Americké akcie za sebou po pátečním kolapsu mají nejhorší týden za čtyři roky, investoři panikaří a vyprodávají portfolia
|

Americké akcie za sebou po pátečním kolapsu mají nejhorší týden za čtyři roky, investoři panikaří a vyprodávají portfolia

Americké akcie v pátek pokračovaly čtvrtý den v řadě ve výrazném propadu a hlavní indexy odepsaly více než tři procenta. Investory stále znepokojují známky zpomalování světové ekonomiky. Nervozita na trhu zesílila poté, co z Číny v noci na pátek přišla slabá data. Přetlak na straně prodávajících trh "obdaroval" raketovým růstem volatility a indexy za týden srazil nejvíce za čtyři roky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow se propadl o 3,12 % (530,94 bodu) na 16 459,75 bodu, S&P 500 odepsal 3,19 % (64,84 bodu) na 1 970,89 bodu a Nasdaq Composite spadl o 3,52 % (171,45 bodu) na 4 706,04 bodu. S&P 500 se pod 2 000 bodů naposledy pohyboval na přelomu ledna a února. Index volatility VIX doslova explodoval, když vystřelil o 46,45 % na 28,03 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,037 %.

Index Dow naposledy odepsal více než 500 bodů 10. srpna 2011. Za posledních pět let pak klesl pouze čtyřikrát o více než 400 bodů.

Index volatility VIX (21. srpna 2015)

Všechny tři ukazatele zažily nejhlubší týdenní propad za čtyři roky. Dow za týden klesl o 5,82 %, S&P 500 odepsal 5,77 % a Nasdaq Composite ztratil 6,78 %. Od začátku roku Dow odepisuje 7,65 %, širší S&P 500 klesá o 4,27 % a Nasdaq ztrácí 0,63 %.

Americké akcie (17.-21. srpna 2015)

Index Dow navíc v pátek oficiálně prošel korekcí, když ze svého maxima, na nějž se dostal 19. května, klesl již přes 10 %. A nezůstalo jen u něj. Korekce v pátek dostihla také index Russell 2000, v němž jsou zastoupeny akcie firem s malou tržní kapitalizací (tzv. small caps). Ten se na lokální maximum vyšplhal 23. června. V pátek ukazatel Russell 2000 klesl přes procento. S&P 500 zatím korekcí neprošel, ze svého lokálního maxima, na nějž se dostal 20. července, spadl dosud "jen" o zhruba sedm procent. Indexu Nasdaq již moc nezbývá, z lokálního maxima (20. července) se sesunul již zhruba o 9,7 %.

Nejvíce klesly akcie z technologického odvětví, cenné papíry ze sektoru základních materiálů s akcie z odvětví cyklického spotřebního zboží. Relativně nejlépe si vedlo telekomunikační odvětví, které ale i tak kleslo o 1,39 %.

Americké akcie (21. srpna 2015)

Pokles aktivity v čínském zpracovatelském sektoru zrychluje

Pokles aktivity v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu dosáhl nejprudšího tempa za šest a půl roku, zejména kvůli slabé domácí poptávce a exportu. Vyplývá to z průzkumu společností Caixin a Markit mezi nákupními manažery. Výsledek dále posílil obavy z prudkého zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa.

Předběžný index aktivity zpracovatelského sektoru za srpen klesl na 47,1 bodu z červencových 47,8 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od března 2009 a už šest měsíců za sebou se nachází pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Pokles je navíc výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru počítali s poklesem jen o 0,1 bodu na 47,7 bodu.

"Tak slabá hodnota potvrzuje, že ekonomiku pravděpodobně čeká další oslabování," uvedl ekonom Chester Liaw ze společnost Forecast Pte. "Úřady tvrdily, že ve druhém pololetí se poptávka zotaví, děje se ale pravý opak," dodal.

Toto jsou akcie, které mohou nejvíce reagovat na turbulence v Číně
Čína plní přední stránky světových finančních médií. Nejdříve se psalo o rally na tamním akciovém trhu, kterou nedlouho poté vystřídal pád cen akcií z maxim. Minulý týden pro změnu palcové titulky upozorňovaly na nečekanou devalvaci jüanu čínskou centrální bankou. Jak na dění v Číně nahlížejí společnosti, pro které je druhá největší světová ekonomika stále důležitějším trhem?

Analytik Nicholas Teo ze společnosti CMC Markets varoval, že zpomalování hospodářského růstu v Číně by mohlo podkopat naděje na oživení světové ekonomiky. "Čína už dnes není jen 'továrnou' světa, je to důležitý spotřebitel světové produkce a služeb. Řada podniků a odvětví závisí na čínských spotřebitelích, kteří jsou nyní 'znevýhodněni' z hlediska kupní síly," dodal.

"Hlavním zdrojem obav na všech světových trzích je Čína. Vypadá to, jako by to investoři najednou pochopili," řekl agentuře Reuters Scott Wren z investičního institutu banky Wells Fargo.

Apple míří do spárů medvědů, Microsoft prošel korekcí

Z indexu Dow se v pátek výrazně propadly akcie technologické společnosti Apple (-5,86 %), které nakonec odepsaly téměř šest procent. Od 20. července (lokální maximum) již titul odepsal přes 18 %, a ke vstupu do medvědího trendu už mu tak mnoho nezbývá. Čínský trh se na celkových tržbách Applu podílí zhruba 30 % a společnost dříve opakovaně potvrdila, že očekává, že se pro ni Čína v budoucnu stane největším trhem. Tržní kapitalizace Applu se za poslední měsíc smrskla o 160 miliard dolarů.

Rána pro akcie Applu: Kříž smrti se uzavírá
Jeden medvědí indikátor ještě neznamená vstup do medvědího trendu, říkají si jistě příznivci Applu. Zkušenosti z minulosti ale dokazují, že tento indikátor je velmi spolehlivým signálem k obezřetnosti.

Výrazně oslabily také cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (-5,67 %). Titul klesl zhruba o pět procent. Z lokálního maxima, na které se akcie Microsoftu dostaly 28. dubna, titul klesl o 10,33 %, a na rozdíl od Applu, tak má do býčího trendu ještě daleko. Korekci již ale má za sebou.

Přes čtyři procenta klesly v indexu Dow i cenné papíry výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-4,84 %), investiční banky Goldman Sachs (-4,58 %) a energetické společnosti Chevron (-4,39 %). Ostatní tituly ztratily méně, v indexu Dow ale v zelených číslech neuzavřela ani jedna ze 30 emisí. Nejméně odepsaly akcie chemického obra DuPont, jejichž cena klesla o pouhých 0,78 %.

Akcie Deere & Co. (-8,12 %) se výrazně propadly, když firma reportovala kvartální hospodářské výsledky. Společnost uvedla, že ve svém třetím finančním čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 1,53 USD nad odhadem 1,44 USD a tržbami 7,594 miliardy USD nad odhadem 7,146 miliardy USD. Zklamalo ale varování, že firma očekává pokles prodejů stavební a zemědělské techniky v dalším čtvrtletí.

Téměř o osm procent se propadly také akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (-7,58 %). Titul se výrazně propadl již ve čtvrtek v reakci na celkový pokles mediálního odvětví poté, co společnost Bernstein Research snížila doporučení na akcie firem Walt Disney a Time Warner a zpochybnila další pokračování růstu sektoru médií.

Akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (-0,5 %) se během většiny dne pohybovaly mírně nad upisovací cenou 26 dolarů z konce roku 2013, nakonec ale uzavřely pod ní na 25,87 dolaru.

V záplavě červené barvy se podařilo po zveřejnění kvartálních hospodářských čísel zpevnit akciím společností Salesforce.com (+1,96 %) a Hewlett-Packard (+0,44 %).

Výkonnost technologických akcií za uplynulý týden, YTD a sestup z ročních maxim

Růst sazeb v září je pasé, dolar oslabuje

Dolar v pátek dál oslaboval a vůči euru jeho kurz sestoupil až na dvouměsíční minimum. Slabé ekonomické údaje z Číny posílily pochybnosti o brzkém zvýšení úrokových sazeb v USA.

Euro proti dolaru vystoupilo nad 1,138 USD. Index dolaru vůči koši šesti měn klesl o 1,13 % na 94,9 bodu, nejníže od konce června.

Vyhlídky na zářijové zvýšení sazeb se snížily už po středeční zveřejnění zápisu z červencového zasedání měnového výboru Fedu. Účastníci schůzky poukazovali na zpomalování světové ekonomiky.

"Ústup od očekávání, že banka zvýší sazby na zasedání v září, dává v nejbližší době prostor k dalšímu oslabování dolaru," řekl agentuře Reuters Joe Manimbo z washingtonské firmy Western Union Business Solutions.

Proti japonskému jenu americká měna oslabila o 1,1 % na 122,06 JPY.

Euro posílily údaje o nečekaném zrychlení růstu podnikatelské aktivity v eurozóně. Většina investorů nyní považuje vnější faktory pro euro za důležitější než domácí vývoj.

Ropa se propadla na nová minima za šest a půl roku

Světové ceny ropy v pátek sestoupily na nová minima za téměř šest a půl roku a americká lehká ropa WTI se poprvé od března 2009 podívala pod 40 dolarů za barel.

Ropný trh spolu s dalšími globálními finančními trhy oslabily špatné zprávy z čínského zpracovatelského sektoru. Cena ropy WTI se snížila už osmý týden za sebou, což je nejdelší pokles od roku 1986.

Severomořská ropa Brent sestoupila pod letošní lednové minimum a večer se obchodovala za 45,38 USD za barel.

WTI za týden ztratila asi šest procent a Brent proti minulému pátku odepsal osm procent. Od června ceny ropy klesly zhruba o třetinu, dolů je sráží rostoucí převis nabídky nad poptávkou a rekordně vysoká úroveň zásob.

Odpoledne ropný trh dál oslabily údaje, podle nichž se počet využívaných vrtných souprav v USA za poslední týden zvýšil. Šlo již o pátý týden růstu počtu aktivních vrtů. Nárůst počtu vrtů ukazuje, že americká produkce břidličné ropy nereaguje na propad světových cen tak, jak se očekávalo. Počet aktivních vrtů se tento týden zvýšil o dva na 674.

"Trh se zasekl v neochabujícím sestupném trendu," řekl agentuře Reuters Robin Bieber z makléřské firmy PVM Oil Associates. "Ceny tlačí dolů vysoké dodávky spolu s růstem zásob v USA a rekordní těžbou OPEC. Navíc roste strach ze zpomalování růstu v Číně," dodal Michael Poulsen z firmy Global Risk Management.

Na přelomu let 1985 a 1986 ceny ropy během pěti měsíců klesly ze zhruba 30 dolarů na deset dolarů za barel. Tehdy, podobně jako nyní, ropný kartel OPEC zvýšil těžbu, aby získal zpět podíl na trhu po silném růstu dodávek ze zemí mimo organizaci.

Zlato v pátek zdražilo o více než osm dolarů na 1 160,65 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Deer & Co. ve 3QFY2015: Zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,44 USD), tržby 7,594 miliardy USD (odhad: 7,146 miliardy USD).
 • Výsledky Foot Locker ve 2Q: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 1,7 miliardy USD (odhad: 1,66 miliardy USD).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Estée Lauder Cos ve 2Q: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 2,52 miliardy USD (odhad: 2,57 miliardy USD).
 • Výsledky Urban Outfitters ve 2Q: Zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 867,5 milionu USD (odhad: 881 milionů USD). Akcie v pondělí v aftermarketu +6 %.
 • Zisk americké společnosti Wal-Mart Stores ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o více než desetinu na 3,6 miliardy dolarů. Oznámila to v úterý firma, která je podle tržeb největším maloobchodním řetězcem na světě. Současně zhoršila celoroční výhled.
 • Výsledky Home Depot ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,71 USD (v souladu s odhady), tržby 24,8 miliardy USD (meziročně +4,3 %).
 • Výsledky Lowe's ve 2Q: Zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 17,35 miliardy USD (odhad: 17,27 miliardy USD).
 • Výsledky Staples ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (v souladu s odhady), tržby 4,94 miliardy USD (odhad: 4,96 miliardy USD).
 • Výsledky Hormel Foods ve 3QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 2,2 miliardy USD (v souladu s odhady).
 • Výsledky Target ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 17,43 miliardy USD (odhad: 17,4 miliardy USD).
 • Výsledky Sears ve 2Q: Zisk na akcii 1,84 USD (loni: ztráta 5,39 USD), tržby 6,21 miliardy USD (loni: 8,01 miliardy USD).
 • Výsledky Madison Square Garden v 4QFY2015: Zisk na akcii 0,6 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 387,88 milionu USD (odhad: 360 milionů USD).
 • Výsledky Salesforce ve 2Q: Zisk na akcii: 0,19 USD (odhad 0,175 USD), tržby: 1,63 miliardy USD (odhad 1,598 miliardy USD).
 • Výsledky Hewlett-Packard 3QFY2015: Očištěný zisk na akcii: 0,88 USD (odhad 0,85 USD), tržby: 25,3 miliardy USD (odhad 25,44 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (23. ledna)
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
před 19 minutami

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
včera v 21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
včera v 21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
včera v 20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
včera v 19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
včera v 19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
včera v 18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
včera v 18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
včera v 17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
včera v 17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
včera v 16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
včera v 16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
včera v 16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
včera v 15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie