Slovensko je prý připraveno na zastavení dodávek z Ruska

Slovensko je podle tamního ministra hospodářství Pavola Pavlise a šéfů plynárenských firem SPP a Eustream připraveno na případné zastavení dodávek zemního plynu kvůli sporům Ruska a Ukrajiny o platby za surovinu.
"Plyn pro obyvatele, školy, nemocnice a průmysl byl, je a nadále i bude. Všechna přijatá opatření jsou funkční, není důvod k obavám," řekl Pavlis po páteční schůzce s vedením dominantního prodejce plynu na Slovensku SPP a přepravce suroviny Eustream.
Slovensko, které je závislé na dovozu plynu z Ruska, může plyn dovážet i pomocí zpětných dodávek z České republiky nebo z Rakouska. SPP od loňského podzimu dostává oproti objednanému množství méně ruského plynu, v současnosti jsou dodávky podle Pavlise kráceny asi o 38 %.
"Zdůvodnění ruské strany je stále stejné, a to technické problémy s těžbou," doplnil šéf SPP Štefan Šabík. Řekl, že firma je připravena zvládnout jakoukoliv situaci v dodávkách plynu, a to i s ohledem na končící topnou sezonu, kdy spotřeba plynu klesá. Pokrýt poptávku může i díky plynu uskladněnému před zimou v zásobnících nebo díky nákupu suroviny na zahraničních trzích.
"Z technických parametrů nic nenaznačuje, že by v nejbližších dnech měl nastat problém. Pokud by i k zastavení přepravy (z Ruska) došlo, jsme připraveni poskytnout zpětným tokem (z ČR a Rakouska) zásobování pro celé Slovensko. Kapacity jsou násobně větší, než Slovensko potřebuje," doplnil Rastislav Ňukovič, šéf společnosti Eustream, která v zemi provozuje tranzitní plynovod. Firma by podle něj v takovém případě kromě zajištění potřeb Slovenska dokázala udržet i zpětné dodávky plynu na Ukrajinu, kterými Kyjev od loňska pokrývá část své spotřeby.
Slovensko zažilo plynovou krizi v roce 2009, kdy kvůli sporům Ukrajiny a Moskvy o dodávky plynu zůstalo zhruba dva týdny bez dodávek suroviny. Bratislava následně uskutečnila opatření, která mají v případě opakování situace zamezit negativním dopadům na domácí odběratele plynu.
Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz tento týden obvinila Gazprom, že jí dvakrát dodal méně než polovinu denního množství plynu, které měla předplacené. Firma dodala, že nemůže uskutečnit platbu předem, dokud nedostane od Gazpromu garance, že dodrží dohodu o zimních dodávkách. Gazprom následně oznámil, že dodal veškerý dojednaný plyn, pouze část ho šla přímo do povstaleckých oblastí na východě Ukrajiny, kam Kyjev minulý týden dodávky plynu přerušil.
Zdroj: ČTK