Asijské akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli slabým makrodatům, burza v Šanghaji se propadla nejvíce za osm let

Čínské akcie v pondělí vedly výprodejovou vlnu kvůli slabým makrodatům i poklesu cen komodit. Burza v Šanghaji odepsala přes osm procent, což byl nejvýraznější jednodenní propad za více než osm let. Nálada je také opatrná před dvoudenním zasedáním amerického Fedu.
Čínský Shanghai Composite odepsal téměř 8,5 % v reakci na zprávu o ziscích v průmyslu, které v červnu meziročně klesly o 0,3 % po 0,6% růstu v květnu a 2,6% růstu v dubnu. Intenzivní výprodej zasáhl především akcie energetického sektoru, realitních a makléřských společností. Hongkongský Hang Seng mezitím oslaboval o 3 %.
"Nedávné oživení cen čínských akcií bylo rychlé a silné, takže je zde potřeba technické korekce," řekl stratég Kaiiyuan Securities Jang Cha. Spouštěčem podle něj byl stagnující americký akciový trh uprostřed očekávání, že centrální banka USA (Fed) zvýší ve čtvrtém čtvrtletí hlavní úrokovou sazbu. To, spolu s růstem cen vepřového masa v Číně, vyvolalo obavy, že Čína upustí od dalšího uvolňování měnové politiky.
Čínské akcie začaly výrazně klesat v polovině června. Vláda proto přijala řadu opatření na zastavení propadu a podporu cen akcií, mimo jiné zakázala prodávat akcie všem akcionářům s vyšším než pětiprocentním podílem v některé z firem. Velká číst firem navíc na propad cen svých akcií zareagovala pozastavením obchodování s nimi. Od poloviny měsíce se situace na trhu díky těmto opatřením začala stabilizovat.
Japonský Nikkei 225 odepsal bezmála procento, dolů ho stahovali exportéři, jimž škodil posilující jen. Australský S&P/ASX 200 se vydal proti trendu a připsal 0,4 % poté, co v průběhu dne spadl na nejnižší hladinu od 14. července. Po předchozích výprodejích způsobených klesající cenou zlata sektor základních materiálů na burze v Sydney ožil díky tomu, že investorům začínají akcie připadat již dostatečně levné na to, aby opět začali nakupovat.
Jihokorejský Kospi v pondělí oslabil o 0,35 % a zakončil na dvoutýdenním minimu, dolů ho stahovaly především makléřské firmy a farmaceutický sektor. Singapurský Straits Times index rovněž spadl na dvoutýdenní minimum navzdory solidním výsledkům firem, které převážila celková negativní nálada v regionu.
Zdroj: ČTK, CNBC