Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly, stahovaly je automobilky a banky

Evropské akcie se ve středu pohybovaly mírně pod nulou, stahovaly je banky a automobilky, které vyvažovaly zisky vyvolané výsledkovou sezónou.
Britský FTSE 100 odepsal 0,21 %, francouzský CAC 40 zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,09 % a německý DAX zakončil na zelené nule se ziskem 0,04 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,1 %, dolů ho stahovaly automobilky a banky, dařilo se naopak pojišťovnám a technologickému sektoru.
Akcie pojišťovny AXA zpevnily o 2,6 % v reakci na 12% růst celoročního zisku. Hospodářské výsledky zveřejnil i dánský dopravce Moeller-Maersk, jeho akcie na to reagovaly téměř 10% rally na nejvyšší úroveň od roku 1990.
Řecké banky ve středu vedly evropské trhy dolů. National Bank of Greece a Piraeus Bank odepsaly přes 11 %. Řecký ASE index oslabil o 1,6 %, nejvíce z evropských akciových trhů.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Dohoda o prodloužení finanční pomoci Aténám o čtyři měsíce je úvodní bod pro jednání s novou řeckou vládou. V Berlíně to ve středu řekla německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že pro společnou evropskou měnu je důležité, že jsou všechny strany ochotny hledat kompromis. Podporu pro Řecko ještě musí schválit i národní parlamenty zemí eurozóny, německý Spolkový sněm o ní bude jednat v pátek.
- Rusko nepředpokládá, že by spor o platby s Kyjevem způsobil narušení dodávek plynu do Evropy. Prohlásil to ve středu ruský ministr energetiky Alexadr Novak, který reagoval na úterní varování Gazpromu. Dodal rovněž, že očekává, že Ukrajina za další dodávky plynu brzy zaplatí.
- Ukrajinská centrální banka zvýšila kontrolu nad přístupem bank k zahraničním měnám. Snaží se tak odvrátit kolaps domácí hřivny. Podle nového rozhodnutí centrální banka tento týden nedovolí komerčním bankám, aby nakupovaly zahraničí měny pro své klienty, a omezí i částku, kterou mohou banky koupit pro sebe.
- Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v úterý upozornil na to, že separatisté nestahují těžké zbraně, jak se strany dohodly v podmínkách příměří z 12. února. Zároveň zdůraznil, že je nutné, aby Rusko ukončilo tuto "protiprávní invazi".
- Před zvláštním soudem v Aténách ve středu začal proces s bývalým řeckým ministrem financí Jorgosem Papakonstantinuem, který byl obžalován kvůli údajné manipulaci se seznamem majitelů švýcarských kont podezřelých z daňových úniků. Někdejší šéf státní kasy podle prokuratury z dokumentu vymazal jména svých příbuzných, aby je uchránil před pozorností úřadů. Exministr tvrdí, že je nevinný. Pokud ale soud dojde k opačnému závěru, hrozí mu za zneužití pravomoci a falšování úřední listiny tvrdý trest.
- Rusko se obává, že si mnoho lidí v Kyjevě a mimo Ukrajinu přeje, aby mírová dohoda s východem země selhala. Podle zpravodajské agentury Interfax to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
- Řecko nebude pokračovat v privatizaci své dominantní elektrárenské společnosti PPC a provozovatele přenosové soustavy ADMIE. Oznámil to ve středu ministr energetiky Panajotis Lafazanis. V úterý Řecko věřitelům slíbilo, že nezastaví prodej státního majetku, který se již rozběhl. Komentář Lafazanise je prvním znamením otevřeného nesouhlasu s dohodou o prodloužení záchranného programu eurozóny od ministra nové levicové řecké vlády.
- Ekonomická krize, propad cen ropy a tvrdé sankce ze strany západních států kvůli intervenci na Ukrajině - i přes všechny tyto značně negativní faktory se Rusko ukazuje být nejvýkonnějším akciovým trhem letošního roku. Od počátku roku hlavní akciový index MICEX zpevnil o téměř 27 % s tím, jak se investoři znovu zakousli do trhu, který na konci loňského roku zažil masivní výprodeje. Zisky ruského akciového trhu dalece přesahují ostatní akciové trhy - americký index S&P 500 od začátku roku připsal kolem 2,8 % a STOXX Europe 600 13 %.
- Nová řecká vláda chce znovu získat důvěru ostatních evropských států. Ve středu to řekl řecký ministr financí Janis Varufakis poté, co se Řecku podařilo dojednat čtyřměsíční prodloužení záchranného programu.
- Nizozemský výrobce SIM karet do mobilních telefonů Gemalto připustil, že v minulosti mohl být terčem kybernetických útoků amerických a britských tajných služeb, o kterých tento měsíc informovala média. K rozsáhlému úniku dat ale nevedly, informovala ve středu na základě interního vyšetřování firma.
- Evropská komise dává Francii na snížení rozpočtového deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu čas do roku 2017, oznámil ve středu na mimořádné tiskové konferenci místopředseda komise Valdis Dombrovskis. Paříž přitom nedokázala dodržet původní, do letošního roku už prodloužený termín. Disciplinárnímu řízení se nakonec vyhnou také Itálie a Belgie.
Výsledková sezóna
- Dánská přepravní a ropná společnost A.P. Moller-Maersk vydělala loni rekordních 5,2 miliardy dolarů. Společnosti pomohl solidní výkon v divizi přepravy a v divizi přístavních terminálů. Firma ve středu zároveň oznámila, že prodá pětinový podíl v největší dánské bance Danske Bank za zhruba 5,5 miliardy dolarů. Peníze z prodeje rozdělí letos mezi podílníky.
- Španělské společnosti Telefónica klesl v uplynulém roce čistý zisk o 35 % na tři miliardy eur. Oznámila to ve středu firma. Na výsledku hospodaření se projevily mimořádné vlivy, jako byl slabší venezuelský bolívar či náklady na restrukturalizaci v Německu. Celoroční výsledky ovlivnil i prodej části majetku v Irsku a v České republice.
- Dánskému výrobci hraček Lego vzrostl loni čistý zisk o 15 % na 7,03 miliardy dánských korun. K růstu přispěl hlavně zájem o hračky spojené s filmem LEGO příběh. Další růst očekává firma podle středečního prohlášení i v letošním roce.
- Druhé největší evropské pojišťovně AXA vzrostl loni čistý zisk o 12 % na 5,02 miliardy eur. Společnosti podle středečního prohlášení pomohlo snížení nákladů.
Zdroj: Bloomberg