Fortuně ve třetím kvartálu meziročně překvapivě vzrostl zisk EBITDA o čtvrtinu na 8,7 milionu eur. Firma ponechala výhled na celý rok, čeká pokles EBITDA o 25-30 %
|

Fortuně ve třetím kvartálu meziročně překvapivě vzrostl zisk EBITDA o čtvrtinu na 8,7 milionu eur. Firma ponechala výhled na celý rok, čeká pokles EBITDA o 25-30 %

Společnost Fortuna Entertainment Group, největší středoevropský provozovatel kurzových sázek, oznámila předběžné neauditované konsolidované výsledky za první tři čtvrtletí roku 2015. Zveřejněné finanční výsledky potvrzují dvouciferný růst přijatých sázek ve všech zemích a vylepšení provozní ziskovosti ve třetím čtvrtletí 2015.

Akcie ČR Fortuna Výsledková sezóna

- Celkové přijaté sázky se za prvních devět měsíců roku zvýšily o 25,1 % na 615,1 milionu eur.

- Celkové hrubé výhry za prvních devět měsíců vzrostly o 8,1 % na 105 milionů eur.

- Hrubé výhry ze sázení po internetu vzrostly za prvních devět měsíců o 23,8 % na 60 milionů eur.

- Zisk EBITDA ve třetím čtvrtletí 2015 činil 8,7 milionu eur, meziročně o 25,3 % více.

Fortuna - vývoj hospodaření v 9M2015

Přijaté sázky za třetí kvartál vzrostly meziročně o 23,8 % na 203,2 milionu eur (2,8 % nad odhady trhu). Hrubé výhry dosáhly 37,9 milionu eur (meziročně +21,3 %), 8,8 % nad odhadem trhu). Zisk EBITDA překonal odhady analytiků dokonce o 34 %, když meziročně narostl o 26 %. Marže hrubých výher se snížila o jeden procentní bod na 18,7 %, tedy méně, než čekal trh.

Zájem o kurzové sázky nadále rostl, sázky v tomto segmentu dosáhly 198,25 milionu eur. "To bylo o 2,5 % více, než jsme čekali," uvedla analytička Renáta Ďurčová z České spořitelny. "EBITDA v tomto segmentu překvapil (8,68 milionu eur vs. odhad 6,5 milionu eur)."

V segmentu loterií vzrostl objem přijatých sázek o 30 % na 4,85 milionu eur (11,3 % nad odhady České spořitelny).

"Fortuna celkově zažila silný kvartál s meziročním růstem objemu přijatých sázek o 28 % podpořeným zlepšením na všech trzích, kde firma působí. Překvapila i marže hrubých výher. Objem sázek je již po třech kvartálech na 78 % výhledu firmy pro celý rok 2015. Zisk EBITDA již dosáhl 85-90 % výhledu pro letošní rok, firmě se daří držet provozní náklady na uzdě. Fortuna by neměla mít problém překonat výhled objemu přijatých sázek za celý rok," uvedl Ďurčová.

Analytik Milan Lávička z J&T Banky očekával výrazně nižší zisk EBITDA ve třetím kvartálu. "Objem přijatých sázek by měl udržet solidní tempo růstu (+29 % na 204 milionů eur). Z pohledu hrubé marže očekáváme výrazně příznivější vývoj než ve druhém čtvrtletí, které bylo z pohledu společnosti velmi špatné (dobré z pohledu sázejících). Celková marže hrubých výher by měla dosáhnout 17,3 % (15 % ve 2Q2015) a hrubé výhry očekáváme na úrovni 35,3 milionu eur (+13 %). Vyšší loterijní daně na Slovensku, kde se počítají z objemu přijatých sázek (6 %), by pak měly způsobit, že celkové tržby (očekáváme +5,5 % na 24,8 milionu eur) rostou pomaleji než hrubé výhry. Rychlejší růst nákladů (očekáváme +11 %) v porovnání s tržbami by měly vést k propadu EBITDA o 5 % na 7,3 milionu eur," napsal ve středu. O den dříve přitom J&T předpokládala výrazně lepší čísla.

"I přes silnou výkonnost ve třetím čtvrtletí management ponechal v platnosti celoroční výhled. Nadále očekává objem přijatých sázek až 790 milionů eur a pokles EBITDA o 25-30 %. Z pohledu přijatých sázek je podle našeho názoru uvedený výhled nesmyslný a znamenal by pokles přijatých sázek v posledním kvartálu roku. Skutečný výsledek se podle naší projekce bude pohybovat okolo 830 milionů eur. Z pohledu EBITDA očekáváme naplnění výhledu na horním okraji (tedy pokles jen okolo 25 %) či jeho překonání. Vše bude záležet na kontrole nákladů, která dosud není silnou stránkou managementu," uvedl po oznámení výsledků Lávička.

"Jsme rádi, že můžeme oznámit velice dobrý výsledek za prvních devět měsíců roku 2015, a to i přes absenci hlavních sportovních událostí, jako bylo světové mistrovství ve fotbale, a negativní dopad zrušení manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku. Fortuna přijala celkové sázky v hodnotě 615,1 milionu eur, což je o 25,1 % více než loni. Přes pokračující tlak na marže naše celkové hrubé výhry vzrostly o 8,1 % na 105 milionů eur. Hlavním důvodem výkonnosti byl rozmach sázení přes internet a mobil ve všech zemích, kde Fortuna působí. Svůj celoroční výhled i proto neměníme," uvedl Per Widerström, ředitel Fortuna Entertainment Group.

Hodnota přijatých sázek Fortuny dosáhla za prvních devět měsíců roku 2015 celkem 615,1 milionu eur (významný meziroční nárůst o 25,1 %). Tento růst byl podpořen zejména rozmachem sázení po internetu, a to ve všech zemích, kde Fortuna působí. Přijaté sázky v segmentu sportovního sázení za prvních devět měsíců roku 2015 činily 601 milionů eur, což je o 25,2 % více než za prvních devět měsíců roku 2014. Přijaté sázky z loterie dosáhly za prvních devět měsíců roku 2015 14 milionů eur a vzrostly meziročně o 21,4 %.

Za prvních devět měsíců roku 2015 dosáhla výše hrubých výher (Gross Win) 105 milionů eur, což je nárůst o 8,1 % ve srovnání s prvními devíti měsíci roku 2014, a to i přes absenci velkých sportovních událostí jako MS ve fotbale a negativní dopad zrušení manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku. Tento nárůst byl zapříčiněn silným třetím čtvrtletím, ve kterém bylo dosaženo nadprůměrných marží.

Hrubé výhry z kurzového sázení činily 98,9 milionu eur (meziročně o 7,6 % více). Z toho hrubé výhry z kurzového sázení po internetu dosáhly za prvních devět měsíců roku 2015 významného růstu 23,8 % meziročně na 60 milionů eur. Hrubé výhry z kurzového sázení na pobočkách činily za prvních devět měsíců roku 2015 39 milionů eur.

Hrubé výhry z loterie za prvních devět měsíců roku 2015 dosáhly 6,1 milionu eur, což je o 16,4 % více v porovnání se stejným obdobím loňského roku díky růstu jak v číselných hrách, tak v segmentu stíracích losů.

Celkový konsolidovaný zisk EBITDA dosáhl v prvních devíti měsících roku 2015 17,7 milionu eur, což znamená meziroční zvýšení o 19,6 %. Z toho EBITDA ze sportovního sázení dosáhl 17,2 milionu eur (o 21,7 % meziročně méně) a EBITDA z loterií dosáhl 521 tisíc eur (o 520,2 % meziročně více). Tento výsledek byl příznivě ovlivněn vynikající výkonností ve třetím kvartálu 2015, ve kterém EBITDA meziročně vzrostl i přes absenci velkých sportovních událostí a negativní dopad zrušení manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku. Vedení Fortuny se rozhodlo ponechat celoroční výhled EBITDA beze změny, očekává tedy, že EBITDA v roce 2015 by mohl meziročně poklesnout o 25-30 % (bez jednorázové položky 0,6 milionu z roku 2014).

V konferenčním hovoru management Fortuny potvrdil výhled pro celý letošní rok a oznámil, že nevylučuje překonání výhledu na úrovni přijatých sázek. Co se týče výhledu kapitálových výdajů, oznámila společnost, že za uplynulých devět měsíců již dosáhly 5,1 milionu eur a za celý rok očekává dosažení spíše spodní hranice výhledu, když část výdajů bude přesunuta do roku 2016.

"Překonání výhledu na úrovni přijatých sázek se očekává, nicméně navzdory nad očekávání lepšímu růstu zisku EBITDA ponechala firma výhled EBITDA pro celý rok nezměněný (očekává pokles o 25-30 %). Vzhledem k tomu, že zisk EBITDA za uplynulých devět měsíců již dosáhl asi 85 % výhledu, vidíme rovněž možnost překonání výhledu na úrovni EBITDA," doplnila Ďurčová.

Vývoz z Japonska v říjnu klesl nejvíce za tři roky
Vývoz z Japonska v říjnu klesl nejvíce za tři roky
před 10 minutami

Vývoz z Japonska v říjnu klesl nejvíce za tři roky

Vývoz z Japonska v říjnu klesl nejvíce za tři roky. Vlivem poklesu cen ropy a komodit se však prudce snížil také...
Japonsko Mezinárodní obchod
Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, proč člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v listopadu hlasoval...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, Dow…
Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, Dow…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, Dow srazily níže hospodářské výsledky Home Depotu

Akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování smíšeně. Negativně na náladu na trhu dále působila nejistota ohledně...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi…
Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi…
včera v 18:00

Evropské akcie se v úterý kvůli obavám o osud obchodní dohody mezi USA a Čínou na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci smíšeně, když je dolů stáhly obavy z neúspěchu americko-čínských...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
AI: Při protestech v Íránu kvůli zdražení benzínu bylo zabito 106 lidí
včera v 17:50

AI: Při protestech v Íránu kvůli zdražení benzínu bylo zabito 106 lidí

Při protestech vyvolaných zdražením benzinu bylo v Íránu podle "důvěryhodných zpráv", na které se odvolává...
Írán Blízký a Střední východ Geopolitická rizika
Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu
Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu
včera v 17:39

Italská policie podnikla razie v kancelářích ArcelorMittalu

Italská policie v úterý podnikla razie v kancelářích společnosti ArcelorMittal v Miláně a jihoitalském Tarantu,...
ArcelorMittal Itálie Evropské akcie
Digitální měny v úterý oslabují, bitcoin klesl na 8 210 USD
včera v 17:20

Digitální měny v úterý oslabují, bitcoin klesl na 8 210 USD

Trh s kryptoměnami se v úterý pohybuje v červených číslech. Bitcoin kolem 17.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
Fitch: Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst
včera v 17:03

Fitch: Klub zemí s nejvyšším ratingem by se mohl rozrůst

Klub zemí, které mají rating na nejvyšší známce AAA, by se mohl v příštím roce poprvé za téměř deset let rozrůst....
Rating Ratingové agentury
Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip…
Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně zpevnila, nejvíce stouply akcie Philip Morris ČR

Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX ale získal pouze 0,14 % na 1 079,73 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Německé úřady prohledaly kanceláře ABN Amro ve Frankfurtu
včera v 16:18

Německé úřady prohledaly kanceláře ABN Amro ve Frankfurtu

Německé úřady uskutečnily razii v kancelářích banky ABN Amro ve Frankfurtu v souvislosti s širším vyšetřováním...
Německo Podvod
Babiš v Kyjevě hovořil o novém začátku vztahů, odmítl anexi Krymu
včera v 15:59

Babiš v Kyjevě hovořil o novém začátku vztahů, odmítl anexi Krymu

Za nový začátek česko-ukrajinských vztahů označil v úterý český premiér Andrej Babiš svou návštěvu v Kyjevě, kde ho...
Česká republika Ukrajina Politika
Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %
včera v 14:31

USA: Zahájená výstavba v říjnu meziměsíčně stoupla o 3,8 %

Zahájená výstavba ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,266 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta
včera v 13:48

BDI: Německý zpracovatelský sektor letos klesne o čtyři procenta

Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to v úterý Svaz...
Německo Mezinárodní obchod
HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání
včera v 13:29

HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání

Na pozadí rostoucí vlny protekcionismu a geopolitické nejistoty se Evropa stane ještě atraktivnější obchodní...
Evropa Byznys a podnikání