Výsledky Alphabetu za první čtvrtletí zklamaly, akcie v after-marketu spadly hluboko do červených čísel
|

Výsledky Alphabetu za první čtvrtletí zklamaly, akcie v after-marketu spadly hluboko do červených čísel

Americká holdingová firma Alphabet, která od loňského roku zastřešuje aktivity firmy Google a dalších společností, které byly z Googlu v rámci reorganizace vyčleněny jako samostatné podniky, vykázala za první tři měsíce letošního roku celkové tržby 20,26 miliardy USD a zisk na akcii 7,50 USD. Analytici ale čekali lepší čísla, což akcie firmy v after-marketu poslalo do červených čísel.

Informační technologie Technologie Alphabet (Google) Reklama a marketing Reklamní trh Počítače Internet Inovace Výsledková sezóna Americké akcie

Výsledky Alphabetu za letošní první čtvrtletí najdete níže na této stránce.

Výhled

Všechna data aktuální k 19. dubnu 2016.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadují, že Alphabet vykáže za první tři měsíce roku upravený zisk na akcii 7,97 USD při upravených tržbách 16,68 miliardy USD. Celkový upravený čistý zisk by měl činit 5,55 miliardy USD. Upravené tržby by se společnosti měly podle analytiků meziročně snížit o 3,3 %, zatímco upravený zisk na akcii by měl vyskočit o 54,2 %.

Alphabet - odhad hospodářských výsledků za 1Q2016

V posledním loňském kvartálu se celkové tržby Alphabetu meziročně zvýšily o 17,8 % a dosáhly 21,33 miliardy USD. Upravené výnosy dosáhly 17,3 miliardy USD, a překonaly tak odhad analytiků, kteří čekali podle Bloombergu v průměru jen 16,97 miliardy USD.

V reakci na výsledky za poslední loňský kvartál, které holding zveřejnil na začátku února, vystřelily jeho akcie v poobchodní fázi o 8 %, čímž se Alphabet dostal na pozici největší veřejně obchodované firmy světa před Apple. Dlouho si ale firma první pozici neužila, aktuálně se tržní kapitalizace Alphabetu pohybuje kolem 530 miliard dolarů, zatímco tržní kapitalizace Applu dosahuje 590 miliard dolarů.

Tržní kapitalizace společností Alphabet a Apple

K výsledkům holdingu Alphabet podle analytiků i tentokrát nejvíce přispějí aktivity v oblasti internetové reklamy. Google navzdory blokaci svých služeb v Číně zajišťuje celosvětově většinu vyhledávání na internetu. V reklamním byznysu sice firma čelí rostoucí konkurenci, její pozice ale zůstává pevná. "Na hegemonii Googlu v oblasti internetové reklamy se fundamentálně nic nezměnilo," říká Brian Weiser, analytik z Pivotal Research Group. V posledních třech měsících loňského roku činily tržby z reklamy Googlu 19,1 miliardy USD, což bylo meziroční zvýšení o 17 %, a podle Weisera by společnost měla dvojciferný růst vykázat i za letošní první čtvrtletí.

Důležité nicméně podle analytiků nebudou jen výsledky reklamního byznysu. Investoři budou pozorně sledovat i vyjádření podniku k byznysu cloudových služeb, na které se společnosti podnikající v oblasti informačních technologií včetně Microsoftu, Intelu nebo IBM přeorientovávají. Google zatím v tomto segmentu zaostává za Amazonem a Microsoftem, svěží vítr by ale podle odborníků mohl začít vát díky nedávnému jmenování zakladatelky a bývalé šéfky cloudové společnosti VMware Dianne Greeneové seniorní viceprezidentkou cloudových služeb Googlu.

Analytik z RBC Capital Markets Mark Mahaney odhaduje, že na takzvaných "ostatních sázkách", které jsou tvořeny nejádrovými aktivitami Alphabetu (Google Fiber, Calico, Nest, Verily - původně Google Life Sciences, GV - původně Google Ventures, Google Capital, Google X či Boston Dynamics) letos společnost v prvním čtvrtletí prodělala 664 milionů dolarů při tržbách 110 milionů dolarů. Za celý loňský rok holding vykázal z "ostatních sázek" čistou ztrátu 3,6 miliardy dolarů při tržbách 448 milionů dolarů. Podle serveru MarketWatch většinu tržeb z nejádrových aktivit zajišťuje firma Nest vyrábějící chytré termostaty či kouřové a požární detektory.

Jádrové aktivity holdingu Alphabet sdružené pod značkou Google tvoří internetové vyhledávání a reklama, mapy, videa, operační systém Android a zařízení Chromecast, Chromebook a Nexus nebo obchod Google Play.

"Klíčovými faktory pro celý letošní rok budou případné zlepšení marží jádrového Googlu a kroky holdingu vstřícné vůči akcionářům, které by mohla přinést finanční ředitelka Ruth Poratová, která do Alphabetu přišla loni ze stejné pozice v Morgan Stanley," říká Rob Sanderson z MKM Partners. Podle Credit Suisse bude klíčové také to, jak moc bude Alphabet, respektive Google investovat do rozvoje cloudových služeb.

Akcie Alphabetu třídy A aktuálně pokrývá podle agentury Bloomberg 50 analytických týmů. Pouze pět jich doporučuje akcie společnosti držet, ostatní mají doporučení na stupni "kupovat". Průměrná cílová cena akcií je podle Bloombergu 926,83 USD, aktuálně se přitom obchodují jen za zhruba 780 USD. Jejich růstový potenciál se tak pohybuje mírně pod 20 %.

Alphabet - přehled investičních doporučení (k 19. dubnu 2016)

 

Výsledky

Zisk na akcii Alphabetu dosáhl za první tři měsíce roku pouze 7,50 USD, trh přitom čekal bezmála 8 USD. Celkové tržby dosáhly 20,26 miliardy USD a upravené výnosy činily 16,47 miliardy USD. Analytici odhadovali, že společnost vykáže celkové tržby 20,37 miliardy USD a upravené výnosy 16,68 miliardy USD. Výsledky tak celkově zklamaly.

Server MarketWatch těsně před zveřejněním výsledků uvedl, že by akcie Alphabetu musely v after-marketu posílit o zhruba 11 %, aby se zopakoval scénář, který následoval po zveřejnění hospodářských čísel za poslední loňské čtvrtletí, kdy se Alphabet dostal před Apple na pozici největší veřejně obchodované firmy světa. Akcie Alphabetu se ale tentokrát vydaly opačným směrem a v poobchodní fázi v reakci na výsledky zhruba 6 % odepisovaly.

Přestože společnost nedokázala naplnit očekávání trhu, lze čísla považovat ze solidní. Celkové tržby se totiž meziročně zvýšily o 17 %, a při vyloučení vlivu kurzových změn stouply dokonce o 23 %. Čistý zisk pak stoupl o 19,6 % na 4,21 miliardy USD. Finanční ředitelka Alphabetu Ruth Poratová negativní dopad silného dolaru na celkové tržby firmy vyčíslila na 762 milionů USD.

Alphabet - hospodářské výsledky za 1Q2016

"Výsledky představují fantastický začátek roku. S jasnými záměry se věnujeme vývoji nových úžasných technologií, které poskytují jistotu dlouhodobého růstu," uvedla podle televize CNBC Poratová během konferenčního hovoru po zveřejnění výsledků.

Segment takzvaných "ostatních sázek" vygeneroval tržby ve výši 166 milionů USD, trh čekal, že výnosy z nejádrových aktivit dosáhnou za první čtvrtletí pouze 140,7 milionu USD po 80 milionech USD ve stejném období o rok dříve. Provozní ztráta z "ostatních sázek" nicméně dosáhla 802 milionů USD, o rok dříve byla pouze 633 milionů USD.

Alphabet - hospodářské výsledky nejádrových aktivit ("ostatní sázky") za 1Q2016

Poratová dále během konferenčního hovoru uvedla, že podstatnou část nákladů Alphabetu tvoří náklady na provoz datových center. To lze podle některých analytiků interpretovat tak, že Alphabet pokračuje v investování do infrastruktury pro cloudové služby, a server MarketWatch dokonce napsal, že by právě tato položka v nákladech mohla být příčinou, proč zisk na akcii výrazně zaostal za odhadem trhu. Šéf Googlu Sundar Pichai posléze řekl, že nové služby získávají (růstové) momentum.

Kapitálové výdaje Alphabetu se meziročně snížily na 2,04 miliardy USD z 2,68 miliardy USD, trh čekal 2,65 miliardy USD. Volné cash flow se společnosti naopak zvýšilo na 5,23 miliardy USD z 3,8 miliardy USD. Počet zaměstnanců stoupl meziročně na 64 115 z 55 419, na konci čtvrtého čtvrtletí ve firmě pracovalo 61 814 lidí.

Celkové tržby z reklamy, které tvoří jádro výnosů Googlu i celého Alphabetu, dosáhly v prvním čtvrtletí 18,02 miliardy USD. V rámci webů samotného Googlu (vyhledávání a další služby) dosáhly tržby z reklamy 14,33 miliardy USD (loni: 11,93 miliardy USD). Výnosy z reklamy na stránkách zapojených do provizního programu činily 3,69 miliardy USD (loni: 3,58 miliardy USD). Výnosy z ostatních aktivit dosáhly 2,07 miliardy USD.

Google - struktura tržeb za 1Q2016

Počet placených kliků (na reklamní jednotky) se meziročně zvýšil o 29 %, mezikvartálně ale naopak o 3 % klesl. Na samotných webech Googlu se počet placených kliků meziročně zvýšil o 38 %, avšak mezičtvrtletně o 4 % klesl. Na webech zapojených do provozního systému počet placených kliků meziročně stoupl o 2 % a proti čtvrtému čtvrtletí loňského roku se zvýšil o 4 %.

Průměrná cena za jeden placený klik se ale meziročně snížila o 9 % a mezikvartálně stagnovala. Na webech Googlu meziročně -12 % a mezičtvrtletně +2 % a na webech v provizním programu meziročně -8 % a mezičtvrtletně -12 %.

Investoři aktuálně věnují pozornost rovněž dění kolem obvinění, že Google zneužívá dominantního postavení na trhu s operačními systémy pro přenosná zařízení. Evropská komise ve středu oznámila, že Google podle jejích předběžných závěrů porušuje evropská antimonopolní pravidla, a to tím, že výrobce, kteří využívají jeho systém Android, omezuje mimo jiné požadavkem, aby na zařízeních byl předinstalován vyhledávač Google Search. Google obvinění odmítá. Pokud ale komise shledá Google vinným, může mu vyměřit pokutu ve výši až 7,4 miliardy dolarů, tedy deseti procent jeho loňských tržeb.

"Na základě našeho šetření jsme přesvědčeni, že chování společnosti Google znemožňuje spotřebitelům širší výběr mobilních aplikací a je překážkou pro inovace dalších hráčů na trhu," uvedla ve středečním prohlášení pro média Margrethe Vestagerová, eurokomisařka odpovědná za otázky hospodářské soutěže.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, Forbes, fool.com, CNBC

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny
před 33 minutami

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny

Společnost S&P Dow Jones Indices začne v příštím roce sestavovat indexy pro kryptoměny. Stala se tak dalším finančním...
Indexy S&P 500 Dow Jones
EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska
před hodinou

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska

Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu…
před hodinou

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu klesl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 28. listopadu nově 712 tisíc lidí. Oznámilo to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního…
14:18

Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního bodu

Aktuálně Sněmovnou schválené změny daní v podobě zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Hospodářský růst Daně
Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod
Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA
08:53

Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA

Americký Kongres ve středu večer schválil zákon, který umožňuje stáhnout čínské firmy z obchodování na amerických...
Spojené státy americké (USA) Čína Americké akcie
Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook
08:19

Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook

Skupina amerických států v čele s New Yorkem vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení antimonopolních zákonů a...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v…
Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v…
07:00

Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v Klokáncích

Společné psaní vzkazu Ježíškovi a každodenní kontrolování poštovní schránky, jestli už Ježíšek odepsal. Web Pozdrav...
Děti Rodina
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět