Evropské akcie v úterý výrazně posílily, dařilo se těžařům

Evropské akciové trhy v úterý výrazně vzrostly. Pomohly jim zejména rally těžařských firem a lepší než očekávané hospodářské výsledky velkých společností.
Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 1,5 % na 342,48 bodu, když všechny hlavní sektory uzavřely v pozitivním pásmu. Dařilo se zejména firmám ze sektoru základních materiálů. Glencore vzrostla o 2,91 %, Rio Tinto zpevnila o 1,54 % a BHP Billiton zdražila o 1,41 %. Celý sektor zaznamenal růst o 2,79 %.
Francouzský CAC 40 vyskočil o 1,32 % na 4 508,91 bodu a německý index DAX vzrostl o 1,22 % na 10 631,55 bodu.
Britský FTSE 100 si připsal 0,76 % na 7 000,06 bodu. K dobrému výsledku mu dopomohla úterní série britských makrodat, která vyzněla pozitivně. Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v září v meziročním srovnání vzrostly o 1 %, index maloobchodních cen meziročně stoupl o 2 %, index výrobních cen se meziročně zvýšil o 1,2 % a srpnový index cen domů vzrostl o 8,4 %.
Dařilo se i britské libře. Ta po prohlášení britského vládního právníka, že parlament bude velmi pravděpodobné muset ratifikovat jakoukoli dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie, vůči dolaru posílila o procento na hodnoty okolo 1,23 GBP/USD.
Pozitivně úterní seanci ovlivnil rovněž začátek obchodování v USA. Díky uspokojivým hospodářským výsledkům velkých amerických společností americké akcie v úvodu obchodování výrazně rostly.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Růst českého exportu zpomaluje. Za poslední dva roky kleslo tempo meziročního růstu z 15,4 % na 3,9 %. Výrazně roste závislost tuzemského vývozu na Německu a na automobilovém průmyslu. Jejich zakolísání by znamenalo výrazně větší propad vývozu i celé ekonomiky, než se dosud předpokládalo. V tiskové zprávě to v úterý uvedla Asociace malých a středních podniků a živnostníků.
- Společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, podle tisku plánuje vstup na burzu. Sonnen vyrábí baterie na skladování elektřiny. ČEZ v ní koupil podíl v létě 2015 za nižší stovky milionů.
- České strojírenství letos meziročně vzroste o 3,8 %, v příštím roce by mělo růst o 2,8 %. Tržby strojírenských firem se letos zvýší o 4,6 %. Vyplývá to ze studie, kterou na úterním Setkání lídrů českého strojírenství zveřejnila analytická společnost CEEC Research.
- Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens získal prestižní ocenění "Obchodní partner roku" od společnosti Procter & Gamble, které se uděluje jednou za dva roky. Pegas získal toto ocenění již počtvrté, naposledy za rok 2014.
- Česká republika se může pyšnit novým prvenstvím. V úterý výnos jejího dvouletého dluhopisu klesl na rekordní minimum -0,94 %, čímž se vyšplhal na první příčku v celosvětovém srovnání. O sedm bazických bodů Česká republika překonala Švýcarsko, které se však již stihlo vrátit zpět.
- Slovensko loni hospodařilo s nižším schodkem veřejných financí, než byly původní odhady. Důvodem je lepší výběr daní, informovalo slovenské ministerstvo financí. Nový odhad zlepšených daňových příjmů tak snížil očekávaný schodek veřejných financí na 2,73 % výkonu ekonomiky, deficit byl ale i tak nejvyšší od roku 2012.
- Americký přepravce zásilek FedEx plánuje investovat 1,4 miliardy eur (37,8 miliardy Kč) do svých logistických aktivit na mezinárodním letišti Charlese de Gaulla u Paříže. Firma v úterý uvedla, že tam své kapacity zdvojnásobí a že Paříž se pak stane pro FedEx druhým největším logistickým centrem na světě po Memphisu.
- Politika České národní banky je transparentní, protože mluví o nejpravděpodobnějším termínu ukončení kurzového závazku. Na setkání lídrů českého exportu to v úterý řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Dodal, že přesný termín ukončení závazku neví a ani nemůže vědět, protože ten záleží na budoucím vývoji.
- Devizové intervence České národní banky pomáhají 52 % strojírenských firem v Česku ke zvýšení exportu. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky v úterý zveřejnila na Setkání lídrů českého exportu. U velkých společností s minimálním ročním obratem 250 milionů korun je to 70 %, u malých a středních podniků zhruba třetina.
- Petrochemickému holdingu Unipetrol ve třetím čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk i tržby. Odhadují to analytici, které v úterý oslovila ČTK. Důvodem poklesu jsou podle nich především odstávky v obou rafinériích společnosti v Litvínově a Kralupech na Vltavou. Výsledky za třetí čtvrtletí i za prvních devět měsíců letošního roku oznámí Unipetrol ve čtvrtek.
- Evropská unie se zatím stále neshodla na podpisu obchodní dohody CETA s Kanadou, vyplynulo z úterní mimořádné schůzky ministrů členských zemí odpovědných za mezinárodní obchod. Už příští čtvrtek by se přitom v Bruselu měl uskutečnit summit EU-Kanada, na němž má být smlouva, označovaná za průlomovou dohodu moderního typu, podepsána.
- Komerční banky v eurozóně pravděpodobně ve čtvrtém čtvrtletí poprvé za dva a půl roku zpřísní podmínky pro poskytování úvěrů firmám. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB). Komerční banky podle průzkumu zaujímají opatrnější přístup k riziku a čelí negativnímu dopadu záporných úrokových sazeb na zisky.
- Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) chystá vydání dluhopisů v celkovém objemu do dvou miliard eur (cca 54 miliard korun). Finance chce použít na investice do rozvoje mobilních sítí a zrychlení připojení k internetu. Společnost to v úterý uvedla na svých webových stránkách.
Výsledková sezóna
- Francouzská potravinářská společnost Danone zvýšila ve třetím čtvrtletí tržby nejméně za posledních deset let. Největší výrobce jogurtů na světě to zdůvodnil především zpomalením prodeje dětské výživy kvůli potížím v Číně. Na srovnatelné bázi se tržby zvýšily o 2,1 %, zatímco ve druhém čtvrtletí jejich růst činil 4,1 %.
Zdroj: CNBC