US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Evropská komise umožní Rusku větší využití plynovodu OPAL v Německu

Evropská komise se rozhodla umožnit ruské společnosti Gazprom větší využívání plynovodu OPAL v Německu. Firma tak bude moci dodávat do Evropy více plynu a vyhnout se trase přes Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

Redakce IW
Redakce IW
28. 10. 2016 | 19:58
Zemní plyn

Možnost většího využití plynovodu OPAL podle Reuters rovněž odstraňuje klíčovou překážku pro plán Gazpromu na zdvojnásobení kapacity plynovodu Nord Stream prostřednictvím projektu Nord Stream II. Tento plán kritizuje řada východoevropských zemí včetně České republiky.

OPAL na severovýchodě Německa navazuje na plynovod Nord Stream vedoucí pod Baltským mořem z Ruska. Ze severovýchodu Německa směřuje OPAL k hranicím s Českou republikou.

"Je to velmi dobré pro Gazprom, velmi dobré pro Evropu a velmi špatné pro Ukrajinu," řekl k rozhodnutí komise Thierry Bros, výzkumný pracovník z Oxford Institute of Energy Studies. Ukrajinský státní energetický podnik již ve čtvrtek uvedl, že kvůli změnám u plynovodu OPAL by mohl přijít až o 425 milionů dolarů na poplatcích za tranzit plynu.

Komise v pátek zrušila limit, který Gazpromu povoloval využívat pouze polovinu kapacity plynovodu OPAL. Rozhodla nicméně, že konkurenti Gazpromu budou mít přednostní právo na využití až 20 % kapacity plynovodu namísto 8 % navrhovaných německými regulátory. Pokud konkurenti přednostní právo nevyužijí, bude moci Gazprom využít i tuto kapacitu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Zdroj: ČTK

EvropaRuskoZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie