Evropské akcie ve středu před zveřejněním zápisu z posledního jednání FOMC mírně zpevnily

Evropské akcie ve středu zdražily. Investoři netrpělivě čekali na zveřejnění zápisu z dubnového jednání měnového výboru amerického Fedu a obezřetně sledovali vývoj na trhu s ropou.
Britský index FTSE 100 celý den kolísal a nakonec seanci uzavřel se ztrátou 0,03 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,51 % a německý DAX posílil o 0,54 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,85 %.
Investoři se obávali, že zápis z jednání FOMC se ponese v jestřábím duchu. Tyto obavy zintenzivňovala také slova některých guvernérů - prezident sanfranciského Fedu John Williams a šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart zmínili, že by banka mohla letos zvýšit sazby ještě dvakrát, ačkoli trh nyní počítá pouze s jedním zvýšením.
Obavy z budoucího jednání centrální banky USA způsobily posílení dolaru a výprodej kovů na komoditních trzích, což vyvinulo tlak na sektor těžby, který tak byl jedním z nejslabších odvětví středeční seance.
Nedařilo se ani akciím společnosti Burberry, která dopoledne reportovala hospodářské výsledky. Společnost ohlásila 10% pokles celoročního zisku před zdaněním, což poslalo její akcie o 2 % dolů.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Evropská komise dala Španělsku a Portugalsku další čas na přijetí strukturálních kroků, které by měly snížit jejich deficity v letošním a příštím roce. Země tak prozatím unikly očekávaným sankcím, unijní exekutiva situaci opět posoudí v červenci.
- Veřejný dluh Španělska překonal velikost ekonomiky. Španělská centrální banka ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí dluh země stoupl na 1,09 bilionu eur. To představuje 101 procent hrubého domácího produktu v země v roce 2015, který činil 1,08 bilionu eur, napsala agentura AP.
- Spotřebitelské ceny v eurozóně se v dubnu meziročně snížily o 0,2 %. Ve finálním odhadu to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Poté, co byla v březnu inflace přesně na nule, se tak v dubnu země platící eurem vrátily do deflace. Podobnou situaci zaznamenali letos statistici už v únoru. Také tehdy ceny klesly o 0,2 %. Loni v dubnu bylo tempo inflace rovněž na nule.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do března zůstala na 5,1 %, jak se očekávalo. Zaměstnanost v daném tříměsíčním období vzrostla o 44 tisíc, po předchozím zvýšení o 20 tisíc se žádný nárůst nečekal. Týdenní očištěná mzda ve stejném období rostla tempem 2,0 % po předchozích 2,2 %, čekalo se zrychlení růstu na 2,3 %. Růst průměrné neočištěné mzdy zrychlil na 2,0 % meziročně z předchozích 1,9 % (revidováno z 1,8 %), přestože se čekalo zpomalení na 1,7 %.
- Německý ústavní soud 21. června rozhodne, zda Evropská centrální banka (ECB) může teoreticky neomezeně nakupovat státní dluhopisy zemí eurozóny. Ve středu o tom informovala agentura Reuters. Program, který ECB zatím nikdy nevyužila, napadla v roce 2013 skupina 35 000 německých politiků a ekonomů, podle nichž jde o překročení pravomocí banky.
- Společnost Nokia podepsala exkluzivní desetiletou licenční dohodu s finskou firmou HMD Global Oy, podle které bude HMD vyrábět telefony a tablety pod značkou Nokia. Oznámila to ve středu Nokia.
- Řecký parlament směřuje k odhlasování další série zákonů, které mimo jiné opět zvýší sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) a zavedou takzvaný finanční korekční mechanismus. Na jeho základě Řecko bude automaticky provádět další výdajové škrty, pokud nedosáhne v příštích letech plánového přebytku primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na správu dluhu. Jde o podmínku Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby se spolu s eurozónou zapojil do dalšího financování hluboce zadluženého Řecka. Parlament má hlasovat v neděli večer.
Výsledková sezóna
- Britský výrobce luxusního oblečení Burberry plánuje reorganizaci svých maloobchodních operací a zjednodušení své produktové řady. Firma se k tomuto kroku odhodlala poté, co se její zisk před zdaněním a bez mimořádných položek za loňský fiskální rok snížil o deset procent na 421 milionů liber (14,6 miliardy Kč) a pokles zaznamenal již druhý rok za sebou.
- Těžařská společnost NWR odložila zveřejnění hospodářských výsledků za letošní první čtvrtletí. Čísla měla firma odhalit před začátkem středečního obchodování na pražské burze. Náhradní termín pro zveřejnění výsledků NWR nestanovila. V prohlášení společnost uvedla, že odklad zveřejnění hospodářských výsledků souvisí s insolvencí černouhelné OKD, jejímž je 100% vlastníkem.
Zdroj: CNBC