Erste Group Bank se ve třetím čtvrtletí přehoupla do zisku, vydělala 276,9 milionu EUR
|

Erste Group Bank se ve třetím čtvrtletí přehoupla do zisku, vydělala 276,9 milionu EUR

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 276,9 milionu EUR. Loni přitom skupina za třetí kvartál vykázala čistou ztrátu 554,2 milionu EUR. Za prvních devět měsíců roku dosáhl čistý zisk Erste 764,2 milionu EUR. Česká spořitelna oznámila, že hospodařila s kvartálním čistým ziskem 3,81 miliardy Kč.

Akcie ČR Erste Group Bank Výsledková sezóna Evropské banky Erste Group Bank (Vídeň)

Čistý úrokový příjem Erste činil za období od července do září 1,11 miliardy EUR a příjem z poplatků a provizí 455,2 milionu EUR. Provozní příjmy Erste dosáhly 1,69 miliardy EUR a provozní náklady 955,6 milionu EUR. Provozní zisk tak ve třetím čtvrtletí dosáhl 735,9 milionu EUR, čistý zisk činil 276,9 milionu EUR a zisk přepočtený na jednu akcii dosáhl 0,65 EUR.

"Nejvýraznějším pozitivním překvapením je extrémně nízká úroveň tvorby opravných položek (144 milionů EUR vůči očekávání 216 milionů EUR), k čemuž pomohl další pokles podílu nesplácených úvěrů," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky (3Q2015)

Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 Erste vzrostl meziročně o 0,7 procentního bodu na 11,5 % a celkový objem aktiv se zvýšil o 2,5 % na 201,17 miliardy EUR ze 196,97 miliardy EUR před rokem.

Erste se letos daří zejména v oblasti retailu a v segmentu malých a středně velkých podniků. Čistý objem úvěrů klientů vzrostl v porovnání s koncem roku 2014 o 3,1 % na 124,5 miliardy EUR, z toho úvěry velkým korporacím se zvýšily o 7,5 %, úvěry malým a středně velkým podnikům o 3,7 % a úvěry domácnostem a mikropodnikům o 2,9 %.

Erste Group Bank - účetní bilance (3Q2015)

"Silné výsledky Erste Group Bank podpořily nízké náklady na rizika a významný pokles objemu zaúčtovaných jednorázových položek ve srovnání s loňským rokem," napsal ve výsledkové zprávě výkonný ředitel skupiny Andreas Treichl. "Výkonnost Erste Group Bank podpořil také silný ekonomický růst na téměř všech trzích, na nichž skupina ve střední a východní Evropě působí. Také projekce ekonomického růstu pro příští rok jsou slibné a pohybují se v rozmezí 2-4 %. Toto prostředí podporuje poptávku po úvěrech, což pomáhá vyvažovat nízké úrokové sazby a mimořádné situace v Rumunsku a Maďarsku," uvedl dále Treichl. "Obzvlášť spokojeni jsme se zlepšující se kvalitou aktiv a s kapitálovou úrovní," dodal.

K výsledkům Erste největší mírou přispěla Česká republika (za 9 měsíců čistý zisk 382 milionů EUR). Rumunské aktivity k čistému zisku přidaly za 9 měsíců 180,5 milionu EUR, slovenské 152,5 milionu EUR a srbské 5,3 milionu EUR. Aktivity v Maďarsku naopak skončily s čistou ztrátou 47,2 milionu EUR a Chorvatsko z čistého zisku celé skupiny ukouslo 54,2 milionu EUR. V Chorvatsku se záporný výsledek na úrovni čistého zisku meziročně podstatně zhoršil v důsledku rezerv zaúčtovaných na převod celého portfolia úvěrů ve švýcarských francích na eura, který požaduje chorvatská legislativa.

Náklady na rizika skupině za první tři čtvrtletí proti stejnému období loňského roku klesly o 67,6 % na 518,4 milionu EUR, a to zejména díky zlepšení kvality aktiv a snížení rezerv zaúčtovaných v Rumunsku a Maďarsku. Klientské vklady se navíc zvýšily o 2,3 % na 125,4 miliardy EUR a poměr úvěrů ke vkladům dosáhl 99,3 %.

Ve výhledu banka uvedla, že nadále předpokládá pozitivní působení ekonomického růstu na zájem o úvěry. Dodala nicméně, že za celý letošní rok čeká pokles provozního výsledku jednociferným tempem (kolem 4-5 %).

"Erste reportovala za třetí čtvrtletí čistý zisk 277 milionů EUR, což je výrazně nad odhadem trhu (216 milionů EUR). Provozní úroveň byla vůči očekávání mírně slabší, výrazný pozitivní rozdíl pak byl ve výši tvorby opravných položek a v ostatních nákladech a výnosech," uvedl také Lávička. "Celkové vyznění výsledků je pro nás neutrální. Čistý zisk sice výrazně překonal odhady, nicméně provozní úroveň byla slabší. Výhled pro tento rok je pak poměrně konzervativní a implikoval by relativně slabý výsledek ve čtvrtém čtvrtletí. Management očekává ROTE na úrovni 10 % v tomto roce a 10–11 % v příštím roce. Podle očekávání také management snížil výhled na rizikové náklady z 0,9–1,1 miliardy EUR na 750–950 milionů EUR. Po výrazných problémech v minulých letech se tak hospodaření banky stabilizovalo a lze očekávat postupný růst zisku. Tento vývoj je nicméně očekáván a podle našeho názoru již i reflektován v ceně akcií," dodal Lávička.

"Výhled pro rok 2015 se nyní pohybuje v horní hranici předchozího rozmezí - očekávaná návratnost kapitálu očištěná o nehmotný majetek (ROTE) na úrovni 10 % (předchozí očekávání 8-10 %). Snížení provozního zisku se očekává v jednomístné procentové hodnotě (nezměněno). Úvěrový růst za rok 2015 se očekává v nižších jednomístných číslech. Výhled nákladů na riziko byl snížen kvůli účetnímu ošetření konverze úvěrů denominovaných ve švýcarských francích v Chorvatsku," uvedl analytik Thomas Unger z Erste.

Průměrná cílová cena akcií Erste aktuálně činí v přepočtu asi 824 Kč. Kupovat akcie banky doporučuje 16 analytiků, doporučení "držet" má 9 analytiků a prodávat cenné papíry Erste doporučují 3 analytici. Lávička má doporučení "prodat" s cílovou cenou zhruba 677 korun.

Erste Group Bank - přehled investičních doporučení (k 4. listopadu 2015)

Výsledky České spořitelny

České spořitelně klesl za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 0,8 % na 11,1 miliardy korun. Výsledky banky podpořil 6,2% růst klientských úvěrů, dařilo se zejména hypotékám. Za samotné třetí čtvrtletí Česká spořitelna vykázala čistý zisk 3,81 miliardy Kč.

Provozní zisk České spořitelny klesl od ledna do září meziročně o 4,6 % na 16,2 miliardy korun. Klientské úvěry vzrostly na 541,6 miliardy korun. Hypotéky pro fyzické osoby narostly ve třetím čtvrtletí meziročně o 53 % na 13,5 miliardy Kč a banka s nimi dosáhla tržního podílu 28 %. Spořitelna tak potvrdila své vedoucí postavení na trhu v poskytování nových hypoték fyzickým osobám. Vklady klientů stouply o 6,2 % na 706,1 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost České spořitelny dosahovala k 30. září 18,8 %.

"Letošní rok nám zatím dělá radost, zvláště v situaci ostré cenové konkurence a extrémně zatěžující evropské bankovní regulace," uvedl předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka, kterého po pětiletém působení v čele spořitelny od ledna příštího roku vystřídá Tomáš Salomon.

"Poptávka po úvěrech je skvělá, podporuje ji silný ekonomický růst v ČR a rekordně nízké úroky," uvedl k výsledkům exkluzivně pro Investiční web finanční ředitel České spořitelny Wolfgang Schopf. "Velmi příjemně nás překvapuje vývoj osobní spotřeby a spotřebitelské důvěry v ČR."

"Provozní prostředí by mělo i ve čtvrtém kvartálu podporovat růst poptávky po úvěrech. Poslední tři měsíce roku jsou pro spotřebu a růst tradičně příznivé. Výzvou pro banku ale zůstávají nízké úroky," řekl dále Schopf Investičnímu webu.

Na dotaz, jak se ČS jako jeden z největších zaměstnavatelů v zemi připravuje na blízkou budoucnost, Schopf odpověděl, že je zejména potřeba se připravit na digitalizaci bankovnictví. "Naši zaměstnanci jsou nejhodnotnějším kapitálem, do kterého můžeme investovat," dodal.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky (3Q2015)

Poměr nákladů a výnosů se ČS meziročně zvýšil o 1,2 procentního bodu na 45,7 %, poměr úvěrů vůči vkladům stoupl o 0,7 procentního bodu na 74,2 % a ukazatel kapitálové přiměřenosti vzrostl o 0,3 procentního bodu na 18,8 %.

Počet poboček České spořitelny se meziročně snížil o 19 na 626, počet zaměstnanců se ale k 30. září zvýšil na 10 522 z 10 443 před rokem.

Česká spořitelna - základní fakta hospodářských výsledků (3Q2015)

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Co musíte ráno vědět (23. ledna)
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
včera v 21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
včera v 21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
včera v 20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
včera v 19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
včera v 19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
včera v 18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
včera v 18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
včera v 17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
včera v 17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
včera v 16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
včera v 16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
včera v 16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
včera v 15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie