Evropské akcie zahájily týden v červených číslech, dolů je vedly automobilky a sektor spotřebního zboží

Evropské akcie v pondělí oslabovaly poté, co z posledních pěti obchodních dní čtyři posilovaly.
Britský FTSE 100 odepsal 0,92 %, francouzský CAC 40 1,46 % a německý DAX 1,57 %. Portugalský PSI 20 odepisoval téměř 4 % a byl jedním z nejhorších evropských indexů. Regionální STOXX Europe 600 ztratil procento.
Continental vedla dolů automobilky, ztrácela přes 5 %, poté co její tržby nenaplnily očekávání trhu. Renault ztrácela přes 3 %, když Francie, její největší akcionář, oznámila, že neschvaluje případnou fúzi s japonskou společností Nissan Motor. Kromě automobilek zamířil do červených čísel i sektor spotřebního zboží, který vedly dolů akcie Hermes International a Christian Dior.
"Investoři jsou obezřetní především v exportních odvětvích a u spotřebního zboží, a to kvůli otázkám kolem slabé čínské ekonomiky a rozvíjejících se trhů obecně," říká Pierre Mouton z Notz, Stucki & Cie. "Makrodata z Číny, nejsou v současnosti moc příznivá," dodává.
Na pondělním jednání ministrů financí zemí platících eurem nepadne konečné slovo o uvolnění dvou miliard eur z nového záchranného programu pro Řecko. Novinářům to při příchodu řekl šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí opět snížila odhad růstu světové ekonomiky pro letošní rok. Upozornila také na útlum ve světovém obchodu. Světová obchodní výměna podle ní sestoupila na hodnoty, které se obvykle spojují se světovou hospodářskou recesí. Opatření, která podnikla Čína a další státy, by jí ale příští rok měly pomoci.
- Spotřebitelské ceny zůstaly v říjnu na úrovni měsíce září (meziměsíční změna 0,0 %). Tento vývoj ovlivnil zejména pokles cen v oddíle doprava, který byl kompenzován zvýšením cen v oddíle odívání a obuv. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,2 %, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v září.
- Míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí na 5,9 %. V říjnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 2,6 % na 430 432, počet hlášených volných pracovních míst poklesl o 1,2 % na 107 324.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v listopadu oživila a dostala se na nejvyšší úroveň za tři měsíce. Vyplývá to z průzkumu společnost Sentix. Za zlepšením stojí obnovená důvěra v ekonomické vyhlídky Asie.
- Německý vývoz a dovoz se v září vrátily k růstu po propadu v předešlém měsíci. Export z Německa se ve srovnání s předešlým měsícem zvýšil o 2,6 % a dovoz o 3,6 %. Údaje, které v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad, ale nerozptýlily obavy, že na výkonu největší evropské ekonomiky se nepříznivě projeví útlum na mladých trzích.
- Průmyslová produkce v Řecku v září meziročně vzrostla o 2,8 % po srpnovém růstu o 4,1 %.
- Bulharský národní energetický úřad se pře s distribuční divizí ČEZ o nezaplacených dodávkách elektřiny v hodnotě 64 milionů lev. Regulátor žádá zhruba 6,4 milionu lev a 1 milion lev z celkových nezaplacených úroků v hodnotě 10 milionů lev. ČEZ považuje žalobu za neopodstatněnou.
- Energetická společnost ČEZ oznámila, že odkládá spuštění prvního bloku JE Dukovany na 11. prosince. Původně měl být reaktor spuštěn po odstávce trvající od 28. srpna již 27. listopadu. Odstávka čtvrtého bloku je naplánována na období mezi 19. prosincem a 22. únorem, místo původně plánovaného 5. prosince až 30. ledna.
Zdroj: Bloomberg