Americké akcie ve čtvrtek sestoupily z letošních maxim. Ropa zlevňovala, ačkoli dolar během dne oslaboval
|

Americké akcie ve čtvrtek sestoupily z letošních maxim. Ropa zlevňovala, ačkoli dolar během dne oslaboval

Americké akciové indexy po několika drobných krůčcích směrem k letošním maximům v předchozích dnech ve čtvrtek otočily do záporu a klesly o půl procenta. Výsledky velkých firem jako Alphabet a Microsoft, které byly oznámeny po skončení obchodování, trh zklamaly, a tak lze v pátek čekat pokračování prodejního tlaku.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow ve čtvrtek odepsal 0,63 % na 17 982,52 bodu, S&P 500 klesl o 0,52 % na 2 091,48 bodu a Nasdaq Composite se snížil o 0,05 % na 4 945,89 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,05 % na 13,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelé dva bazické body na 1,861 %.

Jako jediný zůstal v plusu sektor zdravotní péče, jemuž pomohly slušné hospodářské výsledky Biogenu, nejvíce naopak ztrácely síťové služby, producenti základních materiálů a telekomunikační firmy.

S&P 500 (21. dubna 2016)

Index S&P 500 se v uplynulých dnech dostal do blízkosti rekordního maxima z loňského května. K jeho růstu přispěly slabší dolar a stoupající ceny ropy. Ve čtvrtek však americká lehká ropa WTI zlevnila o více než procento.

Dolů zamířily například akcie výrobce hraček Mattel, který ohlásil pokles čtvrtletních tržeb. Oslabovaly rovněž akcie operátora Verizon, jenž varoval před negativním dopadem stávky zaměstnanců na hospodářské výsledky. Akcie největší americké automobilky General Motors nicméně posilovaly, protože její čtvrtletní zisk překonal očekávání analytiků.

"Na index S&P 500 doléhají neuspokojivé hospodářské výsledky firem jako Travelers (-5,85 %) nebo Verizon (-3,30 %)," uvedl během obchodování JJ Kinahan, stratég z TD Ameritrade. Nedařilo se ani akciím United Continental (-10 %).

"Doteď byla výsledková sezóna celkem úspěšná, ale nemyslím si, že by to mělo vyhnat trh výrazně výše, než je nyní," doplnil Mike Bailey, hlavní analytik FRB Capital Partners. Výše ve čtvrtek vyrazily ceny akcií Biogen (+5,16 %) nebo Bank of New York Mellon (+2,47 %).

Náladu na trhu nepomohla vylepšit ani americká makrodata. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice nečekaně klesl, ovšem indexy aktivity výrazně zaostaly za odhady.

Euro po zasedání ECB mírně posílilo vůči americkému dolaru poté, co banka podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Pozornost investorů se nyní přesunula k zasedání americké centrální banky, které se bude konat příští týden, napsala agentura Reuters.

Čtvrteční výroky šéfa ECB Maria Draghiho podle analytiků nenaznačují, že banka v blízké době oslabí euro dalším uvolňováním měnové politiky. Dolar ale později vůči euru mírně získal.

Vůči dolaru ale až do konce dne lehce posiloval japonský jen, který těžil z poklesu na akciových trzích. Japonský jen je považován za bezpečné útočiště v období nejistoty a v uplynulých dnech byl pod tlakem kvůli růstu zájmu investorů o rizikovější aktiva, jako jsou například právě akcie.

Světové ceny ropy po počátečním nárůstu zamířily opět dolů. Ropa nejdříve zdražovala, když Mezinárodní agentura pro energii (IEA) oznámila, že produkce ropy v nečlenských zemích Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) klesne v letošním roce nejvíce za posledních 25 let. Dolů cena ropy zamířila poté, co dolar oživil vůči koši šesti předních světových měn.

I navzdory poklesu se ceny Brentu i WTI pohybují zhruba 70 % nad dlouhodobými minimy, na která sestoupily v lednu a v únoru. Nárůst nastal i přesto, že zásoby ropy v USA rostly a velcí světoví producenti ropy se nedokázali dohodnout na zmrazení těžby.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Americký provozovatel solárních elektráren SunEdison, který se označuje za největšího dodavatele zelené energie na světě, ve čtvrtek požádal o soudní ochranu před věřiteli. Učinil tak jako jedna z největších nefinančních společností v posledních deseti letech, napsala agentura Reuters.
 • Index aktivity chicagského Fedu v březnu nečekaně klesl na -0,44 bodu o únorových -0,29 bodu. Čekalo se zlepšení na -0,13 bodu.
 • Index aktivity filadelfského Fedu v dubnu spadl na -1,6 bodu z březnových 12,4 bodu. Čekal se mírnější sestup na 9 bodů.
 • Index cen domů FHFA v únoru meziročně stoupl o 5,6 %, v lednu byl růst 6%. Meziměsíčně ceny stouply o 0,4 % po lednových +0,4 % (revidováno z +0,5 %), čekal se růst o 0,4 %.
 • Index předstihových ukazatelů v březnu vzrostl o 0,2 %, čekal se ale nárůst o 0,4 % po únorovém poklesu o 0,1 %.
 • Zásoby zemního plynu v USA se v týdnu do 15 dubna zvýšily více, než se čekalo.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Biogen v 1Q: Upravený zisk na akcii 4,79 USD (odhad: 4,46 USD), tržby 2,73 miliardy USD (odhad: 2,75 miliardy USD).
 • Výsledky Verizon v 1Q: Upravený čistý zisk 4,31 miliardy USD (odhad: 4,34 miliardy USD), tržby 32,17 miliardy USD (odhad: 32,5 miliardy USD).
 • Výsledky Travelers v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,33 USD (odhad: 2,55 USD), tržby 6,69 miliardy USD (odhad: 6,7 miliardy USD).
 • Výsledky Bank of New York Mellon v 1Q: Čistý zisk 804 milionů USD (meziročně +5 %), tržby 3,7 miliardy USD (meziročně -2 %).
 • Čistý zisk americké automobilky General Motors se v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobil na dvě miliardy dolarů. Loni to bylo 900 milionů USD. Bez zahrnutí mimořádných výdajů na urovnání sporů zisk na akcii činil 1,26 dolaru a výrazně překonal odhady analytiků, kteří čekali zisk jen jeden dolar. Příjmy stouply o 4,5 % na 37,3 miliardy USD.
 • Výsledky United Continental v 1Q: Zisk na akcii 0,88 USD (-33 % meziročně), tržby meziročně -4,8 %. Akcie ve čtvrtek -10 %.
 • Výsledky Microsoft v 1Q: Zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,64 USD, loni: 0,61 USD), tržby 22,07 miliardy USD (odhad: 22,09 miliardy USD, loni: 21,73 miliardy USD). Akcie v poobchodní fázi ve čtvrtek zpočátku -4,2 %.
 • Výsledky Alphabet v 1Q: Očištěný zisk na akcii 7,50 USD (odhad: 7,97 USD), tržby 20,26 miliardy USD (odhad: 20,37 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu zpočátku -6 %.
 • Výsledky Stabucks v 1Q: Zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 4,99 miliardy USD (odhad: 5,03 miliardy USD). Akcie ve čtvrteční poobchodní fází zpočátku -4 %.
 • Výsledky Visa v 1Q: Očištěný zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 3,63 miliardy USD (odhad: 3,57 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu ale ztrácely přes 4 %.
 • Výsledky AMD v 1Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 832 milionů USD (odhad: 818 milionů USD). Akcie ve čtvrtek "po trhu" +20,6 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, MarketWatch

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
před hodinou

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
před hodinou

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem
10:50

S&P potvrdila rating pro VIG na úrovni A+ se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating pro VIG na úrovni A+. Výhled ponechala jako...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Rating
Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní
10:48

Avast: Moody's potvrdila rating Ba2, výhled zlepšila na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's změnila výhled pro hodnocení Avastu na pozitivní, rating potvrdila na úrovni...
Avast Akcie ČR Rating
O2 bude mít právo využívat ochranné známky do roku 2036
10:46

O2 bude mít právo využívat ochranné známky do roku 2036

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic oznámila, že prodloužila dobu, po kterou bude mít právo využívat...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace
Philip Morris představil novou e-cigaretu
10:40

Philip Morris představil novou e-cigaretu

Philip Morris International a Philip Morris ČR oznámily prodej e-cigarety IQOS VEEV v České republice jako na prvním...
Tabák a cigarety Philip Morris ČR
Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen…
Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen…
10:30

Asijské akcie týden zakončily většinou růstem, pod nulou skončila jen tokijská burza

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza v japonském...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bankroty v USA jsou navzdory pandemii na 14letém minimu
09:25

Bankroty v USA jsou navzdory pandemii na 14letém minimu

Bankroty ve Spojených státech jsou navzdory opětovnému nárůstu počtu nových onemocnění covidem-19 a zhoršujícímu se...
Spojené státy americké (USA) Byznys a podnikání Bankrot
Mzdy v ČR v letošním třetím čtvrtletí vzrostly reálně o 1,7 %
09:18

Mzdy v ČR v letošním třetím čtvrtletí vzrostly reálně o 1,7 %

Průměrná mzda v Česku letos ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 % na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika Pracovní trh
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %
09:15

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stoupla na 3,8 %

Nezaměstnanost v Česku po říjnovém poklesu na 3,7 % stoupla v listopadu na 3,8 %. Bez práce bylo přes 274 500 lidí,...
Česká ekonomika Česká republika Nezaměstnanost
Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí snížila tempo poklesu na 2,4 %
09:09

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí snížila tempo poklesu na 2,4 %

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí snížila tempo meziročního poklesu na 2,4 % z propadu o 12,1 % ve druhém...
Slovensko HDP
Warner Bros nabídne filmy na HBO Max ve stejný čas jako v kinech
08:28

Warner Bros nabídne filmy na HBO Max ve stejný čas jako v kinech

Hollywoodské studio Warner Bros bude nabízet všechny nové filmy na streamovací službě HBO Max ve stejný čas jako v...
Filmy Zábava a zábavní průmysl Média
Lufthansa rozšíří během vánočních svátků svůj letový řád
07:29

Lufthansa rozšíří během vánočních svátků svůj letový řád

Letecká společnost Lufthansa rozšíří svůj vánoční letový řád, aby uspokojila přibývající rezervace německých turistů....
Deutsche Lufthansa Doprava
WSJ: USA jednají o možném návratu finanční šéfky firmy Huawei do…
07:21

WSJ: USA jednají o možném návratu finanční šéfky firmy Huawei do vlasti

Americké ministerstvo spravedlnosti údajně jedná s právníky zadržované finanční ředitelky čínské telekomunikační...
Spojené státy americké (USA) Čína Technologie
Co musíte ráno vědět (4. prosince)
Co musíte ráno vědět (4. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (4. prosince)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, kdo si zase vyšlápne na Facebook a jak vypadá optimismus na...
Musíte vědět