US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Růst HDP Číny v prvním čtvrtletí 2016 zpomalil na 6,7 %, další makrodata ale příjemně překvapila

(AKTUALIZOVÁNO) Čínská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí tempem 6,7 % v meziročním srovnání. Jde o nejpomalejší růst od roku 2009, ale zhruba odpovídá očekávání většiny ekonomů. Míra nezaměstnanosti v zemi je zhruba 5,2 %.

Hrubý domácí produkt Číny se ve srovnání s předchozím rokem zvýšil o 6,7 % po růstu o 6,8 % v předešlém kvartálu. Je to nejpomalejší tempo od roku 2009, kdy vrcholila světová finanční krize.

Aktuální data o čínském průmyslu či tržbách podniků ale podle analytiků opatrně naznačují, že zpomalování druhé největší světové ekonomiky by se mohlo začít stabilizovat.

Analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali zpomalení růstu na 6,7 %, řada odhadů byla ale ještě konzervativnějších. Vycházeli přitom z plánovaného snižování nadměrných výrobních kapacit a slabé poptávky doma i v zahraničí. V loňském roce stoupla čínská ekonomika o 6,9 %, nejpomaleji za čtvrt století.

Další data zveřejněná v pátek ale ukázala, že maloobchodní tržby, objem nových půjček, průmyslová výroba a investice do fixních aktiv byly lepší, než se čekalo. Maloobchodní tržby zrychlily v březnu růst na 10,5 %.

Růst investic do budov, strojů a dalších fixních aktiv v prvním čtvrtletí meziročně zrychlil na 10,7 %. Trh počítal s růstem o 10,3 %.

Výroba v průmyslovém sektoru stoupla o 6,8 %. Analytici počítali s růstem o 5,9 %.

Podle analytika Raymonda Yeunga ze společnosti ANZ mohou ekonomice do velké míry nadále pomáhat finanční služby, podobně jako tomu bylo v loňském roce. Naznačuje to výrazný růst poskytovaných úvěrů a nedávné oživení aktivity na poli primárních úpisů akcií. "Opatrné ekonomické oživování je výsledkem relativně snadné dostupnosti financování v předešlém období," uvedl ekonom z Founder Securities Jang Wej-siao.

Někteří analytici ale upozorňují, že podobně slibný začátek roku zažila čínská ekonomika i loni, později se však akciové trhy propadly. Čínský statistický úřad v pátek uvedl, že přestože hlavní ekonomické ukazatele zaznamenaly příznivé změny, "sestupný tlak ale nelze podceňovat".

Čínští statistici také oznámili, že míra nezaměstnanosti zůstala v březnu na relativně nízké úrovni kolem 5,2 %. Bylo tomu tak navzdory opatřením na snižování kapacit v průmyslu, především ocelářském a důlním. Kritici však poukazují na to, že mnoho propuštěných dělníků se z tradičních odvětví přesunulo na hůře placená místa ve státní sféře. To je prý sice dobré pro politickou stabilitu, na které záleží čínskému komunistickému vedení, je ale špatné pro růst mezd a výdaje spotřebitelů.

"Poslední data by neměla odvádět pozornost od skutečnosti, že strukturální problémy, kterým čínská ekonomiky čelí, zůstávají nevyřešené," napsal v komentáři ekonom z analytické organizace Economist Intelligence Unit Tom Rafferty.

Čínská ekonomika se delší dobu potýká se zpomalováním. Vedení země se pokouší pozměnit model ekonomiky silně zaměřený na růst a export větším důrazem na udržitelnost služeb a soukromou spotřebu. Čínská vláda letos očekává celkový růst HDP o 6,5-7 %.

Většina asijských akciových trhů v pátek zamířila dolů. Hlavní index čínských akcií Shanghai Composite odepisoval zhruba 0,4 %. Jihokorejský KOSPI ztratil 0,1 % a japonský Nikkei 225 klesl o zhruba 0,4 %. Jeho pokles ale podle analytiků souvisí především s vybíráním zisků po třech růstových dnech.

Zdroj: ČTK

Asijská ekonomikaBRICSČínaEmerging marketsHDPHospodářský růstMaloobchod
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie