V Panama Papers figuruje řada celebrit i vysokých státníků a 283 Čechů

Mezi stovkami osob a firem, jimž právní firma Mossack Fonseca údajně pomáhala v uplynulých letech obcházet daňové zákony, je například i španělský režisér Pedro Almodóvar, fotbalista Lionel Messi, teta španělského krále či argentinský prezident Mauricio Macri. Informoval o tom španělský list El Mundo.
Na jedenáct milionů dokumentů v Panamě sídlící poradenské firmy Mossack Fonseca zveřejnilo v neděli několik předních světových médií. Údajně z nich vyplývá, jak firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.
Společnost Mossack Fonseca se ale hájí, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti. Zakládání offshoreových společností či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě není ilegální. Záleží na legislativě dané země, jak na věc pohlíží. Politici například mohli porušit zákon, když nepravdivě informovali o svém majetku. Zakládání offshoreových firem v takzvaných daňových rájích se využívá ke snížení daňové zátěže, což někde může být také nezákonné.
Mezi klienty firmy podle Panama Papers, jak se uniklým dokumentům v médiích začalo říkat, byl podle listu El Mundo například nový argentinský prezident Mauricio Macri, který byl od roku 1998 několik let šéfem bahamské firmy Fleg Trading, což tehdy oficiálně nepřiznal.
Před parlamentem by měl podle listu El Mundo v pondělí vysvětlovat skrývání příjmů přes daňové ráje také islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson, který byl údajně spoluvlastníkem firmy Wintris. To ale neuvedl v prohlášení o majetku, když byl před několika lety zvolen poslancem.
Mezi klienty firmy Mossack Fonseca figuruje i fotbalista Lionel Messi, hvězda FC Barcelona, který již čelí obvinění za nepřiznané čtyři miliony eur z let 2007 až 2009. Podle listu El Mundo z dokumentů Panama Papers také vyplývá, že daním se přes firmu na Britských Panenských ostrovech vyhýbali i španělský režisér Pedro Almodóvar se svým bratrem Agustínem.
Také sestra bývalého španělského krále Juana Carlose I. princezna Pilar dlouhá léta tajila, že stojí v čele offshoreové firmy v Panamě.
Podle listu El Mundo Panama Papers také odhalily, že slavný holywoodský herec Jackie Chan je akcionářem šesti společností se sídlem na Panenských ostrovech, považovaných za jeden z daňových rájů.
Mezi klienty firmy Mossack Fonseca jsou či byli také bývalý a již zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez, současný předseda brazilské Poslanecké sněmovny Eduardo Cunha, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, marocký král Muhammad VI., mexický prezident Enrique Pena Nieto, exprezidenti Argentiny Néstor Kirchner a Cristina Fernándezová Kirchnerová či bývalý egyptský exprezident Husní Mubarak.
Dokumenty Panama Papers pocházejí z interních záznamů firmy a týkají se období 1977 až 2015. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca.
Zpracování uniklých dat o daňových rájích trvalo novinářům rok
Obrovské množství informací o fungování firem v daňových rájích, které díky anonymnímu zdroji unikly z panamské právní kanceláře Mossack Fonseca, zpracovávali novináři v mnoha zemích více než rok, než v neděli se svými zjištěními poprvé vyšli na veřejnost. Jako první se k dokumentům dostali reportéři německého listu Süddeutsche Zeitung, kteří se ale rozhodli spolupracovat s kolegy, protože zpracování 2,6 terabytu dat neboli více než 11,5 milionu jednotlivých listin bylo nad jejich síly.
Konkrétně jde zejména o dokumenty ve formátu PDF, e-maily a obsah firemních databází. Roztříděné jsou podle jednotlivých firem, jež právní kancelář na přání svých klientů zakládala. Složka každé konkrétní schránkové firmy obsahuje všechny související materiály - smlouvy, příslušnou korespondenci či další naskenované dokumenty. Většinou jde o tisíce stran.
Původně šlo jen o malé množství materiálů, objem dat ale postupně narůstal až na 2,6 terabytu, což je vůbec největší únik dokumentů, s nímž kdy měli novináři co do činění. Jen pro srovnání, například únik diplomatických depeší zveřejněných serverem Wikileaks v roce 2010 měl objem 1,7 gigabytu. Nedávná aféra kolem daňových dohod firem s Lucemburskem zvaná Luxleaks, na jejímž odhalení se v roce 2014 rovněž podílelo mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), se zakládala na čtyřech gigabytech dat.
Právě kvůli obrovskému rozsahu materiálu nyní němečtí novináři zapojili do práce ICIJ a jeho prostřednictvím pak kolegy z mnoha zemí včetně Británie, Francie, Rakouska či třeba Argentiny. Jejich prvním úkolem bylo dokumenty digitalizovat pomocí metody optického rozpoznávání znaků, které umožňuje fulltextové vyhledávání pomocí variabilně nastavitelných algoritmů.
Mnohem obtížnější pak byl následný krok, a to prověřit jednotlivé firmy a osoby, které v nich figurují. Z vyhledávání se zjistilo, že schránkové společnosti zakládaly nebo využívaly stovky známých osobností světového byznysu, politiků, sportovců či celebrit, prosté vlastnictví takové firmy ale automaticky neznamená porušení zákona. Tím může být třeba její konkrétní využití k praní špinavých peněz či daňovým únikům. Pro taková tvrzení je však třeba pečlivě vysledovat finanční toky a zjistit koncové majitele společností, což je však často problém, protože ti se nechávají zastupovat právníky, bankami či prostředníky.
Tento úkol tak zřejmě připadne vyšetřovacím orgánům jednotlivých zemí, z nichž některé už začaly konat. Týká se to například Panamy, kde kancelář Mossack Fonseca sídlí, nebo Austrálie.
Mossack Fonseca údajně pomáhala obcházet zákony i 283 Čechům
Mezi stovkami osob a firem, jimž právní firma Mossack Fonseca údajně pomáhala v uplynulých letech obcházet daňové zákony založením jedné nebo více offshoreových firem, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů. Nejčastěji Češi schovávají své firmy na Seychely, kde pro ně Mossack Fonseca založila přes 800 firem. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, pacifický ostrov Niue, Panama nebo ostrov Samoa, uvedla za České centrum pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová.
V databázi Panama Papers má nejbohatší Čech Petr Kellner s ženou několik firem na Britských Panenských ostrovech, miliardář Daniel Křetínský vlastní firmu na Britských Panamských ostrovech, uvedlo centrum. Dokumenty zmiňují i Radovana Krejčíře, který byl nedávno v Jihoafrické republice odsouzen mimo jiné za pokus o vraždu na 35 let. "V databázi Panama Papers lze najít e-mailovou výměnu z roku 1998, kdy si Krejčíř vyvedl peníze z vlastní firmy Corado Holding do své druhé firmy na Britských Panenských ostrovech se jménem Ducane Finance. Přestože se případem podezřelé transakce zabývala policie, soud na ní neshledal nic, co by porušovalo zákon," uvádí tisková zpráva centra.
Mezi českými jmény, které se v tisících dokumentů objevily, centrum našlo několik majitelů a jednatelů solárních elektráren, mezi nimi i tenistu Tomáše Berdycha, a dále lobbisty a aktéry privatizace z 90. let. Politici se podle Holcové schovávají za hradby právníků, firem z daňových rájů, bílých koní a zprostředkovatelů.
Jednotlivé případy obchodování na hraně zákona plánuje České centrum pro investigativní žurnalistiku postupně rozkrývat na serveru Investigace.cz.
Gabriela Štěpanyová z tiskového odboru ministerstva financí ČTK řekla, že jeho finanční analytický útvar (FAU) z důvodu povinnosti mlčenlivosti nijak nepotvrzuje ani nevyvrací kauzy, které mohou být předmětem jeho šetření.
"V tomto konkrétním případě je možné obecně konstatovat, že pokud by FAÚ takovými dokumenty disponoval, zcela jistě by v souladu se zákonem proti praní peněz pečlivě analyzoval jejich obsah, a to v rozsahu oprávnění, které FAÚ má. Případné šetření by bylo zaměřeno především na možnou legalizaci výnosů z trestné činnosti a potřebu detekce trestné činnosti, která takové legalizaci předcházela," uvedla pouze.
Zdroj: ČTK