Český zpracovatelský sektor v říjnu expandoval pomaleji než v září

Český zpracovatelský sektor v říjnu expandoval pomaleji než v září, index nákupních manažerů klesl na 54 bodů z předchozích 55 bodů, očekával se mírnější pokles na 54,9 bodu.
Podle aktuálních průzkumových údajů PMI od společnosti Markit se podnikatelské podmínky v české výrobě na začátku letošního posledního čtvrtletí nadále zlepšovaly, ač značně pomalejším tempem než dosud. Nové zakázky rostly nejpomaleji za dva roky, k čemuž přispěl zejména slabší export, a to vedlo k nejpomalejšímu růstu výroby v tomto roce. Tempo tvorby pracovních příležitostí následně kleslo na minimum za 14 měsíců a nákupy nových vstupů rostly jen mírně. Mezitím ceny vstupů i výstupů nadále klesaly v návaznosti na nižší ceny surovin.
Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od společnosti Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. PMI se v říjnu udržel nad prahem 50 bodů; současná fáze zlepšování podnikatelských podmínek ve výrobě tak trvá již dva a půl roku.
Hlavní index klesl z předchozí hodnoty 55,5 bodu na 54 bodu, stále nad dlouhodobou úrovní 52,9 bodů. Říjnový růst byl ovšem zatím nejpomalejší za rok 2015.
Objemy nových zakázek, které čeští výrobci obdrželi, v říjnu rostly celkově solidním tempem. Růst byl ale nejpomalejší za dva roky. Průzkumová data navíc poukázala na nejpomalejší navýšení nového zahraničního obchodu v současné řadě růstu, která trvá již 29 měsíců.
Slabší růst nových zakázek se v říjnu odrazil na výrobě. Tempo jejího růstu od září prudce zpomalilo a bylo zatím nejslabší za rok 2015. Rozpracovanost nadále rostla, ač druhým nejpomalejším tempem v tomto roce.
Zpomalení růstu nové práce se také odrazilo na pracovních příležitostech ve výrobním sektoru. Zaměstnanost se zvyšovala tempem, které sice bylo v kontextu historie průzkumu silné, ale které dále zpomalilo z červnového rekordu a bylo nejslabší od srpna 2014.
Říjnové údaje ukázaly na nahromadění neprodaných zásob poprvé od loňského září, ač nevelké. Zásoby nákupů zatím rostly desátý měsíc v řadě. Objemy nových nákupů výrobců následně vzrostly nejslabším tempem za více než dva roky.
Ceny vstupů i výstupů v říjnu klesly druhý měsíc v řadě a firmy to připisovaly klesajícím cenám surovin. Tempo poklesu ovšem zůstalo v obou případech mírné.
"Český výrobní sektor v říjnu dále ztrácel na síle. PMI od července klesl o 3,5 bodu, což je dohromady největší pokles od období březen – květen 2012, kdy se snížil o 4,5 bodu. Aktuální údaje PMI z výroby signalizují, že tempo růstu oficiální průmyslové výroby v nadcházejících měsících klesne pod 5 % r/r. Zpomalení růstu nových zakázek na minimum za dva roky, na které současný průzkum poukazuje, navíc naznačuje to, že by Index výroby mohl z říjnového minima v listopadu dále klesnout," okomentoval data Trevor Balchin, vedoucí ekonom u společnosti Markit a autor zpravodaje.
Zdroj: Bloomberg, Markit