Asijské akcie se v úvodu týdne obchodovaly smíšeně. Čína navzdory slabým datům posilovala, zbytek trhů ztrácel

Čínskými akciemi v úvodu týdne neuspokojivá markodata neotřásla, zato zbytek asijských burz ztrácel kvůli pátečnímu vývoji na Wall Street i obavám z vývoje čínské ekonomiky.
Ceny výrobců v Číně v červenci klesly o 5,4 % meziročně, očekával se přitom jen 5% propad. Jednalo se tudíž o nejhorší výsledek od října 2009 a zároveň o 40. měsíc v řadě, kdy ceny výrobců klesají. Spotřebitelská inflace zůstala utlumená na 1,6 % navzdory rostoucí ceně vepřového.
Export mezitím klesl v červenci o 8,3 %, což představuje nejprudší propad za poslední čtyři měsíce. Slabý vývoz způsobuje především utlumená poptávka po čínském zboží v zahraničí a silný jüan.
Čínský Shanghai Composite však navzdory slabým datům posílil o bezmála 5 % a dosáhl na dvoutýdenní maximum, a zároveň jen pár bodů pod psychologickou hranicí 4 tisíc bodů. Nejvíce se dařilo železničářským firmám a developerům. Hongkongský Hang Seng mezitím ztrácel 0,3 %, dolů ho stahoval především finanční sektor.
Japonský Nikkei 225 připsal 0,41 % ve druhé polovině obchodování především díky robustnímu růstu na čínském trhu. Nahoru ho táhly akcie velkých společností, například SoftBank, která stále těží z oznámení zpětného odkupu akcií v objemu téměř jedné miliardy dolarů.
Australský S&P/ASX 200 zpevnil o 0,63 % poté, co minulý pátek odepsal přes dvě procenta, což byl jeho největší jednodenní propad za poslední tři roky. Jeho růst podporovaly především banky, které smazaly úvodní ztráty a zamířily nahoru.
Jihokorejský Kospi ztrácel 0,35 % a zakončil na více než čtyřtýdenním minimu především kvůli maloobchodníkům a producentům ropy.
Zdroj: CNBC