Fortuně ve třetím kvartálu meziročně překvapivě vzrostl zisk EBITDA o čtvrtinu na 8,7 milionu eur. Firma ponechala výhled na celý rok, čeká pokles EBITDA o 25-30 %
|

Fortuně ve třetím kvartálu meziročně překvapivě vzrostl zisk EBITDA o čtvrtinu na 8,7 milionu eur. Firma ponechala výhled na celý rok, čeká pokles EBITDA o 25-30 %

Společnost Fortuna Entertainment Group, největší středoevropský provozovatel kurzových sázek, oznámila předběžné neauditované konsolidované výsledky za první tři čtvrtletí roku 2015. Zveřejněné finanční výsledky potvrzují dvouciferný růst přijatých sázek ve všech zemích a vylepšení provozní ziskovosti ve třetím čtvrtletí 2015.

Akcie ČR Fortuna Výsledková sezóna

- Celkové přijaté sázky se za prvních devět měsíců roku zvýšily o 25,1 % na 615,1 milionu eur.

- Celkové hrubé výhry za prvních devět měsíců vzrostly o 8,1 % na 105 milionů eur.

- Hrubé výhry ze sázení po internetu vzrostly za prvních devět měsíců o 23,8 % na 60 milionů eur.

- Zisk EBITDA ve třetím čtvrtletí 2015 činil 8,7 milionu eur, meziročně o 25,3 % více.

Fortuna - vývoj hospodaření v 9M2015

Přijaté sázky za třetí kvartál vzrostly meziročně o 23,8 % na 203,2 milionu eur (2,8 % nad odhady trhu). Hrubé výhry dosáhly 37,9 milionu eur (meziročně +21,3 %), 8,8 % nad odhadem trhu). Zisk EBITDA překonal odhady analytiků dokonce o 34 %, když meziročně narostl o 26 %. Marže hrubých výher se snížila o jeden procentní bod na 18,7 %, tedy méně, než čekal trh.

Zájem o kurzové sázky nadále rostl, sázky v tomto segmentu dosáhly 198,25 milionu eur. "To bylo o 2,5 % více, než jsme čekali," uvedla analytička Renáta Ďurčová z České spořitelny. "EBITDA v tomto segmentu překvapil (8,68 milionu eur vs. odhad 6,5 milionu eur)."

V segmentu loterií vzrostl objem přijatých sázek o 30 % na 4,85 milionu eur (11,3 % nad odhady České spořitelny).

"Fortuna celkově zažila silný kvartál s meziročním růstem objemu přijatých sázek o 28 % podpořeným zlepšením na všech trzích, kde firma působí. Překvapila i marže hrubých výher. Objem sázek je již po třech kvartálech na 78 % výhledu firmy pro celý rok 2015. Zisk EBITDA již dosáhl 85-90 % výhledu pro letošní rok, firmě se daří držet provozní náklady na uzdě. Fortuna by neměla mít problém překonat výhled objemu přijatých sázek za celý rok," uvedl Ďurčová.

Analytik Milan Lávička z J&T Banky očekával výrazně nižší zisk EBITDA ve třetím kvartálu. "Objem přijatých sázek by měl udržet solidní tempo růstu (+29 % na 204 milionů eur). Z pohledu hrubé marže očekáváme výrazně příznivější vývoj než ve druhém čtvrtletí, které bylo z pohledu společnosti velmi špatné (dobré z pohledu sázejících). Celková marže hrubých výher by měla dosáhnout 17,3 % (15 % ve 2Q2015) a hrubé výhry očekáváme na úrovni 35,3 milionu eur (+13 %). Vyšší loterijní daně na Slovensku, kde se počítají z objemu přijatých sázek (6 %), by pak měly způsobit, že celkové tržby (očekáváme +5,5 % na 24,8 milionu eur) rostou pomaleji než hrubé výhry. Rychlejší růst nákladů (očekáváme +11 %) v porovnání s tržbami by měly vést k propadu EBITDA o 5 % na 7,3 milionu eur," napsal ve středu. O den dříve přitom J&T předpokládala výrazně lepší čísla.

"I přes silnou výkonnost ve třetím čtvrtletí management ponechal v platnosti celoroční výhled. Nadále očekává objem přijatých sázek až 790 milionů eur a pokles EBITDA o 25-30 %. Z pohledu přijatých sázek je podle našeho názoru uvedený výhled nesmyslný a znamenal by pokles přijatých sázek v posledním kvartálu roku. Skutečný výsledek se podle naší projekce bude pohybovat okolo 830 milionů eur. Z pohledu EBITDA očekáváme naplnění výhledu na horním okraji (tedy pokles jen okolo 25 %) či jeho překonání. Vše bude záležet na kontrole nákladů, která dosud není silnou stránkou managementu," uvedl po oznámení výsledků Lávička.

"Jsme rádi, že můžeme oznámit velice dobrý výsledek za prvních devět měsíců roku 2015, a to i přes absenci hlavních sportovních událostí, jako bylo světové mistrovství ve fotbale, a negativní dopad zrušení manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku. Fortuna přijala celkové sázky v hodnotě 615,1 milionu eur, což je o 25,1 % více než loni. Přes pokračující tlak na marže naše celkové hrubé výhry vzrostly o 8,1 % na 105 milionů eur. Hlavním důvodem výkonnosti byl rozmach sázení přes internet a mobil ve všech zemích, kde Fortuna působí. Svůj celoroční výhled i proto neměníme," uvedl Per Widerström, ředitel Fortuna Entertainment Group.

Hodnota přijatých sázek Fortuny dosáhla za prvních devět měsíců roku 2015 celkem 615,1 milionu eur (významný meziroční nárůst o 25,1 %). Tento růst byl podpořen zejména rozmachem sázení po internetu, a to ve všech zemích, kde Fortuna působí. Přijaté sázky v segmentu sportovního sázení za prvních devět měsíců roku 2015 činily 601 milionů eur, což je o 25,2 % více než za prvních devět měsíců roku 2014. Přijaté sázky z loterie dosáhly za prvních devět měsíců roku 2015 14 milionů eur a vzrostly meziročně o 21,4 %.

Za prvních devět měsíců roku 2015 dosáhla výše hrubých výher (Gross Win) 105 milionů eur, což je nárůst o 8,1 % ve srovnání s prvními devíti měsíci roku 2014, a to i přes absenci velkých sportovních událostí jako MS ve fotbale a negativní dopad zrušení manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku. Tento nárůst byl zapříčiněn silným třetím čtvrtletím, ve kterém bylo dosaženo nadprůměrných marží.

Hrubé výhry z kurzového sázení činily 98,9 milionu eur (meziročně o 7,6 % více). Z toho hrubé výhry z kurzového sázení po internetu dosáhly za prvních devět měsíců roku 2015 významného růstu 23,8 % meziročně na 60 milionů eur. Hrubé výhry z kurzového sázení na pobočkách činily za prvních devět měsíců roku 2015 39 milionů eur.

Hrubé výhry z loterie za prvních devět měsíců roku 2015 dosáhly 6,1 milionu eur, což je o 16,4 % více v porovnání se stejným obdobím loňského roku díky růstu jak v číselných hrách, tak v segmentu stíracích losů.

Celkový konsolidovaný zisk EBITDA dosáhl v prvních devíti měsících roku 2015 17,7 milionu eur, což znamená meziroční zvýšení o 19,6 %. Z toho EBITDA ze sportovního sázení dosáhl 17,2 milionu eur (o 21,7 % meziročně méně) a EBITDA z loterií dosáhl 521 tisíc eur (o 520,2 % meziročně více). Tento výsledek byl příznivě ovlivněn vynikající výkonností ve třetím kvartálu 2015, ve kterém EBITDA meziročně vzrostl i přes absenci velkých sportovních událostí a negativní dopad zrušení manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku. Vedení Fortuny se rozhodlo ponechat celoroční výhled EBITDA beze změny, očekává tedy, že EBITDA v roce 2015 by mohl meziročně poklesnout o 25-30 % (bez jednorázové položky 0,6 milionu z roku 2014).

V konferenčním hovoru management Fortuny potvrdil výhled pro celý letošní rok a oznámil, že nevylučuje překonání výhledu na úrovni přijatých sázek. Co se týče výhledu kapitálových výdajů, oznámila společnost, že za uplynulých devět měsíců již dosáhly 5,1 milionu eur a za celý rok očekává dosažení spíše spodní hranice výhledu, když část výdajů bude přesunuta do roku 2016.

"Překonání výhledu na úrovni přijatých sázek se očekává, nicméně navzdory nad očekávání lepšímu růstu zisku EBITDA ponechala firma výhled EBITDA pro celý rok nezměněný (očekává pokles o 25-30 %). Vzhledem k tomu, že zisk EBITDA za uplynulých devět měsíců již dosáhl asi 85 % výhledu, vidíme rovněž možnost překonání výhledu na úrovni EBITDA," doplnila Ďurčová.

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus
Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila
včera v 10:06

Ekonomická nálada na Slovensku se po předchozím růstu zhoršila

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v listopadu zhoršila poprvé po předchozím...
Slovensko Ekonomické a tržní indikátory