SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v říjnu ponechala měnovou politiku beze změny, o jejím dalším směřování bude podle Draghiho jasněji v prosinci
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v říjnu ponechala měnovou politiku beze změny, o jejím dalším směřování bude podle Draghiho jasněji v prosinci

Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že o dalším osudu QE bude jasněji po posledním zasedání banky v letošním roce.

ECB Centrální banky Evropská ekonomika

V tiskové zprávě ECB uvedla, že úrokové sazby zůstanou na současných, případně nižších úrovních delší dobu a budou uplatňovány výrazně déle než program skupování finančních aktiv. Potvrdila tak svá předchozí vyjádření, jež zněla stejně.

ECB v posledních letech důrazně uvolňuje svou měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a zvýšila inflaci. Její kroky ovšem zatím žádoucí zrychlení růstu a výraznější zvýšení cen nepřinesly. Program kvantitativního uvolňování banka letos v březnu navýšila na 80 miliard eur měsíčně z předchozích 60 miliard eur měsíčně. Nyní se trhy nemohou shodnout, zda banka oznámí další prodloužení QE za březen 2017, nebo naopak přijde s plánem jeho postupného utlumování.

TISKOVÁ KONFERENCE MARIA DRAGHIHO

14.30 Draghi: Na základě měnově-politické analýzy jsme se rozhodli ponechat úrokové sazby beze změny. Úrokové sazby budou na současných či nižších úrovních delší dobu a budou uplatňovány výrazně déle než program skupování aktiv.

14.31 Draghi: Ekonomika eurozóny pokračuje v pozvolném, avšak stabilním ožívání.

14.33 Draghi: Program skupování finančních aktiv bude pokračovat, dokud si nebudeme jisti, že inflace směřuje k našemu cíli.

14.34 Draghi: Ekonomika by měla stabilně ožívat i nadále. Ožívání a investice podporuje příznivá situace na úvěrovém trhu.

14.36 Draghi: Růst spotřebitelských cen by měl v příštích měsících zrychlovat, podporován by měl být mimo jiné růstem cen ropy. Očekáváme zrychlování inflace v příštím roce i v roce 2018.

14.37 Draghi: Ožívání ekonomiky eurozóny by nicméně měly na druhou stranu tlumit efekty slabé zahraniční poptávky.

14.38 Draghi: Opatření ECB představená od června 2014 výrazně přispěla ke zlepšení situace na úvěrovém trhu. Banky potvrzují, že dostupnost úvěrů zlepšily nízké úrokové sazby a program skupování aktiv.

14.41 Draghi: Je nezbytné, aby byl kladen větší důraz na zavádění strukturálních reforem. Zavádění strukturálních reforem nepovede pouze ke zrychlování expanze evropské ekonomiky, ale i k posilování její odolnosti vůči šokům.

14.44 Draghi: To, čeho chceme dosáhnout, je ekonomika, která se obejde bez podpůrných opatření. Oživení musí být udržitelné.

14.46 Draghi: O utahování měnové politiky jsme na dnešním zasedání nediskutovali, vůbec jsme se tomuto nevěnovali.

14.49 Draghi: Prosincové zasedání (ECB) odpoví na otázky, co čekat (na poli měnové politiky) v dalších měsících.

14.50 Draghi: Nikdy jsme nediskutovali o tom, zda program kvantitativního uvolňování ukončit náhle.

14.52 Draghi: Skupování firemních dluhopisů přináší úspěchy, které překonávají naše očekávání.

14.54 Draghi: Sazby úvěrů jsou aktuálně na historických minimech. Růst reálné ekonomiky je pozvolný, avšak stabilní.

14.58 Draghi: Nejsme v prostředí, které by se dalo označit jako politická hra. Státy jen uplatňují svoji legislativu. (V reakci na otázku týkající se vyšetřování daňových záležitostí Applu v Evropě a pokuty pro Deutsche Bank ze strany amerických úřadů.)

15.03 Draghi: Státní dluhopisy Portugalska jsou aktuálně způsobilé pro program kvantitativního uvolňování. Byly by z něj vyloučeny, pokud by byl snížen rating Portugalska.

15.10 Draghi: Potenciální rizika politiky pro finanční trhy neustále monitorujeme.

15.15 Draghi: Z programu skupování firemních dluhopisů profitují všechny podniky, protože pokles sazeb úvěrů velkých firem uvolňuje kapacity úvěrového trhu pro menší společnosti.

Kurz eurodolaru na oznámení výsledku zasedání ECB výrazněji nereagoval. Během tiskové konference Maria Draghiho nejdříve euro k dolaru výrazně posílilo, brzy však zisky odevzdalo a sestoupilo mírně pod výchozí úrovně.

"Výhled měnové politiky ECB zůstává neutrální, pouze hodiny, které odpočítávají konec kvantitativního uvolňování, tikají stále hlasitěji. Ve hře je stále možnost, že v prosinci ECB program prodlouží, na druhou stranu je zde ale fakt, že data neukazují na zpomalování hospodářského růstu či jiný negativní vývoj," říká Michael Metcalfe, stratég ze State Street Global Markets.

"Vlažná reakce na úvodní prohlášení ukazuje, že trhy čekaly trochu více. Zásadní otázkou je, co bude po březnu 2017, tedy termínu, který nyní ECB označuje za možný konec QE. Draghi alespoň řekl, že o dalším směřování měnové politiky bude jasněji po prosincovém zasedání ECB," uvádí Shilen Shah, dluhopisový stratég z Investec Wealth & Investment.

"Mario Draghi zůstal na tiskové konferenci striktně neutrální a mnoho nového nenaznačil. Je však jasné, že na prosincovém zasedání půjde o hodně. Rozhodne se o tom, zda ECB bude od konce března pokračovat v tištění peněz stávajícím tempem, nebo začne postupně QE tlumit. Okamžitý konec programu ze dne na den Mario Draghi fakticky vyloučil. Na dnešním zasedání ECB nediskutovala o natažení kvantitativního uvolňování ani o jeho útlumu, dveře jsou tak otevřené na obě strany, což je možná pro část trhu sázející na natažení programu lehce jestřábí překvapení," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

"V prosinci bude mít ECB k dispozici novou makroekonomickou prognózu a také výstup řady pracovních skupin rozebírajících možnosti natažení i útlumu QE. V tuto chvíli je ECB spokojená s výkonem a odolností eurozóny, nicméně celkově vnímá dále rizika směřující k nižší inflaci a růstu. To byl zase lehce holubičí signál, který současně ukazuje na vysokou citlivost ECB na nově příchozí ekonomická data. My v základním scénáři počítáme s tím, že ECB od března 2017 začne postupně utlumovat měnovou expanzi (jako kdysi Fed). Je ale jasné, že prosincové rozhodnutí bude napínavé. Plné natažení programu bychom si dokázali představit, pokud by se začal naplňovat některý z rizikových scénářů. ECB by se mohla zaleknout ústupu z QE, pokud by politická nejistota nebo některé z externích rizik (Čína, Fed) začalo viditelně tlumit investiční apetit podniků v eurozóně. Druhé riziko, které by mohlo vést k natažení QE, spatřujeme v dosavadní slabé dynamice jádrové inflace v eurozóně. Ta zůstávala v posledních měsících pod odhady trhu, a i když by ji časem mělo tlačit vzhůru zlepšování situace na trhu práce, může to být pro některé centrální bankéře v prosinci argument pro natažení QE," dodává Jan Bureš.

"Podle nás dojde v prosinci k prodloužení kvantitativního uvolňování. Nadále předpokládáme, že eurozóna není v kondici, která by byla konzistentní s utahováním měnové politiky. Jinými slovy čekáme i nadále prodloužení nákupů ve stávající výši do konce příštího roku a poté postupný útlum programu," říká Jiří Polanský, analytik České spořitelny.

Inflace pozvolna zrychluje, růst HDP je konstantní

Meziroční míra inflace v eurozóně v září podle finálních dat vzrostla na 0,4 % z 0,2 % v srpnu. V celé EU spotřebitelské ceny vzrostly meziročně rovněž o 0,4 % po růstu o 0,3 % v srpnu. Navzdory zrychlení ale inflace nadále zaostává za 2% cílem Evropské centrální banky.

Bez zahrnutí cen energií a nezpracovaných potravin inflace v eurozóně stejně jako v minulém měsíci byla na 0,8 %. Ceny energií klesly o 3 %, ceny alkoholu a tabáku naopak o 0,7 % stouply. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, se zvýšily o 1,1 %.

Pokles inflace v září zaznamenalo deset členských států. Nejvíce klesly ceny v Bulharsku (-1,1 %), vysoký byl pokles také v Chorvatsku a na Slovensku. Nejvyšší byla inflace v Belgii (+1,8 %), Estonsku (+1,7 %) a Rakousku (+1,1 %).

Hrubý domácí produkt společenství zemí platících eurem ve druhém čtvrtletí podle finálních údajů vzrostl o 0,3 % mezikvartálně a o 1,6 % meziročně. Výdaje domácností v eurozóně vzrostly o 0,2 %.

Zdroj: ECB, Bloomberg, CNBC

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
před hodinou

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize
Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci
11:55

Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci

Německo chce být připraveno očkovat proti koronaviru ještě v prosinci. V pondělí to během návštěvy sasko-anhaltského...
Německo Koronavirus