Erste Group Bank se ve třetím čtvrtletí přehoupla do zisku, vydělala 276,9 milionu EUR
|

Erste Group Bank se ve třetím čtvrtletí přehoupla do zisku, vydělala 276,9 milionu EUR

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 276,9 milionu EUR. Loni přitom skupina za třetí kvartál vykázala čistou ztrátu 554,2 milionu EUR. Za prvních devět měsíců roku dosáhl čistý zisk Erste 764,2 milionu EUR. Česká spořitelna oznámila, že hospodařila s kvartálním čistým ziskem 3,81 miliardy Kč.

Akcie ČR Erste Group Bank Výsledková sezóna Evropské banky Erste Group Bank (Vídeň)

Čistý úrokový příjem Erste činil za období od července do září 1,11 miliardy EUR a příjem z poplatků a provizí 455,2 milionu EUR. Provozní příjmy Erste dosáhly 1,69 miliardy EUR a provozní náklady 955,6 milionu EUR. Provozní zisk tak ve třetím čtvrtletí dosáhl 735,9 milionu EUR, čistý zisk činil 276,9 milionu EUR a zisk přepočtený na jednu akcii dosáhl 0,65 EUR.

"Nejvýraznějším pozitivním překvapením je extrémně nízká úroveň tvorby opravných položek (144 milionů EUR vůči očekávání 216 milionů EUR), k čemuž pomohl další pokles podílu nesplácených úvěrů," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky (3Q2015)

Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 Erste vzrostl meziročně o 0,7 procentního bodu na 11,5 % a celkový objem aktiv se zvýšil o 2,5 % na 201,17 miliardy EUR ze 196,97 miliardy EUR před rokem.

Erste se letos daří zejména v oblasti retailu a v segmentu malých a středně velkých podniků. Čistý objem úvěrů klientů vzrostl v porovnání s koncem roku 2014 o 3,1 % na 124,5 miliardy EUR, z toho úvěry velkým korporacím se zvýšily o 7,5 %, úvěry malým a středně velkým podnikům o 3,7 % a úvěry domácnostem a mikropodnikům o 2,9 %.

Erste Group Bank - účetní bilance (3Q2015)

"Silné výsledky Erste Group Bank podpořily nízké náklady na rizika a významný pokles objemu zaúčtovaných jednorázových položek ve srovnání s loňským rokem," napsal ve výsledkové zprávě výkonný ředitel skupiny Andreas Treichl. "Výkonnost Erste Group Bank podpořil také silný ekonomický růst na téměř všech trzích, na nichž skupina ve střední a východní Evropě působí. Také projekce ekonomického růstu pro příští rok jsou slibné a pohybují se v rozmezí 2-4 %. Toto prostředí podporuje poptávku po úvěrech, což pomáhá vyvažovat nízké úrokové sazby a mimořádné situace v Rumunsku a Maďarsku," uvedl dále Treichl. "Obzvlášť spokojeni jsme se zlepšující se kvalitou aktiv a s kapitálovou úrovní," dodal.

K výsledkům Erste největší mírou přispěla Česká republika (za 9 měsíců čistý zisk 382 milionů EUR). Rumunské aktivity k čistému zisku přidaly za 9 měsíců 180,5 milionu EUR, slovenské 152,5 milionu EUR a srbské 5,3 milionu EUR. Aktivity v Maďarsku naopak skončily s čistou ztrátou 47,2 milionu EUR a Chorvatsko z čistého zisku celé skupiny ukouslo 54,2 milionu EUR. V Chorvatsku se záporný výsledek na úrovni čistého zisku meziročně podstatně zhoršil v důsledku rezerv zaúčtovaných na převod celého portfolia úvěrů ve švýcarských francích na eura, který požaduje chorvatská legislativa.

Náklady na rizika skupině za první tři čtvrtletí proti stejnému období loňského roku klesly o 67,6 % na 518,4 milionu EUR, a to zejména díky zlepšení kvality aktiv a snížení rezerv zaúčtovaných v Rumunsku a Maďarsku. Klientské vklady se navíc zvýšily o 2,3 % na 125,4 miliardy EUR a poměr úvěrů ke vkladům dosáhl 99,3 %.

Ve výhledu banka uvedla, že nadále předpokládá pozitivní působení ekonomického růstu na zájem o úvěry. Dodala nicméně, že za celý letošní rok čeká pokles provozního výsledku jednociferným tempem (kolem 4-5 %).

"Erste reportovala za třetí čtvrtletí čistý zisk 277 milionů EUR, což je výrazně nad odhadem trhu (216 milionů EUR). Provozní úroveň byla vůči očekávání mírně slabší, výrazný pozitivní rozdíl pak byl ve výši tvorby opravných položek a v ostatních nákladech a výnosech," uvedl také Lávička. "Celkové vyznění výsledků je pro nás neutrální. Čistý zisk sice výrazně překonal odhady, nicméně provozní úroveň byla slabší. Výhled pro tento rok je pak poměrně konzervativní a implikoval by relativně slabý výsledek ve čtvrtém čtvrtletí. Management očekává ROTE na úrovni 10 % v tomto roce a 10–11 % v příštím roce. Podle očekávání také management snížil výhled na rizikové náklady z 0,9–1,1 miliardy EUR na 750–950 milionů EUR. Po výrazných problémech v minulých letech se tak hospodaření banky stabilizovalo a lze očekávat postupný růst zisku. Tento vývoj je nicméně očekáván a podle našeho názoru již i reflektován v ceně akcií," dodal Lávička.

"Výhled pro rok 2015 se nyní pohybuje v horní hranici předchozího rozmezí - očekávaná návratnost kapitálu očištěná o nehmotný majetek (ROTE) na úrovni 10 % (předchozí očekávání 8-10 %). Snížení provozního zisku se očekává v jednomístné procentové hodnotě (nezměněno). Úvěrový růst za rok 2015 se očekává v nižších jednomístných číslech. Výhled nákladů na riziko byl snížen kvůli účetnímu ošetření konverze úvěrů denominovaných ve švýcarských francích v Chorvatsku," uvedl analytik Thomas Unger z Erste.

Průměrná cílová cena akcií Erste aktuálně činí v přepočtu asi 824 Kč. Kupovat akcie banky doporučuje 16 analytiků, doporučení "držet" má 9 analytiků a prodávat cenné papíry Erste doporučují 3 analytici. Lávička má doporučení "prodat" s cílovou cenou zhruba 677 korun.

Erste Group Bank - přehled investičních doporučení (k 4. listopadu 2015)

Výsledky České spořitelny

České spořitelně klesl za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 0,8 % na 11,1 miliardy korun. Výsledky banky podpořil 6,2% růst klientských úvěrů, dařilo se zejména hypotékám. Za samotné třetí čtvrtletí Česká spořitelna vykázala čistý zisk 3,81 miliardy Kč.

Provozní zisk České spořitelny klesl od ledna do září meziročně o 4,6 % na 16,2 miliardy korun. Klientské úvěry vzrostly na 541,6 miliardy korun. Hypotéky pro fyzické osoby narostly ve třetím čtvrtletí meziročně o 53 % na 13,5 miliardy Kč a banka s nimi dosáhla tržního podílu 28 %. Spořitelna tak potvrdila své vedoucí postavení na trhu v poskytování nových hypoték fyzickým osobám. Vklady klientů stouply o 6,2 % na 706,1 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost České spořitelny dosahovala k 30. září 18,8 %.

"Letošní rok nám zatím dělá radost, zvláště v situaci ostré cenové konkurence a extrémně zatěžující evropské bankovní regulace," uvedl předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka, kterého po pětiletém působení v čele spořitelny od ledna příštího roku vystřídá Tomáš Salomon.

"Poptávka po úvěrech je skvělá, podporuje ji silný ekonomický růst v ČR a rekordně nízké úroky," uvedl k výsledkům exkluzivně pro Investiční web finanční ředitel České spořitelny Wolfgang Schopf. "Velmi příjemně nás překvapuje vývoj osobní spotřeby a spotřebitelské důvěry v ČR."

"Provozní prostředí by mělo i ve čtvrtém kvartálu podporovat růst poptávky po úvěrech. Poslední tři měsíce roku jsou pro spotřebu a růst tradičně příznivé. Výzvou pro banku ale zůstávají nízké úroky," řekl dále Schopf Investičnímu webu.

Na dotaz, jak se ČS jako jeden z největších zaměstnavatelů v zemi připravuje na blízkou budoucnost, Schopf odpověděl, že je zejména potřeba se připravit na digitalizaci bankovnictví. "Naši zaměstnanci jsou nejhodnotnějším kapitálem, do kterého můžeme investovat," dodal.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky (3Q2015)

Poměr nákladů a výnosů se ČS meziročně zvýšil o 1,2 procentního bodu na 45,7 %, poměr úvěrů vůči vkladům stoupl o 0,7 procentního bodu na 74,2 % a ukazatel kapitálové přiměřenosti vzrostl o 0,3 procentního bodu na 18,8 %.

Počet poboček České spořitelny se meziročně snížil o 19 na 626, počet zaměstnanců se ale k 30. září zvýšil na 10 522 z 10 443 před rokem.

Česká spořitelna - základní fakta hospodářských výsledků (3Q2015)

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let
včera v 14:15

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let

Systém čerpání evropských dotací je založený na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise může...
Evropská unie Česká republika Česká ekonomika
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
včera v 13:44

Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA

Čínský vývoz v listopadu překvapivě meziročně klesl o 1,1 % na 221,7 miliardy dolarů. Do Spojených států se v...
Čína Emerging Markets Mezinárodní obchod
MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
včera v 09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
včera v 09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
včera v 08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
7. 12. 2019 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
7. 12. 2019 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
7. 12. 2019 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
7. 12. 2019 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
7. 12. 2019 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie