US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,16 %
KB+1,08 %
Erste-0,40 %

Tempo růstu maloobchodních tržeb v eurozóně v březnu meziročně zpomalilo

Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu vzrostly meziročně jen o 1,6 %, očekával se 2,4% růst po 3% růstu v únoru. Meziměsíčně tržby klesly o 0,8 %, trh predikoval 0,7% pokles po +0,1 % v únoru (revidováno z -0,2 %). V celé Evropské unii tržby klesly meziměsíčně o 0,6 % po 0,1% růstu v únoru. meziročně se zvýšily o 2,5 %.

Redakce IW
Redakce IW
6. 5. 2015 | 11:00
Eurozóna

Meziměsíční pokles o 0,8 % v eurozóně vyvolal z největší části 2,7% pokles v oblasti pohonných hmot, 0,8% pokles v nepotravinářském sektoru a 0,6% pokles v odvětví potravin, nápojů a tabáku. V celé Evropské unii 0,6% pokles vyvolal především 2,9% propad tržeb z pohonných hmot, 0,5% pokles nepotravinářského sektoru a 0,3% pokles v odvětví potravin, nápojů a tabáku.

Ze členských států, které mají data již dostupná, vykázaly největší meziměsíční růst Polsko (+1,5 %), Slovensko (+1,1 %) a Dánsko (+0,9 %), naproti tomu největší pokles zaznamenaly Portugalsko (-3,5 %), Slovinsko (-2,8 %) a Německo (-2,3 %).

Meziroční růst o 1,6 % v eurozóně vyvolal především 3% nárůst v oblasti nepotravinářského sektoru a 0,1% růst odvětví potravin, nápojů a tabáku. Pohonné hmoty naopak meziročně klesly o 0,7 %. Do 2,5% růstu v celé EU nejvíce přispěl 3,8% růst nepotravinářského sektoru a 1,7% růst odvětví potravin, nápojů a tabáku. Pohonné hmoty meziročně v EU28 klesly o procento.

Největší přírůstek oproti březnu loňského roku zaznamenaly Malta (+8,9 %), Poslko (+8,7 %), Lotyšsko (+6,5 %) a Irsko (+6,4 %), zatímco nejvýraznější pokles byl pozorován ve Slovinsku (-1,8 %), v Rumunsku (-1,3 %), Belgii (-0,9 %) a ve Finsku (-0,3 %).

Zdroj: Bloomberg

EurozónaMaloobchod
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně