům výroby v jaderných elektrárnách společnosti meziročně vzrostly tržby za první tři čtvrtletí na 150,6 miliardy Kč, a to hlavně díky růstu objemu prodeje elektřiny (+9 %), tepla (+8 %) a zemního plynu (+29 %). ČEZ je nadále úspěšný v získávání nových zákazníků odebírajících plyn, navíc se mu podařilo téměř zastavit odchod zákazníků odebírajících elektřinu.

ČEZ - hospodářské výsledky za 9M2015

V samotném třetím čtvrtletí tržby dosáhly 47,71 miliardy Kč, loni to ve stejném období bylo 45,31 miliardy Kč. Zisk EBITDA firmě ve srovnání s loňským třetím kvartálem klesl o 13 % na 12,9 miliardy Kč, čistý zisk se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o 49 % na 1,2 miliardy Kč a očištěný čistý zisk spadl meziročně o 35 % na 3,2 miliardy Kč.

ČEZ - hospodářské výsledky za 3Q2015

"Na provozu se (ve třetím čtvrtletí) negativně projevily zejména dlouhé neplánované odstávky jaderných bloků. Negativní je také pozdější náběh modernizovaných uhelných elektráren. To jsou hlavní důvody meziročního poklesu zisku EBITDA na 12,9 miliardy Kč. Ten nenaplnil očekávání analytiků ve výši 13,5 miliardy Kč (-5 %). Čistý zisk pak dosáhl pouhých 1,2 miliardy Kč, byl ale ovlivněn jednorázovým odpisem aktiv ve výši 2,4 miliardy Kč, což je nepeněžní položka. Negativně se na finanční úrovni projevilo posilování amerického dolaru proti turecké liře u tureckých operací (nepeněžní položka -1,2 miliardy Kč). Po očištění zisk dosáhl 3,2 miliardy Kč, což ale také zaostalo za konsensem (3,9 miliardy Kč). Cíl na celoroční výrobu byl snížen o 5,7 TWh. To znamená, že neplánované odstávky, hlavně v jaderných elektrárnách, budou pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí," uvedl Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky. "Celoroční cíl pro zisk EBITDA byl snížen na 64 miliard Kč. To sice bylo trhem očekáváno, ale v našich projekcích jsme čekali 65 miliard Kč. Zisk EBITDA za prvních devět měsíců roku tvoří 75,7 % celoročního cíle. Výhled čistého zisku za celý letošní rok zůstal beze změny, na této úrovni jsme možná trochu optimisticky čekali vzhledem k vratce darovací daně mírné zvýšení. Celkově jsou pro nás výsledky zklamáním. Samotná čísla zaostala kvůli slabé výrobě elektřiny za odhady trhu a i snížení celoročního cíle je hlubší než naše projekce," dodal Trampota.

Bártek očekával, že skupina za třetí čtvrtletí vykáže tržby 45,78 miliardy Kč, zisk EBITDA 12,86 miliardy Kč a upravený čistý zisk 3,06 miliardy Kč.

ČEZ - hospodářské výsledky za 3Q2015 vs. odhady Erste Group

"Výsledek ČEZ na úrovni čistého zisku ovlivnily mimo jiné větší nákupy elektřiny související s odstávkami v jaderných zdrojích (+4 miliardy Kč za první tři čtvrtletí). Celoroční výhled výroby elektřiny ČEZ snížil o 5,7 TWh, my čekáme pokles výroby o 5,3 TWh. Výhled zisku EBITDA byl snížen na 64 miliard Kč, my jsme čekali snížení jen na 65 až 66 miliard Kč. Výsledky jsou tak celkově slabší, díky jednorázové vratce části daně z emisních povolenek byl ale ČEZ schopen ponechat výhled na úrovni čistého zisku nezměněný na úrovni 27 miliard Kč," napsali analytici z České spořitelny.

Ještě před zveřejněním výsledků ČEZ Trampota uvedl, že očekává, že firma i v příštím roce vyplatí dividendu 40 korun na akcii, tedy stejnou jako letos a v předešlých dvou letech. Ve výsledkové zprávě se firma k dividendě nevyjádřila.

ČEZ - vyplacené dividendy

"Během konferenčního hovoru nebylo oznámeno nic překvapivého. ČEZ věří, že odstávky dukovanských bloků jedna a tři budou ukončeny do konce roku a odstávka bloku dva do 6. ledna 2016. K dividendě žádné konkrétní komentáře nepadly," doplnila později analytička České spořitelny Renáta Ďurčová.

Změna struktury vedení

Společnost ve výsledkové zprávě také uvedla, že mění strukturu vedení. Založila dva nové týmy, Provoz a Rozvoj, přičemž tým Provoz bude zahrnovat divize financí, výroby a správy a tým Rozvoj divize vnějších vztahů, regulace, obchodu a nové energetiky. ČEZ uvedl, že změna pomůže posílení rozvoje a segmentového řízení. Personální změny úprava neznamená.

Tým Provoz bude mít na starosti výrobu společnosti v jednotlivých zemích, tým Rozvoj se má zaměřovat na distribuci, obnovitelné zdroje, prodej a decentralizovanou energetiku. Dosavadní struktura společnosti byla taková, že pod generálním ředitelem Danielem Benešem působilo šest divizí bez rozdělení na týmy.

Analytici akcie ČEZ cílují na 568 Kč

Průměrná cílová cena akcií ČEZ aktuálně dosahuje zhruba 568 Kč. Podle agentury Bloomberg deset analytiků akcie firmy doporučuje kupovat, jedenáct držet a pět prodávat. Trampota má na akcie ČEZ doporučení "kupovat" s cílovou cenou 661 Kč a Bártek doporučuje akcie "akumulovat" s cílovou cenou 580 Kč.

Přehled investičních doporučení na akcie ČEZ (k 6. listopadu 2015)

Zdroj: ČEZ, ČTK

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým obchodům na evropských a amerických burzách, jak se v třetím čtvrtletí dařilo...
Musíte vědět
Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti
včera v 22:58

Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti

Nový ministr financí Chile Ignacio Briones varoval před zvýšením nezaměstnanosti a cen pohonných hmot kvůli vlně...
Latinská Amerika Nezaměstnanost
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Akcie výrobce síťového zařízení Cisco Systems...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku…
včera v 20:45

Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku naopak zpomalil

Meziroční růst maďarské ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil na 5 % ze 4,9 % v druhém kvartálu. V Polsku hospodářský...
Maďarsko Polsko Evropská ekonomika
Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem
včera v 19:52

Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem

Polská státní plynárenská společnost PGNiG ve čtvrtek varovala před možnou krizí v zásobování evropského trhu s...
Polsko Zemní plyn Energetika
Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu
včera v 18:56

Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu

Země BRICS se na summitu v Brazílii vyslovily proti protekcionismu a unilateralismu. Vyplývá to ze závěrečného...
BRICS Brazílie Rusko
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání…
včera v 18:17

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání se zadrhla

Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly vesměs v záporném pásmu poté, co se rozšířila zpráva, že obchodní jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Riziko recese v Evropě je podle viceprezidenta ECB velmi nízké
včera v 17:43

Riziko recese v Evropě je podle viceprezidenta ECB velmi nízké

Pravděpodobnost, že evropská ekonomika vstoupí do recese, je velmi nízká. Uvedl to ve čtvrtek viceprezident Evropské...
ECB Evropská ekonomika
Řetězci Walmart klesl zisk, růst tržeb ale překonal odhady
včera v 17:32

Řetězci Walmart klesl zisk, růst tržeb ale překonal odhady

Americké společnosti Walmart klesl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 5,4 procenta na 4,7 miliardy dolarů, zejména...
Americké akcie Wal-Mart Výsledková sezóna
USA: Zásoby ropy, benzínu i zemního plynu se zmnožily
včera v 17:21

USA: Zásoby ropy, benzínu i zemního plynu se zmnožily

Objem zásob ropy na území Spojených států v týdnu do 8. listopadu stoupl o 2,219 milionu barelů. Po přírůstku 9,929...
Americká ekonomika Ropa Pohonné hmoty
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila…
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila přes půl procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,51 % na 1 079,39 bodu. Zlevnily Komerční banka nebo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mercedes propustí tisíc lidí, do tří let chce uspořit miliardu eur
včera v 16:18

Mercedes propustí tisíc lidí, do tří let chce uspořit miliardu eur

Výrobce luxusních vozů Mercedes propustí zhruba tisíc lidí, aby do roku 2022 uspořil přes miliardu eur. Oznámil to ve...
Daimler Evropské akcie Auta
Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem
včera v 16:03

Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem

Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému sklápěcímu telefonu Razr,...
Mobilní telefony Americké akcie Asijské akcie
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,6 bilionu Kč
včera v 15:16

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,6 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o pět procent na nový rekord 4,6 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Index cen výrobců v říjnu meziročně stoupl o 1,1 %
včera v 14:37

USA: Index cen výrobců v říjnu meziročně stoupl o 1,1 %

Index cen amerických výrobců se v říjnu meziročně zvýšil o 1,1 %, čekal se nárůst o 0,9 % po 1,4% zvýšení v září....
Americká ekonomika Inflace
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na…
včera v 14:30

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 225 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 9. listopadu 225 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průzkum: Pro 81 % manažerů je korupce v ČR rozšířený jev
včera v 13:26

Průzkum: Pro 81 % manažerů je korupce v ČR rozšířený jev

Korupce je pro české podnikatele a manažery stále velký problém. Pro 81 % z nich představuje rozšířený jev a čtyři z...
Korupce Česká ekonomika