Zeman v Moskvě uctil památku obětí války, jednal ale i o dluzích

Uctění památky sovětských obětí druhé světové války, neformální rozhovory s několika světovými státníky, ale i žádost o pomoc při vyrovnání pětimiliardové české pohledávky adresovaná hostiteli oslav Vladimiru Putinovi byla výsledkem dvoudenní návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Moskvě. Prezident dodržel slib a nepřihlížel z tribuny sobotní grandiózní vojenské přehlídce na Rudém náměstí, jeho účast na oslavách vítězného jubilea ale přesto Putin ocenil jako odhodlání "vyslovit svůj názor a hájit své postoje".
Zeman se během pobytu v Rusku několikrát s velkou úctou vyslovil k podílu sovětské armády na válečném vítězství a setkal se i s českými a ruskými válečných veterány. Položil kytici ke hrobu neznámého vojáka, ale na tribunu na Rudém náměstí nepřišel. Protože ale na rozdíl od velké většiny státníků Evropské unie na moskevské oslavy dorazil, byla jeho návštěva předmětem značného zájmu ruských médií i politiků. "V Evropě jsou ještě politici schopní přímo vyslovit svůj názor a hájit své postoje," konstatoval při setkání se Zemanem v Kremlu ruský prezident.
Do Moskvy se na oslavy válečného vítězství sjelo 27 státníků, členské země Evropské unie se zřetelem na ruskou roli v ukrajinském konfliktu ale až na výjimky zastupovali jen velvyslanci. Moskva oficiálně bojkot nekomentovala s tím, že účast či neúčast je předmětem svrchovaného rozhodnutí každého státu. Média ale absenci západních politických špiček označila za recidivu studené války. Německá kancléřka Angela Merkelová do Moskvy přijede uctít oběti války v neděli, tedy den po hlavních oslavách.
Schůzky s hlavou Ruské federace Zeman využil k žádosti o intervenci ohledně pětimiliardové české pohledávky, která vznikla při stavbě paroplynové elektrárny v severoruském polárním Salechardu. "Pokládám za přirozenou povinnost českého prezidenta hájit zájmy České republiky, i když někteří pitomečci nechtějí pochopit, že pět miliard je docela důležitá částka a snaží se mě od cesty do Moskvy odvrátit," řekl Zeman. Na podporu Zemanovy žádosti prezidenta do Moskvy doprovodil Martin Nejedlý, český podnikatel s vazbami na Rusko, který je podle Zemana jeho energetickým poradcem. Putin prý pomoc se salechardskou pohledávkou přislíbil.
V době vojenské přehlídky Zeman v Kremlu jednal se slovenským premiérem Robertem Ficem o společných česko-slovenských infrastrukturních projektech. Podle Fica byla zejména řeč o propojení řek Váhu a Moravy. "Je to obrovský projekt, který Miloš Zeman už dlouho prosazuje," řekl slovenský premiér novinářům. Plánem na spojení českých a slovenských řek by se měla zabývat společná schůze české a slovenské vlády, která se uskuteční příští týden ve Valticích na Břeclavsku.
Zeman se v Moskvě setkal i s Vladimirem Jakuninem, kontroverzním ruským miliardářem a mocným šéfem ruských státních železnic, který byl za podporu anexe Krymu zařazen na sankční seznam USA. Loni v září se Zeman na řeckém ostrově Rhodos zúčastnil konference Dialog civilizací, kterou ruský oligarcha pořádá. O tématu moskevské besedy s Jakuninem se prezident nezmínil.
Prezident využil ceremonií spojených s oslavami k neformálním besedám či krátkým pozdravům s nejvyššími představiteli Číny, Indie, Srbska, Vietnamu, Makedonie, Tádžikistánu, Ázerbájdžánu, Kazachstánu a s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.
Zdroj: ČTK